Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Geniální otec zakladatel? Ne, je to jen podvodník, brání se komunita

  12:00aktualizováno  15:12
Australský podnikatel se světu „přiznal“, že je dlouho hledaným zakladatelem kryptoměny bitcoin skrývající se za přezdívkou Satoshi Nakamoto. Ale řada odborníků poukazuje na nedostatek důkazů a trhliny v jeho výpovědi. Skutečný Nakamoto by se prý uměl prokázat nade vší pochybnost.

Kdo se skrývá za Bitcoinem? | foto: montáž: Pavel Kasík - Technet.czProfimedia.cz

Včera oběhla svět senzační zpráva: po více než šesti letech pátrání konečně víme, kdo se skrývá za přezdívkou Satoshi Nakamoto, jak si říkal zakladatel kryptoměny bitcoin. Novináři z Wired a Gizmodo už několik měsíců sbírali nepřímé důkazy o tom, že by tímto zakladatelem mohl být australský podnikatel Craig Wright. Ten to nejprve odmítal, ale 2. května redakce BBC, The Economist a GQ publikovaly jeho „exkluzivní rozhovor“, kde Wright připustil, že je skutečně zakladatel Bitcoinu: „Byl jsem ten hlavní, ale bylo nás v týmu víc. Je mi jedno, jestli mi uvěříte, nebo ne. Tohle je můj první a zároveň poslední rozhovor na toto téma.“

Kromě toho, že se k autorství bitcoinu přiznal slovně, poskytl i několik důkazů. A právě tyto důkazy jsou předmětem následujícího článku. Bitcoinová komunita totiž z velké části odmítá Wrightův důkaz jako neprůkazný.

Craig Wright na videu BBC podává „důkazy“, že je Satoshi Nakamoto:

Zpráva o Wrightově přiznání obletěla svět. Jak BBC tak The Economist patří mezi nejdůvěryhodnější z mezinárodních médií, a další média proto jejich reportáž bez pozastavení přebírala. Vzhledem ke komplikovanosti fungování kryptoměn a šifrování se nelze divit, že ne všechno bylo ověřeno tak, jak by se slušelo.

Přehled důkazů pro a proti Craigu Wrightovi
PRO PROTI
Wright před BBC a The Economist podepsal zprávu, důkaz dal rovněž na svůj blog. Programátoři odhalili, že se nejedná o důkaz, ale o „recyklovaný“ hash z jiné transakce.
Wrighta se zastali důležití lidé bitcoinové komunity, Jon Matonis i Gavin Andresen, které údajně přesvědčil nejen tím, jak vystupuje, ale i tím, že zašifroval jimi zvolené zprávy.Wright naopak odmítl poskytnout jednoznačné důkazy redakci The Economist, se kterou komunikoval. Takovým důkazem by byl podpis zprávy, kterou mu dá redakce, klíčem Satoshi Nakamota.
Wright ukázal, že má k dispozici klíč PGP, o kterém se mnozí domnívali, že patřil Satoshi Nakamotovi.Ukázalo se, že tento klíč byl vytvořen pozdější verzí GNUPG, než odpovídá časovému zařazení klíče.
Wright na svém blogu údajně psal o bitcoinu ještě před jeho uveřejněním.Tento a další příspěvky Wrightova blogu byly zřejmě přidány zpětně.
Wright na svém blogu popsal, jak mohou lidé ověřit, že je Satoshi.Tento příspěvek je plný chyb, zbytečných vysvětlivek, zdá se, že odvádí pozornost od faktu, že neposkytuje jasný důkaz. Část příspěvku je zřejmě okopírována bez uvedení zdroje.
Wright má akademické i obchodní zázemí, které svědčí o jeho přehledu v problematice kryptoměn.Wright podle oslovených odborníků nepředstavil žádnou výjimečnou tezi. Některé položky v životopise se ukázaly býti smyšlené.
Magazín Wired a Gizmodo dostali od údajného hackera e-maily, které naznačují, že Wright je Satoshi Nakamoto Tyto důkazy se nepodařilo nezávisle ověřit, respektive je možné, že jsou podvržené

Pochybnosti přetrvávají - a Wrightovi je to prý jedno

Přímo The Economist ve svém původním článku dodává: „Craig Wright může být Satoshi Nakamoto, ale pochybnosti zůstávají. Zejména proto, že Wright neposkytl jako důkaz klíč k prvnímu bloku bitcoinu. To by byl dokonalý důkaz jeho otcovství.“ Wright požadavky redaktorů The Economist po dalších důkazech odmítl: „Buď mi lidé uvěří, nebo ne. Je mi to jedno. Nenechám se dotlačit k tomu, abych skákal, jak ostatní pískají.“

Údajný důkaz, který Wright novinářům a vybraným odborníků předložil, ovšem jiní odborníci z bitcoinové komunity označují za neprůkazný. Wright se zdánlivě prokázal podpisem na jedné z prvních bitcoinových transakcí. Ovšem podle Jonase Schnelliho, jednoho z vývojářů Bitcoinu, jde pouze o „recyklovaný“ podpis z jiné transakce. Wrighta pak označil za podvodníka.

02.května 2016 v 10:34, příspěvek archivován: 03.května 2016 v 09:26

Craig Wright once again fooled us. His todays „prove“ signature is just a signature from a tx back in 2009. Scamer! https://t.co/5VnDRLpmKc

Pochybnosti o identitě zakladatele bitcoinu tedy přetrvávají. Abychom pochopili, v čem tyto pochybnosti spočívají, jak by vypadal neprůstřelný důkaz a proč je to vlastně důležité, musíme se ponořit hlouběji do historie kryptoměny bitcoin. Není to ale zbytečný výlet. Šifrování nabývá na důležitosti a neškodí si připomenout, jak funguje.

Kdo je Satoshi Nakamoto?Co víme o zakladateli Bitcoinu

V roce 2008 vydal neznámý programátor - skrývající se pod přezdívkou Satoshi Nakamoto - osmistránkové pojednání „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System“ (PDF).

Co je bitcoin?

Přečtete si náš nejrozsáhlejší článek popisující principy fungování bitcoinu.

Zde představil svou vizi kryptoměny, která je zcela nezávislá na centrální autoritě. Funguje na základě jasných matematických pravidel, nikoli nařízení banky či vlády. A využívá pokročilého šifrování k tomu, aby zajistila bezpečnost, ověřila jednotlivé transakce, zajistila vysokou míru anonymity a byla nezávislá. „Když jsem tu práci poprvé četl, oněměl jsem úžasem,“ nešetří chválou programátor Andreas Antonopoulos. „Každé slovo tam má své místo. Já bych to neřekl lépe, ani kdybych měl k dispozici sto stran.“ Záhadnému Nakamotovi se povedlo vyřešit problém vzájemné důvěry, aniž by k tomu potřeboval ústřední autoritu.

Bitcoinové transakce čekají na ověření peer-to-peer sítě. Pokud by někdo chtěl...

Bitcoinové transakce čekají na ověření peer-to-peer sítě. Pokud by někdo chtěl poslat peníze, které nemá, neprojde taková transakce "hlasováním". Ověřené transakce se pak dostanou do oficiálního sdíleného řetězce ("blockchain").

Samotný Satoshi Nakamoto zpočátku intenzivně přispíval do projektu a podílel se na jeho běhu. Když 3. ledna 2009 Nakamoto vypustil do světa svůj program a vytěžil prvních 50 bitcoinů (tzv „Block #0“ nebo též „Genesis Block“), šlo o nepatrnou událost, o které věděla jen malá komunita vývojářů a nadšenců. Až do roku 2010 neměly bitcoiny prakticky žádnou hodnotu vyjádřitelnou dolary (pohybovaly se pod cenou jednoho haléře za bitcoin). Ale jak si měna získávala pozornost i mimo komunitu kryptografů, její hodnota stoupala.

Koncem roku 2010 se Satoshi stáhl do ústraní a přestal pod touto přezdívkou přispívat. Bitcoin už žil svým životem, taktovky se ujal Gavin Andresen, americký programátor, který později stanul v čele nadace Bitcoin Foundation.

Pokusů o odhalení Satoshiho identity bylo mnoho. Za nejdůvěryhodnější pokus považujeme snahu zjistit, kde Nakamoto žil, na základě toho, kdy byl aktivní. Švýcarský programátor Stefan Thomas zmapoval více než 500 zpráv podepsaných „Satoshi Nakamoto“ a zjistil, že prakticky žádné nespadají do času 5:00 - 11:00 GMT, což odpovídá půlnoci až šesté hodině ranní východoamerického času (EST). Jiné pokusy zavedly novináře třeba k japonsko-americkému fyzikovi Dorianu Nakamotovi. „Odhalující“ článek nakonec časopis Newsweek stáhl poté, co se ukázalo, že šlo o omyl. Mediální hon na postaršího muže dokonce donutil skutečného Satoshi Nakamoto, aby napsal svou první zprávu po pěti letech: „Nejsem Dorian Nakamoto.“

Kdo je Craig Wright?Podnikatel, který umí přesvědčit

Nejnovějším mediálním favoritem na post Satoshiho je Craig Steven Wright, australský podnikatel s historií akademika. Wired společně s redakcí Gizmodo shromáždily celou řadu nepřímých indicií:

  • Gizmodo dostala tip od údajného hackera, který prý získal e-maily přímo od Wrighta, který v nich přiznává, že je Nakamoto
  • Wright údajně smazal svůj blogový příspěvek z roku 2008 o chystaném článku o kryptoměnách.
  • Wired zase našel archivovaný (a již smazaný) blogový příspěvek, kde Wright píše o bitcoinu ještě předtím, než byl bitcoin spuštěn. Opět není jisté, jestli jde o původní či později upravenou verzi.
  • Někteří Wrightovi příbuzní potvrdili novinářům, že Craig Wright se zřejmě od začátku podílel na kryptoměně bitcoin.

„Wright buď vynalezl bitcoin, nebo je to geniální podvodník.“

Tyto nepřímé důkazy (a je jich mnohem více) mají společnou jednu věc - daly se snadno podvrhnout. „Wright je buď vynálezce bitcoinu, nebo geniální podvodník, který opravdu hodně chce, abychom si mysleli, že je vynálezce bitcoinu,“ napsal magazín Wired v prosinci 2015.

Pochybnosti vyjádřila i redakce The Economist v květnu 2015, poté, co Wright veřejně vystoupil jako autor bitcoinu. Tyto pochybnosti lze rozdělit do následujících kategorií:

  • Důkaz: Wright odmítl nabídku The Economist k tomu, že by podepsal soukromým klíčem Satoshi Nakamoto text, který by mu redakce zaslala. Namísto toho podepsal text, který si sám zvolil, a další důkazy odmítá.
  • Akademické zázemí: Wright na svém profilu na síti LinkedIn uváděl akademické tituly, které se nepodařilo ověřit. Wright tvrdí, že to byl vtip. To ale neznamená, že by neměl akademické vzdělání. Naopak, má tři magisterské tituly z Charles Sturt University, magisterský titul z Universtity of Newcastle atd.
  • Publikované odborné články: Řada expertů označila Wrightovy publikované články za „nezajímavé“, a považují za nepravděpodobné, že je autorem „geniálního článku o bitcoinech“ podepsaného jménem Satoshi Nakamoto. Wright má v životopise přes 100 odborných publikací, které se ale (podle studie firmy Juola & Associates) stylem neshodují se stylem Satoshiho článku. Nepublikované Wrightovy články, které měla redakce The Economist k dispozici, prý ukazují na velmi dobrou, nikoli však výjimečnou znalost fungování bitcoinu. „Interdisciplinární zaměření Craiga Wrighta by docela odpovídalo tomu, co bitcoin je: chytré spojení dříve existujících myšlenek z různých oborů,“ míní autoři.
  • Motivace: „Je důležité poznamenat, že vystoupení Wrighta jako zakladatele bitcoinu zřejmě pomůže v rozšíření velikosti bloku, o což se nyní bitcoinová komunita dohaduje,“ všímá si Economist. Je tedy možné, že se jej zastávají právě lidé, kteří o tuto změnu usilují. Mít na své straně „otce zakladatele“ by mohla být velmi účinná přesvědčovací technika.

Redaktoři The Economist následně vydali i další článek, ve kterém informovali o tom, že důkazy, které Craig Wright poskytl na svém blogu, jsou neprůkazné: „Důkazní břemeno teď spočívá pouze na panu Wrightovi, aby prokázal, že je Satoshi. Požádali jsme jej, aby nám dodal opravenou verzi původního důkazu. Požádali jsme jej také, aby podpisem Satoshiho zašifroval první odstavec našeho článku, což by byl ještě lepší důkaz jeho identity.“

Existuje řada způsobů, jak by mohl Craig Wright dokázat, že je Satoshi Nakamoto. Mohl by poslat bitcoiny ze Satoshiho původní „peněženky“ na určenou adresu - protože transakce jsou veřejné, byl by to jasný doklad toho, že má kontrolu nad touto peněženkou. Mohl by podepsat zprávu „Craig Wright = Satoshi Nakamoto“ původním klíčem. Mohl poslat zprávu tak, jako to udělal v roce 2014 na p2pfoundation fóru, tedy cestou, kterou komunikoval původní Satoshi. Nic z toho zatím Wright neudělal, a poskytl pro to následující důvod: „Jsem známý tím, že nedělám věci jednoduše a nemám rád, když mi někdo říká, co mám dělat. Výsledkem je, že vám to nebudu usnadňovat.“ To ale zní spíše jako výmluva než jako reálné zdůvodnění.

Je tedy Craig Wright zakladatel Satoshi Nakamoto?

Možná ano, možná ne. Jasné je jedno: Craig Wright nedokázal nade vší pochybnost, že by bitcoin založil on. Naopak, důkazy, které redakci BBC předložil, jsou přesvědčivě zpochybněny. Jeho „důkaz“ lze snadno napodobit. Důkazy pro i proti shrnul australský programátor Nik Cubrilovic.

Otázkou je, proč Wright poskytl špatný důkaz. Může to mít minimálně dvě příčiny:

  • Wright není autorem bitcoinu, pouze se za něj vydává, nebo
  • Wright je autorem bitcoinu, ale úmyslně poskytl špatný důkaz

Není představitelné, že by skutečný Satoshi Nakamoto neuměl prokázat svou identitu nade vší pochybnost. Udělal to mnohokrát předtím, když jako expert na šifrování rozpohyboval jeden z nejzajímavějších open-source projektů posledního desetiletí.

Komunita uživatelů bitcoinu ukázala, že zatím je jasné jen to, že dosud předložené důkazy nejsou definitivní. Kdo může poskytnout skutečný důkaz? Pouze skutečný Satoshi. Ale jen, když bude chtít.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili podrobnosti týkající se kritiky důkazů poskytnutých Craigem Wrightem. Dodali jsme další odkazy. Doplnili jsme tabulku s přehledným souhrnem důkazů pro a proti.

Autor:Nejčtenější

Okamura má na fotce z posilovny přifouknuté svaly. Jak poznat fotomontáž

Ukázka nepovedené fotomontáže z posilovny. Mřížka v pozadí ukazuje, k jakému...

Předseda SPD se na svém oficiálním profilu na Facebooku pochlubil fotkami z posilovny. Komentátoři si všimli, že fotka...

Prahu by zatopila radioaktivní voda. Ihned by umřely desítky tisíc lidí

Celkový pohled na Prahu zatopenou vodou z Orlické a Slapské přehrady v rámci...

Píše se rok 1982 a Prahu zasahuje mohutná přívalová vlna z protržené Slapské a Orlické přehrady. Je to dílo nepřítele...Dvakrát přežil ohnivé peklo a vrátil se do boje. Chybu udělal po válce

František Truhlář před válkou

Letec RAF František Truhlář přežil dvě těžké havárie při návratech z bojových letů. Při obou utrpěl těžké popáleniny,...

Proč chtěl Hitler Svatý grál a archeologie za ČSSR nebyla marxistická

Svastika na archaické řecké keramice (8. století před Kr., Archeologické muzeum...

Jedním z oblíbených triků propagandy a propagandistů je návrat k mýtům a ohýbání historie do podoby, která politickému...

Tohle astronomové ještě neviděli. Přiletěla první mezihvězdná planetka

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

V naší soustavě už více či méně dobře známe 750 tisíc různých planetek a dalších menších těles. Ale žádný z nich se...Další z rubriky

Okamura má na fotce z posilovny přifouknuté svaly. Jak poznat fotomontáž

Ukázka nepovedené fotomontáže z posilovny. Mřížka v pozadí ukazuje, k jakému...

Předseda SPD se na svém oficiálním profilu na Facebooku pochlubil fotkami z posilovny. Komentátoři si všimli, že fotka...

Nákup ze zahraničních e-shopů bude jednodušší. Už vás nepřesměrují do ČR

ilustrační snímek

Přeshraniční nákupy přes internet se v Evropské unii nově více přizpůsobí zákazníkovi.

Facebook bojuje proti nahotě jako pomstě tím, že oběť nahraje záběry sama

(ilustrační snímek)

Facebook pracuje na filtrech, které mají zabránit tomu, aby byly zveřejněny snímky a záběry erotiky či nahých těl,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz