Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Širokoúhlé tenké Casio pro něžné fotografky

aktualizováno 
Fotoaparát Casio Exilim EX-S770 zejména v červené variantě patří do "nevyhlášené" kategorie malých fotošperků. Kromě elegantních tvarů nás překvapil i řadou málokdy vídaných a praktických funkcí.

Casio EX-S770

Nové Casio Exilim EX-S770 patří do řady S, takže je tento kovový drobeček opravdu stylový. Model je skutečně velmi štíhlý, jeho šířka je pouhých 17 milimetrů. Přesto se při fotografování novinka drží v ruce velmi dobře a na těle fotoaparátu jsou jednotlivá tlačítka ergonomicky rozmístěna. Pouze tlačítko pro zapínání modelu nám připadalo poměrně malé, pro uživatele s většími prsty bude možná problém se trefit. Na druhou stranu nezapnete, ani nevypnete, model náhodně.

Zadní straně modelu dominuje velký, 2,8 palcový širokoúhlý LCD displej s vysokým rozlišením (230 400 pixelů), který navíc poskytuje vysokou světelnost obrazu. Displej je proto neustále dobře čitelný, komponovat a prohlížet fotografovanou scénu můžete bez obav i na přímém slunci. Model se bude vyjímat nejlépe v sevření dámských prstíků, navíc pokud budete chtít toto Casio dát jako dárek, tak kromě červené varianty si můžete vybrat ještě modrou nebo stříbrnou variaci.

Ovládání podle intuice

Ovládání modelu je vskutku intuitivní - zajímavá je možnost poskytované informace uspořádat na displeji, a to buď je nechat různě umístěné na ploše displeje, anebo je seřadit do sloupce u pravého okraje. Do tohoto sloupce jsou umístěny i další funkce (například citlivost nebo kalibrace bílé). Díky tomuto způsobu ovládání nemusíte neustále hledat něco v menu, což ovládání velmi urychluje.

Fotoaparát můžete zapnout také přímo tlačítkem pro režim snímání – podobně se můžete rovnou podívat na již vyfotografované snímky, a to stiskem tlačítka pro režim prohlížení (i v případě, že je fotoaparát vypnutý).

Šikovné funkce

Tento expoziční automat nás překvapil nejenom možností manuálně nastavit teplotu bílé, ale i několika dalšími praktickými funkcemi a jednou zcela unikátní... Jinak kromě fotografování a záznamu videa umožňuje model i záznam zvuku a můžete ho použít jako diktafon. Pokud vás zamrzelo, že nemůžete u tohoto modelu sami nastavovat jednotlivé parametry expozice, tak vězte, že relativně silnou náplastí vám bude hned 34 scénických přednastavených režimů.

Fotoaparát nabízí pouze elektronickou stabilizaci obrazu, přestože je označena jako "Anti Shake". Dostatečně rychlé ostření urychluje za špatných světelných podmínek ještě přisvětlovací lampa. Také trojnásobný optický zoom pracoval velmi svižně a plynule. Co se týká snímače, tak ten je typu 1/2,5" a výrobce do něj vměstnal celkem 7,41 milionů obrazových buněk, což ovšem ve výsledku vedlo k tomu, že již při hodnotě citlivosti 200 ISO je možné na snímcích pozorovat šum (zrnitost). Maximálně dostupná je hodnota 400 ISO a podle údajů výrobce v některých režimech umí Casio i osmistovku, tu však již používejte pouze na "vlastní nebezpečí".

Na malý kompakt je novinka vybavena povedenými sekvencemi. Ve standardním režimu pořídíte několik snímků za sebou rychlostí jednoho snímku za sekundu. K dispozici je ovšem praktická možnost pořídit dvojici snímků při různém optickém přiblížení nebo řadu snímků s různým nastavením blesku.

Model je vybaven skutečně speciální funkcí - umí ukládat "nefotografická" data do paměti fotoaparátu, a následně je zobrazit na svém LCD displeji. Uložit si tak můžete dokument ve Wordu nebo tabulku v Excelu, ale také soubory v PDF formátu. V přiloženém ovladači (na CD) je totiž konvertor, který převede tyto soubory do obrázkového "čitelného" formátu JPEG. Někdo si této funkce Data Transport nemusí ve svém fotoaparátu ani všimnout, jiný zajásá nad novými možnostmi, na co všechno může svého miláčka využít...

Rychlost modelu

V následující tabulce máte přehledně uspořádané údaje o rychlosti jednotlivých přístrojů. Startem je myšlena rychlost pořízení prvního snímku po zapnutí přístroje. Druhé foto označuje čas, za který je přístroj schopen vytvořit druhou fotografii. Sekvenční foto testuje údaj o rychlosti snímání v rámci kontinuálního fotografování sekvence snímků. Zoom udává rychlost, za jakou je schopen aparát přejít z nejmenší do největší ohniskové vzdálenosti. Údaje jsou v sekundách nebo snímcích za sekundu (fps).

Start Druhé foto Sekvenční snímání Zoom
1,3 s

2,2 s

1,1 fps

0,8 s

Kvalita snímků

Na následující dvojici snímků si můžete názorně prohlédnout, jak velkého přiblížení docílíte pomocí trojnásobného optického zoomu. Při použití nejkratšího ohniska je patrná silná soudkovitost, naopak na druhém konci rozsahu ohniskové vzdálenosti je poduškovitost minimální.

Casio EX-S770 - Širokoúhlý snímek

Nejkratší ohnisko (38 mm)

Casio EX-S770 - Teleobjektiv

Nejdelší ohnisko (114 mm)

Jako většina kompaktů s takto velkým rozlišením se potýká i toto Casio s problémem šumu. Již od hodnoty 200 ISO jsme pozorovali jistou zrnitost a maximální hodnotu 400 ISO bychom vám vůbec nedoporučovali používat. V některých režimech navíc podle výrobce automatika nastaví až 800 ISO, což se nám "naštěstí" nepodařilo ani zachytit. Vzrůstající zrnitost je dobře viditelná na tmavších částech krku našeho Šreka.

Casio EX-S770 - ISO 100

 ISO 100

Casio EX-S770 - ISO 200

 ISO 200

Casio EX-S770 - ISO 400

ISO 400


Další ilustrační fotografie:

Casio EX-S770 - Noční fotografie

Noční snímek

Casio EX-S770 - Blesk

Blesk - cca 1,5 m

Casio EX-S770 - Dynamický snímek

Dynamický snímek


Proč ho koupit?
design, kvalitní LCD displej, rychlost provozu, sekvenční režimy, speciální funkce Data Transport
Proč ho nekoupit?
makro až od 15 cm, šum od 200 ISO, soudkovitost (při 38 mm)
Kdy?
v prodeji
Za kolik?
9 990 Kč

Závěr

Casio EX-S770 je nejenom "luxusně" vyhlížející digitální fotoaparát, ale na svou kategorii podává velmi dobrý obrazový výkon. Sice ho sužují podobné problémy jako téměř každý malý kompakt se CCD snímačem s vysokým rozlišením, přesto kromě šumu a soudkovitosti při snímání na nejkratším ohnisku jsou ostatní obrazové vady minimální (například chromatická aberace nebo poduškovitost). Navíc tento model nabízí zcela unikátní funkci Data Transport, díky níž můžete do paměti modelu ukládat data téměř všeho druhu (od excelové tabulky po webovou stránku), jež umí přístroj zobrazit na displeji a Casio EX-S770 tak může fungovat i jako malá databanka nebo přenosný malý disk se zobrazovačem. Nám přišlo praktické uložit si třeba mapu z internetového prohlížeče a fotoaparát se pak stane náhražkou papírové mapy.

Vyzkoušejte si katalog digitálních fotoaparátů.

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Nové brýle od Snapchatu jsou venku, zvládnou pořídit video i fotky

Brýle Snapchat Spectacles

Šmírovací brýle se dočkaly nové verze. Doplněk od komunikační služby Snapchat vyjde příští týden a dočkal se několika...

Jak fotografie vzala obživu malířům. Šlechta na začátku obrazové revoluce

Josef Colloredo-Mannsfeld: Koupající se, SOA Praha, fond Ústřední ředitelství...

Pořízení fotografií vnímáme dnes díky mohutnému rozvoji digitálních technologií jako běžnou součást našeho života....

Nikdo si nevšimne, že ho fotíte. Panasonic uvedl Lumix na pouliční fotku

Panasonic GX9

Můžete se dívat jakoby do země a přitom fotit svět před sebou. Panasonic na Mallorce představil systémový fotoaparát...

Najdete na iDNES.cz