Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sluneční soustava bude mít 8, nebo 10 planet

  7:49aktualizováno  7:49
Náš sluneční systém trpí krizí identity. Léta se skládal z devíti planet. A to i přesto, že někteří vědci už roky debatují, zda k němu Pluto opravdu patří. Objevy poslední doby, zejména nález tělesa většího a vzdálenějšího od Slunce než Pluto, vrhl ale tuto část vesmíru ještě hlouběji do nejistoty.
Kreba objektu za planetou Pluto

Kreba objektu za planetou Pluto - Kresba vesmírného tělesa, které astronomové objevili za nejvzdálenější planetou slunečního systému, Plutem. Dostal provizorní jméno Quaoar podle tvůrčí síly z mytologie kalifornských Indiánů. | foto: NASA

Mělo by se nové těleso známé jako 2003 UB313 či Xena stát desátou planetou, nebo by naopak měl být status planety Plutu odebrán? A hlavně - co je vlastně planeta? Právě o tom budou na dvanáctidenní konferenci, jež v pondělí začíná v Praze, diskutovat stovky expertů. Naleznou-li jasnou odpověď, je však značně nejasné.

"Je čas, abychom měli definici (planety)," řekl americký expert Alan Stern z Jihozápadního výzkumného institutu San Antonia. "Veřejnost mate, že my astronomové žádnou nemáme," dodal. Debata o ní zintenzivnila loni v létě, když astronom Michael Brown oznámil objev tělesa většího než Pluto.

Podobně jako Pluto se objekt nachází v takzvaném Kuiperově pásu, tajemné diskovité oblasti za Neptunem, v níž leží i stovky komet a dalších těles. Brown mu dal podle televizního seriálu a jeho hlavní hrdinky, neohrožené válečnice, jméno Xena. Oficiálně však jde o 2003 UB313.

Experti pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu zjistili, že Xena měří asi 2400 kilometrů v průměru, tedy víc než Pluto. Nachází se 14,5 miliardy kilometrů od Slunce a je nejvzdálenějším známým objektem slunečního systému.

"Život by byl jednodušší, kdybychom se vrátili k osmi planetám," řekl astronom z americké Minor Planet Center v Cambridge Brian Marsden. Někteří navrhují, aby se planety rozdělily na kategorie dle svého složení. Podobně se člení hvězdy a galaxie. Jupiter by mohl být označen za "velkou plynovou planetu", zatímco Pluto a Xena by mohly být "ledové trpasličí planety".

"Pluto si nezaslouží, aby bylo označováno jako běžná planeta," řekl astrofyzik Garnegieho institutu ve Washingtonu Alan Boss. "Ale je zcela v pořádku (říct), že jde o ledovou trpasličí planetu či historickou planetu."

ČTK při čtvrteční konferenci, na níž byl představen program 26. valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie, oslovila některé české odborníky s dotazem, jestli by podle nich Pluto mělo zůstat planetou. Všichni se shodli, že by o tento status spíše mělo přijít.

"Nejsem úplně rozhodnutý, ale možná by bylo lepší, kdyby Pluto bylo přesunuto mezi planetky, protože by se tím předešlo dalším sporům, které by mohly vzniknout v budoucnosti," řekl astronom Jan Vondrák. Podobně se vyjádřili i Jiří Grygar či Jan Palouš.

Šance na změnu současného stavu ale experti označili za nejasné, v mnohém se prý podobají povolební situaci v České republice, respektive složení jejího parlamentu, kde jsou síly rozděleny 100 na 100. Podobně jsou prý na tom nyní i astronomové - v otázce Pluta jsou rozpolceni vedví.

S odebráním titulu planeta nějakému tělesu už dějiny astronomie mají zkušenosti. V 19. století byl objeven Ceres, který byl nejprve považován za planetu, později byl však překlasifikován na asteroid. Poblíž něj totiž byly nalezeny další podobné objekty, takže by se počet planet musel stále rozšiřovat.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Remek se stal politickým maskotem. Tato funkce ho nudila, chtěl létat

Jediný československý kosmonaut Vladimír Remek na návštěvě huti v roce 1978.

Víte, že Vladimír Remek vynesl do vesmíru i náš národní kulturní poklad? Nejen o tom, ale také o návratu Remka na Zemi...

Jak se SpaceX pokoušelo zachránit „nos“ své rakety

Testování aerodynamického krytu rakety Falcon 9 ve vakuové komoře.

Firma Elona Muska se pokouší kromě prvního stupně zachránit také aerodynamický kryt nákladu, který je drahý a obtížně...

„Náš“ kosmonaut se vrací do vesmíru a opět s sebou veze něco z Česka

Astronaut Andrew Feustel a krtek Zdeňka Milera - logo kampaně Do kosmu s krtkem

Astronaut Andrew Feustel se vřelým vztahem k České republice ve středu znovu odletí do vesmíru a opět s sebou poveze...

Najdete na iDNES.cz