Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šéfa firmy, která koupí Novell, odsoudili za brutální zabití 32 bizonů

aktualizováno 
Ředitel firmy Attachmate Jeff Hawn byl v roce 2009 odsouzen za to, že si objednal zabití 32 bizonů, kteří opakovaně pošlapali jeho pozemek. Firma Attachmate chce koupit softwarovou firmu Novell a Hawn je kvůli tomu podle dostupných informací na návštěvě v ČR.

Tučňáci musí doufat, že nedopadnou jako bizoni | foto: V.N - Technet.cz/ Profimedia.cz

Firma Attachmate Corporation koupila amerického výrobce podnikového softwaru Novell za 2,2 miliardy dolarů (zhruba 40,3 miliardy Kč). Novell to uvedl na začátku týdne, před tím odmítl nabídku společnosti Elliott Associates jako příliš nízkou.

Ředitel firmy Attachmate Jeff Hawn strávil v roce 2009 deset dní ve vězení. Objednal si zabití 32 bizonů ze sousedova ranče. Hawn si stěžoval, že dobytek opakovaně ničí jeho pozemek, že mu rozdupal solární panel a parabolu satelitní televize. Na svého souseda dokonce podal žalobu, kterou však soud zamítl. Informoval o tom mimo jiné deník The Seattle Times.

Na odstřel bizonů najal 14 střelců, kteří zvířata podle soudu brutálním způsobem postříleli. Špatně zasažené kusy umíraly dlouho a bolestivě. Část dobytka dokonce zastřelili na sousedově pozemku.

Hawn musel navíc zaplatit pokutu 83 000 dolarů majiteli zvířat, 70 tisíc věnovat na charitu a 4 000 dolarů šerifově úřadu. Pokud se ničeho nezákonného nedopustí, bude mu trest po uplynutí dvouleté podmínky vymazán z rejstříku.

V Texasu, kde se incident odehrál, platí zákon, který ukládá majitelům pozemků zajistit je před cizím dobytkem plotem. Pokud není pozemek zajištěn, mohou se na něm zvířata svobodně pást.

Jeff Hawn je v současné době na návštěvě v České republice, aby plán nákupu Novellu odprezentoval jeho zaměstnancům.

Tuzemská pobočka firmy Novell se oficiálně nechce k nákupu ani Hawnově návštěvě vyjadřovat.

Linux v rukou Microsoftu?

Některé patenty Linuxu si koupil Microsoft

Na celé transakci je zajímavé, že Novell zároveň odprodá firmě CPTN Holdings LLC za 450 milionů USD balík 800 patentů ze svého portfolia. Zmíněná společnost je konsorcium technologických firem vedené společností Microsoft.

Okamžitě se tedy vynořily spekulace, že redmondský softwarový gigant chce ukořistit zásadní linuxové patenty. Především ty, kterými se Novell bránil proti tažení firmy SCO. (více v článku Spor o Linux: Novell tvrdí, že SCO nevlastní dotyčné patenty Unixu)

Microsoft tak bude mít v ruce poměrně silné zbraně k tomu, aby tlačil na výrobce linuxových distribucí.

Attachmate souhlasila, že za Novell zaplatí 6,10 dolaru za akcii. Elliott Associates v březnu nabídla 5,75 dolaru, což ocenilo Novell zhruba na dvě miliardy dolarů. Attachmate sídlí v Seattlu a patří soukromým kapitálovým firmám Francisco Partners, Golden Gate Capital a Thoma Bravo.

Poslední nabídka představuje prémii 27 procent k závěrečné ceně akcií Novellu z letošního 1. března před podáním nabídky Elliott Associates.

Tehdy emise uzavírala den na 4,80 dolaru.

V rámci převzetí podnik také část svých práv duševního vlastnictví prodá konsorciu technologických firem za 450 milionů dolarů.

Novell se stal technologickým kolosem před érou internetu, když zaujal dominantní pozici na trhu se softwarem, který propojuje kancelářské osobní počítače a tiskárny. Když byl podnik v 90. letech minulého století na vrcholu, jeho software běžel v 70 procentech světových počítačových sítí.

Poté ale jeho podíl začal klesat a přes několik pokusů firma nezískala svou pozici na trhu zpět, napsala agentura AP.

Autoři: ,


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Surfujte po webu anonymně nebo na tabletu sledujte závody formule 1

Tablet vám může zkrátit dlouhé čekání.

Užitečný je nový internetový prohlížeč pro anonymní surfování. Aplikace pro fanoušky Formule 1 nabídne i historické...

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Nechte tablet změřit okolní hluk nebo prověřit bezpečí vaší sítě

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte výborné přehrávače videa a hudby nebo aplikaci na kontrolu zabezpečení zařízení připojených k domácí síti...

Najdete na iDNES.cz