Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skoncujte s nevyžádanou poštou nejen v Outlooku a Thunderbirdu

aktualizováno 
Máme pro vás několik programů, které vymažou nebo rovnou odfiltrují spam. Ten podle některých studií tvoří více než 90 % všech e-mailů. Jeho mazáním v práci strávíme dokonce tři dny v roce.

E-mail | foto: Profimedia.cz

Nevyžádanou internetovou poštu tvoří například nejrůznější e-maily nabízející koupi léků proti impotenci. Spamy ovšem také stále častěji neobsahují jen reklamu, ale snaží se uživatelům i ublížit - například šíří škodlivé kódy či slouží k vylákání osobních údajů. Nejvíce nevyžádané pošty pochází z USA, dále z Turecka a Ruska. Spamu rok od roku přibývá. Jeho šiřitelům se stále daří nacházet nové a nové způsoby, kterými obcházejí některé základní principy, na nichž pracují antispamové filtry. Lidé, kteří elektronickou poštu potřebují i v práci, se pak tříděním spamu připraví v zaměstnání v průměru o zhruba 1 200 minut ročně, tedy asi o 20 hodin. V závislosti na délce pracovního týdne to pak znamená skoro tři dny za rok – tvrdí studie německých vědců.

Jak se spamu bránit?

Nevyžádané poště je dobré se bránit několika způsoby. Tím nejjednodušším je využít služeb antispamových programů. Programy pro detekci nevyžádané pošty používají hned několik metod. Nejvíce rozšířenou je však použití kombinace speciálních filtrů. Ty totiž odhalí většinu spamu, přičemž se dokážou poučit ze svých chyb. Specialisty jsou především programy založené na Bayesiánském antispamovém filtru, který používá speciální výpočty. Rozšířené jsou i aplikace, jež k označení používají i speciální seznamy obsahující informace o spamerech a spamerských adresách. Díky denní aktualizaci poskytují také vysokou míru odfiltrování spamů. Jiné zase používají různé black listy či white listy (seznam zakázaných, respektive povolených adres).

Nevyžádané pošty se můžete lehce zbavit i vhodnou volbou e-mailovou službu.
Více v článku:

Test českých freemailů: je lepší e-mail Seznam.cz, nebo Klikni.cz?

Ať už tedy pro elektronickou komunikaci používáte některého z freemailových poskytovatelů a nejste spokojeni s jeho spamovým filtrem, či si poštu spravujete sami a spamový filtr ještě nemáte, anebo si z freemailů poštu stahujete prostřednictvím e-mailových programů, zkuste využít služeb poštovních filtrů proti spamu. V závěru přehledu navíc naleznete dva programy, které mohou plně nahradit stávající Outlook a přitom rovnou účinně spam odfiltrovat. Oddělte zrno od plev.

SpamBayes 1.0 – GPL
SpamBayes je jedním z nejlepších nástrojů pro boj s nevyžádanou poštou. Jde o open-source, který je založen na analýze zpráv pomocí tzv. Bayesiánského antispamového filtru. Každému výrazu v e-mailu je přidělena určitá pravděpodobnost, která definuje, zda se jedná o spam nebo o regulérní výraz. Pomocí speciálního vzorce je potom dosazením hodnot vypočítáno, zda jde o spam, či nikoliv. Po několikadenním učení je program schopen odchytávat i 99 % spamu. Je určen pro Outlook 2000, XP, 2003 a 2007. Ale nezoufejte, na stránkách je vysvětleno, jak produkt používat i s jinými poštovními klienty.

· Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,9 MB).


Spamihilator 0.9 – freeware

Jde o celkem zajímavý počin, který sedí mezi vaší e-mailovou schránkou a poštovním klientem. Používáte-li následující klienty - Outlook 2000, XP, 2003, 2007, Express, Eudora, Mozilla, Netscape, IncrediMail, Pegasus Mail, Phoenix Mail či Operu, pak nastavení programu proběhne téměř automaticky. Pomocí funkce aktualizovat přímo v programu si lze stáhnout i češtinu. Antispam používá několik filtrů pro třídění pošty.

· Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,8 MB).


SpamPal 1.5 – freeware

SpamPal by mohl zajímat ty z vás, kteří ke své elektronické poště přistupují z PC vybaveného Windows 95 a novějšími. Pracuje se se schránkami používajícími protokoly POP3 a IMAP4. Tento program je určen především pro e-mailové klienty, jako je Microsoft Outlook, Outlook Express nebo Eudora. SpamPal sedí mezi vaším e-mailovým programem a poštovním účtem a při stahování pošty e-maily prověřuje. Pro identifikaci používá DNSBL seznamy, ve kterých se nacházejí informace o spamech. Seznamy se denně aktualizují. Program je počeštěn.

· Stahujte ze Slunečnice na této adrese (821 KB).


K9 1.2 – freeware

Automatický e-mailový filtr, který spolupracuje s většinou poštovních programů na protokolu POP3. Třídí nevyžádanou poštu podle určitých kritérií. Používá inteligentní statistickou analýzu, zaručující vysoké procento zachycené nevyžádané pošty. K9 se samozřejmě podobně jako ostatní filtry učí, takže se později může při špatném označení vyvarovat chybného rozhodnutí.

· Stahujte ze Slunečnice na této adrese (112 KB).


MailWasher Free 6.3 – freeware

Freewarová verze komerčního produktu MailWasher. Slouží k odstranění nevyžádané pošty ještě před stažením do počítače. Spolupracuje s nejrozšířenějšími poštovními programy prostřednictvím POP3, ale pouze s jedním účtem (jistá daň za to, že je zdarma). Můžete si nechat zobrazit pouze hlavičku e-mailu a na jejím základě pak dát podnět, co se má s poštou provést. K rozeznávání používá jak heuristických metod, tak filtrů založených na vlastních i externích (ORDB, SpamCop) black listech. Na spamerské adresy může e-maily dokonce vracet tak, aby si rozesílatel myslel, že schránka neexistuje. Existuje i placená verze, která nemá omezení na jeden účet a obsahuje i pár funkcí navíc.

· Stahujte ze Slunečnice na této adrese (6,8 MB).


Spamfighter Standard 6.4 – freeware

Spamfighter je antispamový a antiphishingový plug-in pro programy Microsoft Outlook, Outlook Express a Windows Mail. Kdykoliv vám přijde nová pošta, aplikace ji otestuje, a jestliže ji určí jako spam, přesune ji do speciální složky. Tam ji můžete později mazat, případně třídit. Pro domácí použití je tento program zdarma. V naší zemi se těší velké podpoře a je určen pro Windows 98 a novější, včetně Windows Vista.

· Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,5 MB).


Spammunition 0.6 beta – freeware

Spamový filtr do Outlooku. Pokud vás spam štve, nainstalujte si tento prográmek. Nějaký čas ho musíte učit tomu, co je spam a co není, ale do měsíce dokáže filtrovat nevyžádanou poštu zcela bez vaší asistence.

· Stahujte ze Slunečnice na této adrese (780 KB).


Mail Box Dispatcher 2.3 – freeware

Skvělý nástroj chránící e-mailovou schránku proti spamu, virům a další nevyžádané poště. Možnost detailního nastavení různých filtrů a definic spamu. Třídění a případné mazání pošty probíhá přímo přes protokol POP3 na straně serveru, ještě před stažením do poštovního klienta.

· Stahujte ze Slunečnice na této adrese (906 KB).


Mozilla Thunderbird 2.0 – open source

Nejde o antispam, ale přímo o e-mailového klienta s integrovaným antispamem. Projekt je šířen jako open-source pod hlavičkou Mozilla Foundation. Potřebujete-li tedy vytřídit z došlé pošty spam a navíc si nechcete instalovat nějaký filtrovací nástroj, potom zabijte dvě mouchy jednou ranou. Získáte nejen kvalitního, rychlého a bezpečného poštovního klienta, ale také antismapový filtr. Vše je navíc v češtině.

·  Stahujte ze Slunečnice na této adrese (6,3 MB).


The Bat! 4.0 – shareware

Plnohodnotný e-mailový klient s podporou SMTP, POP3, IMAP4 a dalších protokolů. Svou koncepcí je podobný Outlook Expressu, je obdobně jednoduchý na ovládání a nabízí podobnou sadu funkcí. Pyšní se větší podporou poštovních účtů. Jeho předností je, že načte nejdřív hlavičky e-mailů ve schránce a na vás je, které chcete stáhnout a které nikoliv. Mezi další výhody patří např. podpora kontroly pravopisu v češtině, textový editor, barevné skupiny, virtuální složky, systém šablon, detekce spamu, adresář kontaktů atd. Navíc je plně lokalizován do češtiny včetně nápovědy.

· Stahujte ze Slunečnice na této adrese (15,2 MB).

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Aplikace Uber
Apple nechal Uberu vlastní funkci, která umí nahrávat obrazovku uživatelů

Apple umožnil taxikářské aplikaci Uber kvůli aplikaci pro hodinky iWatch snímat obrazovky mobilních zařízení.   celý článek

Adobe Flash
Adobe varuje před novou chybou. Aktualizujte si Flash

Společnost Adobe opravila jednu chybu, která umožnila napadnout počítač přes upravený dokument.  celý článek

Tipy a triky pro Windows 10
Tipy pro Windows 10: automatické zapínání wi-fi či vyšší zabezpečení

Ruční deaktivace wi-fi připojení a její automatická aktivace po určité době zajistí, že vás nikdo v tuto chvíli nebude rušit. Ukážeme také, jak v oznamovací...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.