Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Slyšeli jsme reprosoustavy, které doma bohužel asi nikdy mít nebudete

aktualizováno 
Slyšeli jsme úžasné švýcarské reprosoustavy Piega. Viděli jsme novou TrueHD plasmu Pioneer. Sáhli jsme si na demonstrační Blu-Ray disk. A víme, jak funguje DVmat. Toto a mnohem víc ve fotoreportáži z výstavy Home Cinema Praha 2006.

Home Cinema Praha 2006 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Oproti loňskému ročníku výstava Home Cinema Praha potěšila podstatně širší škálou prezentujících výrobců či prodejců a bohatším doprovodným programem. Zabývala se nejen novinkami v produktových řadách zastoupených výrobců, ale i na vzdělávání zákazníků a potenciálních zákazníků. K tomu sloužily i mnohé teoretické přednášky.

Trend se obrátil, hi-fi se vrací

Zdá se, že éra nejlevnější "balastní" elektroniky již končí. Dle informací distributorů a prodejců rostou nároky zákazníků. Zvyšuje se poptávka po komponentních sestavách, tedy poslechových aparatur složených z jednotlivých přístrojů a klesá zájem o domácí kina v jedné krabici (All in One systémy).

Zvyšuje se zájem o zákaznické instalace, při kterých zákazník zadá své požadavky a specializovaná firma mu pomůže s výběrem a zajistí nákup i samotnou instalaci a nastavení. Ruku v ruce s tím jsou stále častěji nabízeny i speciální povrchové úpravy.

Množí se také zákazníci, kteří reprodukční sestavu integrují přímo do místnosti - vestavěné reproduktory a pokročilé multiroom sestavy.

Dalším směrem je jednoznačný návrat k poslechu sterea, tedy dvoukanálu a tedy drobný odklon od monopolu domácího kina.  

Nová domácí kina: výběr skoro neomezený

Nové receivery, nové DVD přehrávače a především nové reprosoustavy. A především reprosoustav bylo na Home Cinema Praha 2006 prezentováno mnoho.

Z českých luhů a hájů byly k vidění dvě značky. Acoustic Quality a Xavian.


Acoustic Quality nabídl ucelené řady reprosoustav pro domácí kino. Zaujaly nás soustavy Donna Prima s trojúhelníkovou ozvučnicí a subwoofer Toba 405 s dvojicí basových reproduktorů. Zdrojem zvuku i obrazu byla elektronika Denon, o zesílení se postaraly firemní monobloky (AQ).  


Samozřejmě nechyběly reprosoustavy pro stereofonní poslech hudby, zleva v popředí Kentaur 653 a Labrador 14. Zapojeny byly s komponenty Musical Fidelity. CD přehrávači pak alternoval gramofon Pro-Ject.


Xavian předvedl špičkovou instalaci domácího kina složenou z reprosoustav řady XN (XN-185II), XC (Duetto) a subwooferu Cuore. Elektronika: Audio Analogue, Denon a Hitachi.


Inovovaná verze legendárních reprosoustav Xavian XN-125II se vyznačuje přesným, analytickým a zároveň muzikálním projevem.

K plochému zobrazovači se rozhodně hodí ploché reprosoustavy. U centru to platí především. Nový centr Xavian je proto plochý, přičemž dle slov jeho tvůrce Roberta Barletty hraje jako centr s klasickými rozměry ozvučnice.

Milovníci kvalitního zvuku rádi sáhnou po jiném inovovaném modelu - XN-185II se středně velkou regálovou bassreflexovou ozvučnicí a reproduktory Scan-speak a Pearless.


Xavian insideAudio Analogue PrimoXavian 


Piega: švýcarská dokonalost z jednoho kusu hliníku s ručně vyráběnými reproduktoryLahůdkou byly švýcarské reprosoustavy Piega TC-70X, vyráběné malou firmou sídlící v těsné blízkosti Curyšského jezera. Jejich ozvučnice je vyrobena z jednoho kusu hliníkového profilu, lisovaného pod vysokým tlakem a teplotou. Její horní a dolní stěna je po dokončení instalace zaslepena hliníkovou deskou - přilepenou speciálním lepidlem.

Naprostým unikátem je koaxiální páskový výškový a středový reproduktor.

Měnič má netradiční konstrukci - tenká (0,005mm) plochá hliníková membrána, jejíž součástí je speciální lepidlem přichycená cívka, která je upnuta mezi kovovými mřížkami se silnými magnety. Membrána s cívkou kmitá v tomto magnetickém poli. 

Výškový elektroakustický měnič je umístěn uprostřed středového, což je zcela optimální konfigurace - zvuk reálně vychází z jednoho bodu.

Výsledkem této konstrukce je nejen frekvenční rozsah až do 50 kHz, ale neuvěřitelně transparentní, vzdušná, detailní a jemně prokreslená reprodukce.

Měniče jsou vyráběny ručně - zatím neexistuje robot, který by danou membránu dokázal vyrobit přesněji a s větším citem. A při vzpomínce na poslech doplňuji - a s větším srdcem.

Pouze doplňuji, že dvojice basových reproduktorů využívá MOM technologii (Magnetic Optimized Motor), reprosoustavy mají zatížitelnost 250 W, frekvenční rozsah 28 Hz - 50 kHz a hmotnost 35 kg. A cena? Ta činí 8 900 Euro.  

V nabídce Piegy jsou i menší a cenově dostupnější reprosoustavy. V hliníkové ozvučnici se však nacházejí klasické kónické měniče. K mání je celý set pro domácí kino. Reprosoustavy distribuuje společnost CPT (spolu s produkty Jamo a Onkyo).

Reprosoustavy bez ozvučnice: vlajková loď Jamo


Nejvyšší model tradičního dánského výrobce reprosoustav, Jamo R909, působí mohutně. Vysoká a široká ozvučnice poskytuje zázemí dvojici obřích basových reproduktorů a středovému a výškovému měniči. Překvapí však minimální hloubkou.  

Za čelní stěnou totiž chybí ozvučnice. Soustavu spojuje kovové chassis (respektive rám), na který je možno nasadit nasadit kryt z průzvučné tkaniny. Zabrání tak vniknutí prachu k reproduktorům, případně všetečným prstům zvědavých potomků.  

Kulové reprosoustavy: Cabasse

Francouzský Cabasse kombinuje klasickou a koaxiální konstrukci.


Velká ozvučnice Cabasse Artis Kara je vyhrazena basové sekci, středy a výšky okupují vrchní kopuli.

Středový a výškový reproduktor je umístěn souose (koaxiálně). Měniče mají klasickou konstrukci s kónickými membránami. Výhodou uspořádání je homogennější reprodukce a v důsledku toho i přesnější lokalizace jednotlivých detailů v hudbě. 

Podobná konstrukce je použita i u levnějších reprosoustav Cabasse Eole pro domácí kino. Nízké kmitočty má na starosti separátní subwoofer.

High End Audio Studio: Kabely za 30 000 Kč - není problém! 

Pražská společnost High End Audio Studio prezentovala reprosoustavy AudioPhysics a Anthony Gallo, zesilovače Definitive Technology, subwoofery Velodyne, multiroom systémy Sonos a Russound, projektory s wifi přenosem obrazu Di.Com, pračky proudu IsoTek a kabeláž Neotech. Jednotlivé produkty v malé fotogalerii:

High End Audio Studio - celekHigh End - pračka prouduHigh End - pračky proudu IsoTek
High End - napájecí kabelHigh End - multiroom RussoundHigh End - Anthony Gallo Acoustic
High End - multiroom SonosHigh End - seubwoofer VelodyneHigh End - projektory Di.Com
High End - zesilovac pro subwoofer DefinitiveHigh End - kvalitní kabeláž
Blu-ray a HD: jen pro náročné

S formátem Blu-ray a programy ve vysokém rozlišení se nepočítá jako s okamžitou náhradou DVD. Nejprve jistě zaujme především náročné posluchače a diváky, kteří již vlastní kvalitní sestavu domácího kina.

Blu-Ray přehrávač prezentovala společnost Sharp. Tento model v sobě dokonce ukrývá i pevný disk, poslouží tedy i jako HDD rekordér.   Kolem formátu HD, tedy obrazu s vysokým rozlišením, vzniká mnoho fám a dezinformací. Jednou z nich je představa, že jakékoli digitální vysílání je HD (což bylo častou odpovědí američanů v nedávném průzkumu týkajícího se digitálního TV vysílání).

Další iluzí je předpoklad, že HD Ready a True HD označují identickou vlastnost. Není tomu tak.

HD Ready znamená, že je přístroj schopen zobrazit příchozí signál s vysokým rozlišením, například 720i nebo 720p. Což však neznamená, že dokáže zobrazit plné HD rozlišení, tedy 1080p. To dokáže až True HD zobrazovač.

Při koupi zobrazovače je nutné se vždy dotázat, jaké rozlišení panel skutečně nabízí, jaký signál dokáže zpracovat.     

LCD televizory: všechny velikosti i koncepce

S LCD televizory se roztrhl pytel. Sharp se pochlubil největší LCD televizí na světě vyrobenou z jednoho LCD panelu. Spolu s hosteskami ji vidíte na úvodním obrázku. 

Sony zase televizor ukryla do hracího podstavce -vysune se z něho až po zapnutí. Jeho součástí je i DVD přehrávač a prostorové ozvučení. Upozornit musím také na televizní stolek se zabudovanými reprosoustavami a AV-receiverem.Pioneer představil novou TrueHD plasmu se zmenšenou velikostí jednotlivých buněk a s opravdu dokonalým obrazem.
 Sharp - LCDsSharp - LCDs2Sharp - LCDs3
Sharp         

Sony - closeSony - openSony - hrajici stolek
Sony         

Pioneer - celekPioneer - sestavaPioneer - 2 screenPioneer        

Multimédia: mohutně hrající miniatury od Bose

Firma Bose je proslulá svými malinkatými reprosoustavami s mohutným zvukovým projevem.


Nové aktivní soustavy mají opravdu drobné proporce. Napájet je lze jak ze sítě, tak z akumulátorů či baterií. Dokáží zahrát i solidní basy, což je vzhledem k rozměrům (srovnejte s polovinou osobního CD přehrávače - na obrázku vlevo) nečekané. Z bočně umístěného bassreflexu dokonce fouká vzduch - což jen podtrhuje překvapení z  akustického výkonu soustavy.

V případě modelu Companion 5 jsou drobné satelity doplněny subwooferem pro výraznou reprodukci hloubek. Tyto soustavy mají zaplnit mezeru na trhu - dražší reprosoustavy k počítači.

Půjčte si filmy kdykoli: DVmat, DVD půjčovna bez otevírací doby  

Na výstavě byl prezentován i automat na půjčování filmů na DVD discích.  

DVD MAT - zvenku
DVmat je automat půjčující filmy na DVD. S jeho pomocí lze v podstatě prodloužit otevírací dobu videopůjčovny - automat je v provozu neustále.   

DVD MAT - rozhrani
Uživatel se přihlásí ID kartou, ze které je odečítán i kredit, který si zakoupí přímo v automatu (čtečka bankovek) nebo v příslušné sousedící videopůjčovně. Filmy vybírá grafickým menu na obrazovce, zobrazit můžete i jeho booklet, či textové informace. Zvolený titul označí, vybere si dobu zápůjčky (čím delší zápůjčka, tím více peněz) a stiskne "vypůjčit". Objednávky lze řešit i přes internet.

DVD MAT - uvnitr
Zvolený titul je vybrán z karuselových zásobníků a "vystrčen" patřičným otvorem. Pozici každého disku si automat pamatuje, určí se při jeho vracení.  

DVD MAT - RFID
Pokud by někoho napadlo, že nejsnazší cestou k vlastnění filmu je vypůjčit ho v DVmatu a vrátit jen prázdnou krabičku, nepovede se mu to. Disk je opatřen RFID čipem (u středového otvoru), podle kterého automat pozná, zda je disk v krabičce a o jaký film jde. Pokus o odlepení čipu končí jeho zničením (drátky patrné na obrázku jsou velmi jemné a přetrhnou se). Pokud disk bez krabičky do automatu vrátíte, krabička vyjede a jste na tuto chybu upozorněni (disk zapomenete v DVD přehrávači). Opakované vložení prázdné krabičky zablokuje účet.  

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Cena nové Apple TV 4K je o zhruba 20 procent vyšší.
Nová Apple TV zvládne 4K, HDR10 a umí hrát hry

Apple ukázal novou vylepšenou chytrou krabičku k televizi Apple TV. Firma jejím uvedením dohnala podobné konkurenční produkty.  celý článek

Fotografie údajného televizoru od společnosti Apple byly zveřejněny na...
Apple nejspíše chystá vlastní televizi. Utekly snímky z certifikace

Pokud něco v ekosystému Apple v současnosti chybí, jsou to televizory. Spekuluje se o nich už dlouho, nicméně nyní na internet unikly snímky z certifikační...  celý článek

Tituly studia Disney v české nabidce Netflixu
Český divák bude mít zase smůlu. Disney končí s Netflixem

Společnost Disney v úterý oznámila, že ukončí spolupráci se streamovací službou Netflix. Filmy bude streamovat ve vlastní službě a zatím pouze v USA.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.