Service Pack pro Windows XP prolomen

aktualizováno 
Snaha společnosti Microsoft zabránit nelegálnímu šíření jejich softwaru dostává další ránu pod pás. Crackerům se podařilo obejít ochranu Windows XP a tak je, přes veškerá opatření Microsoftu, možné i na nelegální kopie Windows XP nainstalovat Service Pack 1. Na internetu se již objevily první návody, jak správně postupovat, a úspěšně ochranu Windows prolomit.

Operační systém Microsoft Windows XP měl kombinovat to nejlepší ze svých předchůdců. Měl oplývat stabilitou, chránit uživatele před útoky prostřednictvím internetu, a měl být v mnoha ohledech lepší než verze Windows předchozích. Mnoho z těchto předsevzetí se podařilo úspěšně splnit a tak první recenze na nový operační systém hýřily nadšením.

Dojem z počátečního úspěchu však něco kazilo. Přibližně měsíc před oficiálním uvedením na trh, se na internetu objevily první nelegální kopie (článek o warezové verzi dříve než vyšla oficiální zde). Spolu s nimi byla ukradena i sériová čísla, díky kterým bylo možné Windows XP nainstalovat. A aby toho nebylo málo, objevil se i postup, jak pomocí cracku obejít online registraci, bez které není možné použivat Windows XP po dobu delší, než 30 dní.

O operačním systému Windows 98 se tvrdilo, že jeho jednu kopii využívá na svém počítači přibližně milion obyvatel. Číslo bylo pouze odhadem, avšak vycházelo z reálného prodeje počítačů, v porovnání s počtem prodaných licencí na operační systémy. Jakkoliv se toto číslo mohlo zdát vysoké, nebo nevěrohodné, v případě Windows XP navzdory všem bezpečnostním opatřením, bude ještě vyšší. A to v daleko kratší době.

Není totiž nutné neustále používat jednu kopii a jedno dostupné sériové číslo. Existuje totiž generátor seriových čísel (takzvaných klíčů), který jsme si mohli vyzkoušet i my. Bohužel, funguje velice dobře.

To je pro Microsoft nezáviděníhodná situace. Díky náhodě je možné, aby jedno sériové číslo používali dva, nebo více lidí zároveň. Jeden například vygenerované a druhý, s legálně zakoupenou licencí. Jakákoliv zpětná sankce se tak jeví velice problematickou.

Letmý pohled do nedávné historie nám ukazuje, že Microsoft sice zveřejnil první zakázaná čísla, ale pravděpodobně se bude jednat o zlomek nelegálně nainstalovaných kopií. Definitivní obranu proti pirátům měl přinést první Service Pack. Kromě opravy menších chyb, podpory nejnovějšího hardwaru a bezpečnostního updatu měl být největším přínosem fakt, že ho piráti nenainstalují

Ani tento záměr se však nepovedl. Jak ukazuje například mnoho návodů, na něž lze narazit na internetu. Nelegální kopie Windows XP lze i nadále používat - a to i s novým Service Packem. Postup crackerů byl až příliš jednoduchý. Posuďte sami.

Nejprve bylo nutné stáhnout Service Pack. Na internetu je nyní kopií service packů požehnaně. Opravný balík pro Windows XP totiž po webu koloval již několik dní před oficiálním vydáním. Následně bylo nutné změnit sériové číslo ilegálních Windows. Jinak by SP1 nešlo nainstalovat. Ke změně čísla posloužil program "Serial Key Changer and Viewer". Po použití spouštěcího souboru, se spustil program podobný DOSu a vypsal se seznam klíčů, které jsou použitelné. Pokud by byl zapsán klíč jiný, nebo takový, který byl již aktivován, instalace by nefungovala.
Následně stačilo pouze zadat klíč, který program KeyChanger vygeneroval a stisknutím tlačítka "Update" došlo ke změně klíče.

Poté již nic nebránilo instalaci Service Packu. Jeho tolik proklamovaná ochrana (info zde) byla obejita a balíček se bez problémů usadil i na počítači s warezovými Windows XP.

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: připojení k neviditelné wi-fi nebo rychlejší start

Tipy a triky pro Windows 10

Vyzkoušejte novou funkci pro rychlé sdílení fotografií a videí. Ukážeme také, jak se připojit k neviditelné wi-fi síti,...

Vyzkoušejte nástroje Microsoftu pro ladění Windows

Ilustrační foto - pomoc

Je počítač s Windows pomalý, pokulhává, vykazuje nějaké chyby nebo se o něm chcete případně dozvědět více informací?...

Stáhněte si zdarma: zjednodušená verze Photoshopu či nahrávač MP3

Adobe Photoshop Express

Odlehčená verze Photoshopu Express zvládne řadu úkolů. Pohodlně zaznamenat zvuk pomocí počítače umí MP3 My MP3...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz