19:28

„Při cílení reklam využívá Facebook celou řadu dalších dat a metadat o uživatelích, než jen ty informace, podle kterých může reklamu cílit inzerent,“ uvedl Zuckerberg. „Těžko pak ale můžete říkat, že uživatel vlastní svá data,“ oponoval mu Joe Kennedy, demokratický poslanec (Massachusets).

19:22

Larry Buschon, republikánský poslanec z Indiany, se opět ptá, zda Facebook (nebo někdo jiný) nabízí uživatelům reklamu na základě toho, co slyší mikrofon jejich telefonu. Zuckerberg znovu zopakoval: „Ne, audio nepoužíváme k cílení reklamy,“ odpověděl rezolutně Zuckerberg. Vzápětí to upřesnil: „Telefon nahrává audio ve chvíli, kdy uživatel nahrává video, takže v tu chvíli samozřejmě nahráváme i audio, ale tento zvukový záznam nepoužíváme k cílení reklamy.“

Buchson popsal dva příklady, ve kterých telefon jeho matce nebo jeho dalším příbuzným a známým začal ukazovat reklamy nebo jiný obsah související s tím, o čem se bavili. Zuckerberg znovu řekl, že Facebook audio nevyužvá.

11.dubna 2018 v 19:23, příspěvek archivován: 11.dubna 2018 v 19:35

REP BUCSHON: my son lives in chicago. he likes to buy suits. he was talking to his buddies about suits. then he saw ads on the internet for suits. clearly this is proof someone is wiretapping him (this is not an exaggeration of what was just said)

„Myslím si, že takovéto zážitky mohou být náhoda. Je možné, že se o něčem bavili, ale zároveň si k tomu třeba později něco hledali, a podle tohoto vyhledávání jsou na ně pak cílené reklamy,“ uvedl šéf Facebooku.

(OPRAVA: Tato zpráva původně obsahovala chybné jméno poslance.)

19:16

Billy Long, republikánský poslanec z Missouri, varoval Zuckerberga: „Nyní jste nedodstatečně regulovaní. Pokud něco neuděláte, čeká vás za chvíli přehnaná regulace.“

19:12

Vzpomínky na minulost. Mark Zuckerberg vysvětluje, jak fungovala jeho aplikace Face Mash... Psali jsme o tom v tomto článku o historii Facebooku. A taky jsme si z toho dělali legraci v této „zjednodušené historii Facebooku“.

  • Už patnáct let uplynulo od spuštění sociální sítě TheFacebook.com na Harvardově...

    Začátky Facebooku v roce 2003: kontroverzní Facemash.com a nabídka od bohatých spolužáků Winklewossů na vytvoření sociální sítě pro studenty univerzity. / Autor: Pavel Kasík, Technet.cz (montáž)

19:09

„Kdo má moje data kromě Cambridge Analytica?“ ptá se republikánský poslanec z Ohia. „Pokud jste se přihlásil do nějaké aplikace (myšleno aplikace na Facebooku, pozn. red.), pak tato aplikace zřejmě má nějaká vaše data, a nyní vyšetřujeme, jaká data může kdo mít,“ odpověděl Zuckerberg.

19:05

Yvette Clarková, demokratická poslankyně z New Yorku se natvrdo zeptala: „Když pan Kogan prodal data milionů uživatelů Facebooku, porušil podmínky Facebooku v té době?“

Zuckerberg: „Ano, porušil.“

Clarková: „A když aplikace Obamovy kampaně sbírala data milionů uživatelů Facebooku, porušila podmínky Facebooku z té doby?“

Zuckerberg: „Ne.“

Clarková: „Doufám, že rozumíte, že takový rozdíl je pro řadu Američanů nepodstatný. Američanům záleží na soukromí. Bez ohledu na politickou příslušnost, soukromí uživatelů musí být ochráněno!“

19:00

Zuckerberg znovu mluví o tom, jak nástroje umělé inteligence a automatizované algoritmy vše vyřeší. Hodí se připomenout, že spoléhání na všemocnost takových černých skříněk má celou řadu problémů.

18:57
  • Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna 2018)

    Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna 2018) / Autor: Profimedia.cz

18:55

„Mám strach, že změny, které nyní děláte, děláte jen proto, že se bojíte o svou značku, a nikoli proto, že vám záleží na uživatelích,“ neskrývá své rozhořčení Tonko. „Na vaší platformě nejsou uživatelé klientem, ale produktem. (...) Proč by vám lidé měli znovu věřit? Jakou zodpovědnost přijímáte?“

Zuckerberg odmítá, že by jeho firmě nezáleželo na soukromí uživatelů.

18:52

Paul Tonko, demokratický poslanec z New Yorku, se vrací ke „stínovým profilům“ a ptá se Zuckerberga, zda mohou lidé, kteří nejsou uživatelé Facebooku, smazat tato data. Zuckerberg trochu neurčitě řekl, že si myslí, že to je možné.

To ale může znamenat i to, že se takový ne-uživatel musí napřed stát uživatelem.

18:50

„Minulý týden jsme odstranili velké množství ruských stránek, které byly součástí sítě falešných profilů a byly určeny k ovlivňování politiky v Rusku,“ uvedl Zuckerberg příklad toho, jak bojuje proti falešným účtům.

18:47

„Vždyť vy sbíráte informace i o lidech, kteří nemají facebookový účet. A když si chtějí stáhnout data, která o nich máte, tak je nutíte, aby si kvůli tomu účet založili,“ zlobil se Lujan. „To se musí změnit!“

Tyto „stínové účty“, jak jim Lujan říká, jsou celkem důležitá připomínka toho, co všechno Facebook sbírá. Zuckerberg naznačil, že jde o bezpečnostní opatření, které má zabránit napadení nebo vytváření falešných účtů.

Alex Hern z The Guardian si ale myslí, že to je jen chytře vyhýbavá odpověď.

11.dubna 2018 v 18:43, příspěvek archivován: 11.dubna 2018 v 18:50

Zuckerberg implying that the sole use of these shadow profiles is as a security feature, and that's why you can't opt out. But I think that might be smart phrasing, not the actual case.

18:44

Ben Lujan, demokratický poslanec z Nového Mexika, upozornil, že Facebook teprve nedávno vypnul možnost hromadně stahovat veřejná data ve velkém, přestože byl už v roce 2013 (a znovu v roce 2015) upozorněn, že tento problém existuje.

18:43

„Na naší platformě je mnoho falešných účtů. Naše řešení je vyvíjet nástroje využívající umělou inteligenci k odhalování a automatickému mazání falešných profilů,“ řekl Zuckerberg. Podle něj se tato opatření osvědčila během voleb v roce 2017.

18:39

Adam Kinzinger, republikánský reprezentant (Illinois) se ptá, jaká data Facebook sdílí s ruskou vládou nebo s ruskými tajnými službami. „Obecně vzato nemáme ve zvyku dávat mnoho dat ruské vládě,“ odpovídá Zuckerberg. Každý rok Facebook zveřejňuje, kolik požadavků od různých zemí dostali a kolika vyhověli.

18:33

Zuckerberg slíbil, že bude se zákonodárci spolupracovat na vytvoření regulace (podobné GDPR v Evropě), která by chránila soukromí uživatelů. Neřekl, jak by taková regulace (nebo spolupráce) měla vypadat.

18:31

Zuckerberg před pár minutami nepřesně uvedl, že Facebook neukládá informace o tom, jaké stránky si lidé prohlíží. Zřejmě ale nelhal, spíše se vyhnul otázce, řekl totiž: „Pokud nebyly ve staženém souboru, tak je Facebook nemá.“

11.dubna 2018 v 18:30, příspěvek archivován: 11.dubna 2018 v 18:33

Zuck’s answer to @RepMcNerney’s question re: “@Facebook’s collection of browsing history” was disingenuous. @Facebook *does* track browsing behavior via social widgets. However are not stored as individual websites but instead as ‘interest categories’ https://t.co/gYcIu2rok8 https://t.co/UMyddHYBOh

18:27

„Souhlasíte s tím, že lidem škodíte?“ ptal se republikánský reprezentant David McKinley na to, co dělá Facebook proti nelegálnímu prodeji opiátů a dalších drog. Vadí mu, že Facebook čeká na to, až falešnou lékárnu nebo nelegálního prodejce nahlásí, místo aby je na platformu vůbec nepustil.

18:23

„Všechny informace, které o vás Facebook má, si můžete stáhnout,“ zdůraznil Zuckerberg celkem známou informaci. (Funkce je dostupná přes Nastavení - Stáhněte si soubor se svými daty z Facebooku)

18:19

„Výzkum ukazuje, že sociální sítě mohou být používány ke zlepšení vztahů, ale také mohou vztahy zhoršit. Snažíme se aktivně přispívat k tomu, aby měl Facebook pozitivní vliv na životy lidí, nikoli negativní,“ uvedl Zuckerberg.