Problémy měla minulý rok i spolehlivá raketa Sojuz.

Problémy měla minulý rok i spolehlivá raketa Sojuz. | foto: Reuters

Šéfovi ruské kosmické agentury vadí rozkrádání kosmického programu

  • 1
Největšími nepřáteli ruské kosmonautiky jsou podvodníci, v jejichž kapsách mizí mnoho prostředků určených na vesmírný program. Myslí si to šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Vladimir Popovkin.

Popovkin v ruské televizi prohlásil, že by tamní kosmonautika byla o čtvrtinu výkonnější, kdyby se tolik nekradlo a obrovské státní prostředky vkládané do kosmického průmyslu by se využívaly racionálně. Velká část peněz směřujících na kosmický program podle něj zůstává v kapsách podvodníků.

Ruská kosmonautika se v posledních letech potýká s problémy, jejichž vnějším projevem je nezdar řady kosmických programů, havárie raket a poruchy družic na oběžné dráze.

Vyvrcholilo to minulý rok. Koncem srpna se nad jižní Sibiří zřítila nákladní kosmická loď Progress, v listopadu vypověděla poslušnost meziplanetární sonda Fobos-Grunt, která se podle původních plánů měla vydat k Marsu (více o posledních hodinách sondy zjistíte zde).

Přitom už v srpnu se Rusům ztratil komunikační satelit, který měl přenášet televizní vysílání a internet, více zde

Podle médií je příčinou neúspěchů zejména špatné řízení podniků kosmického průmyslu i kosmické agentury Roskosmos. Jen za poslední dva roky se její vedení vyměnilo dvakrát.

Podle Popovkina mizí státní peníze většinou neplněním zakázek, za které výrobní podniky inkasují odměnu v plné výši. Příkladem je kauza z roku 2006, kdy měla být vyrobena rezervní pilotovaná nákladní kosmická loď s nosnou raketou. Pozdější kontrola ukázala, že raketa vyrobena byla, ale kosmickou loď nikdo nikdy neviděl.

Kdyby se v Rusku podařilo zastavit krádeže prostředků určených pro kosmický program, zvýšila by se efektivita vesmírných projektů o 25 procent, řekl Popovkin. Velká část rozpočtových prostředků podle něj zůstává v kapsách manažerů výrobních podniků.

"Průměrný plat v tomto odvětví je 30 000 rublů (19 000 korun), ale tito lidé vykazují milionová daňová přiznání," řekl v televizi Popovkin. Odcházející ředitelé podle něj dostávají odměny ve výši 25 milionů rublů (16 milionů korun) a doživotní penze.

,