Severní Korea má svůj Linux s rudou hvězdou, k internetu uživatele nepustí

aktualizováno 
Nová verze operačního systému Red Star má prý pomoci korejským vládcům ještě lépe kontrolovat internetové uživatele a vůbec počítačové nadšence. Systém je mimo jiné vybaven i novým internetovým prohlížečem Naenara (Má země).

Red Star - operační systém Severní Korey | foto: ashen-rus.livejournal.com

Severní Korea je naprosto uzavřená země. Jakékoliv zprávy z ní pronikají do světa omezeně a ne zcela standardními cestami. Například první podrobnější informace o chystaném operačním systému Red Star přinesl jistý ruský student na svém blogu. Jako zdroj ho dnes používají i tak věhlasné agentury, jako je Reuters.

Severokorejský operační systém Red Star OS zosobňuje odhodlání tohoto totalitního státu k pokrokům na poli počítačových technologií, píše BBC.

Mezi "severokorejské zvláštnosti" patří třeba kalendář, který ukazuje rok 99 (letopočet od narození Kim Il-sunga) nebo rudá hvězda místo tlačítka "start". K síti internet odkazuje systém pojmem "BBS" (jeden z uživatelsky dostupných předchůdců internetu, ustoupil mu v polovině 90. let). Nutno dodat, že síť internet je v Severní Koreji cenzurovaná.

Při instalaci si můžete přečíst i citát severokorejského vůdce (Kim Čong-il) o významu "Linuxu v našem stylu".

Red Star OS je distribucí Linuxu a severokorejští programátoři na jeho vývoji pracovali již od roku 2002. Aktuálně nejvyšší dostupná verze je 2.0. Navenek se vzhledem hodně podobá Windows. Právě anglická verze operačního systému od Microsoftu dosud na severokorejských počítačích převažovala. Pravděpodobně proto Red Star OS vzhledem produkty Microsoftu do jisté míry kopíruje.

Podle jihokorejského Institutu pro vědu a techniku STEPI systém využívá funkci SELinux (security-enhanced Linux) k omezení práv uživatelů na základní úkony nutné k jejich práci. Tuto informaci však nejde nijak potvrdit. Vzhledem k diktátorskému chování vlády lze pouze důvodně předpokládat, že k nějakému způsobu sledování či omezení bude skutečně využit.

Agentura Reuters navíc informovala o tom, že Red Star OS obsahuje i další programy, které mají sloužit "ke kontrole toho, co uživatel dělá," ovšem technickou stránku věci nespecifikovala.

Místo Firefoxu "Má země"

Technicky vzato jde o celkem běžnou distribuci Linuxu, založenou na prostředí KDE 3.x. Obsahuje také upravené a přejmenované verze populárních open-source aplikací.

Internetový prohlížeč je klonem Firefoxu a nese jméno Naenara ("Má země"). Operační systém je vybaven i aplikací Uri 2.0, vycházející z populárního kancelářského balíku OpenOffice.

Red Star - operační systém Severní Korei

Red Star - URI 2.0 je Open Office na korejský způsob.

Red Star OS je k dispozici pouze v korejštině a nepočítá se s jeho překladem do dalších jazyků. Pro svůj běh vyžaduje 800MHz procesor,
256 MB RAM a 3 GB místa na disku.

"Už jen fakt, že si Severní Korea dokázala osvojit operační systém, je významný krok k tomu, aby mohla zvládat tok informací uvnitř státu. Také to napovídá, že v budoucnu použije počítačové programy i v jiných oblastech," komentuje nový operační systém výzkumník Kim Čong-seon z institutu STEPI.

Cenzura internetu v Severní Koreji

Podle informací New York Times z roku 2006 je Severní Korea "internetová černá díra". Přístup k internetu byl možný pouze přes satelit, a to v hlavním městě, v hotelech a kavárnách zaměřených na zahraniční turisty. Některé vybrané vládní instituce jsou na internet připojeny přes Čínu. Sám vůdce Kim Čong-il je ale velký fanoušek nových technologií, dokonce si prý vyžádal e-mail Madeleine Albrightové, když se v rámci diplomatických jednání setkali.

V rámci země je k dispozici jakýsi státní intranet. K síti měla podle informací Reportérů bez hranic (Reporters Without Borders) v roce 2006 přístup pouhá čtyři procenta obyvatel. Podle poslední zprávy je slovo internet pro většinu z 22 milionů obyvatel jen "nejasnou zvěstí" bez jakéhokoli konkrétního významu. Velká část dostupného on-line obsahu je podle Reportérů bez hranic "propaganda opěvující vůdce Kim Čong-ila".

Open source prý pomáhá totalitnímu režimu

Nečekaný úhel pohledu vnášejí do zpráv o severokorejském Linuxu hlasité názory o tom, že open source tímto způsobem napomáhá totalitnímu systému.

Opírají se například o závěry International Intelectual Property Aliance (IIPA, sdružuje především americké organizace včetně BSA nebo RIAA). Server Network World dokonce píše o pohledech na open source projekty málem jako na "nepřátele státu".

Komunistické distribuce operačního systému

Severní Korea je přinejmenším třetí zemí s autoritářským režimem, která vydává svou verzi Linuxu.

Nejprve přišla Čína se svým Red Flag (recenze), letos v únoru se objevily zprávy o kubánském Nova (informace) a konečně nyní severokorejský Red Star OS (první screenshoty).

Je zajímavé si uvědomit, že spojování s "komunismem" má v myslích Američanů stále velmi silné konotace. Některé komentáře tedy dokonce řeší, zda je GNU/Linux nepřítelem demokracie, což zní všem zastáncům svobodného softwaru zcela směšně. Organizace, kterým jsou open source projekty trnem v oku, to ale možná ve své rétorice ještě rády využijí.

Důkladné shrnutí kontroverzních pohledů (nejen) na Red Star OS nabízí Katherine Noyesová. Cituje nejen organizace, které se "rozčilují, že podpora free/open source softwaru ve vládních institucích poškozuje dlouhodobou hospodářskou soutěž", ale také podpůrce
Linuxu: "To je právě jedna ze silných stránek Linuxu, může být nakonfigurován pro jakýkoli účel," pochvaluje si bloger Robert Pogson.

Naopak organizace jako IIPA podle něj prý pouze propagují sebe na úkor ostatních. "Svobodný, tzv. open source software umožňuje nejen vládám vyvíjet a používat software nezávislý na konkrétních společnostech, a mít jej tak zcela pod kontrolou," píše Pogson. To samozřejmě nijak nesouvisí s tím, zda jde o vládu demokratickou nebo autoritářskou.

Další zdroje:

Nejčtenější

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Nejpoužívanější prohlížeč měl skromné plány. Chrome zásadně změnil web

Vývoj ikony prohlížeče Chrome

Prohlížeč Google Chrome používá k brouzdání po internetu většina uživatelů. Před deseti lety to přitom byl nenápadný...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Digitální kuchařky poradí se zdravým i levným vařením

Ilustrační foto - vaření

Generátor receptů pro přípravu jídel podle příležitosti či ingrediencí najdete na webu, ale také ve smartphonu a...

Aplikace: bezpečné připojení k internetu i šikovná správa souborů

Tablet pro práci i zábavu

Hned dvě aplikace pro tablety z dnešního přehledu se zaměřují na ochranu internetového připojení přes domácí i veřejné...

Není jich moc, ale pár se najde. Užitečné doplňky pro prohlížeč Edge

Microsoft Edge

Jestliže patříte k té úzké skupině, která pro surfování na internetu používá Microsoft Edge, a chcete rozšířit jeho...

Najdete na iDNES.cz