Šéf Oraclu umí sám sebe dobře zaplatit

  8:44aktualizováno  8:44
Nejlépe placeným manažerem na světě se loni stal šéf internetové firmy Yahoo! Terry Semel. Avšak tím, kdo dostal nejvyšší roční odměnu všech dob, je někdo jiný - i když také z oboru nových technologií - Larry Ellison, spoluzakladatel, akcionář a šéf americké softwarové společnosti Oracle.
Ellison tedy paradoxně platí sám sebe, ale úplně libovolnou částku si dát nemůže. Mají do toho co mluvit i ostatní investoři ovládající Oracle, největšího konkurenta známějšího Microsoftu.

V roce 2002 si Larry Ellison vydělal 706 milionů dolarů, což je v přepočtu zhruba 25 miliard korun. Vytěžil z možnosti získat akcie vlastní firmy.

Ještě o rok dříve bral zhruba desetinu této sumy a jeho fixní plat činil jen dvě stě tisíc dolarů. S tím, jak na začátku tisíciletí začaly šílet světové burzy po akciích technologických firem, začala stoupat také cena akcií Oraclu. A Ellison uzavřel s ostatními akcionáři své firmy pro něj velmi lukrativní dohodu. Jako ředitel se vzdal svého platu a bonusů v hotovosti a na oplátku mu bylo v následujících několika letech přislíbeno postupné nabývání celkem dvaceti milionů akcií Oraclu. V té době měly hodnotu asi 1,3 miliardy dolarů, postupně se pak jejich cena zvedla ještě o několik miliard.

Lawrence Ellison, Oracle

V prvním roce fungování této dohody si Ellison přišel na zmiňovaných 706 milionů dolarů. A kdyby nepraskla bublina očekávání investorů na burzách, a tím pádem nezačala klesat i cena akcií Oraclu, mohlo to být dokonce ještě asi třikrát více.

Rok 2002 byl význačný také tím, že právě kvůli poklesu akcií na burzách poprvé po několika letech klesly odměny elitních amerických manažerů o více než deset procent. V předchozích sedmi letech naopak vzrostly celkem o 550 procent.

Po dvou relativně slabších letech (alespoň co se týče platu) se výdělky Larryho Ellisona zase šplhají vzhůru. V roce 2004 byl čtrnáctým nejlépe placeným manažerem světa, když vydělal necelých 46 milionů dolarů.

V porovnání s rokem 2002 to je stále ještě kapesné, Ellison si však nemůže stěžovat, že by byl nějaký chudák. V současnosti je s majetkem okolo 18,5 miliardy dolarů, za což vděčí čtvrtinovému podílu v Oraclu, devátým nejbohatším člověkem světa.

Americký selfmademan

Šedesátiletý Ellison pochází z chudých poměrů. Narodil se v newyorském Bronxu a svého otce nepoznal. Jeho mladá svobodná matka ho svěřila do péče pratety a ta se ho pokusila přimět ke studiím na vysoké škole. Neúspěšně -dvakrát to brzy vzdal. Jediné pozitivum, které mu škola dala, bylo, že se naučil pracovat s počítači. A těmi se také začal živit.

Osm let střídal zaměstnavatele a nakonec zakotvil jako programátor u firmy Ampex ovládané Japonci. Díky tomu se dostal i do Japonska, které si zamiloval, a propadl tam dokonce zen-buddhismu. V roce 1977 se Ellison rozhodl ve svých dvaatřiceti letech postavit na vlastní nohy. Společně se svým šéfem z Ampexu Robertem Minerem a dalšími dvěma přáteli si založili firmu Software Development Labs, která se zaměřovala na vývoj databázových programů pro podniky.

Zlom v jejich kariéře přineslo zdokonalení programu od IBM na zpracovávání databází, které si od jejich firmy objednala vojenská letecká základna a Ústřední zpravodajská služba CIA. Program pro CIA dostal krycí název Oracle a podle něj se také nakonec společnost přejmenovala.

Od té doby firma rychle rostla nejen díky tomu, že Ellison uměl naslibovat produkty, které ještě ani neexistovaly, a podařilo mu je úspěšně vytvořit, ale i proto, že začal skupovat slabší konkurenty.

„Ahoj, jsem Larry a chci koupit vaši firmu,“ traduje se jeho tehdejší častá hláška, když se setkal se svými soupeři. Právě proto si vysloužil přezdívky jako Čingischán nebo predátor z džungle.

OEllisonovi se donedávna mluvilo jako o miliardářském playboyovi. Třikrát rozvedený podnikatel se sice před několika lety znovu oženil, stále však bydlí v kopii japonského středověkého paláce, kterou si nechal za desítky milionů postavit, sbírá samurajské meče, pilotuje si svůj vlastní tryskáč a závodí na jachtách.

Pověstné je i jeho nepřátelství s konkurentem v oboru i ve výši majetku Billem Gatesem. S ním má však jedno společné: oba dávají velké částky na charitu a boj proti nemocem.

Autor:


Nejčtenější

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: nechte si pomoci s formuláři a jejich odesíláním

Ilustrační foto - notebook

Poznat zajímavá místa v tuzemsku a zaznamenat si zážitek zprostředkuje portál Turistický-denik.cz. Vyplňovat formuláře...

Tipy na zajímavé weby: zábavné procvičování znalostí i info o výplatě

Umímefakta.cz

Potrápit svůj mozek a poměřit síly s roboty či kamarády nabízí netradiční testy z několika oborů na Umímefakta.cz....

Google nemusí platit za data uživatelů iPhonu, rozhodli v Británii

Stránky sdružení Google You Owe Us, které podalo žalobu na Google

Britský Nejvyšší soud zablokoval žalobu na společnost Google za údajně nezákonné shromáždění údajů o milionech...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ KONTROLOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 24 000 - 30 000 KčNajdete na iDNES.cz