Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sen fotbalového fanouška: televize s vysokým rozlišením

Dotazů na téma HDTV a fotbalový šampionát v Německu v tomto roce začíná přibývat. U Philipsu, který je v tomto směru partnerem FIFA, nám však řekli, že HDTV set-top boxy pro sledování tohoto vysílání se k nám dovážet nebudou. Ale co to vlastně HDTV je?

HDTV je zkratka z High Definition TV, tedy televize s vysokým rozlišením. Na rozdíl od té dnes běžné – jedno zda přijímané přes analogové či digitální vysílání, pro kterou se vžívá název SDTV (Standard Definition TV), nabízí nesrovnatelně kvalitnější a přirozenější obraz, s až pětkrát větším množstvím detailů. Zkrátka, kdo jednou viděl, už nechce zpět, což můžeme potvrdit – společnost JVC na svém setkání s prodejci nedaleko za Prahou, kam jsme také byli pozváni, předváděla satelitní HDTV příjem v praxi. A bylo to znát!

Něco málo z historie

Nejdále jsou jako obvykle Japonci, následují USA, kde byly práce zahájeny už koncem sedmdesátých let a v roce 1991 vstoupilo vysílání do plného provozu (šlo o analogový systém). V USA bylo – už digitální HDTV vysílání – spuštěno koncem devadesátých let a v Evropě se o vysílání tohoto typu začalo mluvit v polovině let osmdesátých. Projekt Eureka 95 byl bohužel zastaven. Evropu totiž, na rozdíl od Japonska a USA s jejich málo kvalitními NTSC systémy, HDTV tolik nepálilo. A v podstatě nepálí ani dnes. Televizní systém PAL byl dlouho dostatečný a až s nástupem rozměrných plochých televizorů a projektorů se ukázalo, jak slabý vlastně je. Přirozený vývoj „odspoda“, jako v Japonsku a v USA, kde je navíc hodně podporován i vládou, Evropa nepoznala.

Pokud jde o Česko, tady zatím stále rozjíždíme obyčejné digitální vysílání – a ještě několik let rozjíždět budeme. To je ale pouze jedna z podmínek pro zavedení moderního HDTV, i když – jak jsme viděli na příkladu Japonska – v minulosti existovaly i HDTV systémy založené na analogovém vysílání. Nikdy se však příliš nerozšířily (vzpomeňme zejména na švédský HD-Mac, o kterém se svého času hodně mluvilo), protože byly hodně náročné.

V Evropě se za počátek spuštění HDTV vysílání svorně označuje 1. leden 2004, kdy na satelitu Astra odstartovala stanice Euro1080, později přejmenovaná na HD1, belgické společnosti Alfacam. Mimochodem jde o produkční firmu zajišťující i HD přenosy například ze zimních olympijských her v Salt Lake City či ze šampionátu FIFA 2002 v Japonsku.

DVD přehrávač KiSS DP-600 (9 950 Kč) je vybaven napojením na PC (Ethernet LAN) a HDMI rozhraním a dovoluje přehrávat nejrůznější HDTV formáty – například Windows Media 9, MPEG-4 HD, MPEG-4/H.264 HD, DivX HD a další. HDTV tuner tu, ale nehledejte. Ten najdete až v chystaných modelech.

Co je vlastně HDTV

Zapomeňme nyní na to, že existují desítky formátů, resp. jejich variant, a soustřeďme se na evropský systém, který i tak může mít více možností. Oproti televiznímu systému PAL, který má 720 bodů, 576 aktivních řádků (624 celkově) a formát 4 : 3, jsou za základ HDTV brány dva režimy označované jako 720p (progresivní, neprokládaný, vysílá se celý snímek) a 1080i (interlaced – prokládaný, vykreslování obrazu po půlsnímcích), což vždy označuje počet aktivních řádků. Frekvence je běžně 50 Hz (možno i více či méně), tzn. obraz se obnovuje 50x za sekundu.

HDTV rozlišení dané normou je pak 1920 bodů a 1080 aktivních řádků (nebo 720 progresivních) při formátu 16 : 9. Pokud si tedy spočteme aktivní body, dospějeme k tomu, že HDTV jich má k dispozici až 5x více; v praxi jde o 4x až 5x více. Obraz je pak nesrovnatelně kvalitnější, detailnější a s mnohem přirozenějšími barvami, což vám nejspíše potvrdí každý, kdo ho viděl.

Co se audia týče, půjde nejčastěji o prostorový zvuk typu 5.1, který známe ze světa DVD, či prosté stereo. Fyzicky se dnes vysílá většinou v MPEG-2, stále častěji se však mluví, nebo už dokonce i vysílá v MPEG-4 (H.264). Průkopníkem v tomto směru je zvláště stanice Premiere.

JVC má v nabídce tři HD Ready televizory v cenách od zhruba 55 000 do 90 000 Kč. Na snímku vidíte LT-32S60SL/BK s rozlišením 1366 x 768 bodů, HDMI a úhlopříčkou 81 cm, který sice v doporučené ceně přijde na 74 990 Kč, ale lze ho zakoupit za výrazně méně (i pod 55 000 Kč). Nejlevnější je pak LT-26S60SL/BK s podobnými parametry, jen s úhlopříčkou 66 cm.

HDTV a televizní stanice

HDTV se šíří po celém světě a konečně už nezaostává ani Evropa. Když už se vedle výše zmíněných zemí vysílá i v Brazílii či Mexiku, bylo by to opravdu na pováženou. V Evropě jsou už desítky televizních stanici, které přímo vysílají či se právě v této době na vysílání intenzivně připravují (např. BBC začne v polovině roku 2006), a to včetně sousedního Polska, které se zřejmě přikloní k úspornějšímu MPEG-4.

Například zmiňovaná stanice HD1 už oznámila, že do ledna 2008 bude vysílat v MPEG-2, potom už v MPEG-4. I když nebylo jasné, zda pouze v něm, nebo půjde po přechodnou dobu signál v obou normách. Ať je to jak chce, je zřejmé, že smysl má kupovat kombinovaný přijímač, který zvládne oboje.

MPEG-4 nabízí stejnou či podobnou kvalitu jako MPEG-2, ale při potřebě nižšího datového toku. Na webových stránkách HD1 už najdete i doporučené přijímače, resp. set-top boxy a také řadu partnerů. Potěší velmi široká podpora – Pioneerem počínaje (ten stál při HD1 od počátku) a Sony či Panasonikem konče.

Dodejme, že fotbalové mistrovství světa se bude vysílat plně nebo částečně v HDTV na stanicích Premiere, BBC, Sky Italia a TPS.  

 

 Z koncertu Robbieho Williamse vysílaného v HDTV na HD1.

HDTV se může šířit satelitně i pozemně, a to včetně kabelových sítí, a v praxi jde ze zhruba poloviny o příjem satelitní, druhá polovina je pozemní v obou variantách. Kabelové sítě však mají oproti ostatním jednu značnou výhodu – díky obrovské přenosové kapacitě je lze snadno na HDTV „přehodit“. Ostatně zatímco domácí televizní stanice a distribuční společnosti se stavějí k HD vysílání spíše skepticky, kabeloví operátoři jsou na něj už připraveni, a možná se ho dočkáme už letos.

Podle nejrůznějších průzkumů se počítá s tím, že kolem roku 2010 by mělo mít v Evropě kolem 20% domácností výbavu schopnou HDTV alespoň přijímat, když už ne zaznamenat, protože HD DVD rekordéry se do evropského prodeje teprve chystají.

Philips DSR9005 (399 euro) firma dodává přímo stanici Premiere. I na něm se bude sledovat FIFA World Cup Germany 2006.

Digitální televizní vysílání není HDTV!

Polopravd a mýtů na toto téma je více než dost, a tak si nejprve řekněme, co vlastně potřebujeme pro obyčejné digitální televizní vysílání (SDTV), které je dnes základním kamenem HDTV, protože je to v mnohém podobné. Digitální televizní vysílání je dvojí – pozemní (DVB-T) a satelitní (DVB-S) – a v prvním případě se opět může šířit i kabelem.

Zatímco DVB-S už oficiálně několik let pracuje ke spokojenosti řady uživatelů přes tzv. Czech Link (nevysílá přes něj Nova), pozemní vysílání bylo na malém území (Praha a nejbližší okolí) oficiálně zahájeno až loni v říjnu. DVB-S spuštěné k 23. 1. 1997 bylo a je primárně cestou používanou k distribuci televizních programů na pozemní vysílače, které ho pak šíří analogově; byť ho po pořízení příslušné karty a za splnění dalších podmínek můžete zachytit i přímo.

O dva roky později (21. 9. 1999) bylo zahájeno experimentální pozemní vysílání společností České radiokomunikace a Czech Digital Group a například prvně jmenovaná s ním na dvou vysílačích přišla 12. května 2000.

Shrnuto

  • HDTV nabízí nesrovnatelně kvalitnější obraz s až pětkrát větším množstvím detailů a přirozenějšími barvami.
  • HDTV pracuje s rozlišením 1920 x 1080 bodů a formátem 16 : 9.
  • HDTV nebude fungovat na dnes běžných televizorech se skleněnou baňkou (CRT) a dokonce ani na řadě plochých, např. LCD televizorů. Pokud fungovat má, musí být set-top box s HDTV tunerem vybaven konverzí videosignálu směrem na nižší SDTV rozlišení.
  • Pro HD Ready stačí, když televizor pracuje s alespoň 720 řádky a je schopen přijímat progresivní signál. Musí mít také konektory DVI či HDMI.
  • Pro příjem HDTV se dnes nejčastěji používá set-top box s tunerem, který v budoucnu najdete přímo v televizoru.
  • Pozemní digitální televizní vysílání chytí každý televizor, který se dovybaví o tuner pro digitální příjem. A protože zabudovat lze do v současnosti prodávaných televizorů jen zřídkakdy (např. Loewe), musíte si pořídit tzv. set-top box, který je podobný krabičce pro satelitní příjem nebo kabelovou televizi.

    Ceny jsou mírné (začínají již pod 2000 Kč), zapojení snadné (jen se do něj zastrčí anténa a vše se pak vyvede do televizoru), kvalita většinou lepší (opět záleží na příjmu), ale dostupnost mizerná – v současnosti se vysílá pouze v Praze a okolí, v Brně a Ostravě.

    Na trhu se ale už objevují první televizory, které mají v sobě vedle analogového tuneru pro dnes běžný příjem i tuner digitální (dva modely prodává například Sony). Jev to však není nijak častý a více přijímačů tohoto typu se očekává v druhé polovině tohoto roku.

    Shrnuto: digitální televizní vysílání chytíte na jakoukoli televizi, kterou máte doma, jen jí předřadíte set-top box s digitálním tunerem, tzv. DVB-T, stejně jako to děláte u kabelového či satelitního příjmu. Je to prosté, takže se nenechte zmást.

    Co potřebujete pro příjem HDTV

    Totéž pouze s jedním rozdílem – HDTV vysílání nebudete moci bez úprav přijímat na většině dnes prodávaných přístrojů ani na nejběžnějším typu televizoru se skleněnou baňkou (CRT). Tady žádné předřazení speciálního set-top boxu samo o sobě nepomůže a signál vycházející z HDTV tuneru, který opět vypadá jako externí set-top box, se musí pro dnes běžné přijímače (SDTV) upravit, čímž se vše pochopitelně mine účinkem.

    Jde o tzv. downsampling a týká se ven vystupujícího videosignálu, který musí vyhovovat PAL rozlišení. V této přechodné fázi ho ale nabízí snad každý HDTV set-top box, a tak si příchozí signál budete moci vyvést i na obyčejný televizor, nebo si dokonce záznam přes běžné video či DVD rekordér připojený například přes konektor SCART natočit.

    Pokud jde o HDTV signál, ten přivedete ke kompatibilnímu televizoru buď přes konektor HDMI, což je nejideálnější (obraz i prostorový zvuk), nebo přes DVI (i takové televizory existují, ale týká se to zejména projektorů), přičemž v tomto případě musíte zvuk vést jinak. DVI přenáší pouze obraz.

    Shrnuto: Snad každý set-top box na trhu (nebo alespoň drtivá většina) určený pro příjem HDTV nabízí i SDTV výstup pro dnes používaný PAL signál, který pak zpracuje každá, i ta nejobyčejnější televize (no dobře, prastarý Rubín, kdysi tuším první barevná televize u nás, určitě ne…)

    Satelitní set-top box Pace DS810 přijde na 496 eur a pracuje i v MPEG-4/H.264. Ke koupi má být na počátku roku 2006. Obdobné výrobky nabízí i Humax či Philips.

    HD Ready a HDTV

    Málokterá televize na trhu (nejen českém, ale i evropském) má plné HDTV rozlišení 1920 x 1080 bodů. Aby byla HD Ready, stačí jí ovšem pracovat alespoň v režimu 720p, tj. mít alespoň 720 řádků (nemusí jich mít tudíž 1080 – jak vidíte, vše se řídí podle druhého parametru). Pak se provede konverze a výsledek se prostě upraví na dané konkrétní rozlišení obrazovky, například 1366 x 768 bodů. Výsledek je i tak nesrovnatelně lepší než běžný PAL obraz.

    Další podmínkou pro udělení loga je vybavení konektory a takovýto přijímač musí mít buď rovnou HDMI nebo alespoň DVI. Logo evropské normy HD Ready tak zaručuje, že zmiňovaný televizní přijímač, i když nejde jen o něj, bude s HDTV vysíláním kompatibilní a vám poskytuje ten nejjednodušší možný návod pro koupi. A i když uvnitř není ještě HDTV tuner, vše lze vyřešit později dokoupením set-top boxu, o čemž jsme už mluvili.

    Projekční televizor Sony Bravia KDF-E50A11E (49 990 Kč), který jsme testovali v listopadovém čísle, má úhlopříčku 127 cm a rozlišení 1280 x 720 bodů. Je HD Ready, a navíc má dva tunery – analogový a digitální (DVB-T). Nejlevnějším HD Ready televizorem Sony je KLV-S26A10E za 33 590 Kč (LCD, 66 cm, rozlišení 1366 x 768 bodů).

    Proč se u nás rovnou nezačíná v HD?

    Otázka z nejdůležitějších. Přes naše fatální zpoždění by to byl nesporně elegantní způsob, jak se vyšvihnout na špičku a rovnou umožnit řádově kvalitnější příjem. A to i přesto, že se dnes u nás do HD běžně netočí, takže by většina televizní nabídky byla zatím konvertována z SDTV.

    Odpovědí je několik – především strach z finančních nákladů, které jsou na straně uživatele nyní opravdu o dost vyšší, což ale nic neznamená (v okamžiku spuštění by vše bylo jinak), ale také strach z dopadu na žel neinformovanou veřejnost, nemluvě o lobování televizních stanic, pro které HDTV znamená zvýšené náklady. Máme pocit, že vzhledem k tomu, že lidé velmi často nerozlišují mezi obyčejným digitálním vysíláním a HDTV, bylo by to vlastně jedno.

    Na Česko by to ale zjevně byl příliš radikální krok a udělat něco takového by vyžadovalo vůli a odvahu, v tomto případě politickou, a někdo takový se u nás ještě nenarodil. Škoda že převážila politika nad technikou a nezačalo se – místo MPEG-2 – vysílat alespoň v MPEG-4, ke kterému vše očividně směřuje. Následné „překlopení“ do HDTV by bylo jednodušší (potřebujete jiný set-top box). Takto se musíme připravit na přechody dva – nejprve na digitální pozemní televizní příjem a pak – jistě opět s patřičným zpožděním – na přechod k HDTV. Výsledek bude týž, ale bude to nejen trvat podstatně déle, ale už teď je zřejmé, že prožijeme dvě revoluce. A to je hodně velká otrava.

    Přijímače, karty, televizní stanice

    Je třeba si uvědomit, že řada dnešních HDTV set-top boxů není vybavena konektorem HDMI dovolujícím přenášet HD obraz i zvuk v 5.1. Často je proto obraz řešen přes DVI a zvuk přes analogové konektory nebo běžné digitální (koaxiální, optika). Mimochodem už existují i grafické karty do PC s HDTV výstupem (GK-nVIDIA GeForce 6600GT, DVI, HDTV-out, 5000Kč).

    Euro1080 CAC (200 eur) – karta pro příjem stanice HD1 s platností do prosince 2010.

    HD1 (Euro1080), HD2 a dalšíwww.euro1080.tv.

    Pace DS810 High Definition MPEG-4/H.264 (699 eur včetně HD1 karty, 495 eur bez ní) – satelitní set-top box pro příjem vysílání v několika standardech včetně MPEG-4.

    Philips DSR9005 (399 eur) – satelitní set-top box pro příjem HDTV v MPEG-2 i MPEG-4.

    Premierewww.premiere.de.

    Quali-TV QS 1080IR (19 500, 29 200 Kč) – satelitní set-top box, dodávaný bez karty nebo včetně ní pro příjem stanice HD1 (Euro1080), s platností do roku 2010.

    Satelit Astra www.ses-astra.com.

    Více článků o bydlení s digitální technikou najdete v aktuálním čísle časopisu Digitální byt.

    Přečtěte si také:

    Autor:
    • Nejčtenější

    Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

    v diskusi je 30 příspěvků

    13. dubna 2024

    V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

    Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

    v diskusi je 17 příspěvků

    15. dubna 2024

    Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

    v diskusi je 12 příspěvků

    17. dubna 2024

    Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

    Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

    v diskusi jsou 2 příspěvky

    10. dubna 2024  10:13

    Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

    v diskusi je 19 příspěvků

    11. dubna 2024

    Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

    Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

    v diskusi jsou 4 příspěvky

    18. dubna 2024

    V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

    Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

    v diskusi nejsou příspěvky

    17. dubna 2024  15:12

    Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

    Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

    v diskusi jsou 3 příspěvky

    17. dubna 2024  11:50

    Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

    Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

    v diskusi je 12 příspěvků

    17. dubna 2024

    Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

    Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

    Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

    Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

    Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

    Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

    Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

    Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

    V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

    Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

    Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...