Gary Shapiro, šéf CESu a šéfredaktor Technetu

Gary Shapiro, šéf CESu a šéfredaktor Technetu | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Šéf veletrhu CES: Jsem šokován, že u vás není ani obchod iTunes

  • 232
Las Vegas (Od zvláštních zpravodajů Technet.cz) - MP3 nebo DivX přehrávač koupíte na každém rohu. Fakt, že u nás a ani ve zbytku východní Evropy prakticky neexistuje legální způsob, jak si do těchto zařízení legálně pořídit obsah, u nás nikoho nepřekvapuje. Šéf největšího veletrhu spotřební elektroniky na světě byl touto informací ale překvapen velmi.

"To je poprvé, co odcházím z rozhovoru s takovými novými informacemi," řekl nám po rozhovoru Gary Shapiro, šéf agentura CEA, kerá veletrh CES pořádá.

Naše konstatování o naprostém nedostatku jakéhokoliv filmového nebo hudebního obsahu (zde několik omezených výjimek existuje) v některých částech Evropy Shapira podle jeho vlastních slov šokovalo.

"A opravdu ani iTunes u vás nemáte? A v Polsku také ne?" obrátil se nevěřícně na kolegy z Polska a na svou ženu, která také pochází ze země našich severních sousedů.

CES 2010 - Gary Shapiro, šéf pořádající agentury CEA

Je zřejmé, že i nedostatek obsahu může za rapidní pokles obratu výrobců spotřební elektroniky právě ve východní části EU. - čtěte Počítače a telefony netáhnou. Hitem jsou LCD televize a Blu-ray

Podle Shapira je však zlepšení situace pouze otázkou času. Překážkou jsou autorská práva, která je nutno složitě řešit pro každý stát zvlášť. Evropská unie už na jednotném řešení nějakou dobu pracuje a až bude i u nás zavedeno euro, snad se dočkáme.

Zda do Evropy dorazí i Netflix (on-line streamování filmů i v HD), Pandora (vynikající komunitní internetové rádio), vudu, hulu (portály nabízející on-line sledování celých filmů a seriálů zdarma, či za mírný poplatek bez reklam) a další v USA běžné služby, se tento rok zřejmě nedozvíme.

3D? Již brzy ho budeme mít doma

V roce 2013 bude mít podle názoru Garyho Shapira 26 % domácností vybavení na přehrávání 3D filmů. "A u nás doma nakupuje elektroniku manželka," dodal Shapiro.

CES 2010 - Gary Shapiro, šéf pořádající agentury CEA

CES 2010 - Gary Shapiro, šéf pořádající agentury CEA a jeho manželka

Na otázku, co jeho nejvíce oslovilo, mimo jiné odpověděl, že právě 3D přehrávač a televizi si chtějí s manželkou domů co nejdříve pořídit.

Podle Shapira je však potřeba si uvědomit, že 3D není pro každého a rozhodně nelze očekávat tak rychlé rozšíření, jak tomu bylo u vysokého rozlišení a televizního vysílání v HD.

3D totiž zatím nelze sledovat bez brýlí (i když například Samsung a Philips mají televize, které 3D vjem ve velmi omezené míře nabízí i bez brýlí) a intenzita zážitku je u každého diváka jiná.

Shapiro každopádně poznamenal, že lidé, kterým se 3D líbilo v kině, si jej většinou chtějí pořídit i domů.

"Doma máme plazmu i LCD televizi," reagovala pohotově Shapirova manželka na otázku, kterou technologii preferuje, když tedy má v rodině rozhodovací právo.

CES 2010 - Gary Shapiro, šéf pořádající agentury CEA

CES 2010 - manželka Garyho Shapira si oblíbila nový digitál od Samsungu. Na přední straně má displej, takže se s ním výborně fotí celá rodina. O fotoparátu jsme na Technetu samozřejmě psali.

CES 2010 - Gary Shapiro, šéf pořádající agentury CEACES 2010 - Gary Shapiro, šéf pořádající agentury CEA

I malí mají šanci

Veletrh CES je letos, více než v minulosti, obsazen stovkami miniaturních stánků naprosto neznámých výrobců, kteří nejčastěji nabízí obaly na iPhony a laptopy nebo třeba nový hit - čtečky elektronických knih (e-reader).

Díky výhodné cenové politice si podle Shapira mohou účast na tak obrovském veletrhu dovolit právě i menší vystavovatelé. Cena je prý dotována velkými hráči. Nabízí se otázka, proč podobnou strategii nevyužil brněnský Invex, kde v posledních letech prakticky nikdo důležitý nevystavoval. Počet vystavovatelů na CESu naopak roste.

CES 2010 - Gary Shapiro, šéf pořádající agentury CEA

Shapira pozitivně překvapila energie a optimismus, s jakým i v době krize vystavovatelé přijeli. Ve srovnání s loňským rokem je nutné dát šéfovi CESu za pravdu.

Naopak zklamáním je pro Garyho Shapira neúčast Applu a Googlu. Ke skutečným důvodům jejich neúčasti se však vyjádřil vyhýbavě.

Při kladení nepříjemných otázek jsme se dostali i k nepříliš vydařenému prvnímu dni výstavy, kdy v press centru naprosto zkolabovalo připojení k internetu. To bylo totiž zajištěno pouze jedním (!) domácím routerem, který ani za nic nemohl vyhovět mnoha stovkám žádostí o připojení do sítě.

Závěrem však musíme říci: Letošní CES se opravdu povedl (a samozřejmě dál pokračuje).

,