Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Server VypalCD.cz porušuje autorská práva

  0:25aktualizováno  0:25
Server VypalCD.cz společnosti Computer Press a.s., který za lidovou cenu 149Kč/CD nabízí možnost stažení, vypálení na CD-R disk a doručení volně šiřitelných programů a souborů z Internetu, je bezesporu zajímavou službou. Pravděpodobně díky neznalosti a nedbalosti jeho provozovatelů se však podílí na nelegálním šíření hudebních nahrávek ve formátu MP3.
Když nedávno firma Computer Press a.s. spustila svůj nový projekt VypalCD, který zájemcům převážně z řad modemistů za přijatelných 149Kč/CD včetně poštovného nabídl možnost stažení, vypálení na CD-R disk a doručení volně šiřitelných programů z Internetu, ujistili provozovatelé serveru veřejnost, že budou distribuovat pouze volně šiřitelné programy a soubory, a že v žádném případě nebude možné nechat si vypálit Warez ani další soubory jejichž distribucí by došlo k porušení platných zákonů.

Přiznám se, že jsem této službě nevěnoval přílišnou pozornost. Patřím mezi uživatele připojené k Internetu dostatečně rychlou pevnou linkou a zatím se neobjevila potřeba nechat si něco vypálit. Situace se změnila ve chvíli, kdy nás známý upozornil na skutečnost, že v seznamu dostupných souborů služby VypalCD je i mnoho hudebních nahrávek ve formátu MP3, jejichž distribuce se řídí zvláštními pravidly.

VypalCD - Kashmir 9:41

Nedalo nám to a seznam nabízených MP3 souborů jsme podrobili bližšímu zkoumání. K našemu velkému překvapení jsme mezi více než šesti stovkami MP3 souborů objevili i nahrávky tuzemských skupin Skyline a Kashmir 9:41, jejichž výhradním distributorem na Internetu je právě náš server AudioNet.cz (oskenovaná kopie exkluzivní smlouvy je k nahlednutí zde - Kashmir 9:41, Skyline). Naše žádost o okamžité stažení nahrávek těchto interpretů z nabídky VypalCD zůstala bez odpovědi.

Exkluzivni Smlouva

A dále nahrávky interpretů Terezka, Gero, ZKA4T a skupiny Clawbus, které distribuujeme na základě neexkluzivní smlouvy o bezplatném šíření hudebních nahrávek.

VypalCD - Skyline

Ponechme nyní stranou nesmyslné údaje o délce skladby, hudebním stylu a chybějící odkaz na server, ze kterého byla skladba stažena. Pojďme se raději zaměřit na to, zda má server VypalCD vůbec právo tyto nahrávky distribuovat.

Podle našeho zjištění žádný z výše uvedených hudebních interpretů serveru VypalCD písemný souhlas potřebný k dalšímu šíření (i bezplatnému) jeho nahrávek nedal. Počínání serveru VypalCD, kdy za úplatu, bez vědomí autora a se zištným cílem, distribuuje jeho nahrávky, je v přímém rozporu s licenčními podmínkami našeho serveru,

Vlastníky autorských práv nahrávek uveřejněných na serveru AudioNet.cz jsou jejich autoři. Prosíme o respektování této skutečnosti. Nahrávky si můžete stáhnout a vytvořit z nich několik kopií pouze pro vaše soukromé účely. Bez písemného svolení vlastníků autorských práv k dané nahrávce je zakázáno tuto nahrávku dále distribuovat, reprodukovat, nebo vytvářet díla odvozená od této nahrávky.

ze kterého byly zmíněné skladby staženy a rovněž je v rozporu se zákonem na ochranu autorského práva. Na základě zjištěných údajů je možné vyslovit důvodné podezření, že i hudební nahrávky zahraničních interpretů jsou šířeny nelegálně a bez vědomí autorů.

AudioNet.cz není jediným českým serverem, který legálně distribuuje nahrávky tuzemských skupin ve formátu MP3. Rovněž představitelé těchto dalších serverů (za všechny jmenujme alespoň MP3Records.cz) a hudební interpreti nabízející jejich prostřednictvím své skladby se cítí počínáním serveru VypalCD poškozeni a opakovaně požádali provozovatele serveru o okamžité stažení MP3 souborů z jeho nabídky. Na tuto výzvu však server VypalCD také nereagoval a zmíněné soubory je stále možné si objednat.

Autor:


Témata: MP3

Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

V Rusku se bojuje o komunikační síť Telegram. Odnáší to Google i Amazon

Messenger Telegram

Rusko se od pondělí snaží zablokovat ruskou obdobu WhatsAppu. Firma se pokouší obejít zákaz i za pomoci služeb Amazonu,...

Chcete dál používat Facebook? Budete muset souhlasit s cílením reklamy

(Ilustrační snímek)

Facebook bude nadále cílit reklamu, jen si k tomu vyžádá váš souhlas. V případě, že odmítnete, nebudete mít možnost...

Britská policie dopadla dealera díky otisku prstu z fotky na WhatsAppu

Snapdragon fingerpring

Dealerovi ve Walesu se stala osudnou fotografie sdílená přes komunikační síť WhastApp. Policisté ho dopadli díky fotce,...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz