Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šest rychlých vychytávek pro váš e-mail

aktualizováno 
Jak v Thunderbirdu stahovat e-maily z Google Gmail přes IMAP, jak na automatický podpis, jak si připojit váš kalendář na Google, jak změnit uživatelský vzhled a další tipy pro tohoto poštovního klienta.

Thunderbird | foto: Technet.cz

Poštovního klienta Mozilla Thunderbird asi netřeba blíže představovat. Pokud ho přece jen neznáte, tak vězte, že jde o povedenou náhradu za Microsoft Outlook či Outlook Expres. Minulý týden jsme vám v tomto článku dali deset tipů na užitečné či zajímavé rozšíření, které toho klienta mohou naučit spoustě nových funkcí. Dnes tak trochu navážeme a poradíme šest zajímavých tipů a triků, které byste mohli využít pro ještě lepší práci s tímto pošťákem.

Tip 1. – vyměňte okoukaný kabátek
Tak jak se časem okouká operační systém Windows, tak i Thunderbird vám dříve či později přijde omšelý či rovnou nevzhledný. V tom případě ho zkuste převléct. Umožní vám to integrovaná funkce motivy vzhledu. Pod tímto pojmem máme na mysli vhled uživatelského rozhraní. Spusťte Thunderbird a zvolte v hlavní nabídce Nástroje -> Správce doplňků a poté klikněte na odkaz Motivy vzhledu. Nyní si nový motiv musíte stáhnout. Klikněte tedy na odkaz Získat motiv vzhledu, který vás přesměruje na stránky rozšíření. Stáhněte si motiv dle libosti na disk. Až budete nový motiv vzhledu mít, klepněte v dialogu na tlačítko Instalovat a vyberte umístění motivu vzhledu.

Tipy Thunderbird

Tip 2. – nastavte Thunderbirda jako výchozí poštovní program
Když poprvé spustíte Thunderbird, zobrazí se dotaz, zda jej chcete nastavit jako výchozí poštovní program. Pokud jste odpověděli Ne a později jste změnili rozhodnutí, můžete jej nastavit jako výchozí poštovní program takto. Klikněte v klientovi na Nástroje -> Možnosti zvolte záložku Obecné a tady klikněte na tlačítko Zkontrolovat. Objeví se a vy zatrhněte volbu E-mail. Klikněte na OK a potom ještě jednou.

Tipy Thunderbird

Tip 3. – změna hesla pro přístup na e-mail
Pokud jste si přes webové rozhraní vaší freemailové schránky (tedy například na Seznam.cz, Atlas.cz či Centrum.cz) změnili heslo, je nutné ho změnit i v Thunderbirdu. Klikněte tedy na Nástroje -> Možnosti a přepněte se na záložku Soukromí. Zde klikněte na poslední volbu Uložená hesla. Vlevo se nachází tlačítko správce hesel, tak na něj klikněte. Vyberte řádek server/jméno uživatele, který chcete smazat a klepněte na Odebrat. Po skončení klepněte na Zavřít, zavřete a následně otevřete Thunderbird. Budete dotázání na heslo, které můžete opět uložit.

Tipy Thunderbird

Tip 4. – jak stahovat poštu z Gmailu přes IMAP
Freemail od Google, služba Gmail dostala nedávno novou funkci. Tou je protokol IMAP. Díky němu nemusíte stahovat poštu na lokální disk (stáhne se jen to, co si vyžádáte) a odeslanou díky tomu máte dostupnou kdekoliv přes webové rozhraní. Tak odpadne i nutnost starat se o zálohování e-mailů. Abyste IMAP u Gmailu mohli využívat, musíte provést následující. Přes internetový prohlížeč se přihlaste do vašeho Gmail účtu a klikněte na Nastavení. Možnost zapnout IMAP je zatím pouze v anglickém prostředí. Proto hned nahoře v části Jazyk se na chvilku přepněte do English (US) a nastavení uložte tlačítkem Uložit změny. Nyní klikněte vpravo nahoře opět na nastavení (tentokrát již Settings) a vyberte volbu Forwarding and POP/IMAP. V části IMAP Access klikněte na Enable IMAP. Přímo v Thunderbirdu musíte provést menší změnu. Běžte do Nástroje -> Nastavení účtu. Označte svůj účet a klikněte na tlačítko Odebrat účet. Nyní v tom samém okně klikněte na tlačítko Přidat účet. Vyberte volbu E-mailový účet (nikoliv Gmail) a pokračujte dle instrukcí. V okně informace o serveru vyberte volbu IMAP a zapište imap.gmail.com. Dokončete průvodce. Na levé straně vyberte nový účet a přepněte se na řádek Nastavení serveru. Na pravé straně změňte port na 993 a o řádek níže zvolte šifrování SSL a změny potvrďte OK.

Tipy Thunderbird

Tip 5. – jak na automatický podpis
Chcete, aby vaše e-maily byly opatřeny vašim podpisem? Tak si to nastavte. Nejprve si v nějakém textovém editoru (Word, OpenOffice.org atd.) vytvořte nějaký podpis a uložte ho. Třeba: S pozdravem, Vlasta Král, Doma 339, 142 56. Nyní v Thunderbirdu klikněte na Nástroje -> Nastavení účtu. Ve vašem účtu na pravé straně zatrhněte volbu Připojovat tento podpis a tlačítkem vybrat, zvolte uložený soubor. Každý nově vytvořený, přeposlaný či zodpovězený e-mail nyní bude vybaven vaším podpisem.

Tipy Thunderbird

Tip. 6 – jak se připojit na Google kalendář
Používáte-li další službu od Google a to Google Calendar, můžete ji mít nyní v Thunderbirdu a díky tomu bude práce s vaším kalendářem ještě příjemnější. Nejprve je nutné nainstalovat si dvě rozšíření. Prvním je Lightning a druhým Provider for Google Calendar. Po instalaci se přihlaste do vašeho Google Calendar účtu. Klikněte na Settings, vyberte záložku Calendars a klikněte na svůj účet. Zcela dole se nachází Private Address a hned vedle ikonka XML. Klikněte na ni a z dialogového okna, které se objeví zkopírujte odkaz (označte tahem myši a následně zvolte Ctrl+C). Přepněte se do Thunderbirdu a klikněte na Soubor -> Nový -> Kalendář. V dialogovém okně vyberte V síti a v dalším kroku zvolte Kalendář Google a do prázdného řádku vložte zkopírovaný odkaz (Ctrl+V). Nyní už vyberte pouze název a akci dokončete. V Thunderbirdu vpravo dole klikněte na položku Kalendář a váš kalendář máte k dispozici. Pokud do něj něco zapíšete (ať už v Thunderbirdu či přes webové rozhraní), pak se záznam objeví jak v klientovi, tak na webovém rozhraní.

Tipy Thunderbird
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Styl i bezpečnost. Vyzkoušejte alternativní prohlížeče pro Windows

Ilustrační foto - browser

Okno do internetu. Nadneseně používaný příměr pro internetové prohlížeče. Díky nim je na jedno kliknutí dostupný obsah...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Najdete na iDNES.cz