Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Snadné šifrování udrží vaše dokumenty tajné. V počítači, mailu i cloudu

aktualizováno 
Pokud máte strach, že se na vaše uložená data na internetových úložištích nebo freemailových serverech podívá i někdo jiný, existuje snadné řešení. Posílejte je i ukládejte v šifrované podobě. S aplikací Cloudfogger je to navíc úplně jednoduché.

Cloudfogger | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Způsobů, jak šifrovat data přímo v počítači, existuje několik. Zřejmě nejjednodušší je zavolat na pomoc programy typu TrueCrypt, BoxCryptor či Cloudfogger.

Cloudfogger

Jde o freewarový (pro nekomerční účely) nástroj představený v březnu 2012. Určený je nejen pro počítače s Windows, ale také pro smartphony a tablety s Androidem (ve vývoji je i verze pro iPhone a iPad). Data zabezpečí 256bitovým AES šifrováním. Tím to však nekončí.

Automaticky totiž šifruje i data odesílaná do cloudových služeb. Dále umí šifrovat i data v Microsoft Outlooku (pokud si to však nepřejete, nemusíte tuto část volit při instalaci) a šifrovaná data umí také sdílet.

Instalace a nastavení

Domovské stránky programu najdete na této adrese. Program pro Windows XP a 7 si můžete stáhnout zde – Cloudfogger (10 MB). Po instalaci, kterou se stačí proklikat, se objeví okno, kde si musíte vytvořit účet. První možnost umožní sdílet soubory kdekoliv v dosahu internetu a druhá je pouze lokální. Oba typy slouží k identifikaci a především šifrování dat.

Cloudfogger

Nemusíme zřejmě zdůrazňovat, že čím je heslo delší a složeno i ze symbolů a čísel, tím lépe.

Cloudfogger

Po přihlášení je vše nastaveno k práci. Program běží na pozadí Windows a je signalizován ikonou modrého oblaku v informační části hlavní lišty.

Cloudfogger

Data se šifrují snadno. Stačí na složku či soubor kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat volbu Cloudfogger. Zde se nachází několik voleb. Fogg file(s) slouží k zašifrování souboru a Fogg and share file(s) soubor nejen zašifruje, ale také odešle e-mailem na zadané adresy. Příjemci v e-mailu získají odkaz na stažení klienta Cloudfogger a přihlašovací jméno a heslo ke službě, díky čemuž jsou data dešifrována. Položka Shred and delete potom slouží ke skartaci souborů.

Cloudfogger

V případě šifrování složky se objeví volba Fogg Folder (auto-encrypt). Vložením dat do složky jsou následně automaticky šifrována, a pokud se z ní přesunou, automaticky budou dešifrována. Toho lze využít tak, že pokud si ve složce určené k synchronizaci cloudové služby jako Dropbox, Google Drive nebo SkyDrive vytvoříte novou složku a zašifrujete ji, pak automaticky projde šifrovacím procesem a následně se odešle cokoliv, co do ní umístíte.

Cloudfogger

Zašifrované soubory v systému poznáte podle změněné ikony. Místo standardní se objeví zelený štít. U šifrovaných složek se ikona nemění, stejně tak ani u souborů v nich umístěných.

Cloudfogger

Jak data dešifrovat

Dešifrování dat probíhá tak, že na cílovém zařízení (kde synchronizujete cloudové úložiště) musí být opět instalovaný tento program. Jste-li přihlášeni svým Cloudfogger jménem a heslem, potom na soubor klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte možnost Cloudfogger -> Defogg files(s). Dešifrováním se opět vrátí standardní ikona souboru.

Cloudfogger

Závěrem

Program Cloudfogger nabízí jednoduchý způsob, jak šifrovat data v počítači, ale i na smartphonech a tabletech s Androidem a do budoucna i na iPhonu a iPadu. Automaticky je lze synchronizovat s cloudovými úložišti a navíc rovnou odesílat jiným uživatelům.Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Další z rubriky

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Pozice Windows se v Microsoftu mění. Firma chystá reorganizaci

Viceprezident Microsoftu Terry Myerson na tiskové konferenci

Microsoft se chystá po říjnovém uvedení další velké aktualizace Windows změnit tým, který se o tento operační systém...

Revoluce pro programátory, nebo otravná funkce? Facebook ukázal SapFix

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Facebook představil nástroj, který využívá prvky strojového učení k tomu, aby usnadnil práci programátorům. Konkrétně...

Najdete na iDNES.cz