Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sedmička zajímavých programů pro Windows zdarma

aktualizováno 
Uznávaný i nenáviděný Microsoft nabízí domácím i firemním uživatelům zcela zdarma obrovskou spoustu softwarových doplňků a šikovných aplikací pro operační systémy Windows.

Práce na počítači | foto: Profimedia.cz

Představíme vám některé z nich, které nabízí především nové možnosti práce s operačním systémem. Instalace a používání těchto programů je zdarma a nevyžaduje ověření pravosti vaší verze Windows.

Process Monitor

Process Monitor je nástroj na sledování běžících procesů, otevřených souborů a operací prováděných s registrem Windows. Data o běžícím systému, získávaná v reálném čase, je možné různě filtrovat a vytvářet z nich reporty. Process Monitor vám může pomoci odhalit největší konzumenty systémových zdrojů vašeho počítače nebo i škodlivý software skrytý ve vašem systému.

Process Monitor 1.12 stahujte zde. (0,9 MB, freeware)

Process Explorer

Process Explorer

Process Explorer je skvělou náhradou nástroje Správce úloh ve Windows. Program Process Explorer zobrazí všechny běžící procesy v systému včetně jejich popisu a informací o náročnosti na systémové zdroje. V seznamu procesů a dynamických knihoven můžete pohodlně vyhledávat, nastavovat jejich prioritu, pozastavovat je nebo násilně ukončovat. Process Explorer se vám bude hodit například při ukončení neodpovídající aplikace či procesu. Násilné ukončení systémových procesů však může způsobit pád nebo nestabilitu operačního systému.

Process Explorer v10.21 stahujte zde. (1,5 MB, freeware)

Process Explorer

AutoRuns for Windows

Velmi užitečný nástroj AutoRuns for Windows zobrazí všechny program, spouštějící se automaticky se startem operačního systému. Nepotřebné programy můžete pomocí tohoto nástroje zakázat a ušetřit tak cenný čas při startu systému i místo v operační paměti. Kromě spouštěných aplikací zobrazí AutoRuns for Windows také seznam registrovaných knihoven a plug-in modulů prohlížeče Internet Explorer, spuštěných služeb, naplánovaných úloh či ovladačů. Všechny tyto služby či aplikace můžete rovněž zakázat nebo přímo smazat.

AutoRuns for Windows 8.61 stahujte zde. (0,5 MB, freeware)

AutoRuns for Windows

BgInfo

Jednoduchá aplikace BgInfo zobrazí na pracovní ploše Windows detailní informace o konfiguraci vašeho počítače. Stále na očích můžete mít například čas od spuštění počítače, model a výkon procesoru, velikost operační paměti, celkovou velikost a volné místo na pevných discích, typy síťových adaptérů a jejich MAC adresy, doménu do které jste připojeni a přidělené IP adresy, verzi Windows a další informace. Seznam položek a styl jejich zobrazení je možné v programu BgInfo všestranně nastavit.

BgInfo v4.10 stahujte zde. (0,3 MB, freeware)

BgInfo

ZoomIt

Užitečná utilitka ZoomIt se vám může hodit při předvádění aplikací či dokumentů na vašem počítači. ZoomIt umí zvětšit vybranou část obrazovky, posunovat zvětšenou oblast a kreslit po pracovní ploše systému. Dříve než začnete program používat, nastavte si klávesové zkratky pro aktivaci a deaktivaci zvětšení a barvu i tloušťku čáry při kreslení.

ZoomIt v1.42 stahujte zde. (0,05 MB, freeware)

ZoomIt

Microsoft ActiveSync

Majitelům přenosných zařízení s operačním systémem Windows Mobile jistě přijde vhod nástroj Microsoft ActiveSync. Aplikace Microsoft ActiveSync slouží k přenosu obsahu poštovního klienta Microsoft Outlook, dokumentů MS Office, obrázků, hudby i videa mezi přenosným zařízením a počítačem. Microsoft ActiveSync zvládne také přímou synchronizaci e-mailů, kalendáře, úkolů i kontaktů se serverem Microsoft Exchange Server 2003. Důležitá data tak můžete mít vždy při sobě.

Microsoft ActiveSync 4.5 stahujte zde. (7,5 MB, freeware)

Microsoft ActiveSync

BootVis

S nástrojem BootVis lze zrychlit start operačního systému Windows XP. Program sleduje akce prováděné při startu operačního systému, zobrazuje jejich průběh a nabízí vám možnost jejich optimalizace. Cílem je zrychlení náběhu systému při běžném spouštění počítače, přechodu z režimu spánku i úsporného režimu.

BootVis 1.3.37.0 stahujte zde. (1 MB, freeware)

BootVis

Mnoho dalších zajímavých doplňků pro operační systémy Windows v různých verzích najdete zde.

Freewarové nástroje Microsoftu z oblasti multimédií přijdou na řadu příště.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Zuckerberg přiznal chybu, která škodila i v Česku. Slíbil nápravu

Mark Zuckerberg na Facebook Communities Summitu v Chicagu 2017

Šéf internetové společnosti Facebook Mark Zuckerberg přiznal, že jeho firma zklamala své uživatele a chybovala, když...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: Pořady tuzemských TV, i když nejste on-line

Ilustrační foto

Stahovač FreeRapid Downloader stáhne soubory z různých míst i streamované videa z YouTube, ČT, TV Prima, Nova apod....

Evropská ochrana autorských práv by poškodila programátory, varuje Github

Fiktivní ukázka toho, jak by podle Githubu mohla vypadat ochrana copyrightu

Pokud by EU nařídila filtrování obsahu při jeho nahrávání, mohlo by to ohrozit programátory a zpomalit vývoj projektů,...

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Najdete na iDNES.cz