Nová sluchátka a sluchátkový zesilovač Sony.

Nová sluchátka a sluchátkový zesilovač Sony. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

S vibrátorem, zesilovačem, NFC a Bluetooth. Test nových sluchátek Sony

  • 21
Sony se při uvedení nových modelů sluchátek pochlubilo tím, že v počtu prodaných kusů je na českém trhu jedničkou. Vybrali jsme několik „papírově“ zajímavých modelů a zkusili, jak fungují a hlavně jak hrají. Chybět nemohl ani nový „prémiový“ sluchátkový zesilovač s USB zvukovou kartou.

„Proboha, jaký funkce? Jaký funkce chceš zkoumat na sluchátkách? Stačí je zapojit do přehrávače a hrají,“ divil se vedoucí redakce mému plánovanému počínání. A dalo by se říci, že šance, aby měl pravdu, byla velmi vysoká.

Do testu jsme však vybrali zajímavá sluchátka, která opravdu různými funkcemi oplývají. Bezdrátově komunikují s telefony a přehrávači, díky NFC se párují pouhým vzájemným dotykem, umí potlačit okolní hluk, zastoupit zvukovou kartu a přehrávat přímo z USB vstupu a také vibrovat s boltci.

Samozřejmě nejde o srovnávací test, jednotlivé modely jsou velmi rozdílné. Zaměřili jsme se hlavně na smysluplnost funkční nabídky, její přínos pro uživatele a především na kvalitu zvuku.

S vibrátorem na dvě mikrotužkové baterie MDR-XB450BV

Dost neuvěřitelný počin, který se párkrát v historii objevil u zpravidla neznačkových PC sluchátek pro hráče a poté zase beze stopy zmizel. A dovolíme si odhadnout, že ani tento model nebude mít nástupce. Tedy pokud jej nenakoupí americké tajné služby pro basovou torturu teroristů.

Sony MDR-XB450BV

Obě mušle sluchátek jsou totiž vybaveny vibračním zařízením, konstrukčně nejspíše nepříliš vzdáleným motorku pro vibrační vyzvánění mobilních telefonů. Ve spojení s rezonátorem je jeho úkolem rozechvívat náušníky sluchátek a dopřát posluchači basy, které nejen uslyšíte, ale i ucítíte. To se daří, při vyšší hlasitosti a vyšší úrovni vibrací cítíte masáž boltců, zvukovody se přitom doslova svíjejí pod turbulencemi nízkých frekvencí. Je to něco jako strčit hlavu do subwooferu.

Ano, při hraní her to může mít svoje kouzlo. Ti, co jsou na technoparty zvyklí stát těsně před membránami soundsystému, si mohou masivní dunění dopřát i doma, aniž by na ně sousedé volali policii. S poslechem hudby to však nemá nic společného. Vibrační zařízení pohánějí dvě AAA baterie v levé mušli, na pravé mušli jej můžete vypnout, či regulovat jeho výkon.

Sony MDR-XB450BV

A jak hrají s vypnutými vibracemi? Mnohem kultivovaněji. I bez uchotřasů umí sluchátka zahrát basy, i když jsou spíše tužší, bez podrobnější kresby. Vokál a střední pásmo zní čistě, ale sevřeně, bez jakéhokoli prostoru. Výšky umí „cinknout“ překvapivě vysoko, ale ne příliš čistě. Posluchači elektronické taneční hudby si nejspíše stěžovat nebudou a s přihlédnutím k nízké ceně určitě ne.

Hlavový most není vyměkčen polstrováním, a sluchátka tak nesedí nejpříjemněji. Díky vibračním elementům a bateriím mají vyšší hmotnost. Koženkové náušníky sedí na boltcích, v létě se uši budou potit.

Cena: 1 499 Kč

S vestavěným zesilovačem a zvukovou kartou MDR-1ADAC

Podle nás hodně chytrá, byť samozřejmě ne nová koncepce. Zesilovač a zvuková karta jsou integrovány přímo do sluchátek, takže je můžete USB kabelem připojit k jakémukoli počítači. Ten pak jen dodává syrová hudební data a celé zpracování, pro kvalitu reprodukce určující, pak proběhne přímo ve sluchátkách. Ať je připojíte k jakémukoli počítači s USB 2.0 portem, vždy budete mít možnost shodné kvality poslechu.

Velmi šikovnou možností je USB připojení ke kapesním přehrávačům Walkman, mobilním telefonům Xperia a iPhonům / iPadům s konektorem Lightning. Podle stejné logiky jsou obejity jejich zvukové výstupy a o vše se postarají sluchátka. A to včetně řízení hlasitosti, které je pak na přehrávači nefunkční. Zkusili jsme i telefon HTC Desire 500 a Asus MeMo Pad 7, ale neúspěšně. Problém by však neměl nastat u nových strojů s Androidem 5, kde již je podpora USB zvukových zařízení přímou součástí systému. Všechny potřebné kabely jsou přibaleny.

Sony MDR-A1ADAC

Zklamáním je, že se vnitřní zesilovač vypne po zasunutí sluchátkového konektoru Jack 3,5 mm (který je ještě navíc nepříliš prakticky schován pod vyklápěcí krytku). Sluchátka se v tu chvíli začnou chovat jako pasivní. Škoda, některým horším přehrávačům, zejména telefonům, externí zesilovač práci usnadní (jeho obvody pak dodávají signál, ale nemusí se prát s různou citlivostí a impedancí sluchátek).

Sluchátka nabíjíte z USB nabíječky, při poslechu z počítače však tento proces neprobíhá, sluchátka musí být vypnuta. Celodenní poslech však zvládnou. Sluchátka, jak název napovídá, konstrukčně vycházejí ze MDR-1A, a tak pro ně platí i komentář o velkém pohodlí. Trochu vyšší hmotnost mu mnoho neubírá.

Sluchátka jsme poslouchali především přes vestavěnou elektroniku, kvůli té si je totiž zákazník vybere. Pozitivní je hezky prokreslené střední pásmo s přirozeným a výrazným vokálem a perfektně podaným klavírem nebo třeba saxofonem. Nižší středy a vyšší basy jsou místy zbytečně zvýrazněné, navíc trochu toporným způsobem. Basům chybí tvar a plastická kresba. Možná i díky tomu působí výšky trochu stydlivým dojmem, jsou hezky vykreslené, ale chybí jim jiskra. Reprodukce je živá a barevná. Škoda nepovedeného „spodku“. Vykreslení prostoru je průměrné, maximální hlasitost více než dostatečná.

Cena: 8 099 Kč

S Bluetooth a potlačením okolního hluku MDR-ZX550BN

Tato sluchátka jsou čistě bezdrátová, mimo nabíjecího microUSB portu nemají žádné konektory. Jediný způsob propojení je tak Bluetooth, díky implementaci kodeku APT-X se nemusíte zvukového projevu děsit. Na pravé mušli uřídíte jak hlasitost, tak i spuštění/ukončení přehrávání a přeskakování skladeb oběma směry. Nechybí tlačítko pro příjem telefonního hovoru.

Sony MDR-ZX550BN

Připojení k telefonům a tabletům může usnadnit NFC komunikace, kdy sluchátka a telefon spárujete pouhým vzájemným dotykem.

Sluchátka nabízejí i aktivní potlačení okolního hluku, při kterém mikrofonem snímají hladinu hluku a v protifázi jej přehrávají do uší, čímž hlukové vlny vyruší. Dobrou zprávou je, že aktivace této funkce nijak negativně neovlivní zvukovou reprodukci. Horší zprávou pak je, že sice funguje, ale její účinek není příliš výrazný, je rozhodně menší než fyzické utěsnění zvukovou in-ear sluchátky. Při jejím vypnutí jsme slyšeli slabé vysokofrekvenční rušení.

Sluchátka jsou osazena mikrofony nejen pro snímání okolního hluku, ale také jako handsfree pro telefonování.

Sony MDR-ZX550BN

Sluchátka nehrají vůbec špatně. Zvuk je živý, zábavný, basy jsou spíše nesmělé, ale výšky výrazné, byť díky přenosu ne zcela čisté, ale spíše hrubší. Výrazné zkreslení, jaké u Blutooth zařízení často slyšíme, se tu díky APT-X nekoná. Středy a vokál jsou poměrně přirozené.

Konstrukčně jsou jednoduchá, aupraaurální s malými koženkou potaženými náušníky. Díky rozumnému přítlaku dobře drží na hlavě a zároveň netlačí. Na jedno nabití vydrží podle výrobce 25 hodin. To jsme neověřili, ale za celou dobu testu jsme je nevybili. Jsou to slušná bezdrátová sluchátka za rozumnou cenu.

Cena: 2 199 Kč

S Bluetooth a absurdním posilovačem basů MDR-XB950BT

Velký 40mm měnič, kterým se tato sluchátka chlubí, je určitou predispozicí ke schopnosti reprodukce nízkých kmitočtů. K aktivaci jejich posilovače navíc slouží největší tlačítko na sluchátkách. Ale netušíme proč tam je, i bez něj je basů více, než je zdrávo. Navíc nejde o barevné plastické basy, ale spíše monotónní dusání.

Sony MDR-XB950BT

To je hrozná škoda, protože takto kvalitní Bluetooth přenos se hned tak neslyší. Výšky jsou čisté a výrazné, středy přehledné, zkreslení bezdrátového přenosu opravdu jen minimální. Jen se to vše utápí v basech. Při výběru je však nutné mít na paměti, že takto nebudou hrát s každým přehrávačem / telefonem, ten musí být obdařen kodekem APT-X. NFC párování dotykem s přehrávačem NWZ-A15 fungovalo okamžitě.

Sony MDR-XB950BT

Náušníky sedí kolem boltců a komfort nošení je vysoký, opravdu jsou nesmírně pohodlné. Nechybí mikrofon a tlačítko pro příjem hovoru, fungují i jako handsfree. Potěší i běžný 3,5mm konektor Jack, kterým je můžete připojit k jakémukoli přehrávači.

Cena: 4 990 Kč

Pro seriózní poslech MDR-1A

Lehoučká sluchátka jsou circumaurální konstrukce, měkoučkými náušníky sedí na hlavě kolem uší a jsou opravdu nesmírně pohodlná, i po dlouhém poslechu. Avšak jen dokud není horko, pak se totiž uši a hlava začnou pod koženkovými náušníky nepříjemně potit. Koženka zažívá na sluchátkách comeback a je to škoda, protože velur, alcantara nebo jiné textilní materiály jsou při dlouhém kontaktu příjemnější. Bohatě polstrovaný je i hlavový most.

Sony MDR-A1. Úžasně pohodlná a velmi dobře hrající. Škoda nesmělých výšek.

Kabel je na straně sluchátek odepínatelný, což s sebou nese jen výhody. V příslušenství najdete jak „obyčejný“ kabel, tak variantu s dálkovým ovladačem pro kapesní přehrávače a chytré telefony (v obou případech je vedení tvořeno kombinací měděných a stříbrných vláken). A především: v případě poškození jej můžete snadno vyměnit.

Sluchátka potřebují několik hodin k rozehrání, aby se z tvrdého nezáživného projevu vylouplo něco mnohem příjemnějšího.

Hrají příjemně neagresivně, s výrazným a čistým vokálem a rozumným prostorem nahrávky. Výšky jsou měkčí, například u skvělé desky Daves True Story - Unauthorised chybí jinddy jiskřící „metličky“ a nahrávka tak působí méně vzdušným a poněkud ponurejším dojmem.

Sony MDR-1A

Na nižších středech a basech je cítit uzavřená konstrukce ozvučnice (i když ne zcela, malý port pro tlakovou kompenzaci je vyveden na vrchní straně pod kloubem hlavového mostu) a jsou tvrdší a topornější, než by si sluchátka této třídy zasloužila. U některých nahrávek (např. Daft Punk - Random Acces Memories) jich je objemově příliš a reprodukce se jimi stává těžkopádná.

V kategorii kolem pěti tisíc korun je dnes velmi bohatá nabídka. Od MDR-1A vás určitě odrazovat nebudeme, ale rozhodně se vyplatí poslechnout více sluchátek a vybrat si podle vlastních akustických chutí.

Cena: 5 490 Kč

Vlajková loď MDR-Z7

Nejvyšší model sluchátek vyrábí Sony přímo v Japonsku. Velké circumaurální ozvučnice polouzavřené konstrukce (plná skořepina za měničem, malý kompenzátor tlakových změn nahoře pod hlavovým mostem) sedí příjemně na uších. Díky šroubovacím konektorům Jack 3,5mm je kabel snadno vyměnitelný. V příslušenství najdete dva: klasický zakončený jedním 3,5mm Jackem a druhý s jedním konektorem pro každý kanál pro symetrické zapojení. Je tak vhodným partnerem pro firemní sluchátkový zesilovač PHA-3AC.

Sony MDR-Z7

Od sluchátek za bezmála 17 tisíc tak nějak očekáváte, že budou hrát výborně. A toto očekávání nezůstane nenaplněno. Opět však záleží na vašich zvukových preferencích. Neutrální projev, při kterém sluchátka charakter reprodukce nijak neovlivňují a který u sluchátek v této kategorii hledáme my, u MDR-Z7 nenajdete.

Sony MDR-Z7

Projev je temnější, což je dáno zdůrazněnými nižšími středy a vyššími basy, ke kterým je pak poměrově objemově méně výšek. Ty sice umí zahrát i hodně vysoko a velmi čistě (výrobce udává kmitočtový rozsah od 4 do 100 000 Hz, bez bližší specifikace), ale pocitově jich je trochu méně, než bychom chtěli.  Celkově je reprodukce spíše měkčí, laděná do příjemných hřejivých poloh. Pochválit musíme precizně vykreslenou strukturu basů, například u baskytary, basy nebo varhan. Prostor a vykreslení detailů jsou (například při přímém srovnání se Sennheiser HD700 ze stejné kategorie) spíše průměrné. MDR-Z7 však stojí za zvážení.

Cena: 15 990 Kč

Sluchátkový zesilovač s D/A převodníkem PHA-3AC

Krásně provedené a vymyšlené zařízení. Můžete jej připojit k počítači a funguje jako externí zvuková karta. Můžete k němu datovým kabelem (všechny jsou přibaleny) připojit iPhone/iPad nebo telefony a tabety XPeria, obejít tak jejich zvukové výstupy a vychutnávat si o několik tříd kvalitnější poslech. Připojit by měl jít i k zařízením s Androidem 5, který by měl USB zvuková zařízení nativně podporovat.

Sony PHA-3AC

Zesilovač je připraven na „Hi-res“ audio a proto si poradí se signály PCM až 192 kHz / 24bit a DSD až 5,6 MHz. Jejich přítomnost na vstupu signalizují diody. O převod digitálního signálu do analogové podoby se stará špičkový D/A převodník ESS Sabre ES9018 a dva integrované sluchátkové zesilovače Texas Instruments TPA6120.

Můžete jej připojit i třeba k CD přehrávači, k tomu je vybaven optickým digitálním vstupem Toslink. Jedním Jack 3,5mm linkovým výstupem jej lze připojit k zesilovači domácí hudební aparatury (konektory cinch bychom viděli raději, ale nevešly by se). Na čelním panelu jsou Jacky tři: jeden stereofonní pro připojení jakýchkoli sluchátek, druhé dva pro symetrické zapojení některých high-endových modelů Sony, v našem případě MDR-Z7. Výrobci by se měli domluvit na jednom „standardizovaném“ konektoru pro symetrické připojení sluchátek, takto je posluchač zbytečně limitován ve výběru.

Poněkud matoucí je dioda s popisem „CHG“, signalizující nabíjení vestavěného akumulátoru, který však ve verzi AC (jiná se prý do Evropy dovážet nebude) není zabudován. Pro funkci tak musí být USB kabelem připojen do síťového adaptéru, ten je potřeba i v případě, že je připojen k PC.

Sony PHA-3AC

Mimo jemného ovladače hlasitosti je vybaven ještě přepínačem „zisku“, tedy výkonu. Do polohy „high“ jej dáte po zapojení sluchátek s vyšší impedancí, nebo nižší citlivostí. Ačkoli výkonem neoplývá, s většinou sluchátek zvládne i velmi hlasitý poslech.

Zesilovač hraje výborně, přesto pro nás byl určitým zklamáním. Reprodukce je technicky přená a zároveň muzikální, nechybí pevné prokreslené basy, velice přirozené střední pásmo a jiskřivé výšky. V této kategorii však očekáváme více: přirozeně podaný prostor hudební scény, vzdušnost reprodukce, perfektní lokalizaci nástrojů a analytické podání detailů. A to je bohužel to, co PHA-3AC chybí.

Cena: 21 990 Kč

Jen pro doplnění: pro srovnání a poslech jsme použili sluchátkový zesilovač s USB zvukovou kartou Korg DS-DAC100, sluchátka Beyerdynamic DT-931, DT880, Sennheiser HD700 a IE-8. A spoustu nahrávek ve 192kHz/24bit a 96kHz/24bit.