Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ScourExchange - konkurent Napsteru s podporou multimédií

  0:30aktualizováno  0:30
Program pro sdílení a hledání MP3 a dalších multimediálních souborů, který v mnohém předčí proslulý Napster.
Dobrých MP3 hledačů není nikdy dost. Tak zřejmě uvažuje řada firem, které se vydaly cestou Napsteru. O všech důležitých programech tohoto typu jsme vás již měli příležitost informovat (Napster, Gnutella, iMesh, CuteMX, FileSwap). Dnes se soustředíme na dalšího nadějného klienta pro sdílení a vyhledávání souborů přes Internet Scour Exchange. Jeho první zkušební verze se objevila počátkem dubna Na vývoji programu se neustále pracuje, ale na finální verzi si ještě budeme muset počkat. Nyní si můžete stáhnout nejnovější třetí beta verzi Scour Exchange. Pro ty, kdo tráví pracovní dobu stahováním "empétrojek", není jméno společnosti Scour neznámé. Scour se etabloval již dříve, jako úspěšný internetová server sloužící k vyhledávání hudebních souborů. Vazba mezi programem a WWW vyhledávačem zůstala podobně jako u iMesh, ale pro samotnou práci programu není příliš podstatná.

Na programu bylo od počátku znát, že je zatím ve stádiu beta verzí, protože nešel spustit v systémech Windows s mezinárodním nastavením. Program měl potíže z formátem datumu a jedinou možností jak jej spustit, bylo změnit v ovládacích panelech místní nastavení z českého na anglické. Nová verze tyto problémy už nečiní. Po spuštění se zobrazuje v programu uvítací internetová stránka Scour se základními informacemi a aktuálními nabídkami.

Scour na rozdíl od konkurenčních firem již dříve prohlásil, že chce pomocí svého systému propagovat umělce a vede jednání s některými hudebními firmami. Zakomponování prohlížeče WWW stránek do programu je pro takovou prezentaci ideální. Vzhledově a funkcemi program asi nejvíce připomíná CuteMX. Jeho uživatelské rozhraní je přehledné a graficky dobře vyvedené. Důležitou vlastností, kterou program převyšuje Napster, je podpora libovolných multimediálních souborů (audio, video, obrázky) podobně jako v CuteMX. Samotné vyhledávání funguje dobře a dosti rychle. Pro představu o nabídce sdílených souborů stačí uvést, že v čase zkoušení programu bylo připojeno online kolem 10 tisíc uživatelů, kteří navzájem sdíleli soubory o celkovém objemu 5 terabytů. ScourExchange je jediný klient, který kromě hledání sdílených souborů nabízí volbu hledání na Internetu, ale výsledky nejsou tak přesvědčivé.

Scour excange nabízí hned po Napsteru největší možnost nastavení parametrů vyhledávání. Položky bitrate a maximální přenosová rychlost se však zatím nezobrazují. U rozšířeného vyhledávání lze nastavit některé další parametry, vyhledávání je však o něco pomalejší. Stahovaný soubor si můžete poslechnout jako streaming (samozřejmě pokud máte dostatečně rychlé spojení) a tak se hned ubezpečit zda jej opravdu chcete. Další funkcí, která potěší je resuming. Pokračovat v přerušeném stahování můžete stejně jako u CuteMX i později, když budete vy i druhá strana opět připojeni online.

Scour Exchange dosud neumožňuje chat, který samozřejmě není nezbytný, ale pro mnoho lidí je komunikace důležitá a ostatní programy na to nezapomínají. Novinkou poslední verze je možnost posílat zprávy dalším připojeným klientům. Stejně jako v Napsteru můžete uživatele přidat do Hotlistu a prohlednout si jejich sdílené soubory. Program by měl v budoucnosti nabízet také sdílení offline, zřejmě podobným způsobem, jaký předvedl FileSwap.

Na to, že se jedná o beta verzi, pracuje program velmi dobře a můžeme se těšit, že finální verze přinese kromě odstranění chyb a zprovoznění všech funkcí i další nové rysy. Početná konkurence k tomu Scour určitě přinutí.

Výrobce: Scour Inc.
Website: http://scour.net/Software/Scour_Exchange/
Platforma: Windows 95/98/NT/2000
Cena: freeware

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Nechte tablet změřit okolní hluk nebo prověřit bezpečí vaší sítě

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte výborné přehrávače videa a hudby nebo aplikaci na kontrolu zabezpečení zařízení připojených k domácí síti...

Stáhněte si zdarma: e-mailový oznamovač s otevíráním poštovní schránky

Ilustrační foto - e-mail

Howard E-Mail Notifier schováte v informační části hlavní lišty a vždy když přijde e-mail, dá o tom vědět. Pro...

Neinstalujte konkurenci, žadoní Windows 10. Tady máte „rychlejší Edge“

Okno, které se testerům Windows 10 ukáže, když instalují konkurenční prohlížeč

Testovací verze Windows 10 ukázala další pokus Microsoftu nalákat uživatele k jejich novému prohlížeči Edge. Někteří...

Najdete na iDNES.cz