Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sdílení prodeji CD podle studie neškodí. RIAA přesto v žalobách pokračuje

aktualizováno 
Univerzitní studie opět přesvědčuje činovníky hudebního průmyslu, že sdílení souborů nemá na trh takřka žádný vliv. RIAA přesto zažalovala další stovky uživatelů internetu a první vlna hromadných žalob z pera IFPI zasáhla také západní Evropu.

Další analytici a výzkumníci se snaží přesvědčit představitele světových hudebních labelů, že za klesající prodej kompaktních disků si mohou jen a pouze sami. Jejich marná snaha se ale rovná bušení na bránu opuštěného hradu. RIAA pokračuje v hromadných žalobách a stejnou praxi zavádí také Evropa.

Vědecky podložený průzkum

Pod studií, uveřejněnou sotva před pár dny, jsou podepsány dvě slovutné instituce: Univerzita Severní Karoliny a samotný Harvard. Vědci v roce 2002 po dlouhých sedmnáct týdnů monitorovali přenosy souborů ve dvou OpenNap serverech, potomcích Napsteru, a porovnávali je s vývojem prodeje fyzických nosičů.

Protože podobných průzkumů již v minulosti proběhlo několik, výsledky asi nikoho nepřekvapí: "Výkyvy prodeje CD v závislosti na sdílení hudby v P2P sítích se prakticky rovnají statistické nule," stojí ve vědeckém materiálu. Ten dále uvádí, že ani sdílení ve velké míře nemůže trh nijak znatelně ovlivnit, neboť většina uživatelů P2P jsou lidé, kteří by si album nekoupili ani v případě, že jej nemohli stáhnout z internetu.

Univerzitní profesoři Felix Oberholzer a Koleman Strumpf při experimentu zaznamenali 1,75 milionu downloadů a ve své práci se kromě ekonomického aspektu také zajímali o chování uživatelů. Takový průměrný stahovač se na server během 17 týdnů přihlásil dvakrát a zkopíroval si kolem 17 skladeb. Pravda našly se i výjimky. Absolutním rekordmanem byl uživatel s 71 přístupy a více než pěti tisíci stáhnutými skladbami.

Profesoři porovnali downloady s prodejem pěti set alb různých hudebních žánrů a zjistili, že i při nejpesimističtějším výhledu připadá na jedno neprodané CD pět tisíc stažených souborů. Podle autorů tak ani současné masové kopírování prostřednictvím internetu nemohlo způsobit tak drastický propad trhu v posledních letech. Ba naopak, záznamy opět ukazují, že stahování skladeb z P2P může prodej nejzajímavějších titulů spíše podpořit.

Jedni jej vítají, druhé nezajímá

Univerzitní průzkum by mohl opět rozvířit debaty kolem možného prospěchu, který by mohl hudební průmysl z provozu P2P sítí vytěžit. Nikki Hemming, prezidentka společnosti Sharman Networks, jej přivítala zejména pro to, že se jako jediný opírá o oficiální data ze skutečných sdílených serverů, a není založen jen na vyplňování dotazníku. Vědecká práce by podle ní měla labely konečně přimět zasednout s provozovateli P2P k jednomu stolu a jednat o sítích jako distribučním kanálu pro jejich produkci.

Americká copyrightová organizace RIAA okamžitě označila výsledky průzkumu za nedůvěryhodné. "Naše vlastní průzkumy ukazují, že sdílení má na prodej CD jasně negativní dopad. Kdo hodně stahuje, méně kupuje," tlumočila stanovisko tisková mluvčí Amy Weiss. O dalších důvodech vývoje trhu s hudebními nosiči se odmítá bavit, přitom hudba prokazatelně vyklízí pozice filmům na DVD a videohrám, jejichž prodej již několik let neustále stoupá.

Žalob přibývá

Labely a P2P sítě pohromadě asi ještě dlouho jen tak nenajdeme - patrně jen před soudem. RIAA nemá na sdílení souborů nejmenší zájem, raději než hledat alternativní cestu bude dál žalovat stovky uživatelů. Další vlna žalob zasáhla více než pět stovek Američanů, mezi nimiž je 89 studentů z 20 univerzit. Právě ti jsou podle prezidenta RIAA Cary Shermana ze všech pirátů nejaktivnější.

"Máme tu skvělou nabídku oficiálních internetových služeb, kde si fanoušci mohou stáhnout kvalitní hudbu. Žaloby jsou nejúčinnějším nástrojem, jímž chceme poučit uživatele P2P sítí o nutnosti dodržování zákona, chránit práva držitelů copyrightu a nasměrovat hudební přiznivce k legálnímu stahování," prohlásil Sherman.

Mraky se stahují také mimo území USA. Soudy v Dánsku, Německu, Itálii a Kanadě obdrželi celkem 247 žalob místních poboček Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) proti jednotlivcům, neoprávněně nabízejícím ke stažení materiál chráněný autorským právem. Obžaloba tvrdí, že obvinění mají na svých počítačích několik set nebo tisíc skladeb. IFPI tak odstartovala první vlnu hromadných žalob na evropském kontinentě.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

Ilustrace - notebook

Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

Tablet pro práci i zábavu

S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz