Šifrování dat není jen pro profíky. Pomůže vám jednoduchý program

aktualizováno 
Chcete-li svá data chránit před cizími lidmi, můžete je jednoduše zašifrovat. Skryjete tak vybrané soubory i celé diskové jednotky a přitom chráníte i data na USB flash discích.

Ilustrační foto

Uživatelé operačních systémů Windows Vista a 7 verze Ultimate či Enterprise mohou pro šifrování dat využívat integrovaný nástroj BitLocker.

Pomáhá udržovat vše od dokumentů až k heslům bezpečnějším zašifrováním celé jednotky, na níž je umístěn systém Windows a vaše data. Jestliže máte jinou verzi Windows, či vám zkrátka BitLocer nevyhovuje, zkuste jinou aplikaci.

Data ve složkách či celé jednotky dokáží takové programy uložit do speciálních datových truhel opatřených heslem a tím je budete mít schované pod kontrolou. Při jejich zamykání se většinou postupuje podle prostého modelu: vyber soubor, zvol heslo a nech mne pracovat.

Některé z nich navíc dokáží rozšířit systém o další menu, které usnadní orientaci. Tím zjednodušují práci při zamykání souborů a složek.

K šifrování se používá několik druhů algoritmů a řada z nich je přímo určena pro použití na USB flash disku.

TrueCrypt 6.3 – open source
Patří ve svém oboru mezi špičku a je schopna chránit určitá vámi vybraná data nebo celé oddíly na HDD. Na pevném disku si vytvoří soubor, který je šifrován (lze zvolit algoritmus AES, Serpent, Twofish či Cascades) a zároveň se ve Windows tváří jako virtuální logická disková jednotka. Je vhodná třeba i pro USB flash disky.

Operační systém: Linux, Mac OS X, Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,2 MB).

AxCrypt 1.7 – open source
Také AxCrypt je výkonný, ale přesto snadno použitelný nástroj pro šifrování dat. Integruje se přímo do Windows Průzkumníka (kontextové menu kliknutím pravého tlačítka myši na soubor či složku), kde umožňuje šifrovat, dešifrovat, prohlížet a editovat libovolné soubory.

AxCrypt používá AES-128 a SHA-1 šifrovací algoritmus. Mezi jeho další funkce patří vytváření samorozbalovacích souborů po zadání hesla, automatické zašifrování po úpravách, bezpečné odstranění (vymazání) souborů a dočasných souborů, kryptografické ověření integrity dat, samostatné klíčové údaje a šifrovací klíče atd.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,5 MB).

FreeOTFE 5.2 – open source
Jak už naznačuje název FreeOTFE, je to zdarma dostupný program pro transparentní šifrování disku (metody algoritmy AES, TwoFish a Serpent) nejen pro počítač, ale také pro PDA zařízení. Díky němu máte možnost vytvořit jeden anebo více virtuálních šifrovaných disků. Program není nutné instalovat a lze ho tak použít i na USB flash discích.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: NE
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,5 MB).

Androsa FileProtector 1.4 – freeware
Androsa FileProtector vám umožňuje šifrovat a chránit heslem jakýkoliv soubor včetně dokumentů, fotografií, obrázků, videí atd. Můžete si vybrat ze tří šifrovacích algoritmů – AES 256/192/128 bit,

TripleDES 192 bit a 64 bit DES. Jakmile je soubor takto chráněn, lze ho otevřít pouze se správným heslem. Je stále po ruce díky integraci do kontextového okna Windows Průzkumníka. K dalším funkcím patří indikátor síly hesla, komprese souborů a další.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,4 MB).

Zero Footprint Crypt 4.0 – freeware
Zero Footprint Crypt je řecký program pro šifrování souborů pomocí některého z šesti podporovaných algoritmů (Blowfish, Twofish, 3DES, RC4, Serpent či Rijndael). Obsahuje zabudovaný prohlížeč obrázků, videí, zvuků a podporuje zobrazování MP3 tagů. Máte tak například možnost zobrazit obrázek, aniž by byl dešifrovaný.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,1 MB).

CryptoExpert 2010 Lite – freeware
CryptoExpert vytváří jednoduše šifrované virtuální disky. Data v nich jsou potom šifrována pomocí algoritmů Blowfish, Rijndael, DES a Triple DES. Po zadání hesla s nimi můžete pracovat jako s klasickými disky. V případě ohrožení máte k dispozici jedno tlačítko, které provede okamžité odpojení (zašifrování) těchto disků.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (6,9 MB).

File Waster 6.7 – freeware
Chrání vaše soubory šifrováním podobně jako předešlé aplikace, ale pokud je třeba, je možné bezpečně odstranit data z počítače tak, aby je nikdo nemohl zneužít. Při šifrování používá i komprimační metody, takže výsledný archiv se soubory nemusí zabírat tolik místa.

Operační systém: Windows 95 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,3 MB).

PixelCryptor 1.2 – freeware
PixelCryptor umí zašifrovat libovolný soubor či složku. Ale pozor, od konkurentů se v jednom podstatně liší. Dešifrovacím klíčem. Svého uživatele totiž neobtěžuje tím, že by ho nutil pamatovat si sekvenci kódů pro dešifrování archivu. Jako klíč používá obrázky, které si zvolíte.

Takže pokud budete chtít šifrovat například soubor, stačí ho vybrat a k němu zvolit obrázek, který se použije jako uzamykací klíč. K souboru se potom dostanete, jen pokud použijete správný obrázek pro jeho otevření. Pro dešifrování musí být program instalovaný v počítači.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,4 MB).

Rohos Mini Drive 2.7 – freeware
Program umí ve své bezplatně použitelné verzi vytvářet šifrované diskové oddíly o velikosti 2 GB. Šifrování a dešifrování dat probíhá v reálném čase, na hostitelském počítači navíc Rohos Mini Drive nenechá žádné pozůstatky nezašifrovaných souborů. Heslo lze vkládat virtuální klávesnicí.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,4 MB).

SafeHouse Explorer 3 – freeware
SafeHouse umí vytvořit šifrovaný oddíl, skrytý všem nepovolaným osobám. Používá 256bitové šifrování a umí vytvářet i samospustitelné šifrované archivy.

Pokud přenášíte šifrovaná data na USB klíčence nebo paměťové kartě, nemusíte kvůli tomu instalovat SafeHouse Explorer na počítači, kde potřebujete šifrované soubory otevřít.

Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,2 MB).


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: nechte si pomoci s formuláři a jejich odesíláním

Ilustrační foto - notebook

Poznat zajímavá místa v tuzemsku a zaznamenat si zážitek zprostředkuje portál Turistický-denik.cz. Vyplňovat formuláře...

Tak by vypadala Windows 11. Jak se změnil operační systém Windows

„Úvodní obrazovka“ v místě, kde před Windows 8 bývalo „Start“ menu.

Tradiční schéma vydávání operačního systému Windows znamenalo, že se po třech letech objeví nová verze. Ne vždy se toto...

V Česku se u voleb uplatnil robot. Pro ČTK psal zprávy

Umělá inteligence (ilustrační foto)

Česká tisková agentura využila během víkendových voleb i automat. Ten pomáhal editorům a redaktorům při přepisování dat...Najdete na iDNES.cz