Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Senzor okamžitě pozná přítomnost kokainu v krvi

  • 5
Tým vědců z kalifornské univerzity vyvinul miniaturní senzor, který dokáže během několika sekund určit, jestli testovaný vzorek krve obsahuje kokain. Pozná také krev infikovanou toxickou látkou.

Nejdůležitější součástí měřiče je syntetická molekula DNA. Ta při styku s kokainem změní svou konzistenci a promění se z beztvarého chomáče v pevnou strukturu. Její okamžitý stav se zjišťuje měřením drah elektronů, vyslaných proti molekule.

Na projektu pracoval tým, jehož členem byl i držitel Nobelovy ceny za fyziku Alan Heeger. Ten říká, že senzor je možné umístit do kapesního zařízení, se kterým půjde provádět měření přímo v terénu. Například při zadržení řidiče s podezřením na řízení „pod vlivem“ tak už nebude nutné získávat od něj vzorek krve nebo moči (s jehož poskytnutím navíc nemusí v Česku souhlasit) a posílat jej na komplikovaný a časově náročný test do draze vybavené laboratoře.

„Takový senzor je možné využít v mnoha oblastech – například při prevenci biologického terorismu,“ uvedl dále Heeger. Snímač je totiž možné vybavit také jinými typy molekul DNA, citlivými na biologické zbraně.

Vedoucí projektu Kevin Plaxco vidí v technologii velký potenciál. DNA molekuly by mohly například reagovat na bílkoviny, které se v krvi objevují při určitých onemocněních, nebo pomáhat přesně určit koncentraci léků v krvi pacienta. „Existuje mnoho léků... které v totožné dávce mohou být pro jednoho pacienta smrtelné a pro jiného léčivé,“ upřesnil Plaxco, v čem by jeho vynález mohl pomoci lékařství.

Tým složený ze dvou profesorů a dvou studentek nyní pracuje na vylepšení citlivosti senzoru, aby zachytil i nižší koncentrace kokainu.