Sledujte souboj čtyř počítačů

  • 20
Server Technet.cz pro vás připravil test čtyř počítačových sestav, které jsou nabízeny pro vánoční trh. Požadavky na čtveřici modelů Abacus, Alivio, Lynx a Mironet byly cena do 25 000 bez DPH a bez monitoru.
Čtyři počítačové systémy bez monitoru s cenou do 30 000 Kč ( cca 25 000 Kč bez DPH) se od sebe liší nejen logem výrobce na počítačové skříni a odlišným designem, ale především výbavou a výkonem. Podívejte se jak si s nástrahami poradily výrobky firem Abacus, Autocont, Levi a Mironet.

Testovaná PC

Abacus 7800

Patrně největší pozornost bude při vybalení systému patřit počítačové skříni Logic Q3. Ta je zajímavá jednak svým elegantním vzhledem, ale také poměrně velkým LCD displejem, který po zapnutí systému ukazuje množství užitečných informací. Mezi zobrazovanými údaji se tak nachází teplota systému, aktuální čas nebo ikonka zobrazující práci pevného disku (obyčejně k tomu stačí dioda)

.

PC sestava Abacus

Systém se spouští poměrně velkým průhledným tlačítkem, které je po zapnutí podsvíceno stejnou světle modrou barvou jako celý displej. Další butonky slouží k nastavení tohoto displeje.

PC sestava AbacusPC sestava Abacus

Boční kryt skříně nabízí průhled do vnitřku, který je sice pěkně uspořádán, ale jinak není na co koukat. Firmě se dokonce při tom všem shonu při přípravě sestavy ani nepodařilo tento kryt přišroubovat.

Výbava PC sestavy Abacus

Jako jediná, disponuje tato sestava přepisovací mechanikou schopnou vypalovat data i na formát DVD-RAM.

Z firem přicházejících s procesorem AMD se jen v tomto případě můžete setkat s čipovou sadou Nforce3. Abacus se také jako jediná firma rozhodla využít ve svém systému jiný pevný disk než Seagate, když zvolila Western Digital.

PC sestava Abacus PC sestava Abacus

Systém i přes nepřítomnost podpůrných větráků poměrně hlučel. Klávesnice i myš patřily k průměru. Standardní záruka je u tohoto modelu 2 roky.

PC sestava Abacus

PC sestava Abacus

 

Autocont Alivio 6600 Vánoce

Model od společnosti Autocont zaujal na první pohled svým robustním vzhledem a patrně nejpraktičtěji umístěným panelem s porty na audio, USB, FireWire (IEEE 1394) či tlačítkem Power a Reset. Jediný tento model nepotřebuje při práci s externími zařízeními, které se přepojují právě k těmto konektorů žádný náročnější pohyb uživatele, či dokonce jeho zvedání ze židle. Tedy v případě, že si skříň typu midi case nedává na stůl, ale k nohám.

PC sestava AutocontPC sestava Autocont

To však nebyla jediná specifika tohoto modelu. Zaujalo nás speciální odvětrání 3GHz Pentia 4, kdy byl robustní větrák procesoru vhání vzduch vedený trubicí přímo z povrchu skříně. Tato trubice či spíše tunýlek je přitom součástí bočního krytu skříně.

PC sestava AutocontPC sestava Autocont

Sestava je velice dobře chlazena, když je doplněna dvěma velkými větráky. Jeden je na čelní stěně dole v úrovni pevného disku, druhý pak v zadní části, těsně pod zdrojem na zadní části. Svou daň si však takto dimenzované chlazení však vybralo na hlučnosti sestavy.

Sestava Autocont

Dodané periférie, tedy klávesnice a myš značky Labtec jsou kombinací černé a stříbrné. Ke klávesnici jsme výhrady neměli, jen u myši by se hodil „ocásek“ a trochu jiný tvar.

Ve výbavě je i SW "Spasitel" pro obnovu systému, či antivirový program CA eTrust s časově neomezenou aktualizací. Součástí nabídky je i reproduktorová soustava 2.1 Labtec. V základní ceně je dvouletá záruka a možnost servisu v servisním středisku. Servis u zákazníka po dobu 2 let pak stojí 310,- Kč.

PC sestava AutocontPC sestava Autocont

 

 

Levi LYNX Challenger 64 3000+

Lesklý povrch černošedé čelní stěny u modelu může na jednu stranu vyvolat zájem, na stranu druhou se však může také stát, že uživatel nebude dělat nic jiného než leštit své PC od případných otisků prstů.

PC sestava LeviPC sestava Levi

Samotný case dává dostatek možností pro proudění vzduchu, čemuž zdatně dopomáhá přídavný větráček pod 350W zdrojem. Počítač LYNX patřil k těm tišším, i když nebyl vybaven žádnou speciální protihlukovou ochranou. Tento dojem kazil pouze již zmíněný větráček, který čas od času mírně zarachotil. Na druhou stranu v systému použitá optická mechanika Toshiba je rychlá a poměrně tichá.

Sestava Lynx

Lynx nabízí největší počet přímo dostupných USB portů, konkrétně osm.

PC sestava LeviPC sestava Levi

Klávesnice ani myš nelze nic vytknout, ale ani není za co je chválit, jedná se o běžný standard, který je dostatečně ergonomická a měl by i něco vydržet.

Výbava systému je spíše chudší, ale k dispozici je například příručka pro první kroky s počítačem Lynx.

Standardní záruka je poskytována na dva roky.

 

 

Mironet 5097

Počítačová skříň použitá firmou Mironet patří k těm klasičtějším. Tento přístroj byl druhým v testu který využíval čelní modře podsvícený LCD panel k zobrazení aktuálního stavu systému. Funkčnost je v podstatě shodná se systémem od společnosti Abacus.

PC sestava Mironet

Skříň je odhlučněná a opravdu se jevila v celém testu jako nejtišší. Jediné co nám na ní vadilo byl špatných chod tlačítka Power a problémy s konektory USB na čelní stěně, které se značně bránili připojení a odpojení kabelu – alespoň v porovnání k běžně potřebné námaze k takovému úkonu.

PC sestava MironetPC sestava Mironet

Mironet nabízí nejvýkonnější Athlon 64 v našem testu. Dalším kladem je využití dvou 256MB pamětí v DualChannel spojení pro rychlejší propustnost než v případě jednoho 512MB kusu.

Výbava PC sestavy Mironet

Kladně jsme hodnotili, že vedle klasické 3,5“ FDD mechaniky se v dalším 3,5“ prostoru nachází instalovaná čtečka paměťových karet. Další devizou tohoto systému je využití bezdrátové sítě IEEE 802.11g, které rychlejší nástupkyní klasického Wi-Fi (802.11b) a je s ní zpětně kompatibilní. Příjemný také je standardně dodávaný zvukový systém Genius, s 5.,1 kanálovým zvukem a P.M.P.O. výkonem 1200 Watů.

Dodávaná klávesnice a myš znovu patří k průměru, i když myš se nakonec jevila jako mírně pohodlnější než ostatní.

Také zde výrobce nabízí dvouletou záruku.

PC sestava MironetPC sestava Mironet

 

Shrnutí

Až na sestavu od společnosti Autocont všichni ostatní výrobci vsadili na platformu AMD Athlon 64. Právě Autocont se jal kontrovat Pentiem 4. Autocont jako jediný použil pevný disk s rozhraním UltraATA, zatímco konkurenční produkty využívaly novější SerialATA. A měly s ním potíže, když například PC Lynx nešlo spustit, neboť byl SATA kabel mírně uvolněný, patrně v důsledku převozu. Bohužel tyto konektory u testovaných sestav nedovolovaly pevnější uchycení a nemusí být vynaložena příliš veliká síla, aby bylo spojení rozpojeno. Všichni v nabízených konfiguracích počítají shodně s 120GB pevnými disky.

Podobné vybočení z řady předvedla i společnost Mironet, když jako jediná využila v základní desce dostupnou možnost DualChannelové technologie a místo jedné 512MB paměti vložila do příslušných paměťových bank dva 256MB moduly a využila výhod zvýšené propustnosti. Ostatně celá sestava od Mironetu přinesla poměrně několik dalších zajímavostí. Obsahovala nejvýkonnější model procesoru Athlon 64 a jako jediná do svého produktu umístila čtečku paměťových karet a bezdrátovou síť IEEE 802.11G s teoretickou maximální propustností 54 MB/s. Modem patřil do výbavy pouze Autocontu a Mironetu.

Samotné skříně pak jen potvrdily trend, že se ve vyšších kategoriích nenosí bílá barva. Nejvíce nás zaujala kombinace zlaté a stříbrné metalízy u Abacusu. To je skříň, která se líbila již při testu před rokem a zatím ji nikdo nedokázal překonat. Navíc byla letos doplněna průhledným bočním krytem. Jen je škoda, že vnitřek neobsahoval žádný svítící prvek, jako tomu bylo u grafické karty Asus od Levi, kde svítil modře větráček na grafickém čipu. Avšak v této konfiguraci zase chyběl boční průhledný kryt.

Dodávané periférie klávesnice a myši sice ničím neoslnily, ale na druhou stranu ani nepropadly. Až na Autocont, všichni ostatní výrobci využívaly černé sety od společnosti Logitech. Myš a klávesnice Labtec, použité u Alivia tuto značkovou a barevnou unifikaci příjemně narušilo i když myš nepatřila zrovna k těm nejpříjemnějším.

Vzhledem k tomu, že si již sestavené počítače pořizují více či méně poučení laikové, vadilo nám, že vyjma Alivia jsme nenalezli recovery CD, tedy to, které v případě softwarové havárie systému vrátí jeho podobu těsně po výrobě. Abacus alespoň nabízí program Norton Ghost, který dokáže alespoň systém zálohovat. Mironet a Levi však na podobné situace patrně nemyslely.

Na druhou stranu je pozitivní informace, že až na Abacus, všechny firmy dodávají k počítači příručku pro méně zkušené uživatele.

Testy

Výkony testovaných počítačů pomohli rozhodnout, která sestava je pro kterého uživatele optimální. Při testech jsme vycházeli z nastavení, které bylo dané výrobcem, a také jsme nechali všechny ovladače v původním stavu. Takovýto postup jsme zvolili z důvodu, že člověk, který si bude pořizovat již sestavený počítač, nebude mít asi příliš chuti a možná i odvahy v něm cokoliv upravovat a nastavovat. Na testy jsme použili následující software.

Pro grafické testy jsme vedle zvolili běžně používané benchmarkovací produkty Aqaumark 3, 3DMark 2003 a 2005, oba řádně zapatchované. Systémy jsme otestovali také hardwarově náročným Unreal Tournamentem 2003. U UT 2003 první výsledek (před lomítkem) znamená počet vykreslených obrazovek za sekundu při testu vykreslování krajiny a druhý výsledek pak počet snímků v simulaci akce. Jak pro herní, tak pro grafické testy jsme zvolili rozlišení 1024x768 bodů při 32bitové barevné hloubce.

Systémové testy se týkaly komprimace krátkého RGB videa do komprimovaného formátu a převodu jedné skladby do MP3. Využili jsme také možnosti testu PC Mark 2004 testu výpočtu rychlosti čísla PI na 512 tisíc desetinných míst.

Práci procesoru je testovali programem SiSoft Sandra 2005. Pro testy propustnosti paměti jsme využili hojně používaného programu Aida 32. Nejoblíbenější benchmark pevného disku je zatím stále HD Tach, který jsme také použili i my. Zcela na začátku testování jsme pak zjišťovali rychlost náběhu čistého systému od zapnutí počítače a poté rychlost jeho vypnutí.

Výkony PC sestav v testu

 

Závěr

Žádná z testovaných sestav v důležitých kritériích nepropadla, když to v některých dílčích testech tak mohlo vypadat.

V soutěži o nejvybavenější se překvapivě utkává nejlevnější dodaný systém Alivio s nejdražším Mironetem. Druhý zmíněný má na své straně čtečku paměťových karet, bezdrátovou síť IEEE 802.11G a kvalitní 5.1 reproduktory. Alivio má k dispozici také kvalitnější ozvučení, ale  v podobě 2.1 a navíc množství nadstandardního SW včetně her. Záleží va vás, co preferujete, proto necháme rozhodnutí alibisticky na vás.

Nejvýkonnější soustava s důrazem na grafický výkon je jednoznačně Lynx Challenger 64 3000+, který nabízí v této oblasti i nejlepší poměr ceny a výkonu.

Co se však všeobecné užitečnosti a výkonnosti týká, jsou na tom lépe jiní. Zde spolu tělo na tělo soupeří Autocont a Mironet. O něco lepší je však Mironet, který tak v této oblasti nabízí lepší poměr ceny k výkonu, či chcete-li celkové užitkovosti systému.