Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sdílíte filmy? Nezapomeňte připsat jméno a adresu!

aktualizováno 
Hollywood vymyslel další vypečený zákon, uživatelé P2P by měli všechny soubory označit svým jménem a adresou; Nejlevnější online hudbu koupíte v Austrálii; Britský Wippit si nechá za skladby platit SMSkou; Kanaďané dosdíleli, copyrightový zákon čekají velké změny.

K souborům na P2P povinně jméno a adresu

Američtí zákonodárci ve spolupráci s hollywoodskými studii vymysleli další zákon, který je ještě neuvěřitelnější než všechny předtím. Dva návrhy, jeden pocházející z Kalifornie a druhý přímo ze senátu, počítají s tím, že by se uživatelé internetu vzdali své online anonymity a soukromí. Každý, kdo na internetu vědomě šíří copyrightovaný materiál, by jej měl označit svým jménem a adresou. Jinak se vystavuje hrozbě ročního pobytu ve vězení.

"Cílem těchto kalifornských zákonů je donutit kohokoliv včetně dětí vložit skutečná jména a místa bydliště do všech souborů, které sdílejí na internetu, ať už porušují copyright nebo ne," soptí Cindy Cohn, ředitelka právního oddělení organizace Electronic Frontier Foundation. Protože návrhy vyžadují od uživatelů zveřejnění osobních údajů, jsou v přímém rozporu s legislativou, která má za úkol zabránit zcizení identity a spamování. Kupříkladu federální zákon Children's Online Privacy Protection Act z roku 1998 zakazuje sbírání osobních údajů od dětí, nedají-li k tomu jejich rodiče souhlas. Návrh, namířený proti pirátství, je podle aktivistů EFF tím nejméně účinným prostředkem s možnými dalekosáhlými následky.

Za nejlevnější online hudbou do Austrálie

Konečně, cenová válka o zákazníky internetových obchodů se stáhnutelnou hudbou začala! Zatím však pouze v Austrálii, kam se chystá v brzku vstoupit mamutí kolos NineMSN, společný podnik Microsoftu a televizní sítě National Nine Network. Online distributor Destra oznámil snížení dubnových cen downloadů za 0,89 AUD/kus (0,65 USD = 17,55 Kč). Celonárodní ISP Telstra zase ubrala ze své ceny australský padesátník, za skladbu si nyní počítá 0,99 AUD (0,76 USD = 20,50 Kč). Analytici však předpokládají, že ceny se na takto nízkých hladinách udrží pouze v rámci dubnové akce, neboť jsou pod úrovní nákladů na provoz služeb.

U Wippitu zaplatíte za download SMSkou

Ostrovní společnost Wippit, která nedávno spustila svůj internetový obchod s hudebními soubory, představila unikátní možnost platby. Vedle klasických kreditních karet mohou zájemci za skladby zaplatit prostřednictvím krátké textové zprávy. Aktivita Wippitu vzešla ze studie Britského fonografického průmyslu, podle níž jsou nejaktivnějšími "stahovači" mladí ve věku 12-19 let. Zatímco kreditku z nich má málokdo, mobil vlastní každý. Ředitel Paul Myers proto předpokládá velký přiliv zákazníků.

Ačkoliv je služba dostupná také v USA, Neměcku, Španělsku a Švédsku, platby prostřednictvím SMS jsou omezeny pouze na centrálu ve Velké Británii. Wippit ale hodlá systém v budoucnu zavést i do ostatních poboček, stejně jako nabídnout své služby zákazníkům v dalších zemích.

Kanaďané zřejmě dosdíleli

Obrovský skandál způsobilo rozhodnutí kanadského soudu, který označil používání P2P sítí v plném rozsahu za naprosto legální a sdílení souborů přirovnal ke kopírování dokumentů v knihovně. Ministryně kultury Helene Scherrer, která se znenadání objevila jako host na předávání výročních hudebních cen Juno Awards, v energickém vystoupení prohlásila, že je její povinností copyrightové zákony co nejrychleji novelizovat. Za to si vysloužila od přítomných vydavatelů bouřlivý aplaus.

Rozdíly mezi názory stárnoucí generace hudebních činovníků a současné mládeže shrnul zpěvák Ryan Malcolm, vítěz kanadské "Superstar". Na tomtéž pódiu pravil, že se průmysl musí naučit žít po boků P2P a hledat nové cesty k zákazníkům. "Každý, kdo poslouchá muziku, je náš člověk, a je jedno jestli stahuje nebo ne," dodal Malcolm.

A my dodáváme, že nulový vliv sdílení na prodej hudby byl podložen dokonce také vědeckou prací. Za úpadek prodeje nosičů může především nízká kvalita a uniformita mainstreamových žánrů. Zákazníci budou těžko kupovat desky všech interpretů, kteří mají stejného producenta a tím pádem takřka shodný repertoár.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Forbes, Time i VanityFair. Apple koupil magazínový on-line servis

Aplikace Texture.

Aplikace obsahující přes dvě stovky magazínů přechází po akvizici pod Apple. Servis zahrnuje tituly jako People, Vogue,...

Sem nechoďte, jinak už dnes nic neuděláte. Google spustil Sound Maker

Google spustil Sound Maker na platformě Chrome Music Lab.

Neumíte na nic hrát? Nevadí. Hudbu si nakreslíte. V rámci měsíce hudby na školách spustil Google další ze série svých...

S blockchainem proti nucené práci. Nový projekt má pomoci milionům lidí

Takových sekáčů třtiny jako Generoso už na Kubě mnoho není.

Celosvětově pracuje dle odhadů v podmínkách nucené práce až 25 milionů lidí. Právě těm by mohl pomoci nový projekt,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz