Bezdrátová in-ear sluchátka Jaybird X2

Bezdrátová in-ear sluchátka Jaybird X2 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Bezdrátové „špunty“ Jaybird X2 odolají potu i vodě a výborně hrají

  • 31
Hodí se ke sportu i do ruchu dopravních prostředků. Díky speciálnímu zpracování zvuku hrají na Bluetooth sluchátka překvapivě dobře a díky ochranné nanovrstvě se s nimi můžete i zapotit nebo zmoknout.

Zbavit se při venkovním poslechu kabelu mezi přehrávačem a sluchátky je velmi příjemné a doby, kdy byla tato vlastnost nutně vyvážena velkými rozměry sluchátek a špatným zvukem, jsou dávno pryč. Docela hezkým příkladem jsou sportovní bezdrátová in-ear sluchátka Jaybird X2.

Elektroniku chrání vlhkost odpuzující nanovrstva

Sluchátka jsou určena i pro sportování, a proto jsou odolná proti vniku vlhkosti do elektroniky, ať už se jedná o pot nebo déšť. Ochranu zde netvoří klasická gumová těsnění, ale nanovrstva LiquiPel, která byla původně stejnojmennou firmou vyvinuta pro ochranu chytrých telefonů a tabletů.

Bezdrátová in-ear sluchátka Jaybird X2

Jde o speciální postřik, který je do nanášen ve vakuové komoře. Ochranná vrstva pokryje jednotlivé součástky, desky tištěných spojů, signálové dráhy, vodivá spojení a konektory a vlhkost tak udrží v miniaturní (avšak zcela dostatečné) vzdálenosti od všeho, co by mohla poškodit.

Lepší zvuk i z horších přehrávačů

Tradiční Achillovou patou bezdrátových sluchátek bývá Bluetooth přenos. Klasický kodek SBC, který je využíván pro A2DP přenos zvuku mezi přehrávačem a sluchátky, se na kvalitě výsledného zvuku podepíše zpravidla velice negativně. Záleží na jeho implementaci, ale velmi často je původcem zkreslených šustících výšek a nepřirozeného vokálu.

Podstatně kvalitnějším řešením je kodek aptX, který dokáže zvuk pro přenos zkomprimovat takovým způsobem, že napáchá relativně málo akustických škod. Problémem aptX kodeku je, že je to end-to-end řešení a musí jej tedy podporovat jak přehrávač (nejčastěji chytrý telefon nebo tablet), tak sluchátka. Jakmile jej jeden z nich neumí, přenos probíhá klasicky v SBC.

Obecně tedy platí, že pokud chci poslouchat bezdrátově pomocí Bluetooth (u wi-fi to neplatí, ta má pro přenos mnohem širší pásmo a zvuk tak není třeba výrazněji komprimovat) a chci poslouchat kvalitní zvuk, volím přístroje s aptX. Platí to jak u sluchátek, tak u bezdrátových reproduktorů.

V případě Jaybird X2 mám čtyři zprávy: nejlepší, lepší, dobrou a špatnou.

Začnu tou špatnou. Sluchátka nemají aptX kodek. Tou dobrou zprávou je, že u X2 zvuk zpracovává technologie Shift Premium Bluetooth Audio, za jejímž vývojem stojí přímo výrobce sluchátek, společnost Jaybird a má za úkol zvukové škody napáchané kodekem SBC napravovat. Co je však ještě lepší zpráva, tato technologie funguje jen na straně sluchátek a proto nabídne kvalitnější zvuk i s obyčejnějším přehrávačem (tedy zařízením, co umí jen A2DP přenos s kodekem SBC). A tou nejlepší zprávou je, že „Shift“ funguje až překvapivě dobře.

Ačkoli bych si nedovolil tvrdit, že výsledek dosahuje kvality aptX (což nemohu ověřit, stejná sluchátka s tímto kodekem neexistují), je zkreslení zvuku potlačeno na velmi příjemnou a pro většinu běžných posluchačů nepostřehnutelnou úroveň.

Hlas místo diod

Sluchátka jsou pochopitelně větší než ta klasická drátová, akumulátor a elektronika se prostě někam vtěsnat musela. Velikost mě však během testu nijak neobtěžovala ani neomezovala, což platí i o takřka zanedbatelné hmotnosti 16 gramů.

Jde o in-ear sluchátka, pro poslech je třeba je zastrčit do zvukovodů ucha, na výběr jsou izolační adaptéry různých velikostí a trvalo mi zhruba tři dny, než jsem vybral ten nejvhodnější pár. Šikovným doplňkem jsou silikonová křidélka (i zde je na výběr více velikostí), které mají zlepšit stabilitu sluchátek i při prudších pohybech hlavy. Zda kabel povede dolů z ucha, nebo jej obtočíte vrchem nad boltcem, je na vás, záleží na natočení oporných křidélek.

Bezdrátová in-ear sluchátka Jaybird X2

Při správném výběru adaptérů a natočení křidélek jsou sluchátka docela pohodlná a v uších dobře drží.

Obě „pecky“ jsou propojeny kabelem, která jednak vede zvukový signál pro druhé sluchátko a jednak se stará o distribuci napájení z akumulátoru. V příslušenství naleznete i dva „udělátory“ pro zkrácení kabelu (vedete jej za krkem) mezi sluchátky, manipulace s nimi je nešikovná a upřímně - u sluchátek střední třídy bych čekal nějaké méně „fórové“ řešení.

Vestavěný akumulátor s kapacitou 100 mAh nabíjíte microUSB kabelem, z nabíječky od telefonu, batterypacku nebo počítače. Akumulátor vydrží poměrně dlouho, výrobce udává osm hodin a já bych řekl, že moc nepřehání. Asi dvacet minut předtím, než energie definitvně dojde, je na to posluchač upozorněn hlasovou signalizací „battery low“, tedy „vybitá baterie“. Jakékoli jiné ověření stavu akumulátoru bohužel chybí.

Bezdrátová in-ear sluchátka Jaybird X2
Bezdrátová in-ear sluchátka Jaybird X2

Ženský hlas ze sluchátek uslyšíte i v dalších případech - vypnutí, zapnutí, párování a připojení k přehrávači. Informace jsou jen v angličtině, což vzhledem k použité slovní zásobě nepovažuji za komplikaci.

Ovládání sluchátek i přehrávače zvládnete trojicí tlačítek na kabelu, umístěných na pouzdru s mikrofonem - sluchátka lze použít i jako handsfree pro telefonování. A protože software rozlišuje délku stisku tlačítek (krátký, delší, dlouhý), uřídíte nejen hlasitost a přeskakování skladeb, ale i přijmutí, odmítnutí a opakované vytočení hovoru. A zapnutí a vypnutí sluchátek.

Jak hrají

Sluchátka jsme zkoušeli s chytrým telefonem LG G4 a kapesním přehrávačem Sony NWZ-A15. Poslouchali jsme jak ztrátově komprimovanou muziku ze Spotify a Hudba Google, tak i kvalitní FLAC, včetně hi-res audio.

Na bezdrátové špunty to znělo velmi dobře. Zvuk je barevný, zábavný a důrazný. V tomto směru jde zvukové zpracování možná až příliš daleko - dokáže tak sice oživit podání i zvukově nudnějších nahrávek (např. Nightwish - Endless Forms Most Beautiful), avšak pokud nahrávka je „naleštěna“ již ze studia (např. Clawfinger - A Whole Lot Of Nothing, Dub Inc - Live), pak je všeho na můj vkus možná až trochu moc.

Při kritickém poslechu nám u jazzu chyběly nejvyšší a nejjemnější metličky u bicích, prokreslení středů a vyšších středů je spíše průměrné, lokalizace nástrojů a vyjádření prostoru spíše slabé. Ale co si budeme povídat, na soustředěný poslech koncertu pro hoboj a orchestr nebo audiofilních jazzových nahrávek si určitě pořídíte jinak koncipovaná sluchátka. Basy zní důrazně, hutně, až trochu „kinově“ - což je dnes v módě.

Pro účel, který Jaybirds X2 mají, tedy atraktivní poslech v ruchu města a při sportu, je zvuk v podstatě perfektní a uspokojí i náročnější posluchače. Prodávají se za 4 699 Kč, což považujeme za rozumnou cenu.

Sluchátka zapůjčil obchod Easystore.