Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sluneční soustava bude mít 8, nebo 10 planet

  7:49aktualizováno  7:49
Náš sluneční systém trpí krizí identity. Léta se skládal z devíti planet. A to i přesto, že někteří vědci už roky debatují, zda k němu Pluto opravdu patří. Objevy poslední doby, zejména nález tělesa většího a vzdálenějšího od Slunce než Pluto, vrhl ale tuto část vesmíru ještě hlouběji do nejistoty.
Kreba objektu za planetou Pluto

Kreba objektu za planetou Pluto - Kresba vesmírného tělesa, které astronomové objevili za nejvzdálenější planetou slunečního systému, Plutem. Dostal provizorní jméno Quaoar podle tvůrčí síly z mytologie kalifornských Indiánů. | foto: NASA

Mělo by se nové těleso známé jako 2003 UB313 či Xena stát desátou planetou, nebo by naopak měl být status planety Plutu odebrán? A hlavně - co je vlastně planeta? Právě o tom budou na dvanáctidenní konferenci, jež v pondělí začíná v Praze, diskutovat stovky expertů. Naleznou-li jasnou odpověď, je však značně nejasné.

"Je čas, abychom měli definici (planety)," řekl americký expert Alan Stern z Jihozápadního výzkumného institutu San Antonia. "Veřejnost mate, že my astronomové žádnou nemáme," dodal. Debata o ní zintenzivnila loni v létě, když astronom Michael Brown oznámil objev tělesa většího než Pluto.

Podobně jako Pluto se objekt nachází v takzvaném Kuiperově pásu, tajemné diskovité oblasti za Neptunem, v níž leží i stovky komet a dalších těles. Brown mu dal podle televizního seriálu a jeho hlavní hrdinky, neohrožené válečnice, jméno Xena. Oficiálně však jde o 2003 UB313.

Experti pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu zjistili, že Xena měří asi 2400 kilometrů v průměru, tedy víc než Pluto. Nachází se 14,5 miliardy kilometrů od Slunce a je nejvzdálenějším známým objektem slunečního systému.

"Život by byl jednodušší, kdybychom se vrátili k osmi planetám," řekl astronom z americké Minor Planet Center v Cambridge Brian Marsden. Někteří navrhují, aby se planety rozdělily na kategorie dle svého složení. Podobně se člení hvězdy a galaxie. Jupiter by mohl být označen za "velkou plynovou planetu", zatímco Pluto a Xena by mohly být "ledové trpasličí planety".

"Pluto si nezaslouží, aby bylo označováno jako běžná planeta," řekl astrofyzik Garnegieho institutu ve Washingtonu Alan Boss. "Ale je zcela v pořádku (říct), že jde o ledovou trpasličí planetu či historickou planetu."

ČTK při čtvrteční konferenci, na níž byl představen program 26. valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie, oslovila některé české odborníky s dotazem, jestli by podle nich Pluto mělo zůstat planetou. Všichni se shodli, že by o tento status spíše mělo přijít.

"Nejsem úplně rozhodnutý, ale možná by bylo lepší, kdyby Pluto bylo přesunuto mezi planetky, protože by se tím předešlo dalším sporům, které by mohly vzniknout v budoucnosti," řekl astronom Jan Vondrák. Podobně se vyjádřili i Jiří Grygar či Jan Palouš.

Šance na změnu současného stavu ale experti označili za nejasné, v mnohém se prý podobají povolební situaci v České republice, respektive složení jejího parlamentu, kde jsou síly rozděleny 100 na 100. Podobně jsou prý na tom nyní i astronomové - v otázce Pluta jsou rozpolceni vedví.

S odebráním titulu planeta nějakému tělesu už dějiny astronomie mají zkušenosti. V 19. století byl objeven Ceres, který byl nejprve považován za planetu, později byl však překlasifikován na asteroid. Poblíž něj totiž byly nalezeny další podobné objekty, takže by se počet planet musel stále rozšiřovat.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...



Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Otázka života a smrti. Jak zachránit posádku vybuchující rakety?

Průběh zkoušky první záchranné raketové věžičky určené pro kosmické lodi...

Už od prvních pilotovaných letů si konstruktéři raket uvědomovali, že kosmické lodi by měly být osazeny záchrannými...

Najdete na iDNES.cz