Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sčítání lidu odpíchlo příchod prvních počítačů

Nudné statistice, státním úřadům a výběrčím daní vděčíme za to, že dnes pracujeme s počítači. Právě potřeba zpracovat velké objemy dat totiž vynutila vynález mechanických počítačů a dala vzniknout dodnes působící IT firmě.

Sčítání obyvatel USA - 1890 | foto: http://www.columbia.edu/acis/history/census-tabulator.html

"Každý člověk, který projde tímto životem, tu nevědomky něco zanechá a něco si odnese. Většinu z toho něčeho nemůžeme ani vidět, ani slyšet, ani spočítat. Při sčítání lidí se to neobjeví, ale nic bez toho nemá smysl." (Robert Fulghum)

Je dobré si hned na začátku připomenout, že sčítání lidu je čistá statistika, která s člověkem pracuje jako jednotkou, jako s číslem. Nicméně už od počátků civilizace, kdy vznikaly první státní útvary a rodila se byrokracie, potřebovali vládci vědět, komu vládnou. Kde se jejich poddaní nacházejí, čím se živí a jaký je jejich majetek nebo příjmy. Právě zjištění bohatství obyvatel státu kvůli vyměřování daní bylo pravděpodobně nejdůležitějším úkolem prvních součtů obyvatelstva.

Ten nejstarší, o kterém se nám dochovaly zprávy v podobě hliněných tabulek, se odehrál v babylónské říši kolem roku 3800 před Kristem, tedy téměř před šesti tisíci lety. Jednalo se o pravidelnou záležitost, každých šest nebo sedm let úředníci získali přesný přehled. Nejen o stavu obyvatel, ale také o počtu oslů, volů a zemědělské produkci (mléko, máslo, med, vlna). Také v Egyptě bylo sčítání lidu běžnou praxí, tam zase kvůli soupisu práceschopných dělníků, vhodných pro stavbu pyramid.

Další census se odehrál v Izraeli za vlády krále Davida. Dočteme se o něm třeba v 2. Samuelově (24. kapitola, verš devátý): "Jóab králi odevzdal součet branného lidu: V Izraeli bylo osm set tisíc bojeschopných mužů, schopných tasit meč, a judských mužů bylo pět set tisíc." Kromě soupisu mužů schopných boje se na základě výsledků součtu obyvatelstva vybíraly daně. Ve 4. knize Mojžíšově nalezneme i zmínku o starším součtu Izraelitů.

Také Římané, pověstní svým pořádkem při ovládání známého světa, si vedli záznamy o svých poddaných. O jednom z takových sčítání lidu jsme mohli slyšet nedávno, třeba v evangeliu čteném na půlnoční mši vánoční. Historici se však dodnes přou o tom, o který soupis se jednalo, a soupis provázely nejspíše neshody už v době jeho provádění v tehdejší Judeji, např. z náboženských důvodů.

Miliony lidí v záznamech

Pravděpodobně nejstarší dochované záznamy máme z censu čínského, který se uskutečnil za vlády dynastie Han krátce po počátku letopočtu, v roce 2 po Kristu. Sečetl celkem 59,6 milionu obyvatel, nepochybně nejlidnatější tehdejší populace. O 140 let později už soupis obyvatelstva našel "jen" 48 milionů lidí, pravděpodobně za to může hromadná migrace obyvatelstva na jih.

Evropa se k takové přesnosti dopracovala až o tisíc let později, kdy normanský vévoda a anglický král Vilém Dobyvatel nechal vypracovat "Domesday Book" (někdy též Kniha z Winchesteru). V latinsky psané knize jsou ve dvou svazcích záznamy o Anglii, zemi, kterou Vilém Dobyvatel dobyl roku 1066. Devatenáct let po své korunovaci dal podnět ke vzniku knihy obsahující informace o celé Anglii, a už následující rok byla kniha dokončena. Na základě záznamů v ní pak šlechtici odváděli králi daně.

Domesday Book

Pro nás je kniha zajímavá i tím, že známe postupy při jejím vzniku (metodiku). Každé hrabství navštívila skupina královských úředníků a zde, nejspíše za účasti všech důležitých šlechticů, hromadně a detailně zpovídali zástupce měst. Každé hrabství bylo dále děleno na jednotky a za přesnost těchto dílčích výsledků ručila komise tvořená šesti Angličany a šesti Normany.

 Chcete si zahrát na historičky nebo historiky?
Domesday Book je kompletně k dispozici na webu

Za zmínku stojí ještě sčítání lidu, které prováděli jihoameričtí Inkové. Od 15. století až do porážky Španěly pořizovali Inkové záznamy o počtu obyvatel na takzvané kipy. Uzlíky na těchto provázcích používaly desítkovou soustavu a zaznamenávaly nejen čísla, ale i další významy. Inkové splétali provázky z lamích chlupů nebo vlny.

Moderní sčítání - nástup počítacích strojů

Z hlediska technologií je sčítání lidu velice významnou událostí - jelikož jeho jádrem je shromáždění a vyhodnocení velkého množství informací, bylo pokaždé v zájmu organizátorů použít nejvyspělejší technologie dané doby. Do devatenáctého století to byla maximálně nějaká ta počítadla, přinejlepším jednoduché počítací stroje. Vypomoci si úředníci mohli i různými fígly se závažím.

 Počítání po staletí
Od mezopotámských počítadel k pokladnám

V roce 1890 se ale uskutečnilo jedenácté sčítání obyvatel v USA. Přestože data z tohoto censu se nám nedochovala, neboť je pohltil požár z roku 1921, přesto máme výsledky tohoto sčítání stále kolem sebe, dalo by se říci. Například notebook, na kterém právě píšu, je v jistém slova smyslu potomek strojů, které byly vytvořeny pro analýzu dat z 11. součtu obyvatel USA.

Herman Hollerith

Herman Hollerith, americko-německý statistik, pracoval pro americký Úřad pro sčítání obyvatel (US Census Buereau) na ambiciózní zakázce - jeho stroje měly umožnit zpracování obrovského množství dat o obyvatelstvu země během pouhých dvou a půl let. Herman Hollerith navrhl mechanismus pro mechanickou analýzu údajů uložených na děrných štítcích. Děrné štítky mimochodem nebyly jeho vynález, už nějakou dobu se využívaly k nejrůznějším poloautomatizovaným činnostem (ve Francii např. už od roku 1725 k programování textilních strojů).

Revolučním však na Hollerithově patentu byl přístup k informacím - každá informace byla uložena jako číslo.

Patent 395,782

 Patent 395,782

Patent 395782 (Herman Hollerith, 1884)


Postup sčítání lidu (1890)

1. sběr dat

Tato fáze ještě žádné výraznější novinky nepřinášela. Sběr probíhal v podstatě podobně, jako si pamatujeme z našeho nedávného sčítání v ČR - dotazníky.

Formulář - 1890

Formulář obsahoval místo pro:

  • jméno a příjmení
  • vztah k otci rodiny
  • vztah k armádě (voják, nevoják, vdova)
  • rasa (běloch, černoch, míšenec, Číňan, Japonec, Indián)
  • pohlaví
  • věk
  • stav
  • kolik dětí
  • místo narození
  • místo narození otce
  • místo narození matky
  • počet let života v USA
  • naturalizace (propůjčení státní příslušnosti osobě, která dosud náležela státu jinému)
  • profese, zaměstnání
  • počet měsíců v nezaměstnanosti během roku výzkumu
  • počet měsíců školní docházky během roku výzkumu
  • schopnost číst
  • schopnost psát
  • schopnost mluvit anglicky
  • akutní a chronické nemoci
  • tělesné nebo mentální postižení
  • vězeň, odsouzenec, bezdomovec

Protože dotazník byl určen domácnostem, následovaly i společné položky:

  • typ pronájmu či vlastnictví
  • zadluženost
  • pronájem půdy
  • zadluženost farmy
  • poštovní úřad

Na stránkách US Census Bureau si můžete prohlédnout i další historické formuláře.

2. kontrola a přepis dat

Údaje z vyplněných dotazníků ale nebyly rovnou zpracovávány, jako se to dělo dříve, ale přepisovány do děrných štítků.

Šablona pro vyplňování děrných štítků - 1890

Kartička - vzor 1890



Každé políčko dotazníků mělo určitý počet možností, na obrázcích výše jsou dobře patrné. Operátoři a operátorky tak prováděli ekvivalent dnešního přepisování dat z dotazníků do počítače (v dnešní době jim při tom ovšem vydatně pomáhají systémy OCR).

Sčítání obyvatel USA - 1890

Právě u těchto zaměstnanců se mimo jiné objevily možná jedny z prvních příznaků syndromu karpálního tunelu, tak známého z dnešní práce u PC.

3. Strojové sčítání

A konečně přichází ke slovu ta obrovská výhoda strojové analýzy dat. Když jsou údaje z formulářů přepsány (překódovány) do jednotlivých děrných štítků, je už prakticky vyhráno. Nyní už čeká pracovníky a pracovnice jen zdlouhavá mechanická práce. Kartičku po kartičce vkládají do stroje.


Sčítání obyvatel USA - 1890


Po vložení karty do stroje a přitlačení páky se uzavře elektrický obvod - ovšem pouze v místech, kde je na štítku díra. Odpovídající kontakty se sepnou a elektromagnetický mechanismus posune příslušné mechanické počítadlo o políčko vpřed.

Sčítání obyvatel USA - 1890

Čtyři desítky budíků nahrávají mnoho hodnot simultánně. Na konci dne nebo směny pak operátor odečetl hodnoty z ciferníků, zanesl je do výkazů a ručně je vynuloval.

Bleskurychlá analýza

Díky strojovému sčítání dat bylo všech 62 622 250 kartiček sečteno už za šest týdnů. Reakce veřejnosti byly ovšem nedůvěřivé - obecně se mělo za to, že občanů USA je přes 75 milionů, takže jich najednou 13 milionů zmizelo.


Sedm milionů nezvěstných

Odskočení do 20. století

To mi připomíná: víte, že v letech 1987 - 1989 zmizelo z Ameriky asi sedm milionů dětí? V těchto letech totiž přestalo být pro rodiče výhodné (a možné) vymýšlet si kvůli slevám na daních potomky, které neměli. V databázi "berňáku" jich tak najednou několik milionů ubylo. Dobře to demonstruje, že ani dnes není statistika všemocná - data jí totiž poskytují lidé.

Ostatní data byla zpracována stejným způsobem. Hollerithova firma se později spojila s dalšími třemi a v roce 1911 vytvořily korporaci CTR (Computing Tabulating Recording). V roce 1924 se tato společnost přejmenovala na IBM (International Business Machines Corporation).

Přesně tak. Známá firma, že?

Odkazy:

Mohlo by vás zajímat:

Autor:
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 10 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi je 1 příspěvek

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 10 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...