Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ScourExchange - konkurent Napsteru s podporou multimédií

  0:30aktualizováno  0:30
Program pro sdílení a hledání MP3 a dalších multimediálních souborů, který v mnohém předčí proslulý Napster.
Dobrých MP3 hledačů není nikdy dost. Tak zřejmě uvažuje řada firem, které se vydaly cestou Napsteru. O všech důležitých programech tohoto typu jsme vás již měli příležitost informovat (Napster, Gnutella, iMesh, CuteMX, FileSwap). Dnes se soustředíme na dalšího nadějného klienta pro sdílení a vyhledávání souborů přes Internet Scour Exchange. Jeho první zkušební verze se objevila počátkem dubna Na vývoji programu se neustále pracuje, ale na finální verzi si ještě budeme muset počkat. Nyní si můžete stáhnout nejnovější třetí beta verzi Scour Exchange. Pro ty, kdo tráví pracovní dobu stahováním "empétrojek", není jméno společnosti Scour neznámé. Scour se etabloval již dříve, jako úspěšný internetová server sloužící k vyhledávání hudebních souborů. Vazba mezi programem a WWW vyhledávačem zůstala podobně jako u iMesh, ale pro samotnou práci programu není příliš podstatná.

Na programu bylo od počátku znát, že je zatím ve stádiu beta verzí, protože nešel spustit v systémech Windows s mezinárodním nastavením. Program měl potíže z formátem datumu a jedinou možností jak jej spustit, bylo změnit v ovládacích panelech místní nastavení z českého na anglické. Nová verze tyto problémy už nečiní. Po spuštění se zobrazuje v programu uvítací internetová stránka Scour se základními informacemi a aktuálními nabídkami.

Scour na rozdíl od konkurenčních firem již dříve prohlásil, že chce pomocí svého systému propagovat umělce a vede jednání s některými hudebními firmami. Zakomponování prohlížeče WWW stránek do programu je pro takovou prezentaci ideální. Vzhledově a funkcemi program asi nejvíce připomíná CuteMX. Jeho uživatelské rozhraní je přehledné a graficky dobře vyvedené. Důležitou vlastností, kterou program převyšuje Napster, je podpora libovolných multimediálních souborů (audio, video, obrázky) podobně jako v CuteMX. Samotné vyhledávání funguje dobře a dosti rychle. Pro představu o nabídce sdílených souborů stačí uvést, že v čase zkoušení programu bylo připojeno online kolem 10 tisíc uživatelů, kteří navzájem sdíleli soubory o celkovém objemu 5 terabytů. ScourExchange je jediný klient, který kromě hledání sdílených souborů nabízí volbu hledání na Internetu, ale výsledky nejsou tak přesvědčivé.

Scour excange nabízí hned po Napsteru největší možnost nastavení parametrů vyhledávání. Položky bitrate a maximální přenosová rychlost se však zatím nezobrazují. U rozšířeného vyhledávání lze nastavit některé další parametry, vyhledávání je však o něco pomalejší. Stahovaný soubor si můžete poslechnout jako streaming (samozřejmě pokud máte dostatečně rychlé spojení) a tak se hned ubezpečit zda jej opravdu chcete. Další funkcí, která potěší je resuming. Pokračovat v přerušeném stahování můžete stejně jako u CuteMX i později, když budete vy i druhá strana opět připojeni online.

Scour Exchange dosud neumožňuje chat, který samozřejmě není nezbytný, ale pro mnoho lidí je komunikace důležitá a ostatní programy na to nezapomínají. Novinkou poslední verze je možnost posílat zprávy dalším připojeným klientům. Stejně jako v Napsteru můžete uživatele přidat do Hotlistu a prohlednout si jejich sdílené soubory. Program by měl v budoucnosti nabízet také sdílení offline, zřejmě podobným způsobem, jaký předvedl FileSwap.

Na to, že se jedná o beta verzi, pracuje program velmi dobře a můžeme se těšit, že finální verze přinese kromě odstranění chyb a zprovoznění všech funkcí i další nové rysy. Početná konkurence k tomu Scour určitě přinutí.

Výrobce: Scour Inc.
Website: http://scour.net/Software/Scour_Exchange/
Platforma: Windows 95/98/NT/2000
Cena: freeware

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Prohlížeč pro tablety skryje vaše surfování, další aplikace vás uspí

Na tabletu lze seriózně pracovat i si užít zábavu.

Všestranný videopřehrávač najde i doplňkové informace, šikovná kalkulačka umí převádět jednotky i měny. Internetový...

Při nahrávání v Snapchatu nemusíte držet tlačítko. Pokud víte, jak na to

Krok 9: Vraťte se na původní obrazovku. Na pravé straně se vám zobrazí šedé...

Majitelé iPhonů si mohou usnadnit pořizování videí na Snapchatu. Díky integrované funkci AssistiveTouch nemusí držet...

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Najdete na iDNES.cz