Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obraz jako na pohlednici. Sharp ukázal ideální displej pro příští iPad

aktualizováno 
Firma Sharp se na veletrhu IFA 2012 pochlubila novými displeji IGZO. Díky přepracovanému napájení LCD segmentů nabízí velmi jemné rozlišení, nižší nároky na baterii a mnohem přesnější rozpoznání dotyků.

Úhlopříčka 2,3 metru. Větší LED LCD televizor na světě nenajedete. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Ačkoli mnozí návštěvníci míjeli expozici IGZO prakticky bez povšimnutí, patřila k tomu nejzajímavějšímu, co bylo v hale 18 na berlínském výstavišti k vidění.

IGZO je zkratka Indium Galium Zinc Oxide, což je polovodičový materiál, který Sharp zvolil pro konstrukci napájení LCD elementů. Oproti samotnému indiu, které se v displejích běžně používá, je nový materiál bohatší na volné elektrony, a díky tomu má vyšší vodivost. Napájecí mřížka tak může být subtilnější, tudíž displej propouští více světla. Mřížka není v obrazu vidět jako rastr, a klesá tak i spotřeba energie pro buzení displeje i podsvětlení.

Sharp IGZO

Aktuální spotřebu konvenčního LED LCD ukazují wattmetry vlevo, spotřebu IGZO displeje wattmetry vpravo. Horní měří spotřebu zobrazovače, dolní spotřebu podsvětlovacího panelu. Prezentace byla nastavena tak, aby měl obraz na obou panelech stejný jas.

Na stánku byl k vidění prototyp IGZO displeje o úhlopříčce 6,1 palce s rozlišením 2 560 × 1 600 pixelů, což dává hustotu 498 ppi (obrazových bodů na palec). Oficiálně se udává, že lidské oko nedokáže při "vzdálenosti pohledu na mobilní telefon" rozpoznat strukturu u rozlišení nad 300 ppi. Statický obraz na zmíněném displeji opravdu připomínal dokonalou pohlednici - neskutečně jemný obraz s přirozenými barvami a skvělým kontrastem.

Výhody nového materiálu se týkají i dotykové části displeje. Vyzkoušet jsme mohli jak vyšší citlivost, tak nižší šum na výstupu.

Sharp IGZO - dotyková vrstva

Na levé obrazovce vidíte šum,který vychází z běžného dotykového LCD panelu. Napravo vidíte mnohem nižší hladinu šumu. Signálové špičky jsou výstupem z míst dotyků špiček prstů.

Tento šum musí v koncovém zařízení vyhodnocovat procesor, a oddělovat tak "zrno od plev". Tím samozřejmě spotřebovává energii, navíc může docházet k chybám.

Šum vycházející z IGZO panelů je mnohem nižší, zřetelnou signálovou odezvu na monitoru jsme viděli nejen při přímém dotyku, ale i těsném přiblížení se prstu. Záleží na koncovém zařízení, aby si s touto citlivostí poradilo a běžné pohyby rukou nevyvolávaly falešné "dotyky".

O IGZO panelech se spekuluje jako o budoucích displejích pro iPad a iPhone. Měly být údajně již v iPadu 3, ale Sharp je nestihl včas vyrobit. Podobně to dopadá s iPhonem 5, i v tomto případě nestíhá Sharp výrobu. Pro iPad Mini tak byly oficiálně jako dodavatelé vybrány společnosti LG a AU Optronics. O tom, že se v průběhu výroby do nových Apple zařízení displeje od Sharpu dostanou, ale svědčí masivní investice Foxconnu (fyzického výrobce iPhonů a iPadů) do společnosti Sharp.

Do masové výroby nyní míří tři verze IGZO displeje: sedmipalcový displej s rozlišením 1 280 × 800 pixelů, desetipalcový s rozlišením 2 650 × 1 600 pixelů a 32palcový s rozlišením 3 840 × 2 160 obrazových bodů. Největší monitor tak bude mít 4K rozlišení.

Opravdu přirozený obraz na televizoru má přinést procesor ICC

Zajímavý koncept ukazoval Sharp v komorní tmavé "budce". Byl to LED LCD 4K televizor s prototypem obrazového procesoru ICC od společnosti I-Cube Research Centre. Ten má obraz upravovat s ohledem na jeho vnímání lidským okem a mozkem, a tak dosáhnout přirozenějšího podání.

Pro srovnání byl vedle postaven i LED LCD televizor o stejné úhlopříčce, oba dostávaly shodný 1080i signál. Oba televizory jej přepočítaly do 4K, ten napravo s aktivovaným procesorem ICC.

Sharp ICC LED TV

Předvádění televizoru s procesorem ICC od I-Cube Research Centre

Neměli jsme však možnost zkontrolovat nastavení televizorů, takže jen opravdu subjektivní dojmy: běžný televizor vypadal vedle ICC jako hodně nedokonalý příbuzný. Zobrazovač s ICC předvedl velmi přirozené podání prostoru, jemnou strukturu obrazu a přiměřené přirozené barvy.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Chcete větší televizor? Novinku od Samsungu si doma zvětšíte sami

MicroLED technologie je (v kostce) velmi zmenšená technologie LED panelů...

Modulární televizor, který si budete moci „poskládat“ do velikosti podle vlastních představ a možností, vévodí stánku...

Útočníci dokážou zcela zablokovat televizor a těžit na něm bitcoin

ESET Smart Tv security

Teprve před několika týdny se poprvé objevil nový virus pro chytré televize na platformě Android TV, který na pozadí...

První 8K monitor na světě, který se na stůl nevejde. Sharp má 70" obra

Kužník Jan: První 8K monitor na světě s úhlopříčkou 70 palců vyrobil Sharp.

Sharp na konferenci IFA Global Press Conference představil světově první 8K monitor s úhlopříčkou 70 palců. Prodávat se...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz