Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Širokopásmový internet z oblohy - balóny startují

aktualizováno 
Jak dostat rychlý internet i do končin, kam noha telekomunikačního operátora nevkročila? Na řešení pro celou Evropu pracuje tým univerzitních odborníků z anglického Yorku. Jejich balóny operující ve velké výšce pokryjí signálem území o průměru 70 kilometrů.

Univerzita v anglickém Yorku finišuje s testováním přenosové platformy, jejímž účelem je přivést širokopásmový internet tam, kam nevedou ani telefonní linky. Hlavní roli zde nehrají optické kabely, ale letecká technika.

Internet pro venkov

Balóny schopné vystoupat do velké výšky a bezpilotní letadla na sluneční pohon mohou vyřešit problém špatné dostupnosti širokopásmového internetu v odlehlých oblastech. Napřesrok má organizace Capania zprovoznit vzdušné linky, sestavené z létajících strojů, vznášejících se 22 kilometrů nad zemí a schopných přenášet data rychlostí 120 megabitů za sekundu.


David Grace a Jim Jones
se 100x menším prototypem
internetového balónu

"Počítáme s tím, že odbavíme tisíckrát víc uživatelů než satelit," říká Dr. David Grace, vedoucí vědecký pracovník projektu a člen Communications Research Group na Univerzitě Yorku. "Služba je křížencem mezi satelitním a terestrickým systémem, a my jsme z každého vzali to nejlepší."

Zkušební vysílače zatím pracují ve výšce pouhých 300 metrů. Účelem pokusu není jen zjistit technické aspekty poskytování obousměrného vysokorychlostního spojení, ale také obchodní stránku, která by se stala základem pro komerční provoz. Dále je tu problém regulace vysílacích pásem: zatímco ve většině zemí světa není s požadovanými frekvencemi problém, Evropa dosud pásmo 29-31 GHz neuvolnila. Skupina pracovníků univerzity se o to pokusí zasadit.

Balóny nad hlavou

Zkoumaný model má oproti současným komerčním bezdrátovým sítím několik unikátních výhod - zejména dosah. "Vysílače standardu 802.16 mohou komunikovat až na vzdálenost 70 kilometrů. Podmínku přímé viditelnosti naše vzdušná platforma splňuje i v husté zástavbě," prozradil Dr. Grace. Sítě se mohou rozvíjet velmi rychle, díky absenci kabelů totiž například odpadají výkopové práce. S přenosovým protokolem 802.16 již byly seznámeny příslušné telekomunikační a standardizační autority.

První komerčně využívané balóny by mohly vzlétnout během čtyř let. Na projektu se vedle britských, italských a švýcarských firem podílí také Japonská komunikační vývojová laboratoř, která již dříve spolupracovala s NASA a americkou společností Aerovironment na vývoji bezpilotních telekomunikačních letadel PathFinder-Plus.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Chcete mít možnost požádat nezletilou o nahé fotky, ptal se Facebook mužů

Logo Facebooku

Společnost Facebook čelí kritice za průzkum, ve kterém se mužů ptala na to, zda je podle nich vhodné, aby bylo na...

Pozor na e-maily, mohou zavirovat PC přes neaktualizovaný Flash

Zavirované komunikátory neznámých jmen se dostaly do obchodu Google Play....

Jak je důležité mít aktualizovaný systém a všechny používané programy a komponenty, ukazuje nový útok. Ten se šíří...

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz