Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Smršť kolem Microsoftu

V poslední době došlo k mnoha událostem, které vyostřují boj Microsoftu proti Linuxu a otevřeným formátům. Dá se hovořit i o boji Microsoftu proti uživatelům. Konflikt má i širší význam, který může výrazně ovlivnit budoucí vývoj systémů pro osobní počítač
Svoji dobrou pozici na trhu operačních systémů se Microsoft už několik let otevřeně pokouší zneužít v monopolizaci i svých kancelářských aplikací (MS Office) a internetových prohlížečů (Internet Explorer). Zatímco první boj o operační systémy byl pro všechny zúčastněné zhruba rovnocenný. Ten druhý o kancelář a Internet začal být krajně nerovný v momentě, kdy uživatel byl nucen používat MS Internet Explorer dodaný s operačním systémem a pořizovat si nové verze kancelářských aplikací, které jediné uměly číst úmyslně změněné formáty dokumentů. Výstižné je přirovnání k stavební firmě, která vyhrála veřejnou soutěž na stavbu domu, a začala si dělat nároky i na dodávku vlastního nábytku a úmyslně by znemožňovala používání nábytku jiného. Z těchto monopolních praktik byla společnost Microsoft usvědčena soudem a podle rozsudku se má rozdělit na dvě nezávislé společnosti. Zatím probíhá odvolací řízení, které ještě může rozsudek zvrátit.

Z vlastní zkušenosti se můžeme setkat s malým důsledkem nečistých řešení. Stačí tolik zašmodrchané kódování češtiny, kde existuje standard ISO-Latin2 pro východoevropské jazyky, kterého se (jak jinak) drží třeba Linux. Vlastní kódování windows1250 si vymyslel Microsoft sám, používá ho ve svých operačních systémech. Typický člověk, který není programátor a nezná různé převáděcí utilitky a je mu proti srsti něco takového vůbec používat, radši si pořídí Windows, aby neměl problémy. Tady se ale mění smysl zákazníka a firmy. Člověk se pomalu stává otrokem. Je nucen dělat věci, které s důvodem, proč si pořídil PC, nemají nic společného.

Není tajemstvím, že Microsoft kupuje firmy s úspěšnými produkty v oblastech, kde se zatím nevyskytoval. Mnoho her, automap atd. má takovýmto způsobem značku Microsoftu. Dělají to i jiné firmy a vše by bylo v pořádku, kdyby se takto občas nelikvidovala konkurence.

V poslední době se vyrojilo několik akcí iniciovaných Microsoftem, které se snaží odvrátit pozornost jinam. Reklamní akce, které hraničí se zastrašováním se pořádaly i u nás, typu "nekupujte nahý počítač", "tatínku, co to je software" a hlavně tolik diskutovaná BSA, kazeta s nahraným fiktivním zákrokem proti pirátské firmě. Proti pirátům je sice třeba tvrdě zakročit. Bohužel takový zákrok málem zničil i malou českou firmu, která jak se později ukázalo, byla nevinná. Nyní má vlastní stránky www.zatepla.cz, které se snaží reagovat na www.zastudena.cz. Na hloupé reklamy, které se tváří, že krom MS Windows nic jiného neexistuje zase reaguje protiakce Petice za otevřené formáty iniciované Českým sdružením uživatelů Linuxu. Linuxové systémy jsou většinou zdarma a bohatému Microsoftu se tedy těžko kupuje něco, co je zdarma.

Abych ale jen nepsal samá negativa. Je pravdou, že počítače začali používat nejen počítačový odborníci, ale i úplní laici, kteří chtějí napsat jen pár řádek emailu, nějaký ten dopis a podívat se na Internet. Chtějí PC používat ke své práci a nezajímá je, jak to funguje uvnitř. Pro takové byla éra před MS Windows, před okenním prostředím Linuxu nebo i před Apple Macintosh pravým utrpením. Řádkový DOS, nejednotné ovládání programů atd. Apple dovedl své systémy k dokonalosti, uživatel opravdu nedělá prakticky nic navíc než je zapotřebí. Řešení MS Windows inspirované ze začátku Apply jsou sice někdy kostrbaté, ale vetšinou také fungují. Když si uživatel neví rady, má k dispozici horké linky a spoustu časopisů, které vysvětlují problémy a některé triky. Linux ztrácel několik let vývoje k uživatelské přívětivosti, nyní to dohání a na Internetu je spousta rad a návodů.

Microsoft si vydobil své místo na poli operačních systémů osobních počítačů za dobu zhruba dvou desítek let právě díky rovnému konkurenčnímu boji, proti kterému teď skrytě vystupuje. Windows 95, 98, NT a 2000 porazily jiné systémy. Jsou komfortnější a spolehlivější. Na trhu s operačními systému je opravdu málo těch, na kterých může běžet tak velké množství aplikací a také málo těch, které mohou spolupracovat s různorodým hardwarem.

Linux také neztrácí dech. Uspokojuje jak odborníky, tak i laiky, kterým nabízí také okenní prostředí, řadu aplikací a čím dál tím větší podporu různorodému hardwaru. Zatímco svět Windows je jednolitý v režii jedné firmy, svět Linuxu se vyvíjí různými cestičkami. Věřím tomu, že vývoj obou světů nebude bržděn, ale popostrkován požadavky uživatelů.

Svět Apple Mac-ů stojí trochu stranou, má vlastní historii. Hardware i software je spolehlivý, ovládání se drasticky nemění už několik let a chválí si ho profesionální grafici, hudebníci, aj.

Vznikají nové otevřené formáty viz např. XML, který by měl být čitelný v jakémkoliv prohlížeči, který je vhodný pro přenos strukturovaných dat a na který se budeme moci dívat tak, jak chceme my, a ne tak, jak nám to naprogramovali programátoři. Nebo vznik a vývoj jazyka Java, který se dá třeba v podobě apletů pouštět na všech možných platformách a nejen těch od Microsoftu. JavaI když jako konkurence Javy začíná vznikat Sharp C (#C) právě na popud Microsoftu. Jako konkurence jistě může přispět k lepšímu vývoji, ale nenechme se zmonopolizovat a uvěznit ani Javou, ani #C, ani Linuxem nebo Windows, ani Wordem, Excelem ani XML. Používejme počítač k tomu, k čemu jsme si ho pořídili a pečlivě rozvažujme nad tím, co nám k tomu nejlépe poslouží.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 12 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi nejsou příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 6 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 12 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...