Senátor chce ničit pirátům počítače, sám však používal warez

  • 30
Nový způsob, jak bojovat proti pirátům, navrhl americký senátor Orrin Hatch. V případě neuposlechnutí výzev by byl počítač piráta na dálku zničen. PC Bomber však sám jedním z pirátů byl, když využil ke tvorbě svých stránek nelicencovaný software.

Když proti pirátům nepomáhají ochrany CD a občasná trestní oznámení, mohlo by jejich počínání zabránit zničení počítače. Něco takového napadlo amerického senátora Orrina Hatche a jal se zjišťovat, zda je takové zničení PC na dálku proveditelné. Ke smůle Hatche ovšem vyšlo najevo, že tento "PC Bomber" bojující proti softwarovým pirátům sám využil ke tvorbě svých internetových stránek pirátský software.

Svým návrhem, že by na piráty mohlo zabrat už snad jen ničení počítačů, si v polovině minulého týdne senátor vysloužil mnoho kritiky. Většina právníků argumentovala tím, že ničení pirátských počítačů by znamenalo porušování amerických zákonů. Hatch si však stojí za svým a argumentuje, že jedině tímto způsobem je možné zastavit stále více se rozmáhající pirátství.

Hatch navrhuje, aby v budoucnu stahovači nelegálního obsahu obdrželi dvě varování, upozorňující, že jejich chování je v rozporu se zákonem. Pokud by piráti výzev nedbali, bylo by možné jim na dálku odstavit počítač. "Když zničíme tisíce počítačů, ostatní piráti si snad uvědomí, že tudy cesta nevede," uvedl Hatch na adresu stahovačů.

Kolegové senátora i organizace RIAA pobouřenou veřejnost uklidňovali, že Hatch jistě svá tvrzení nemyslel až tak vážně, jak byla prezentována. Podle RIAA šlo pouze o náznak možné změny boje proti pirátům, když se současná opatření minou účinkem. Podle Hatchových senátorských kolegů i dalších bojovníků proti pirátství by však ničení počítačů zapříčinilo další problémy a  takovýto boj proti pirátům by ke kýženému snížení nelegálního stahování stejně nevedl.

V souvislosti s PC bomberem Orrinem Hatchem je zajímavá zpráva, kterou server Wired uveřejnil v minulých dnech ve svém článku. Hatchovy stránky využívaly až donedávna podle serveru nelicencovaný software. Jednalo se o menusystém v JavaScriptu vyvinutý společností Milonic Solutions. "K vytvoření stránek senátora Hatche byla využita nelicencovaná, tedy pirátská kopie programu," míní šéf společnosti. Licence přitom stojí 900 amerických dolarů, přičemž senátor se svými nekomerčními stránkami by mohl software využívat zdarma. Ten však nebyl zaregistrován a tedy byl společností Milonic považován za pirátský. V pátek si senátor jako reakci na mediální ohlasy svoji verzi softwaru zaregistroval.


Témata: software