Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Server VypalCD.cz porušuje autorská práva

  0:25aktualizováno  0:25
Server VypalCD.cz společnosti Computer Press a.s., který za lidovou cenu 149Kč/CD nabízí možnost stažení, vypálení na CD-R disk a doručení volně šiřitelných programů a souborů z Internetu, je bezesporu zajímavou službou. Pravděpodobně díky neznalosti a nedbalosti jeho provozovatelů se však podílí na nelegálním šíření hudebních nahrávek ve formátu MP3.
Když nedávno firma Computer Press a.s. spustila svůj nový projekt VypalCD, který zájemcům převážně z řad modemistů za přijatelných 149Kč/CD včetně poštovného nabídl možnost stažení, vypálení na CD-R disk a doručení volně šiřitelných programů z Internetu, ujistili provozovatelé serveru veřejnost, že budou distribuovat pouze volně šiřitelné programy a soubory, a že v žádném případě nebude možné nechat si vypálit Warez ani další soubory jejichž distribucí by došlo k porušení platných zákonů.

Přiznám se, že jsem této službě nevěnoval přílišnou pozornost. Patřím mezi uživatele připojené k Internetu dostatečně rychlou pevnou linkou a zatím se neobjevila potřeba nechat si něco vypálit. Situace se změnila ve chvíli, kdy nás známý upozornil na skutečnost, že v seznamu dostupných souborů služby VypalCD je i mnoho hudebních nahrávek ve formátu MP3, jejichž distribuce se řídí zvláštními pravidly.

VypalCD - Kashmir 9:41

Nedalo nám to a seznam nabízených MP3 souborů jsme podrobili bližšímu zkoumání. K našemu velkému překvapení jsme mezi více než šesti stovkami MP3 souborů objevili i nahrávky tuzemských skupin Skyline a Kashmir 9:41, jejichž výhradním distributorem na Internetu je právě náš server AudioNet.cz (oskenovaná kopie exkluzivní smlouvy je k nahlednutí zde - Kashmir 9:41, Skyline). Naše žádost o okamžité stažení nahrávek těchto interpretů z nabídky VypalCD zůstala bez odpovědi.

Exkluzivni Smlouva

A dále nahrávky interpretů Terezka, Gero, ZKA4T a skupiny Clawbus, které distribuujeme na základě neexkluzivní smlouvy o bezplatném šíření hudebních nahrávek.

VypalCD - Skyline

Ponechme nyní stranou nesmyslné údaje o délce skladby, hudebním stylu a chybějící odkaz na server, ze kterého byla skladba stažena. Pojďme se raději zaměřit na to, zda má server VypalCD vůbec právo tyto nahrávky distribuovat.

Podle našeho zjištění žádný z výše uvedených hudebních interpretů serveru VypalCD písemný souhlas potřebný k dalšímu šíření (i bezplatnému) jeho nahrávek nedal. Počínání serveru VypalCD, kdy za úplatu, bez vědomí autora a se zištným cílem, distribuuje jeho nahrávky, je v přímém rozporu s licenčními podmínkami našeho serveru,

Vlastníky autorských práv nahrávek uveřejněných na serveru AudioNet.cz jsou jejich autoři. Prosíme o respektování této skutečnosti. Nahrávky si můžete stáhnout a vytvořit z nich několik kopií pouze pro vaše soukromé účely. Bez písemného svolení vlastníků autorských práv k dané nahrávce je zakázáno tuto nahrávku dále distribuovat, reprodukovat, nebo vytvářet díla odvozená od této nahrávky.

ze kterého byly zmíněné skladby staženy a rovněž je v rozporu se zákonem na ochranu autorského práva. Na základě zjištěných údajů je možné vyslovit důvodné podezření, že i hudební nahrávky zahraničních interpretů jsou šířeny nelegálně a bez vědomí autorů.

AudioNet.cz není jediným českým serverem, který legálně distribuuje nahrávky tuzemských skupin ve formátu MP3. Rovněž představitelé těchto dalších serverů (za všechny jmenujme alespoň MP3Records.cz) a hudební interpreti nabízející jejich prostřednictvím své skladby se cítí počínáním serveru VypalCD poškozeni a opakovaně požádali provozovatele serveru o okamžité stažení MP3 souborů z jeho nabídky. Na tuto výzvu však server VypalCD také nereagoval a zmíněné soubory je stále možné si objednat.

Autor:


Témata: MP3

Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Trump si stěžuje, že Google neodkázal na jeho řeč. Nemá pravdu, ale vadí to?

Donald Trump si postěžoval, že Google neodkazuje na jeho projevy. Není to ale...

Americký prezident si na Twitteru podruhé postěžoval na to, že jej vyhledávač Google znevýhodňuje. Tentokrát to...

Auta Google budou v ulicích nejen fotit, ale také měřit znečištění

Oficiální foto Google Street View Car

V rámci projektu Google Street View budou auta zaznamenávat nejen to, jak vypadají ulice v USA a v Evropě. Google ve...

10 let na trhu: nová verze Chrome přináší správu hesel a nový design

Nově uvedená verze Google Chrome nabídla poprvé po deseti letech zásadně...

Po deseti letech dostal Google Chrome nový (zakulacený) vzhled a několik dalších funkcí, které bylo dosud potřeba řešit...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz