Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Snadné šifrování udrží vaše dokumenty tajné. V počítači, mailu i cloudu

aktualizováno 
Pokud máte strach, že se na vaše uložená data na internetových úložištích nebo freemailových serverech podívá i někdo jiný, existuje snadné řešení. Posílejte je i ukládejte v šifrované podobě. S aplikací Cloudfogger je to navíc úplně jednoduché.

Cloudfogger | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Způsobů, jak šifrovat data přímo v počítači, existuje několik. Zřejmě nejjednodušší je zavolat na pomoc programy typu TrueCrypt, BoxCryptor či Cloudfogger.

Cloudfogger

Jde o freewarový (pro nekomerční účely) nástroj představený v březnu 2012. Určený je nejen pro počítače s Windows, ale také pro smartphony a tablety s Androidem (ve vývoji je i verze pro iPhone a iPad). Data zabezpečí 256bitovým AES šifrováním. Tím to však nekončí.

Automaticky totiž šifruje i data odesílaná do cloudových služeb. Dále umí šifrovat i data v Microsoft Outlooku (pokud si to však nepřejete, nemusíte tuto část volit při instalaci) a šifrovaná data umí také sdílet.

Instalace a nastavení

Domovské stránky programu najdete na této adrese. Program pro Windows XP a 7 si můžete stáhnout zde – Cloudfogger (10 MB). Po instalaci, kterou se stačí proklikat, se objeví okno, kde si musíte vytvořit účet. První možnost umožní sdílet soubory kdekoliv v dosahu internetu a druhá je pouze lokální. Oba typy slouží k identifikaci a především šifrování dat.

Cloudfogger

Nemusíme zřejmě zdůrazňovat, že čím je heslo delší a složeno i ze symbolů a čísel, tím lépe.

Cloudfogger

Po přihlášení je vše nastaveno k práci. Program běží na pozadí Windows a je signalizován ikonou modrého oblaku v informační části hlavní lišty.

Cloudfogger

Data se šifrují snadno. Stačí na složku či soubor kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat volbu Cloudfogger. Zde se nachází několik voleb. Fogg file(s) slouží k zašifrování souboru a Fogg and share file(s) soubor nejen zašifruje, ale také odešle e-mailem na zadané adresy. Příjemci v e-mailu získají odkaz na stažení klienta Cloudfogger a přihlašovací jméno a heslo ke službě, díky čemuž jsou data dešifrována. Položka Shred and delete potom slouží ke skartaci souborů.

Cloudfogger

V případě šifrování složky se objeví volba Fogg Folder (auto-encrypt). Vložením dat do složky jsou následně automaticky šifrována, a pokud se z ní přesunou, automaticky budou dešifrována. Toho lze využít tak, že pokud si ve složce určené k synchronizaci cloudové služby jako Dropbox, Google Drive nebo SkyDrive vytvoříte novou složku a zašifrujete ji, pak automaticky projde šifrovacím procesem a následně se odešle cokoliv, co do ní umístíte.

Cloudfogger

Zašifrované soubory v systému poznáte podle změněné ikony. Místo standardní se objeví zelený štít. U šifrovaných složek se ikona nemění, stejně tak ani u souborů v nich umístěných.

Cloudfogger

Jak data dešifrovat

Dešifrování dat probíhá tak, že na cílovém zařízení (kde synchronizujete cloudové úložiště) musí být opět instalovaný tento program. Jste-li přihlášeni svým Cloudfogger jménem a heslem, potom na soubor klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte možnost Cloudfogger -> Defogg files(s). Dešifrováním se opět vrátí standardní ikona souboru.

Cloudfogger

Závěrem

Program Cloudfogger nabízí jednoduchý způsob, jak šifrovat data v počítači, ale i na smartphonech a tabletech s Androidem a do budoucna i na iPhonu a iPadu. Automaticky je lze synchronizovat s cloudovými úložišti a navíc rovnou odesílat jiným uživatelům.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Tablet vám naklonuje Facebook a zkontroluje příliš drzé aplikace

Tablet pro práci i zábavu

Mezi zajímavými aplikacemi pro tablety tento týden nechybí například nástroj na prověření oprávnění instalovaných...

Při nahrávání v Snapchatu nemusíte držet tlačítko. Pokud víte, jak na to

Krok 9: Vraťte se na původní obrazovku. Na pravé straně se vám zobrazí šedé...

Majitelé iPhonů si mohou usnadnit pořizování videí na Snapchatu. Díky integrované funkci AssistiveTouch nemusí držet...

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Najdete na iDNES.cz