Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Snadnější vyhledávání dat na PC (Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma 47/04)

aktualizováno 
Často hledáte informace na vašem pevném disku a nástroj integrovaný ve Windows vám k tomu již nestačí? Tak zkuste některou z jeho alternativ. S větším komfortem a přesností tak budete moci nejen vyhledávat soubory a složky, ale také informace uvnitř dokumentů a to aniž byste je otevřeli.

Pokud si nyní myslíte, že na poli vyhledávání dat na lokálních discích osobních počítačů byl dlouho velký klid, pak nemáte pravdu. Ano, tyto vody sice nedávno rozvířil jeden z nejlepších celosvětových internetových vyhledávačů představením svého řešení, ale podobných produktů pro vyhledávání existuje četné množství.

Ti z vás, kteří pro svoji práci či zábavu používají operační systémy společnosti Microsoft, jistě znají funkci Hledat. Možná si tak ještě vzpomenete na doby, kdy vám zachránila život, když jste uložený soubor na pevném disku PC ne a ne najít. Avšak u Google si asi řekli, že je čas jít dál, a proto představili světu betaverzi programu Google Desktop Search. Nechcete-li testovat „nehotové“ projekty, můžete vyzkoušet některý jiný vyhledávač osobních PC.

Již delší dobu totiž můžeme používat  řadu konkurenčních programů. S některými z nich, bychom vás dnes chtěli seznámit. Konečně tak např. budete moci specifikovat mnoho vyhledávacích podmínek, které chcete. Nezapomněli jsme ani na aplikace, vyhledávající informace po LAN síti a dokonce ani na prohledávání FTP serverů. Pojďte se podívat na dnešní desítku vyhledávacích mechanismů.

Osobní vyhledávače PC:

Google Desktop Search (beta) - freeware
Google má obrovské zkušenosti s vyhledáváním na celosvětové síti a tak se pustil i do produktu pro hledání informací na místních discích PC. Google Desktop Search (beta) uživateli umožňuje prohledávat elektronickou poštu v programech Microsoft Outlook a Outlook Express, v historii chatovacího programu AOL Instant Messenger i internetové stránky prohlížené programem Internet Explorer. Vedle dalších funkcí umí vyhledávač projíždět také texty vytvořené pro Microsoft Word, Excel a PowerPoint. Problémy mu nečiní ani prohledávání klasického textu, či vyhledávání typu souborů. 

 • Stahujte na této adrese (450 kB).
 • Harddisk Search and Stats 2.1 - freeware
  Jednoduchý diskový vyhledávací nástroj pro vaše PC. Prohlíží vaše mechaniky, složky, nebo soubory, dle jednoho nebo více specifikovaných klíčových slov. Poté zobrazí celý seznam souborů, jenž našel a je jen na vás, zda budete chtít soubor otevřít v asociovaném programu, nebo interním prohlížeči. Obsahuje rekurzivní hledání, filtry pro hledání souborů podle přípony a také podporuje tzv. wildcards. Program podporuje všechny ASCII/text-based typy souborů, a nevyžaduje instalaci.

 • Stahujte na této adrese (557 kB).
 • Desdemona Personal Finder 1.0 - shareware
  Desdemona Personal Finder je český nástroj a slouží pro rychlé fultextové hledání dokumentů na vašem disku. Hledat je možno mezi několika formáty (txt, pdf, doc). Můžete prohledávat pevné disky, DVD, CD-ROMy, síťové disky a další připojitelná zařízení. Ještě před tím je však nutné provést indexování disku. Po každé změně či přesunutí souboru je nutné provést znovu zaindexování. Nalezené dokumenty si můžete nechat zobrazit v náhledu a ten tisknout. Vyžaduje Java Runtime Environment JRE, nejméně verze 1.4.0.

 • Stahujte na této adrese (13.5 MB).
 • Search Dialog 0.3 – freeware
  Další vyhledávácí mechanismus vyžadující pro svoji práci jazyk JAVA. Výhoda tohoto prográmku je, že běží na všech platformách, které podporují JAVu (LINUX, Windows, MAS atd.). Vyhledává jak soubory, tak i adresáře. Možné je využít i vyhledávání dle velikosti dat.

 • Stahujte na této adrese (23 kB).
 • Instant File Name Search 1.2 – freeware
  Vyhledávač souborů. Po instalaci provede průzkum dat na discích (vč. síťových) čímž si vytvoří databázi všech dostupných souborů. Vyhledávat lze podle jména souboru, částečného jména souboru, přípony souboru. K dispozici jsou i další pokročilé možnosti. Vítaná je i možnost nastavení, která média či složky mají být indexována.

 • Stahujte na této adrese (458 kB).
 • FileBolter 4.2.1 - freeware
  Vyhledávač podobný tomu standardnímu ve Windows. Můžete si definovat filtry pro hledané soubory, používat masky. K dispozici jsou také speciální funkce (prostřednictvím plug-inů) pro vyhledávání obrázků či MP3 souborů. Výsledky lze zobrazit v grafech.

 • Stahujte na této adrese (721 kB).
 • Filehand Search 2.1 - shareware
  Filehand Search přináší na váš počítač vyhledávání podobné tomu na internetu. Jeho používáním tak můžete najít informace uložené ve vašem počítačovém systému se stejným klidem a rychlostí, jako kdybyste hledali pomocí některého známého vyhledávače na internetu, jako je např. Google či Yahoo. Výsledky lze řadit podle jejich relevantnosti. Navíc prohledává i uvnitř souborů.

 • Stahujte na této adrese (671 kB).
 • LAN Search Pro 7.0 - shareware
  Jeden z nejlepších nástrojů pro rychlé vyhledávání PC na lokální síti. Vy můžete hledat specifické názvy souborů, nebo specifické typy souboru. Vyhledávací nástroj v sobě navíc zahrnuje schopnost hledat skryté síťové zdroje, zdroje omezeného přístupu, IP subsítě, síťové FTP servery a mnohem více. Obsahuje vestavěného heslového manažera pro přihlášení do sítě s omezeným přístupem.

 • Stahujte na této adrese (768 kB).
 • Beyond Search 3.4 – shareware
  Nesmíme zapomenout také na vyhledávání na FTP serverech. Pro tyto účely lze vřele doporučit nástroj Beyond Search. Specializuje se i na vyhledávání na místních sítích. Kromě klíčových slov může hledat také podle velikosti či data vytvoření souborů. Nečiní mu problémy najít i skryté soubory. Podporuje velké množství třídění a výsledky lze exportovat do HTML souboru.

 • Stahujte na této adrese (665 kB).
 • HTML Scanner 0.993 - shareware
  Tento prográmek slouží tentokrát pro vyhledávání textu v souborech typu HTML. Nalezené výsledky jsou zobrazeny v integrovaném prohlížeči. Dobrá je možnost využít zvýrazňování hledaného výrazu, či si nechat výsledky uložit do HTML nebo TXT souborů. Vítaná je jistě i možnost ignorovat HTML tagy, takže dochází k vyhledávání pouze v čistém textu.

 • Stahujte na této adrese (120 kB). • Nejčtenější

  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

  Majitel firmy Tesla Elon Musk.

  Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...  Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

  Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

  Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

  Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

  YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

  Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

  Zuckerberg přiznal chybu, která škodila i v Česku. Slíbil nápravu

  Mark Zuckerberg na Facebook Communities Summitu v Chicagu 2017

  Šéf internetové společnosti Facebook Mark Zuckerberg přiznal, že jeho firma zklamala své uživatele a chybovala, když...

  Další z rubriky

  Stáhněte si zdarma: Pořady tuzemských TV, i když nejste on-line

  Ilustrační foto

  Stahovač FreeRapid Downloader stáhne soubory z různých míst i streamované videa z YouTube, ČT, TV Prima, Nova apod....

  Evropská ochrana autorských práv by poškodila programátory, varuje Github

  Fiktivní ukázka toho, jak by podle Githubu mohla vypadat ochrana copyrightu

  Pokud by EU nařídila filtrování obsahu při jeho nahrávání, mohlo by to ohrozit programátory a zpomalit vývoj projektů,...

  Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

  Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

  Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

  Najdete na iDNES.cz