Veselé vánoce ...

Veselé vánoce ... | foto: shutterstock.com

Sluchátka do nepohody a muzika na celý rok: dárky pod stromeček 2009 podle Vaška

  • 11
Vybrat ten správný dárek pod stromeček dá leckdy dost koumání. Jako inspiraci nabízím deset technicky laděných tipů ... které jsem vykoumal já.

Dnes se dá koupit prakticky cokoli. Let do vesmíru, větší prsa, maturita, osmihodinová role bagristy ... cokoli vás napadne. Ale vybrat dárek, který opravdu potěší, není přesto o nic lehčí.

Nostalgicky vzpomínám, jak jsem se před lety i několik dní těšil na nové album oblíbené kapely ... a když už jsem tu kazetu měl, chránil jsem ji jako poklad. Nyní vím, že si album můžu pustit pár minut po jeho vydání, někdy by to šlo i dřív. Lusknutím prstu. Trochu z toho vyprchalo to vzrušení.

Pamatuji také láskyplné čištění hlav videorekordéru a magnetofonu. Kůže, vata, isopropylalkohol. A dnes? Velkou část spotřební elektroniky se nevyplatí ani opravovat - přestane to hrát, vyhodí se to a koupí novější verze.

Tento článek je součástí textu 40 nejlepších dárků. Napsali jsme Ježíškovi za vás

Svých deset technologických tipů jsem volil tak, aby těšily nejen při rozbalování z vánočního papíru, ale aby dělaly radost mnoho let. Jsou to kvalitní, promyšlené přístroje. Vyplatí se o ně pečovat.

Přijímač internetových rádií Pure Sensia

Jako malý kluk si vzpomínám na takzvané world receivery, tedy rozhlasové přijímače s mnoha různými vlnovými rozsahy a vysokou citlivostí. Pamatuji si na nadšení, s jakým jsem rodičům běžel oznámit, že jsem po hodině experimentování s anténou chytil egyptskou rozhlasovou stanici. Odrazem od ionosféry zabloudily její dlouhé vlny až do pokojíku v Kobylisích.

Pure Sensia - internetové rádio

Chytit egyptské vysílání dnes není nejmenší problém. Stejně jako stanice z Guatemaly, Nigerie, Kazachstánu, Japonska .. nebo v podstatě jakékoli jiné země. Nemusí vám být ani meteorologické jevy nakloněny, vše se k vám v mžiku dostane soustavou elektrických a optických kabelů, bezdrátových spojů a routerů.

Naladíte většinu stanic, které vysílají i vzduchem (FM a AM vysílání převáděné do internetového streamu), ale i specializované stanice, co vysílají jen přes internet. Ty se mohou specializovat například na jeden žánr (jazz, vážnou hudbu, grunge ...) a nemusí být rušeny moderátorem. A pokud si zaplatíte, tak ani reklamami.

Statisíce stanic můžete poslouchat na počítači nebo, podstatně pohodlněji, prostřednictvím přijímače internetových rádií.
Největší dojem na mne zanechal přijímač Pure Sensia. Díky dvojici širokopásmových měničů s všesměrovým vyzařováním je to jedno z nejlépe hrajících rádií na trhu. Velikánský barevný dotykový displej s elegantní grafikou poskytuje spoustu informací a usnadňuje obsluhu. Tedy, ne vždy, v současné verzi firmware jsou některé funkce zbytečně schované. Nechybí internetové aplikace jako předpověď počasí – grafická předpověď pro konkrétní území může být zobrazena i na pozadí displeje. Nechybí samozřejmě hodiny, buzení, sleep ...

Sensia podporuje UPnP, takže dokáže přehrávat muziku, kterou máte uloženou v počítači, nebo síťovém úložišti. Dokonalé pro přehrávání pohádek a mluveného slova při usínání. A díky dálkovému ovladači s RF přenosem můžete měnit hlasitost a přeskakovat skladby, aniž byste se vymotali z peřin.

Levnější variantou je například Logitech Squeezebox Radio.

Předplatné žánrových rádií RadioIO

24 hodin denně 7 dní v týdnu, žánrově tříděná a hudebními nadšenci pouštěná muzika bez řečí a bez reklam. Ne, opravdu jsem nevyžunknul rumovou tresť nachystanou do cukroví ...

darky radioio

Pod značkou RadioIO se skrývá 57 žánrově laděných čistě hudebních kanálů, dostupných v kvalitě až 192 kbps. Stanice se jmenují podle svého obsahu, takže například Jazz Standards, Progressive Rock, Today´s Pop ... těžko narazíte na žánr, který by nebyl pokrytý. Ačkoli hraje pouze muzika, vybírají a pouští ji živí lidé – playlisty jsou tvořeny citlivěji a nápaditěji než v případě algoritmu automatu. Hudební zásoby rádia jsou obrovské, nekonečné omílání třicítky stejných skladeb, jak to známe z některých českých rádií, tu opravdu nehrozí.

Na výběr je několik balíků kanálů, odstupňovaných kvalitou i výběrem stanic. Ceny se pohybují od pěti do deseti dolarů za měsíc, respektive od padesáti do sta dolarů za rok. Zaplatíte snadno on-line kartou.

Rádio můžete poslouchat na počítači (samostatná aplikace), mobilních zařízeních (aplikace iPhone, Android, chystá se pro Windows Mobile) a na některých internetových rádiích. Bohužel, jejich výběr je zatím omezen a přímé linky na streamy nejsou v tuto chvíli veřejné. Dle neoficiálních informací pracovníků RadioIO se však přímé linky na streamy zvažují a s dalšími poskytovateli služeb jedná. Je tedy možné, že brzy bude RadioIO ve vysoké kvalitě hrát i ve výše uvedeném přehrávači internetových rádií. Zatím to možné není.

Mediabox DVICO Guru Tvix HD M-6600

Nezávislost obsahu na nosiči se stala již skoro samozřejmou, tradiční rozdělení "na muziku je CD přehrávač, na filmy DVD přehrávač" již prostě neplatí. Místo optických médií tak umělecká díla častěji existují jako balíky dat na pevných discích, paměťových čipech či jako proudy dat v (nejen) domácích sítích. A nejlepší způsob, jak je doma všechny pohodlně přehrát, je mediabox.

darky M-6600

Pod stromečkem tedy rozhodně potěší například vítěz našeho velkého testu mediaboxů, DVICO Tvix HD M-6600. Přehraje totiž skoro vše, navíc ve výborné kvalitě. U videa to jsou všechny možné DivX, XviD, MKV (x.264) a VMW, včetně materiálů v plném HD rozlišení 1080p. U hudby to jsou MP3, WMA, OGG Vorbis, FLAC, WAV PACK. Přehrávač tak potěší i seriózní audiofily, protože přehrávání 24/96 FLAC souboru na kvalitním AV receiveru připojeném HDMI rozhraním zvukově předčí i násobně dražší CD přehrávače.

Vše můžete přehrávat z vestavěného disku (aktuálně až 1,5 TB), USB disků a pamětí nebo počítačové sítě. Snadné, elegantní, pohodlné.

Levnější, ale také výbornou variantou je Western Digital HD TV Live za necelé tři tisíce. Více v testu.

In-ear sluchátka Sennheiser CX-550 Style II

Není to tak dávno, co byla špuntová sluchátka milovníky kvalitního zvuku považována za něco méněcenného. A zcela oprávněně. Reprodukci chyběly basy, středy byly agresivní. No, zkuste si pustit sluchátka, co výrobci stále přibalují k těm nejlevnějším přehrávačům.

darky CX-550

Vývoj v oblasti miniaturních membrán a ozvučnic však zapracoval a tak můžeme směle říci, že dobře vybranými kvalitními špuntovými sluchátky lze směle nahradit i léta uznávaný etalon, jakým byly kupříkladu Koss Porta Pro.

Mojí současnou volbou jsou Sennheiser CX-550 Style. Nabízí nečekaně bohatou, precizně vykreslenou a zároveň přirozenou reprodukci. Díky in-ear konstrukci, která zabraňuje úniku zvukových vln mimo zvukovod, uslyšíte i velmi hluboké basy. A zároveň vy nebudete rušit své hromadné spolucestující unikajícími výškami.

Ten hlavní přínos in-ear konstrukce je však opačný - měkký špuntík zamezí vniku okolních hluků do zvukovodu, takže poslech není rušen ruchy ulice, kašlem marodů v čekárně u lékaře, ani hučením metra svištícího tunelem. Díky tomu nemusíte poslouchat tak hlasitě a přesto uslyšíte i jemné hudební detaily. Perfektně navíc i v hluku rozumíte mluvenému slovu, což je skvělé pro načtené knihy nebo jazykové kurzy. Tišším poslechem navíc šetříte sluch.

I zde jsou však určitá "ale". Musíte si dávat více pozor, co se děje kolem - snadno můžete přeslechnout klakson auta, zuřivý štěkot jezevčíka s utrženým vodítkem nebo varovný křik in-line bruslaře s ulomenou patkou brzdy. 

Také si musíte více hlídat maximální hlasitost. Pokud bude při poslechu in-ear sluchátek slyšet perkuse vaší oblíbené kapely půl autobusu, rovnou se registrujte na nějakém aukčním portálu - další vánoční koledy bez naslouchátek neuslyšíte.

Set reprosoustav pro domácí kino ELAC série 240

Ten, kdo četl naše loňské tipy na dárky, se teď možná zarazil - vždyť to si přál i loni! Ano, je to tak. A je to tak správně.

darky elac 240

Zatímco u spotřební elektroniky je jeden rok dlouhá doba, u high-endové elektroniky není rok nic. Taková elektronika totiž dospěla do úrovně, která plně uspokojí i velmi náročného posluchače po mnoho let. A nejvýrazněji to platí právě u reprosoustav. Pokud dobře vyberete, nemusíte mít důvod je měnit desítky let. Kvalita zvuku stárnutím víceméně neklesá (naopak, v prvních týdnech poslechu se projev stále zlepšuje) a kvalitně vyrobené součásti se používáním nijak patrně neopotřebovávají.

Mým tipem je sestava Elac série 240. Specialitou německého výrobce jsou ručně vyráběné JET výškové reproduktory a sendvičové Crystal membrány měničů pro reprodukci basů a výšek. Jejich povrch je tvořen desítkami různě nakloněných plošek, jejichž hrany zvětšují tuhost membrán a zároveň potlačují parazitní vzduchové vlnění.

Již více než rok jsou součástí naší redakční referenční sestavy a po mnoha stech hodinách poslechu muziky i filmů můžeme říci, že nedávají prostor pro výhrady. Reprodukce je přirozená a zcela vyrovnaná při tichém i velmi hlasitém poslechu. Nadchnou jak muzikální barevností, tak precizním vykreslením každého detailu. Dynamiku i mikrodynamiku oceníte u hudební produkce i ruchů domácího kina - se stejnou suverenitou zahrají jazzové trio, rockový koncert i exploze, střelbu, údery a tříštění skla akčních trháků Dark Knight či Transformers. 

Jako cenově dostupnější tip volím další reprosoustavy mému uchu velmi blízké. Stereofonní set dvoupásmových regálových reprosoustav Xavian XN-185II. Několika lety poslechu prověřený model českého výrobce a italského konstruktéra Roberta Barletty potěší náročné posluchače důslednou neutralitou projevu a bezprostředností hudební scény. Poradí si s jakýmkoli žánrem, ale pro tvrdý rock při koncertní hlasitosti jsou přeci jen vhodnější objemnější sloupové modely.

Multikanálový AV receiver Pioneer SC-LX72

I u tohoto přání byste mohli mít trochu loňský pocit, ale není tomu úplně tak. Loni byla mým tipem jednasedmdesátka, toto je její omlazená verze. Důvod opakování je však stejný jako u předchozího tipu - co je perfektní, není třeba měnit. A tento stroj Vám může k naprosté spokojenosti sloužit opravdu mnoho let.

darky SC-LX72

Bezmála dvacet kilogramů elektroniky nabízí sedm digitálních koncových zesilovačů ICE Power s analogovou zpětnou vazbou. Výkon všech kanálů je 180 W, snadno tak v rodinném domku dosáhnete zvukově působivější reprodukce než v běžném kamenném kině. Fantastické výkony předvádí i při stereofonním poslechu - zvukové charakteristiky ladili specialisté londýnských AIR Studios.

Receiver si poradí se všemi aktuálně existujícími formáty prostorového zvuku, disponuje pěticí HDMI vstupů a dokáže převést analogové vstupní obrazové signály do digitálního HDMI výstupu. Parametrům poslechového prostoru se přizpůsobí automatickou ekvalizací prostřednictvím mikrofonu MCACC.

Potěší LAN rozhraní a certifikace DLNA, můžete tak poslouchat nejen internetová rádia, ale i v počítačích a DLNA kompatibilních NASech uloženou muziku. Nechybí možnost připojit iPod, přičemž zvukový signál je z něj brán v digitální podobě - výsledný zvuk tak může být dramaticky lepší, než jak dokáže iPod skutečně hrát. Prostřednictvím receiveru ho můžete i ovládat.

Opravdový základ domácího kina snů.

Filmy a koncerty na Blu-ray

Kvalitní domácí kino s Blu-ray přehrávačem nemá nejmenší šanci ukázat své kvality při přehrávání DVD za padesátikorunu. Trh s Blu-ray disky se zdárně rozrůstá i v ČR a i když je z čeho vybírat, ne všechny tituly můžeme označit jako technicky dokonalé.

Toto přízvisko si však plně zaslouží následující dva disky. Považuji je za referenční.

Koncert Pink - Funhouse Tour: Live In Australia. Nikdy jsem se nepočítal mezi její fanoušky, ale tento koncert mi vyrazil dech. Je parádní ve všech směrech. Naprosto strhující show je na disku zaznamenána skvělými záběry kamer a skvělým střihem, který dává dost času a prostoru si vše prohlédnout a vychutnat. Obraz je špičkový, velmi ostrý, velmi čistý, s perfektními barvami a pouze jemným šumem na černých pozadích. Zvuk je výborný, v hlasu slyšíte spoustu odstínů a podrobností, u kytary skoro cítíte chvění strun, bicí jsou razantní a dynamické. Nikde nic nechybí a nepřebývá. (zajímavost: Pink zde zpívá na špičkové mikrofony Sennheiser SKM-2000, které měla na testování ještě před jejich uvedením na trh.)

Film Batman: Temný rytíř prověří, co kino opravdu dovede. Ruchy akčních scén jsou efektně míchány do všech kanálů tak, že opravdu vytvoří bezprostřední pocit účasti. Ať se jedná o střelbu, nárazy kamiónu o mostní pilíře nebo tříštění skla. Obraz je dokonale ostrý, není mu co vytknout. Snad jen trochu zvláštní přepínání různých širokoúhlých formátů v průběhu filmu.

Ani Pink ani Batmana nemusíte mít rádi, ale v obou případech jde o luxusní zážitek, budete se bavit. Tedy ... obdarovaní budou.

Škola smyku

Co dělá výuka dovedností jízdy autem mezi tipy na Technetu?? Důvod je prostý, chceme se všichni v redakci dožít psaní i dalších (a dalších a dalších ...) vánočních tipů. Kurzy bezpečné jízdy jsou vlastně dárkem úplně pro všechny.

darky skola smyku

Kurz bezpečné jízdy se zpravidla skládá ze dvou částí - teoretické a praktické. Během teorie se účastník dozví, jaké jsou nejčastější chyby a krizové situace řidičů, jak se jich vyvarovat a jak na ně správně reagovat. A spousta řidičů poprvé uslyší, jak v autě správně sedět a jak držet volant - ne opravdu to není oblíbený posed "opěradlo v poloze skoro ležmo, s rukama zcela nataženýma ...".

Ve druhé části si obdarovaný s vlastním vozem na polygonech a kluzných drahách vyzkouší jak zatáčet, zastavovat a uhýbat na uježděném sněhu, jak se ve vysoké rychlosti co nejefektivněji vyhnout překážce a zjistí, jak malý rozdíl ve způsobu řízení na sněhu a ledu znamená bezproblémový průjezd, nebo vylítnutí ze zatáčky a mnohonásobné hodiny.

V případě, že se poté řidič dostane do krizové situace v reálném provozu, nemusí vzpomínat, jak to zmáknul Simír Gerkchán v posledním díle Kobry 11, ale uvědomí si, jak si s tím poradil na polygonu.

Kapesní přehrávač Cowon S9

Tohle je přehrávač pro fajnšmekry. Hudební nadšenci ocení širokou podporu formátů, mimo běžných MP3, WMA a méně běžného OGG Vorbis si poradí i s audiofilními bezztrátovými kompresními formáty FLAC a APE.

darky S9

Filmové nadšence nadchne přehrávání DivX a XviD videa bez nutnosti předchozí konverze. Tedy, na celovečerní filmy na 8,3centimetrovém displeji asi koukat nebudete, ale seriál či dokument během cesty do práce klidně shlédnete.

AMOLED displej s rozlišením 480 x 272 pixelů je dotykový, většinu funkcí řídíte právě dotyky na displej. K tomu se vztahuje i naše jediná větší výtka - v některých situacích není obsluha zrovna přímočará.

Prodává se ve velikostech 8, 16 a 32 GB, na nabití vydrží až 55 hodin poslechu, nebo až 11 hodin přehrávání videa (údaje o výdrži vychází z údajů výrobce). Přehrávač nabízí Bluetooth v2.0 pro připojení bezdrátových sluchátek.

Ale teď to hlavní. Je to jeden z nejlépe hrajících přehrávačů na trhu. Jak je ostatně u přehrávačů Cowon (iAudio) dobrým zvykem.

LED LCD televizor Sharp AQUOS LC46LE700

Reprosoustavy, AV receiver, mediabox, zkrátka ke kompletnímu domácímu kinu již chybí jen zobrazovač. Za více než rozumnou volbu považuji nové LCD televizory s LED podsvětlením Sharp řady 700. Do většího obýváku je úhlopříčka 46" optimální, do menších pokojů umístíte spíše 40" sourozence.

darky le700

Nový zobrazovací panel ve spojení s LED podsvětlením nabízí velmi kvalitní podání černé barvy a o 46 % širší barevný gamut než u předchozích verzí s klasickým CCFL podsvětlením. Zobrazení je perfektně ostré, se sytými barvami ... a skvělou černou barvou i při nízké hladině okolního světla.

Díky LED podsvětlení a dalším úpravám elektroniky byla dramaticky snížena spotřeba energie.