Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obraz jako na pohlednici. Sharp ukázal ideální displej pro příští iPad

aktualizováno 
Firma Sharp se na veletrhu IFA 2012 pochlubila novými displeji IGZO. Díky přepracovanému napájení LCD segmentů nabízí velmi jemné rozlišení, nižší nároky na baterii a mnohem přesnější rozpoznání dotyků.

Úhlopříčka 2,3 metru. Větší LED LCD televizor na světě nenajedete. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Ačkoli mnozí návštěvníci míjeli expozici IGZO prakticky bez povšimnutí, patřila k tomu nejzajímavějšímu, co bylo v hale 18 na berlínském výstavišti k vidění.

IGZO je zkratka Indium Galium Zinc Oxide, což je polovodičový materiál, který Sharp zvolil pro konstrukci napájení LCD elementů. Oproti samotnému indiu, které se v displejích běžně používá, je nový materiál bohatší na volné elektrony, a díky tomu má vyšší vodivost. Napájecí mřížka tak může být subtilnější, tudíž displej propouští více světla. Mřížka není v obrazu vidět jako rastr, a klesá tak i spotřeba energie pro buzení displeje i podsvětlení.

Sharp IGZO

Aktuální spotřebu konvenčního LED LCD ukazují wattmetry vlevo, spotřebu IGZO displeje wattmetry vpravo. Horní měří spotřebu zobrazovače, dolní spotřebu podsvětlovacího panelu. Prezentace byla nastavena tak, aby měl obraz na obou panelech stejný jas.

Na stánku byl k vidění prototyp IGZO displeje o úhlopříčce 6,1 palce s rozlišením 2 560 × 1 600 pixelů, což dává hustotu 498 ppi (obrazových bodů na palec). Oficiálně se udává, že lidské oko nedokáže při "vzdálenosti pohledu na mobilní telefon" rozpoznat strukturu u rozlišení nad 300 ppi. Statický obraz na zmíněném displeji opravdu připomínal dokonalou pohlednici - neskutečně jemný obraz s přirozenými barvami a skvělým kontrastem.

Výhody nového materiálu se týkají i dotykové části displeje. Vyzkoušet jsme mohli jak vyšší citlivost, tak nižší šum na výstupu.

Sharp IGZO - dotyková vrstva

Na levé obrazovce vidíte šum,který vychází z běžného dotykového LCD panelu. Napravo vidíte mnohem nižší hladinu šumu. Signálové špičky jsou výstupem z míst dotyků špiček prstů.

Tento šum musí v koncovém zařízení vyhodnocovat procesor, a oddělovat tak "zrno od plev". Tím samozřejmě spotřebovává energii, navíc může docházet k chybám.

Šum vycházející z IGZO panelů je mnohem nižší, zřetelnou signálovou odezvu na monitoru jsme viděli nejen při přímém dotyku, ale i těsném přiblížení se prstu. Záleží na koncovém zařízení, aby si s touto citlivostí poradilo a běžné pohyby rukou nevyvolávaly falešné "dotyky".

O IGZO panelech se spekuluje jako o budoucích displejích pro iPad a iPhone. Měly být údajně již v iPadu 3, ale Sharp je nestihl včas vyrobit. Podobně to dopadá s iPhonem 5, i v tomto případě nestíhá Sharp výrobu. Pro iPad Mini tak byly oficiálně jako dodavatelé vybrány společnosti LG a AU Optronics. O tom, že se v průběhu výroby do nových Apple zařízení displeje od Sharpu dostanou, ale svědčí masivní investice Foxconnu (fyzického výrobce iPhonů a iPadů) do společnosti Sharp.

Do masové výroby nyní míří tři verze IGZO displeje: sedmipalcový displej s rozlišením 1 280 × 800 pixelů, desetipalcový s rozlišením 2 650 × 1 600 pixelů a 32palcový s rozlišením 3 840 × 2 160 obrazových bodů. Největší monitor tak bude mít 4K rozlišení.

Opravdu přirozený obraz na televizoru má přinést procesor ICC

Zajímavý koncept ukazoval Sharp v komorní tmavé "budce". Byl to LED LCD 4K televizor s prototypem obrazového procesoru ICC od společnosti I-Cube Research Centre. Ten má obraz upravovat s ohledem na jeho vnímání lidským okem a mozkem, a tak dosáhnout přirozenějšího podání.

Pro srovnání byl vedle postaven i LED LCD televizor o stejné úhlopříčce, oba dostávaly shodný 1080i signál. Oba televizory jej přepočítaly do 4K, ten napravo s aktivovaným procesorem ICC.

Sharp ICC LED TV

Předvádění televizoru s procesorem ICC od I-Cube Research Centre

Neměli jsme však možnost zkontrolovat nastavení televizorů, takže jen opravdu subjektivní dojmy: běžný televizor vypadal vedle ICC jako hodně nedokonalý příbuzný. Zobrazovač s ICC předvedl velmi přirozené podání prostoru, jemnou strukturu obrazu a přiměřené přirozené barvy.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Představí jej zítra, my už máme test: nejlepší TV Samsung v levnější verzi

Zbrus nový 65" televizor Samsung Q8D

Televizor Q8D bude jednou z hvězd čtvrteční tiskové konference Samsungu na veletrhu IFA 2018 v Berlíně, my jsme měli...

Perfektní procesor nestačí, dojem z televizoru Sony zkazil horší panel

Televizor KD-55XF8505 s Android TV.

Na papíře je Sony Bravia KD-55XF8505 výborný televizor, při testu se však ukázalo, že se několik věcí nepovedlo....

Legenda o nejlepší televizi končí. Porovnali jsme plazmu a OLED

Plazma versus OLED: Která technologie je lepší?

Mnozí majitelé nedají na své plazmové televizory dopustit a v souvislosti s přechodem na DVB-T2 si často stěžují, že...

Najdete na iDNES.cz