Šéf UPC: „Naše technologie je připravena na další navyšování rychlostí“

aktualizováno 
On-line rozhovor s Václavem Bartoněm UPC na téma kabelový internet se točil především kolem dostupnosti kabelového internetu a omezování rychlosti připojení po nadlimitním stažení dat. Mírně byly také poodhaleny plány UPC do budoucna.
Přístupu k internetu přes kabelový internet se nyní dostává více než 100 000 uživatelům. Většinu z nich obhospodařuje společnost UPC, která minulý týden přišla s nabídkou 24hodinového připojení za 45 Kč.

Systém připojení před kabelový internet má mnohé výhody, ale i řadu nevýhod. Mezi ty hlavní patří především horší dostupnost, neboť rozvody kabelové televize zatím pokrývají jen větší aglomerace. I u tohoto druhu připojení existuje politika FUP, jenž dočasně omezuje ty uživatele, kteří překročí měsíční limit stažených dat.

Doposud také nebylo možné využívat tento vysokorychlostní systém přístupu k internetu pouze na omezenou dobu, ale pouze celý měsíc za paušální poplatek.

Nová nabídka UPC vychází vstříc právě těmto požadavkům. Nový způsob tarifikace internetového připojení Internet chello flex je tak určen pro uživatele, kteří nevyžadují nepřetržité připojení k internetu, ale v okamžiku, kdy se připojí, chtějí rychlejší spojení než přes vytáčené připojení.

UPC těmto zákazníkům nabízí 256/64 kb/s linku (download/upload)v rámci 24hodinového intervalu. Za něj zákazník zaplatí 45 Kč s DPH. Výše celkové platby za měsíc tak bude tedy záviset jen na tom, kolikrát možnost dvacetičtyřhodinového připojení uživatel využije.

Společnost stanovila pro aktivaci služby chello flex z pohledu naší redakce poměrně vysoký jednorázový poplatek 1.500 Kč a pro zcela nové zákazníky UPC pak speciální nabídku aktivace jen za 900 Kč až do února 2006. Další omezení spočívá v minimálním počtu připojení za čtvrtletí. Internet chello flex je tak nutno využít minimálně 10x po 24 hodinách za čtvrtletí , jinak může společnost smlouvu vypovědět.

Zákazníkům vadí FUP

Celkem 67 dotazů stihli položit účastníci on-line rozhovoru s Václavem Bartoněm, který šéfuje českému UPC. Nyní firma poskytuje kabelový internet v 7 městech v Praze, Brně, Ostravě a okolí, Liberci, Jablonci, Jindřichově Hradci a na Kladně. „Příští rok se tento seznam bude rozrůstat,“ slíbil ředitel UPC.

Největší problém kabelového internetu vidí uživatelé v FUP politice, na základě které jsou ti, kdo překročí datový limit za dané časové období do konce tohoto období rychlostně omezeni. „Zákazníci, kterým nevyhovuje současný FUP jejich služby, přecházejí na vyšší typ služby,“ odpověděl Bartoň na dotaz uživatele s přezdívkou Bobek, zda zavedení FUP neznamenalo pro UPC odliv zákazníků.

Ředitel firmy také uvedl, že firma sleduje požadavky trhu a je schopna pružně reagovat na jeho požadavky, co se týká rychlosti připojení. Neměl by prý být ani problém se současnými modemy, které by měly případnou vyšší rychlost zvládnout bez problémů.

„Sledujeme poptávku po symetrických službách typu 2Mbps download a 2Mbps upload. A budeme připraveni reagovat komerčním produktem,“ odpověděl na dotaz Michala Valáška o množnostech rychlejšího uplinku.

Nově nabízená služba Flex se bude patrně ještě dále vyvíjet. „Po vyhodnocení služby Flex se rozhodneme, jak budeme dále postupovat,“ řekl Václav Bartoň v odpovědi na dotaz uživatele s nickem Alex, zda není plánován tarif, kde by se za rozumnou cenu platilo připojení po hodinách či minutách.

Co se vaří v kuchyni

Pan Bartoň nenápadně naťukl i několik technologií a novinek, které UPC sleduje. Jedná se především o poskytování digitální televize přes kabelový internet a internetové telefonie. Na dotaz, kdy chystá tyto technologie zavést neodpověděl zamítavě,když uvedl: „Jakmile budeme poskytovat VoIP nebo digitální video (DVB-C) budeme své zákazníky s dostatečným předstihem informovat.“

Firma neuvažuje poskytování internetu přes satelit ani elektrické vedení. „Drátů elektrické sítě používáme k napájení elektrických spotřebičů, určitě ne pro internet,“ glosoval ředitel UPC.

Odpovědi na dotazy v on-line rozhovoru s ředitelem UPC Václavem Bartoněm naleznete zde.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Tipy na zajímavé weby: zábavné procvičování znalostí i info o výplatě

Umímefakta.cz

Potrápit svůj mozek a poměřit síly s roboty či kamarády nabízí netradiční testy z několika oborů na Umímefakta.cz....

Google nemusí platit za data uživatelů iPhonu, rozhodli v Británii

Stránky sdružení Google You Owe Us, které podalo žalobu na Google

Britský Nejvyšší soud zablokoval žalobu na společnost Google za údajně nezákonné shromáždění údajů o milionech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz