Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Snadnější vyhledávání dat na PC (Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma 47/04)

aktualizováno 
Často hledáte informace na vašem pevném disku a nástroj integrovaný ve Windows vám k tomu již nestačí? Tak zkuste některou z jeho alternativ. S větším komfortem a přesností tak budete moci nejen vyhledávat soubory a složky, ale také informace uvnitř dokumentů a to aniž byste je otevřeli.

Pokud si nyní myslíte, že na poli vyhledávání dat na lokálních discích osobních počítačů byl dlouho velký klid, pak nemáte pravdu. Ano, tyto vody sice nedávno rozvířil jeden z nejlepších celosvětových internetových vyhledávačů představením svého řešení, ale podobných produktů pro vyhledávání existuje četné množství.

Ti z vás, kteří pro svoji práci či zábavu používají operační systémy společnosti Microsoft, jistě znají funkci Hledat. Možná si tak ještě vzpomenete na doby, kdy vám zachránila život, když jste uložený soubor na pevném disku PC ne a ne najít. Avšak u Google si asi řekli, že je čas jít dál, a proto představili světu betaverzi programu Google Desktop Search. Nechcete-li testovat „nehotové“ projekty, můžete vyzkoušet některý jiný vyhledávač osobních PC.

Již delší dobu totiž můžeme používat  řadu konkurenčních programů. S některými z nich, bychom vás dnes chtěli seznámit. Konečně tak např. budete moci specifikovat mnoho vyhledávacích podmínek, které chcete. Nezapomněli jsme ani na aplikace, vyhledávající informace po LAN síti a dokonce ani na prohledávání FTP serverů. Pojďte se podívat na dnešní desítku vyhledávacích mechanismů.

Osobní vyhledávače PC:

Google Desktop Search (beta) - freeware
Google má obrovské zkušenosti s vyhledáváním na celosvětové síti a tak se pustil i do produktu pro hledání informací na místních discích PC. Google Desktop Search (beta) uživateli umožňuje prohledávat elektronickou poštu v programech Microsoft Outlook a Outlook Express, v historii chatovacího programu AOL Instant Messenger i internetové stránky prohlížené programem Internet Explorer. Vedle dalších funkcí umí vyhledávač projíždět také texty vytvořené pro Microsoft Word, Excel a PowerPoint. Problémy mu nečiní ani prohledávání klasického textu, či vyhledávání typu souborů. 

 • Stahujte na této adrese (450 kB).
 • Harddisk Search and Stats 2.1 - freeware
  Jednoduchý diskový vyhledávací nástroj pro vaše PC. Prohlíží vaše mechaniky, složky, nebo soubory, dle jednoho nebo více specifikovaných klíčových slov. Poté zobrazí celý seznam souborů, jenž našel a je jen na vás, zda budete chtít soubor otevřít v asociovaném programu, nebo interním prohlížeči. Obsahuje rekurzivní hledání, filtry pro hledání souborů podle přípony a také podporuje tzv. wildcards. Program podporuje všechny ASCII/text-based typy souborů, a nevyžaduje instalaci.

 • Stahujte na této adrese (557 kB).
 • Desdemona Personal Finder 1.0 - shareware
  Desdemona Personal Finder je český nástroj a slouží pro rychlé fultextové hledání dokumentů na vašem disku. Hledat je možno mezi několika formáty (txt, pdf, doc). Můžete prohledávat pevné disky, DVD, CD-ROMy, síťové disky a další připojitelná zařízení. Ještě před tím je však nutné provést indexování disku. Po každé změně či přesunutí souboru je nutné provést znovu zaindexování. Nalezené dokumenty si můžete nechat zobrazit v náhledu a ten tisknout. Vyžaduje Java Runtime Environment JRE, nejméně verze 1.4.0.

 • Stahujte na této adrese (13.5 MB).
 • Search Dialog 0.3 – freeware
  Další vyhledávácí mechanismus vyžadující pro svoji práci jazyk JAVA. Výhoda tohoto prográmku je, že běží na všech platformách, které podporují JAVu (LINUX, Windows, MAS atd.). Vyhledává jak soubory, tak i adresáře. Možné je využít i vyhledávání dle velikosti dat.

 • Stahujte na této adrese (23 kB).
 • Instant File Name Search 1.2 – freeware
  Vyhledávač souborů. Po instalaci provede průzkum dat na discích (vč. síťových) čímž si vytvoří databázi všech dostupných souborů. Vyhledávat lze podle jména souboru, částečného jména souboru, přípony souboru. K dispozici jsou i další pokročilé možnosti. Vítaná je i možnost nastavení, která média či složky mají být indexována.

 • Stahujte na této adrese (458 kB).
 • FileBolter 4.2.1 - freeware
  Vyhledávač podobný tomu standardnímu ve Windows. Můžete si definovat filtry pro hledané soubory, používat masky. K dispozici jsou také speciální funkce (prostřednictvím plug-inů) pro vyhledávání obrázků či MP3 souborů. Výsledky lze zobrazit v grafech.

 • Stahujte na této adrese (721 kB).
 • Filehand Search 2.1 - shareware
  Filehand Search přináší na váš počítač vyhledávání podobné tomu na internetu. Jeho používáním tak můžete najít informace uložené ve vašem počítačovém systému se stejným klidem a rychlostí, jako kdybyste hledali pomocí některého známého vyhledávače na internetu, jako je např. Google či Yahoo. Výsledky lze řadit podle jejich relevantnosti. Navíc prohledává i uvnitř souborů.

 • Stahujte na této adrese (671 kB).
 • LAN Search Pro 7.0 - shareware
  Jeden z nejlepších nástrojů pro rychlé vyhledávání PC na lokální síti. Vy můžete hledat specifické názvy souborů, nebo specifické typy souboru. Vyhledávací nástroj v sobě navíc zahrnuje schopnost hledat skryté síťové zdroje, zdroje omezeného přístupu, IP subsítě, síťové FTP servery a mnohem více. Obsahuje vestavěného heslového manažera pro přihlášení do sítě s omezeným přístupem.

 • Stahujte na této adrese (768 kB).
 • Beyond Search 3.4 – shareware
  Nesmíme zapomenout také na vyhledávání na FTP serverech. Pro tyto účely lze vřele doporučit nástroj Beyond Search. Specializuje se i na vyhledávání na místních sítích. Kromě klíčových slov může hledat také podle velikosti či data vytvoření souborů. Nečiní mu problémy najít i skryté soubory. Podporuje velké množství třídění a výsledky lze exportovat do HTML souboru.

 • Stahujte na této adrese (665 kB).
 • HTML Scanner 0.993 - shareware
  Tento prográmek slouží tentokrát pro vyhledávání textu v souborech typu HTML. Nalezené výsledky jsou zobrazeny v integrovaném prohlížeči. Dobrá je možnost využít zvýrazňování hledaného výrazu, či si nechat výsledky uložit do HTML nebo TXT souborů. Vítaná je jistě i možnost ignorovat HTML tagy, takže dochází k vyhledávání pouze v čistém textu.

 • Stahujte na této adrese (120 kB).


 • Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

  Horký nápoj v horkém létě?

  Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

  Další z rubriky

  Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

  Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

  Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

  Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

  Ilustrační foto - notebook

  Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

  Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

  Ilustrace - notebook

  Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz