Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sledujeme televizi na notebooku! Test TV tuneru přes USB

  3:00
Televize mobilně! Nejlepší z obou televizních světů - digitální i analogový příjem - přináší nový tuner TV Walker Hybrid. V miniaturním balení se skrývá kompletní řešení digitální televize. Je o co stát? Podle nás ano, ačkoliv zápory jsou mnohé.

Recenze TV Walker Hybrid: digitálně i analogově na USB 2.0

Společnost LifeView využila možností, které skýtá první z řady multiformátových čipů pro analogový i digitální příjem signálu. Následovali i další, ale společnost ULi s čipem M9207 byla mezi prvními, pokud ne vůbec první. TV Walker Hybrid nabízí díky tomuto čipu univerzální příjem pozemního signálu, jak klasického analogového, tak digitální DVB-T.

Společnost ULi integruje podporu pro hned několik klíčových technologií na jednom čipu, který je srdcem nového tuneru - podpora standardu AC"97 podporuje výstup zvuku v mono i stereo formátu, podpora pro infračervený přenos usnadňuje a zlevňuje integraci bezdrátového dálkového ovládání, paměťové rozhraní umožňuje přímou komunikaci s pamětí, díky přímému oslovení USB lze přenášet až 24MB/s obrazových dat a 48KB/s audiodat. Navíc čip je kompatibilní i se starším rozhraním USB 1.1, ale jen v omezené míře (kapacita rozhraní je nedostatečná pro přenos v plné kvalitě). Mimo externí paměti ROM má vlastních 64 KB firmware uložených v přepisovatelné EEPROM paměti, což umožňuje snadnější update jednotky.

Díky své kompatibilitě s předchůdcem, čipem M9205, bylo možné velice rychle přizpůsobit čip a dodat na trh tuner TV Walker Hybrid. A od pohledu stojí jednotka za to - na krabici se dozvíte, že budete schopni sledovat digitální i analogovou televizi v nejvyšší kvalitě, s globální kompatibilitou. Navíc budete schopni nahrávat záznam do formátu MPEG1 a 2, a dokonce i nejnovějšího MPEG4. Nezapomeňte, že jste si koupili vlastně i rádio - a to jak v digitálním, tak analogovém provedení. Navíc jej strčíte do kapsy, kompaktní minianténa se hravě vejde do aktovky - a napájet se dokáže jen z rozhraní USB počítače, ke kterému je připojen. Přidejte k tomu ještě možnost audio a videovstupu přes S-video či kompozitní rozhraní pro nahrávání přímo z videokamery, videa či jiného vstupu, navrch máte infračervené dálkové ovládání. K tomu všemu to podpoříte softwarem, který zvládá pořizování fotografií z běžícího pořadu, timeshifting (současné nahrávání a přehrávání dříve zaznamenaného stejného pořadu) a nabízí přístup k elektronickému přehledu televizních pořadů, automatizovanému nahrávání a luxusně provedenému teletextu. Prostě, za velmi solidní cenu držíte v ruce šampióna!

Tedy, alespoň papírového šampióna - ačkoliv na papíře vypadají specifikace takřka neuvěřitelně, zvláště s rozumnou cenou, naše recenze tato očekávání asi trochu pokazí. Řekněme jedním dechem, že očekávání jsou to také opravdu značná - LifeView slibuje málem modré z nebe. A svým způsobem ho i dodává - ale nějak tomu chybí dotažení těch posledních detailů. Posuďte s námi...

Krabice velice hezká

Je trochu paradoxní, jak velká je krabice - a jak málo je toho v ní. Ne že by to bylo na škodu - příslušenství je tak akorát, prostě jen klasická krabice musí zabrat nějaké místo v regále, aby ji zákazník nepřehlédl - a samotné zařízení je oproti tomu tak malé. Velikostí a vzhledem si LifeView spletete s telefonem Samsung minulé generace (testováno na vlastních bližních) a dálkové ovládání je ještě menší, příjemně placaté (podobné jako u některých videokamer, například Panasonic). Anténa je samozřejmě delší, ale přesto jen prutová, takže se snadno vejde i s kabelem a s magnetickým stojánkem (s plochou sotva 3 centimetrů čtverečních) do brašny bez nejmenších problémů. Do kompletnosti už chybí jen USB kabel, který je zdvojený - to pokud by neměl stačit jeden port. Pokud chcete připojit externí zdroj videa nebo televizního signálu namísto miniantény, jsou zde ještě tři redukce a jeden audio kabel - tomu odpovídá strana vstupů na TV Walkeru: vstup pro stereo (klasický jack), vstup pro S-video (nebo přes dodávanou redukci pro cinch) a samozřejmě vstup pro televizní signál z antény, z vlastní nebo přes adaptér z domovního kabelu či venkovní antény. K tomu CDéčko a velmi, velmi stručný návod a ne v češtině - asi se předpokládá zručnější uživatel nebo naprosto jednoduchá instalace.

Nutno říci, že instalace proběhla opravdu bez větších problémů. Pročtení manuálu nezabralo více než pět minut, podstatným bodem je instalace rozhraní DirectX 9.0c. Pro naprosto aktuální ovladače a software jsme stáhli vše (dva soubory - ovladač a podpůrnou aplikaci) ze stránek výrobce (www.lifeview.com.tw). Nutno říci, že na amerických stránkách, které jsou udávány jako hlavní, jsme tyto nenašli - navíc stránky nevypadají zcela aktuálně. Na stránkách globálních je však vše velice přitažlivé (skutečně pěkné vizuální provedení - při použití ADSL linky).

Pak již jen stačilo (netrpělivě) počkat na stažení DirectX 9.0c (48 MB) a obou souborů (méně než 10 MB) - a jít na to. Instalace opravdu zabere jen chvilku - po restartu s DirectX 9.0c se klasickými dialogy proklikat, zadat instalaci ovladače z vybraného zdroje, potvrdit několik dialogů a doinstalovat podpůrnou aplikaci LifeView DTV. A na ploše je nová ikonka - a v počítači nebo notebooku televize. (Komu se nechce stahovat z Internetu desítky megabajtů, na CD nalezne vše potřebné - včetně DirectX 9, ačkoliv ve starším provedení.

Startujeme ke hvězdám

Televizní svět na sebe nedá čekat. Start! A krach. Zklamání je velké, hned při prvním spuštění se aplikace poroučí do kolen, alespoň s sebou nebere zbytek systému. Chybové hlášení se má ještě několikráte opakovat, nicméně v průměru při druhém spuštění již reaguje aplikace jakžtakž.

Když pracuje v pořádku, je třeba naladit digitální kanály - a to probíhá bez nejmenších problémů, nachází vše a v nadstandardní kvalitě, i při použití pouze malé stolní antény přilepené k topení (na pražském Novém Smíchově).

Seznam stanic lze uložit a sledovat - a případně pomocí tlačítka EPG si prohlédnout televizní program (s podporou západní znakové sady - tedy s českými znaky hůře čitelné, ale přesto velmi příjemné). Sice se obraz občas zadrhne, ale to asi nutno připsat na vrub anténě - velmi záleží na jejím umístění a pozici. Totéž platí pro teletext - rychlé, naprosto komfortní - i když forma ještě pokulhává, vizuální zpracování by mohlo reflektovat, že na vzhledu záleží někdy (žel) i více nežli na samotné funkci. Pomocí decentního přepínače DTV-Radio lze z digitální televize udělat stejně kvalitní rádiový přijímač, žel zatím jen s pár stanicemi (Evropa 2, F1, Proglas, ČRo...).

Trochu horší je to s příjmem signálu analogového - tady to je ale třeba svést na anténu a její pozici. Malá změna často znamená radikální zlepšení příjmu. Poněkud překvapující je naprostá absence jakýchkoliv stanic v éteru při vyhledávání pomocí nastavení pro Českou Republiku. Stačí změnit na Německo - a ejhle, stanice jsou tu a všechny (v německém seznamu figuruje podstatně více kanálů - cca dvojnásobek). Stejně nepochopitelné je rozdělení na kabelový a anténí zdroj signálu, oba se chovají podobně co do nalezených stanic. To by však ještě tolik nevadilo, když adaptér našel všechny stanice, je to OK.

Poněkud nepochopitelná je však absence tlačítka pro uložení nalezených stanic a úpravu jejich seznamu. Opakovaně je vyhledávat trochu omrzí (naštěstí je digitální možnosti bohatě vynahradí). Také chybí možnost přepnutí na stereo signál - adaptér standardně vyhledá mono. Ještě hůře pak dopadá nalézání rádiových stanic - výsledky jsou náhodné, při některých vyhledáních pět stanic, jindy jen jedna nebo žádná - a na známých frekvencích nic. Tady je však alespoň k dispozici tlačítko pro uložení naležených vysílačů (že by programátor u analogové TV prostě "zapomněl"?).

Padá, padá a padá

Vše výše uvedené by se však dalo bez problémů překonat - přeci jen, televize i rádio funguje, a jak digitálně, tak (s omezeními) analogově. Jenže ty pády - a jejich frekvence. Jakékoliv ukvapené zmáčknutí tlačítka, příliš rychlý požadavek na některou z funkcí, přepnutí z digitálu na analog, z rádia na televizi, snad i delší podržení tlačítka vyvolávají pád aplikace - a to v lepším případě, párkrát s sebou vezme i celý systém, který "zamrzne". Tak děsivě nespolehlivou aplikací je těžké k čemukoliv podobnému přirovnat - žádný podobně málo spolehlivý, dostatečně rozšířený program není.

Pokud se však program "nechá na pokoji" (a nepřetěžuje přílišnými, respektive jakýmikoliv požadavky), potom televize funguje. Dokonce i záznam úspěšně běží - a to v přijatelné kvalitě. Pokus o posunuté sledování (timeshifting) již zaznamenané části nyní nahrávaného pořadu však vede okamžitě k pádu aplikace. Časté pády dělají z používaní aplikace skutečně návykovou věc - uživatel je nucen si vypěstovat cit pro ty operace, které je nutno provádět pomalu a opatrně - a které raději vůbec ne.

Anabáze jménem quartz.dll

Je tu však naděje - pády dle hlášení Windows způsobuje modul quartz.dll. Po dlouhém hledání a několika hodinách strávených na Internetu možná nalézám příčinu - nainstalovaná verze daného modulu je zřejmě příliš nízká (6.5.2600.2180) a navíc dokonce i nebezpečná (obsahuje bezpečnostní "díru"). Po nalezení asi pětice různých oprav se tak číslo nové verze ustaluje na "6.5.2600.2749" (číslo verze se liší také podle použitého operačního systému - zde uvedené je pro Windows XP).

Po této instalaci - a možná s již navyknutým "pomalejším" a ohleduplnějším chováním k aplikaci - se situace výrazně vylepšila. Uživatel musí brát ohled na jistou "setrvačnost" aplikace a raději nemačkat nic hned po startu či rychlou sekvenci tlačítek po sobě. Když se k aplikaci LifeView DTV chová s tímto "pochopením", jsou výsledky podstatně lepší - sice nadále platí výtky k funkčnosti uvedené výše, ale aplikace padá výrazně méně a vydrží běžet včetně nahrávání třeba celou noc.

Pocity ze stabilního/stabilnějšího používání

Odhlédneme-li od softwaru, sám adaptér je miniaturní a nenápadný svým vzhledem. Či ještě lépe, on je dokonce i elegantní a hezký. Ale trochu hlučí - oproti větráku běžného stolního PC je to sice zanedbatelné, ale větráček na dně adaptéru je při použití notebooku slyšet. Na jeho projev si však lze velice snadno zvyknout a zapomenout na něj. Zřejmě je potřeba - adaptér je sice po celodenním provozu teplý, ale díky větráku ne víc než to - nikdy nebyl horký, žádné známky přehřívání nejsou zjevné.

Přepínání mezi jednotlivými druhy signálu je pomalejší a zabírá několik desítek sekund. Kvalita obrazu je především v analogové verzi velmi závislá na anténě. Při příjmu analogové televize navíc dochází k chybám v synchronizaci zvuku a videa. Naopak, digitální příjem je radost pohledět - speciálně po těžkostech, jež provází analogovou část tohoto tuneru.

Záznam je bezproblémový, pouze náročný na prostor - ale i to lze ovlivnit pomocí nastavení různé kvality záznamu a při použití různých kodeků. Pro dvě hodiny záznamu bylo potřeba cca 4 GB prostoru a záznam byl nerozpoznatelný od originálu, ve velmi vysoké kvalitě - při nahrávání z digitálního zdroje.

Teletext funguje výborně, aplikace umí načítat stránky dopředu, navíc je možné teletext pustit nezávisle na sledování televizního signálu (digitálně, u analogu běží ve stejném okně). Ještě větší vymožeností je EPG - elektronický ekvivalent papírového televizního programu. Ke každému programu existuje krátký popis v češtině a aplikace umí naplánovat časovaný záznam označených programů. Výsledek je nepoměrně příjemnější nežli klasické zadávání času začátku a konce, stejně jako čísla programu. To vše obstará aplikace - uživatel si jen vybere, co chce sledovat z elektronického seznamu. Dálkové ovládání funguje jakžtakž - za slabší dosah možná může slabší baterie, ne vždy však kooperuje aplikace podle představ. Timeshift - aneb opožděné sledování záznamu (například si odskočíte do lednice a pokračujete od místa, kde film byl, když jste odcházeli) funguje, ale projevuje se na kvalitě - obraz je trhavější, počítač běží na plný výkon a nemá kde čerpat rezervy (a to dokonce i při použití na relativně silné stolní konfiguraci, s procesorem Sempron 3100+ AMD64, diskovým polem RAID a 1 GB operační paměti).

Závěrem shrnutí: Koupil bych si jej znovu?

Ačkoliv zřejmě autor nemůže být považován za neutrálního (nebude zřejmě kritizovat své dobrovolné rozhodnutí koupit právě tento TV tuner - na druhé straně to není příliš příjemné během testování začínat s psaním recenze několikrát znovu po restartu a ztrátě části práce...), na obecné rovině lze se všemi výše uvedenými výhradami LifeView pochválit jako krok správným směrem. Zda si jej koupit, to je již jiná otázka - přinejmenším do té doby, než aplikační podpora dosáhne kvalit hardwaru (protože hardware se zdá být na solidní úrovni), je LifeView vhodné k doporučení v místech s kvalitním pokrytím digitálním signálem. Analogová podpora je u tohoto výrobku v současné verzi výrazně slabší - a co do kvality i rozsahu funkčnosti nesrovnatelná. Nároky na výkon jsou vysoké a software netrpí pár mouchami, ale celým rojem... Ale také je malý, kompaktní, vejde se všude, pracuje mobilně i doma, nabízí široký rozsah funkcí, cena sedí. Takže zvažte raději sami, zda LifeView TV Walker Hybrid stojí za to - a rádi si poslechneme Vaše zkušenosti, pokud máte stejný či podobný výrobek.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 29 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 11 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi jsou 3 příspěvky

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi nejsou příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi jsou 3 příspěvky

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 11 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...