Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skiny pro Winamp a další přehrávače

  0:15aktualizováno  0:15
Skiny slouží k jednoduché změně vzhledu programů. O jejich oblibě svědčí stále rostoucí počet programů, které výměnu skinů podporují. V našem článku se podíváme, jak je získat, používat a případně sami vytvořit
Každý, kdo používá nejoblíbenější přehrávač MP3 Winamp, narazí na možnost změnit tzv. skin. Skiny samy o sobě nemají s přehráváním multimediálních souborů nic společného, umožňují však přizpůsobit vzhled programu vkusu uživatele. Skin je grafické schéma pomocí něhož lze lehce měnit vzhled uživatelského rozhraní programu (graphical user interface - GUI). Původní grafické řešení prostě nahradíme jiným, které nám bude více vyhovovat.

Wood Amp
Wood Amp

Na Internetu dnes existují tisíce velmi pěkně vypadajících skinů, z nichž si určitě nějaký vyberete. Většinou jsou šířeny v archivních souborech ZIP, jejichž velikost se pohybuje kolem sta kilobytů, takže jejich stažení je dílem okamžiku. Některá grafická témata jsou spíše uměleckými díly než praktickým rozhraním pro ovládání programu. Právě možnost změnit jednotvárný vzhled programu však vedla k tomu, že se skiny staly vedle vizualizačních pluginů nejoblíbenějším doplňkem Winampu a přispěla k jeho popularitě. Velký výběr skinů poskytuje i domovská stránka Winampu. Přímo na skiny pro Winamp je zaměřena internetová stránka 1001 Winamp Skins.

Pizza Hut
Pizza Hut

Výměna skinů je velmi jednoduchá. Jediné co musíte udělat, když si stáhnete skin z Internetu, je rozpakovat jej do samostatného adresáře (složky), který vytvoříte v podadresáři Winampu Skins (obvykle C:\Program Files\Winamp\Skins\). Potom si v preferencích Winampu zvolíte nastavování skinů (Alt+S) a vyberete si ze uložených skinů ten, který chcete vyzkoušet. Panel Winampu se okamžitě změní.

Fusion AmpDeck
Fusion AMPdeck

Skiny.využívají bitmapové soubory, které po rozpakování zabírají značný prostor na disku. Pokud chcete uspořit místo, můžete do adresáře Skins zkopírovat skiny zpakované v archivním souboru ZIP. Winamp je schopen měnit skiny i přímo ze zazipovaných souborů. Aby byla instalace skinů ještě jednodušší, distribuují se nyní skiny v zazipovaných souborech s příponou .WSZ, která je asociována s Winampem. Stáhnete-li takový soubor z Internetu (a dvakrát na něj kliknete), skin se sám instaluje do odpovídajícího adresáře a automaticky nahradí dosavadní skin. V případě, že nemáte Winamp zapnutý, tak se s nově nastavemým skinem spustí.

Heroes of Might and Magic III
Heroes of Might and Magic III

Od verze Winampu 2.0 skiny mohou měnit kromě hlavního panelu i ostatní okna přehrávače (playlist, ekvalizér) a nyní také okno minibrowseru. Při použití starších skinů si pomocná okna drží svůj standardní vzhled, což může kazit celkový dojem. Budete-li se chtít vrátit k původnímu grafickému pojetí Winampu, vyberte v nabídce skinů Base Skin.

Steel This Amp
Steel This Amp

Máte-li výtvarné nadání, můžete si zkusit vytvořit vlastní panel Winampu. Bitmapové obrázky pro skin je nejlépe editovat v grafickém editoru, jako je Paint Shop Pro či Adobe Photoshop. Pro jednoduché převedení oblíbených obrázků do formy skinů slouží programy nazývané skinmaker či skinner. Winamp Skinmaker 1.20 pracuje s obrázky ve formátu JPEG či BMP, v neregistrované sharewarové verzi však neumožňuje uložit skiny oken ekvalizéru a playlistu. Zdarma můžete používat programy quickSkin v. 1.2 a Easy Skin Generator 98.

quickSkin

Možnost měnit vzhled programu se stala oblíbeným doplňkem řady dalších multimediálních přehrávačů i jiných programů. Z nejznámějších MP3 přehrávačů umožňují měnit "kůži" např. Sonique, MusicMatch Jukebox, K-jofol, Unreal Player, UltraPlayer. Z dalších programů můžeme zmínit např. MP3 Spy či internetový prohlížeč Neoplanet a existují dokonce i "skiny" pro Windows - WindowBlinds. Na stránkách Sonique si můžete stáhnou Skinmaker i s návodem na vytváření vlastních skinů. Podobně existuje UP editor pro Unreal Player. Pokud budete mít zájem o skiny nejen pro Winamp, ale pro množství dalších programů, navštivte internetové stránky Skinz.org a Customize.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Šest novinek v jarním vylepšení Windows 10 Spring Creators Update

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Microsoft vypouští novou verzi Windows 10. Přináší řadu změn, které nejsou sice zcela převratné, ale na druhou stranu...

Stáhněte si zdarma: moderní spořič obrazovky i kontrolor SSD disku

Ilustrační foto - notebook

JPEG Saver je spořič monitoru pracující s uživatelovými fotografiemi i dalšími zdroji. Ochranu před malwarem...

Vyzkoušejte osm zdarma dostupných alternativ Skypu

Ilustrační foto - notebook

Komunikační nástroj Skype umožňuje zdarma vést textové, audio, ale i video a skupinové hovory. Mezi uživateli je...

Najdete na iDNES.cz