Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šifrování dat není jen pro profíky. Pomůže vám jednoduchý program

aktualizováno 
Chcete-li svá data chránit před cizími lidmi, můžete je jednoduše zašifrovat. Skryjete tak vybrané soubory i celé diskové jednotky a přitom chráníte i data na USB flash discích.

Ilustrační foto

Uživatelé operačních systémů Windows Vista a 7 verze Ultimate či Enterprise mohou pro šifrování dat využívat integrovaný nástroj BitLocker.

Pomáhá udržovat vše od dokumentů až k heslům bezpečnějším zašifrováním celé jednotky, na níž je umístěn systém Windows a vaše data. Jestliže máte jinou verzi Windows, či vám zkrátka BitLocer nevyhovuje, zkuste jinou aplikaci.

Data ve složkách či celé jednotky dokáží takové programy uložit do speciálních datových truhel opatřených heslem a tím je budete mít schované pod kontrolou. Při jejich zamykání se většinou postupuje podle prostého modelu: vyber soubor, zvol heslo a nech mne pracovat.

Některé z nich navíc dokáží rozšířit systém o další menu, které usnadní orientaci. Tím zjednodušují práci při zamykání souborů a složek.

K šifrování se používá několik druhů algoritmů a řada z nich je přímo určena pro použití na USB flash disku.

TrueCrypt 6.3 – open source
Patří ve svém oboru mezi špičku a je schopna chránit určitá vámi vybraná data nebo celé oddíly na HDD. Na pevném disku si vytvoří soubor, který je šifrován (lze zvolit algoritmus AES, Serpent, Twofish či Cascades) a zároveň se ve Windows tváří jako virtuální logická disková jednotka. Je vhodná třeba i pro USB flash disky.

Operační systém: Linux, Mac OS X, Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,2 MB).

AxCrypt 1.7 – open source
Také AxCrypt je výkonný, ale přesto snadno použitelný nástroj pro šifrování dat. Integruje se přímo do Windows Průzkumníka (kontextové menu kliknutím pravého tlačítka myši na soubor či složku), kde umožňuje šifrovat, dešifrovat, prohlížet a editovat libovolné soubory.

AxCrypt používá AES-128 a SHA-1 šifrovací algoritmus. Mezi jeho další funkce patří vytváření samorozbalovacích souborů po zadání hesla, automatické zašifrování po úpravách, bezpečné odstranění (vymazání) souborů a dočasných souborů, kryptografické ověření integrity dat, samostatné klíčové údaje a šifrovací klíče atd.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,5 MB).

FreeOTFE 5.2 – open source
Jak už naznačuje název FreeOTFE, je to zdarma dostupný program pro transparentní šifrování disku (metody algoritmy AES, TwoFish a Serpent) nejen pro počítač, ale také pro PDA zařízení. Díky němu máte možnost vytvořit jeden anebo více virtuálních šifrovaných disků. Program není nutné instalovat a lze ho tak použít i na USB flash discích.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: NE
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,5 MB).

Androsa FileProtector 1.4 – freeware
Androsa FileProtector vám umožňuje šifrovat a chránit heslem jakýkoliv soubor včetně dokumentů, fotografií, obrázků, videí atd. Můžete si vybrat ze tří šifrovacích algoritmů – AES 256/192/128 bit,

TripleDES 192 bit a 64 bit DES. Jakmile je soubor takto chráněn, lze ho otevřít pouze se správným heslem. Je stále po ruce díky integraci do kontextového okna Windows Průzkumníka. K dalším funkcím patří indikátor síly hesla, komprese souborů a další.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,4 MB).

Zero Footprint Crypt 4.0 – freeware
Zero Footprint Crypt je řecký program pro šifrování souborů pomocí některého z šesti podporovaných algoritmů (Blowfish, Twofish, 3DES, RC4, Serpent či Rijndael). Obsahuje zabudovaný prohlížeč obrázků, videí, zvuků a podporuje zobrazování MP3 tagů. Máte tak například možnost zobrazit obrázek, aniž by byl dešifrovaný.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,1 MB).

CryptoExpert 2010 Lite – freeware
CryptoExpert vytváří jednoduše šifrované virtuální disky. Data v nich jsou potom šifrována pomocí algoritmů Blowfish, Rijndael, DES a Triple DES. Po zadání hesla s nimi můžete pracovat jako s klasickými disky. V případě ohrožení máte k dispozici jedno tlačítko, které provede okamžité odpojení (zašifrování) těchto disků.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (6,9 MB).

File Waster 6.7 – freeware
Chrání vaše soubory šifrováním podobně jako předešlé aplikace, ale pokud je třeba, je možné bezpečně odstranit data z počítače tak, aby je nikdo nemohl zneužít. Při šifrování používá i komprimační metody, takže výsledný archiv se soubory nemusí zabírat tolik místa.

Operační systém: Windows 95 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,3 MB).

PixelCryptor 1.2 – freeware
PixelCryptor umí zašifrovat libovolný soubor či složku. Ale pozor, od konkurentů se v jednom podstatně liší. Dešifrovacím klíčem. Svého uživatele totiž neobtěžuje tím, že by ho nutil pamatovat si sekvenci kódů pro dešifrování archivu. Jako klíč používá obrázky, které si zvolíte.

Takže pokud budete chtít šifrovat například soubor, stačí ho vybrat a k němu zvolit obrázek, který se použije jako uzamykací klíč. K souboru se potom dostanete, jen pokud použijete správný obrázek pro jeho otevření. Pro dešifrování musí být program instalovaný v počítači.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,4 MB).

Rohos Mini Drive 2.7 – freeware
Program umí ve své bezplatně použitelné verzi vytvářet šifrované diskové oddíly o velikosti 2 GB. Šifrování a dešifrování dat probíhá v reálném čase, na hostitelském počítači navíc Rohos Mini Drive nenechá žádné pozůstatky nezašifrovaných souborů. Heslo lze vkládat virtuální klávesnicí.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,4 MB).

SafeHouse Explorer 3 – freeware
SafeHouse umí vytvořit šifrovaný oddíl, skrytý všem nepovolaným osobám. Používá 256bitové šifrování a umí vytvářet i samospustitelné šifrované archivy.

Pokud přenášíte šifrovaná data na USB klíčence nebo paměťové kartě, nemusíte kvůli tomu instalovat SafeHouse Explorer na počítači, kde potřebujete šifrované soubory otevřít.

Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,2 MB).
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10
Šest nových funkcí, které vás čekají v připravovaných Windows

Letošní druhá velká aktualizace Windows 10 se jmenuje Fall Creators Update a mezi největšími novinkami přináší nový vzhled, timeline, data všude, synchronizaci...  celý článek

Freeimages.com
Programy zdarma: výkon počítače můžete mít stále pod drobnohledem

Monitorovací systém SysGauge odhalí, zmonitoruje a v reálném čase upozorní e-mailem na každý problém v PC. Dokonalý nástroj pro ověření stability a výpisu...  celý článek

CCleaner
Populární čistič počítače CCleaner mohl otevřít zadní vrátka útočníkům

Útočníci napadli britskou společnost Piriform, která vytváří program CCleaner. Přímo do tohoto programu pak nainstalovali zadní vrátka, která jim umožňovala...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.