Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sharp Internet MiniDisc bundle - jak dostat MP3 na MiniDisc

  0:35aktualizováno  0:35
Často kladenou otázkou bývá možnost ukládat MP3 na MiniDisc. Firma Sharp ve spolupráci s firmou Voquette nabízí elegantní řešení. S jeho pomocí můžete uložit na MiniDisc 74 minut hudby z Internetu či z počítače ve všech obvyklých formátech.
Velmi častým dotazem bývá otázka vztahu mezi formátem MP3 a záznamovým zařízením nazývaným MiniDisc. Zejména možnost ukládat MP3 na MiniDisc nedá mnoha lidem spát. MiniDisc je dítětem firmy Sony, která se stále drží na špičce vývoje moderních technologií. Jeho historie sahá do počátku devadesátých let, ale většího rozšíření dosáhl až s jejich koncem. Jedná se zařízení, které je schopno přehrávat a ukládat komprimovaný zvuk na přenosných médiích. Základem technologie MiniDiscu je kompresní metoda ATRAC vyvinutá firmou Sony a magneto-optické disky, které umožňují mnohonásobné přemazávání. ATRAC je obdobně jako MP3 ztrátová komprese, ale díky zvolenému kompresnímu poměru je jeho kvalita blízká kvalitě zvuku z CD.

Otázku, zda je možno uložit MP3 na MiniDisc, není možné zodpovědět zcela jednoznačně. Prakticky to možné není, protože vyráběné přístroje nedokážou ukládat jiné datové formáty. V roce 1993 Sony však oznámila připravovaný MiniDisc Data, který by určen pro ukládání počítačových dat. Společnost Sony s ním chtěla soutěžit s ostatními připravovanými formáty levných datových médií s větší kapacitou, než nabízejí stále přežívající disketové jednotky. Tato alternativa k disketám od Sony se nikdy neprosadila. Pokud tedy chcete skladby ve formátu MP3 dostat na MiniDisc, nezbývá než je prostě nahrát obdobně jako hudbu z jiných zdrojů.

Pro kopírování MP3 na MiniDisc rekordér existuje více možností. V zásadě jste postaveni před dvě volby, které závisí na vašem hardwarovém vybavení. Pokud máte moderní zvukovou kartu vybavenou digitálním výstupem, můžete kopírovat skladby digitálně přes digitální vstup MiniDiscu. Tato možnost zajišťuje vyšší kvalitu nahrávky, protože nedochází k opakovanému převodu dat z číslicové do analogové formy a zase nazpět. Nemáte-li na kartě digitální výstup, zbývá vám pouze analogová kopie. Ani zde nemusí být výsledek nejhorší, ale závisí na kvalitách digitálně-analogového převodníku zvukové karty. Jediné vybavení, které k nahrávání skladeb z počítače do MiniDiscu budete potřebovat, je propojovací kabel.

Pro ty, kterým by se tento postup zdál příliš složitý, existuje další řešení, které mají na svědomí firmy Sharp a Voquette. Za 250 dolarů můžete získat produkt, který obsahuje MiniDisc rekordér Sharp (MD-MT15) a Voquette NetLink Adapter. S jeho pomocí můžete uložit na MiniDisc 74 minut hudby z Internetu či z počítače ve všech obvyklých formátech. Třešničku na dortu tvoří funkce převádění textu do mluvené podoby, jíž můžete také uložit na MiniDisc. Netlink Adapter slouží k propojení MiniDiscu s počítačem. Pro komfortní obsluhu musíte v počítači instalovat program Voquette Manager. S tímto programem můžete pomocí myši (drag and drop) přenést jakékoliv audio, které budete chtít nahrát, z Internetu nebo z počítače na MiniDisc. Můžete si vybrat z široké nabídky souborů ve formátech Real Audio, Windows Media, MP3 i ve streamingu. Voguette manager přináší další možnosti, např. automatické nahrávání z Internetu ve stanovený čas. V programu můžete organizovat, přehrávat i nahrávat vlastní playlisty.

Program Voquette Manager nepočítá pouze s MiniDiscem, ale podporuje také MP3 přehrávače Rio společnosti Diamond Multimedia. Firma Voquette nabízí podobné řešení dokonce i pro nahrávání na ustupující magnetofonové kazety. O této možnosti se více dočtete zde.

Minimální systémové požadavky:

Pentium 166 MHz
32MB RAM
CD-ROM
zvuková karta
internetové připojení

Výrobce: Sharp, Voquette
Website: http://www.sharp-usa.com/, http://www.voquette.com/
Platforma: PC Windows 95/98
Cena: $250

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Další z rubriky

Revoluce pro programátory, nebo otravná funkce? Facebook ukázal SapFix

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Facebook představil nástroj, který využívá prvky strojového učení k tomu, aby usnadnil práci programátorům. Konkrétně...

Nejlepší zálohovací programy, které uloží data do bezpečí

Ilustrační foto - zálohování

Dokumenty, fotografie, videa, ale i další soubory doporučujeme zálohovat mimo hlavní zařízení. Pokud si pořídíte...

Pozice Windows se v Microsoftu mění. Firma chystá reorganizaci

Viceprezident Microsoftu Terry Myerson na tiskové konferenci

Microsoft se chystá po říjnovém uvedení další velké aktualizace Windows změnit tým, který se o tento operační systém...

Najdete na iDNES.cz