Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Síťová kamera, kterou ocení nejen paranoici

aktualizováno 
Síťové kamery mají proti webovým kamerám, které se připojují přímo k PC, jednu velkou výhodu a tou je jejich nezávislost na připojeném počítači. Můžete jí například připojit přímo k modemu a na dálku přes internet kontrolovat, jestli váš domácí mazlíček nebo manželka nedělají neplechu, zatímco nejste doma.

V článku Otevřte okna na internet (K čemu se hodí webové kamery) jsme vás seznámili, co to jsou webové kamery, jaké existují druhy webových kamer a k jakému účelu se webové kamery dají použít. Poté, co jsme otestovali webové kamery určené pro připojení k PC (více se můžete dočíst v článcích Duel levných webových kamer: Logitech QuickCam Messenger v. Creative WebCam NX a Duel webových kamer pro náročnější uživatele: Logitech QuickCam Pro 4000 v. Creative WebCam NX Pro), přichází dnes na řadu jeden ze zástupců druhé velké skupiny webových kamer a to na síťovou kameru Panasonic WV-NM100.

Vzhled a vybavení

Síťová kamera Panasonic WV-NM100 má podobu trojhranného hranolu. Přední stříbrné straně, jejíž spodní hrana je zkosená, dominuje čirá polokoule, která skrývá polohovací kameru. Z polokoule vychází čtyř úzké rýhy, které jsou tam pouze z estetických důvodů. Uprostřed horní hrany je kontrolka a pod ní naleznete logo Panasonic, které můžete podle toho, jak kameru umístíte, otočit.

Panasonic WV-NM100

Zbylé strany jsou v tmavě šedé barvě, přičemž do bočnic částečně zasahuje přední stříbrný kryt. Na spodní straně naleznete velký odnímatelný kryt s kovovou objímkou, který částečně zasahuje i do zadní strany. Pod ním se skrývají konektory pro zdroj, síťový kabel a pro alarm. Na zadní straně a jedné z bočnic jsou umístěny výřezy pro vyvedení kabeláže.

Na zadní straně naleznete dva páry úchytných otvorů, do kterých můžete zacvaknout držák, který si přišroubujete na zeď. Kromě toho zde naleznete dva vypínače, které můžete stisknout pouze tenkým špičatým předmětem. Jeden slouží jako reset a druhým inicializujete HTML dokumenty, které slouží jako rozhraní pro ovládání kamery.

Panasonic WV-NM100

 Instalace a ovládání

Kameru můžete umístit buď na nějaký pevný povrch a v tom případě slouží spodní strana jako základna, nebo pomocí dodávané držáku na zeď. Pokud se rozhodnete připevnit kameru na zeď máte dvě možnosti, buď základnou dolů nebo nahoru. Druhá varianta se hodí při umístění kamery pod stropem, tak že základna přiléhá ke stropu. V této poloze můžete otočit logo na kameře, tak, aby nebylo vzhůru nohama.

Panasonic WV-NM100

Kameru můžete připojit buď přímo k počítači pomocí krouceného kabelu třídy 5 nebo přes ethernetový hub. V tom případě bude mít kamera vlastní IP adresu. Třetí možností je připojení kamery přímo k internetu prostřednictvím kabelového modemu. Další možností je připojení několika kamer přímo k internetu pomocí broadband routeru. Poté co jste připojili kameru k počítačové síti, zbývá její připojení do elektrické sítě pomocí AC adaptéru. Během dvou minut po připojení do sítě je kamera připravena k provozu.

Panasonic WV-NM100

Nastavení kamery probíhá pomocí programu Panasonic IP setup, který je dodáván na přiloženém CD. Po vložení CD do mechaniky se objeví jednak hlavní nabídka, která obsahuje položky SETUP, Instructions, MPEG-4 Instalation, Recorder software Instalation, a dále soubor readme. Po přečtení readme, klikněte na tlačítko SETUP a nainstalujte si ovladače k kameře. V okně které se objeví, naleznete seznam MAC a IP adres všech připojených kamer. Dalším krokem je nastavení jednotlivých parametrů (IP adresa, SubNet Mask, Defaultní Gateway a HTTP port) pro každou z nich. Poté vyberete, jestli chcete zapnout DHCP a DNS. V případě, že jste zapnuli DNS, musíte vyplnit primární a sekundární DNS serverovou adresu.

Poté stiskněte tlačítko Instructions, pod kterým se skrývá podrobný návod ve formátu PDF, který vás provede zbytkem instalace a dozvíte se zde i jak kameru ovládat. Kamera umožňuje přenášet jednak obrázky obnovované v určitém intervalu nebo streamové video. Pro streamové video si, ale musíte nainstalovat MPEG-4 Plug-in, který také naleznete na dodávaném CD. Kromě toho si můžete nainstalovat rekordér pro jeho zachytávání.

Panasonic WV-NM100

Další nastavování probíhá přes html rozhraní, kdy do vašeho internetového prohlížeče zadáte IP adresu vaší kamery. V rozhraní, která se vám objeví můžete nejen dále podrobně nastavit podrobné parametry kamery a to

Přístupové údaje pro bazen.klatovsko.cz

Uživatelské jméno: nm100
Heslo: investtel

včetně formátu a kvality přenášeného obrazu, ale přímo ovladat kameru. K uživatelskému komfortu přispívá velice příjemné prostředí a intuitivní ovládání. Další silnou stránkou kamery je i kvalita videa v MPEG-4. Toto vše můžete sami posoudit na adrese bazen.klatovsko.cz, kde síťová kamera Panasonic WV-NM100 zprostředkovává dění z klatovského bazénu.

Technické parametry

snímací prvek 1/4” barevný čip s rozlišením 660 x 492 pixelů
minimální osvětlení 2 lx
obnovovací frekvence 30 ips
čočka fixní ohnisková vzdálenost
Panoramování 140°
naklápění 120°
počet nastavitelných pozic 8
síťové rozlišení JPEG: VGA (640x480), QVGA (320x240), QQVGA (160x120), MPEG-4: CIF (352x288), QCIF (176x144)
snímková komprese JPEG / MPEG 4 (možnost výběru)
protokol TCP/IP, UDP/IP, HTTP, FTP, SMTP, DNS, DDNS, DHCP, NTP, BOOTP, SNMP, NTP
možnost sítě 10Base-T/100 Base-TX (RJ-45x1)
provozní teplota 0°C až +40°C
provozní vlhkost méně než 90%
napájení DC 9 V, spotřeba 9 W
rozměry 93 x 95 x 61.5 (mm)
hmotnost 180 g
cena 12.595 Kč bez DPH

Hodnocení

Síťová kamera Panasonic WV-NM100 nabízí kromě elegantního designu i poměrně jednoduchou instalaci a pohodlné ovládání přes HTML rozhraní. Její další předností je vynikající obraz ve formátu MPEG4. Pokud se chystáte pořídit si síťovou kameru, rozhodně stojí tento model za zvážení.

Autoři:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Foťák, ze kterého se babičky zblázní. Spoušť stiskne umělá inteligence

Chytrý fotoaparát Google Clips

Nový fotoaparát od společnosti Google se obejde bez fotografa. Stačí jej umístit do místa, kde se něco děje - například...

Neuvěřitelná perspektiva: podívejte se na nejlepší fotografie z dronů

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné...

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné snímky za rok 2017. Podívejte se na...

Šest jednoduchých rad, jak se okamžitě zlepšit ve focení už před Vánocemi

Snímek vánoc bez blesku

Některé fotografie se nám líbí a při pohledu na jiné často nevidíme, čím to je, že to zkrátka není ono. Připravili jsme...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz