Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Service Pack pro Windows XP prolomen

aktualizováno 
Snaha společnosti Microsoft zabránit nelegálnímu šíření jejich softwaru dostává další ránu pod pás. Crackerům se podařilo obejít ochranu Windows XP a tak je, přes veškerá opatření Microsoftu, možné i na nelegální kopie Windows XP nainstalovat Service Pack 1. Na internetu se již objevily první návody, jak správně postupovat, a úspěšně ochranu Windows prolomit.

Operační systém Microsoft Windows XP měl kombinovat to nejlepší ze svých předchůdců. Měl oplývat stabilitou, chránit uživatele před útoky prostřednictvím internetu, a měl být v mnoha ohledech lepší než verze Windows předchozích. Mnoho z těchto předsevzetí se podařilo úspěšně splnit a tak první recenze na nový operační systém hýřily nadšením.

Dojem z počátečního úspěchu však něco kazilo. Přibližně měsíc před oficiálním uvedením na trh, se na internetu objevily první nelegální kopie (článek o warezové verzi dříve než vyšla oficiální zde). Spolu s nimi byla ukradena i sériová čísla, díky kterým bylo možné Windows XP nainstalovat. A aby toho nebylo málo, objevil se i postup, jak pomocí cracku obejít online registraci, bez které není možné použivat Windows XP po dobu delší, než 30 dní.

O operačním systému Windows 98 se tvrdilo, že jeho jednu kopii využívá na svém počítači přibližně milion obyvatel. Číslo bylo pouze odhadem, avšak vycházelo z reálného prodeje počítačů, v porovnání s počtem prodaných licencí na operační systémy. Jakkoliv se toto číslo mohlo zdát vysoké, nebo nevěrohodné, v případě Windows XP navzdory všem bezpečnostním opatřením, bude ještě vyšší. A to v daleko kratší době.

Není totiž nutné neustále používat jednu kopii a jedno dostupné sériové číslo. Existuje totiž generátor seriových čísel (takzvaných klíčů), který jsme si mohli vyzkoušet i my. Bohužel, funguje velice dobře.

To je pro Microsoft nezáviděníhodná situace. Díky náhodě je možné, aby jedno sériové číslo používali dva, nebo více lidí zároveň. Jeden například vygenerované a druhý, s legálně zakoupenou licencí. Jakákoliv zpětná sankce se tak jeví velice problematickou.

Letmý pohled do nedávné historie nám ukazuje, že Microsoft sice zveřejnil první zakázaná čísla, ale pravděpodobně se bude jednat o zlomek nelegálně nainstalovaných kopií. Definitivní obranu proti pirátům měl přinést první Service Pack. Kromě opravy menších chyb, podpory nejnovějšího hardwaru a bezpečnostního updatu měl být největším přínosem fakt, že ho piráti nenainstalují

Ani tento záměr se však nepovedl. Jak ukazuje například mnoho návodů, na něž lze narazit na internetu. Nelegální kopie Windows XP lze i nadále používat - a to i s novým Service Packem. Postup crackerů byl až příliš jednoduchý. Posuďte sami.

Nejprve bylo nutné stáhnout Service Pack. Na internetu je nyní kopií service packů požehnaně. Opravný balík pro Windows XP totiž po webu koloval již několik dní před oficiálním vydáním. Následně bylo nutné změnit sériové číslo ilegálních Windows. Jinak by SP1 nešlo nainstalovat. Ke změně čísla posloužil program "Serial Key Changer and Viewer". Po použití spouštěcího souboru, se spustil program podobný DOSu a vypsal se seznam klíčů, které jsou použitelné. Pokud by byl zapsán klíč jiný, nebo takový, který byl již aktivován, instalace by nefungovala.
Následně stačilo pouze zadat klíč, který program KeyChanger vygeneroval a stisknutím tlačítka "Update" došlo ke změně klíče.

Poté již nic nebránilo instalaci Service Packu. Jeho tolik proklamovaná ochrana (info zde) byla obejita a balíček se bez problémů usadil i na počítači s warezovými Windows XP.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: Změna metadat u hudebních souborů

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme, jak měnit popisky u hudebních souborů, ale také, jak zakázat zobrazovat informační hlášení, jak zakázat...

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Stáhněte si zdarma: moderní spořič obrazovky i kontrolor SSD disku

Ilustrační foto - notebook

JPEG Saver je spořič monitoru pracující s uživatelovými fotografiemi i dalšími zdroji. Ochranu před malwarem...

Najdete na iDNES.cz