Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sdílíte filmy? Nezapomeňte připsat jméno a adresu!

aktualizováno 
Hollywood vymyslel další vypečený zákon, uživatelé P2P by měli všechny soubory označit svým jménem a adresou; Nejlevnější online hudbu koupíte v Austrálii; Britský Wippit si nechá za skladby platit SMSkou; Kanaďané dosdíleli, copyrightový zákon čekají velké změny.

K souborům na P2P povinně jméno a adresu

Američtí zákonodárci ve spolupráci s hollywoodskými studii vymysleli další zákon, který je ještě neuvěřitelnější než všechny předtím. Dva návrhy, jeden pocházející z Kalifornie a druhý přímo ze senátu, počítají s tím, že by se uživatelé internetu vzdali své online anonymity a soukromí. Každý, kdo na internetu vědomě šíří copyrightovaný materiál, by jej měl označit svým jménem a adresou. Jinak se vystavuje hrozbě ročního pobytu ve vězení.

"Cílem těchto kalifornských zákonů je donutit kohokoliv včetně dětí vložit skutečná jména a místa bydliště do všech souborů, které sdílejí na internetu, ať už porušují copyright nebo ne," soptí Cindy Cohn, ředitelka právního oddělení organizace Electronic Frontier Foundation. Protože návrhy vyžadují od uživatelů zveřejnění osobních údajů, jsou v přímém rozporu s legislativou, která má za úkol zabránit zcizení identity a spamování. Kupříkladu federální zákon Children's Online Privacy Protection Act z roku 1998 zakazuje sbírání osobních údajů od dětí, nedají-li k tomu jejich rodiče souhlas. Návrh, namířený proti pirátství, je podle aktivistů EFF tím nejméně účinným prostředkem s možnými dalekosáhlými následky.

Za nejlevnější online hudbou do Austrálie

Konečně, cenová válka o zákazníky internetových obchodů se stáhnutelnou hudbou začala! Zatím však pouze v Austrálii, kam se chystá v brzku vstoupit mamutí kolos NineMSN, společný podnik Microsoftu a televizní sítě National Nine Network. Online distributor Destra oznámil snížení dubnových cen downloadů za 0,89 AUD/kus (0,65 USD = 17,55 Kč). Celonárodní ISP Telstra zase ubrala ze své ceny australský padesátník, za skladbu si nyní počítá 0,99 AUD (0,76 USD = 20,50 Kč). Analytici však předpokládají, že ceny se na takto nízkých hladinách udrží pouze v rámci dubnové akce, neboť jsou pod úrovní nákladů na provoz služeb.

U Wippitu zaplatíte za download SMSkou

Ostrovní společnost Wippit, která nedávno spustila svůj internetový obchod s hudebními soubory, představila unikátní možnost platby. Vedle klasických kreditních karet mohou zájemci za skladby zaplatit prostřednictvím krátké textové zprávy. Aktivita Wippitu vzešla ze studie Britského fonografického průmyslu, podle níž jsou nejaktivnějšími "stahovači" mladí ve věku 12-19 let. Zatímco kreditku z nich má málokdo, mobil vlastní každý. Ředitel Paul Myers proto předpokládá velký přiliv zákazníků.

Ačkoliv je služba dostupná také v USA, Neměcku, Španělsku a Švédsku, platby prostřednictvím SMS jsou omezeny pouze na centrálu ve Velké Británii. Wippit ale hodlá systém v budoucnu zavést i do ostatních poboček, stejně jako nabídnout své služby zákazníkům v dalších zemích.

Kanaďané zřejmě dosdíleli

Obrovský skandál způsobilo rozhodnutí kanadského soudu, který označil používání P2P sítí v plném rozsahu za naprosto legální a sdílení souborů přirovnal ke kopírování dokumentů v knihovně. Ministryně kultury Helene Scherrer, která se znenadání objevila jako host na předávání výročních hudebních cen Juno Awards, v energickém vystoupení prohlásila, že je její povinností copyrightové zákony co nejrychleji novelizovat. Za to si vysloužila od přítomných vydavatelů bouřlivý aplaus.

Rozdíly mezi názory stárnoucí generace hudebních činovníků a současné mládeže shrnul zpěvák Ryan Malcolm, vítěz kanadské "Superstar". Na tomtéž pódiu pravil, že se průmysl musí naučit žít po boků P2P a hledat nové cesty k zákazníkům. "Každý, kdo poslouchá muziku, je náš člověk, a je jedno jestli stahuje nebo ne," dodal Malcolm.

A my dodáváme, že nulový vliv sdílení na prodej hudby byl podložen dokonce také vědeckou prací. Za úpadek prodeje nosičů může především nízká kvalita a uniformita mainstreamových žánrů. Zákazníci budou těžko kupovat desky všech interpretů, kteří mají stejného producenta a tím pádem takřka shodný repertoár.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Končí služba Mujweb.cz, fungovat začala v minulém století

Mujweb.cz končí

Jedna z prvních služeb, kam jste mohli umístit svůj web, končí.

Facebooku se daří jako mobilnímu prohlížeči, ale návštěvnost mu stále klesá

Logo společnosti Facebook

Interní webové zobrazení aplikace Facebooku je ve Spojených státech třetím nejpoužívanějším mobilním prohlížečem....

Facebook odhalil další koordinovanou kampaň. Útočník je zatím neznámý

Ilustrační snímek

Sociální síť Facebook pokračuje v boji s cílenými pokusy využít platformu k ovlivňování amerických voličů. Firma...

Najdete na iDNES.cz