Software, co pomůže Windows se správou ikonek nebo s průhledností

aktualizováno 
Funkce pracovní plochy Windows 7 jsou vyspělé, ale stále je mnoho oblastí, kde nestíhají. Pomoci tak může třeba software pro přichytávání oken programů k hranám obrazovky, na snímání obsahu pracovní plochy nebo pro zapamatování aktuálního rozmístění ikon na pracovní ploše pro pozdější využití.

Ilustrační snímek

DesktopOK

Jednoduchý program DesktopOK se vám bude hodit v případě, kdy ke svému počítači připojujete různé displeje či projektory nebo často měníte jeho rozlišení. Program DesktopOK ukládá v pravidelných intervalech (nebo na kliknutí myší) aktuální rozmístění ikon na pracovní ploše, které díky tomu můžete kdykoli později obnovit. Rovněž je možné automaticky ukládat rozložení ikon při každém vypnutí počítače a při zapnutí jej opět obnovit.

Také můžete mít připravena různá rozložení ikon pro různá rozlišení displeje nebo pro více uživatelů jednoho počítače. Všechna uložená rozlišení ikon lze popsat, tak abyste snadno vybrali správné rozmístění ikon pro konkrétní displej a jeho rozlišení. Program DesktopOK se neinstaluje, po spuštění automaticky pracuje na pozadí operačního systému Windows.

DesktopOK stahujte ze Slunečnice zde (0,07 MB, freeware), verzi pro 64bitové edice Windows zde (0,2 MB, freeware).

DesktopOK pohlídá vaše oblíbené rozložení ikon na pracovní ploše i v případě

DesktopOK pohlídá vaše oblíbené rozložení ikon na pracovní ploše i v případě změny rozlišení nebo připojení jiného displeje

Cute Screen Recorder

Windows 7 sice obsahují funkci na snímání obsahu pracovní plochy a oken spuštěných aplikací do obrázků, s nahráváním videa s děním na pracovní ploše si ovšem neporadí.

Zcela zdarma ale můžete použít nástroj Cute Screen Recorder, který umí nahrát obsah celé pracovní plochy nebo jakéhokoli okna programu jako video v běžných formátech WMV, MP4 nebo Flash. Pokud tedy chcete vytvořit třeba návod na použití nějakého programu pro vaše rodiče nebo z jakéhokoli jiného důvodu nahrát obsah pracovní plochy, máte k dispozici nástroj, který umožňuje i přesnou volbu rozměrů okna pro nahrávání v pixelech a rovněž i záznam zvuku. Kromě obrazu s děním na pracovní ploše nahraje Cute Screen Recorder i namluvený komentář.

Cute Screen Recorder stahujte ze Slunečnice zde (4,5 MB, freeware).

Cute Screen Recorder nahraje veškeré dění na pracovní ploše počítače nebo obsah

Cute Screen Recorder nahraje veškeré dění na pracovní ploše počítače nebo obsah zvoleného okna programu

Alt-Tab Thingy

I přes líbivý 3D efekt přepínání oken ve Windows 7, byste možná od moderního operačního systému očekávali vyspělejší funkce. Existuje ovšem aplikace Alt-Tab Thingy, která pracuje na pozadí operačního systému a po stisknutí kombinace Alt + Tab zobrazí vlastní prostředí pro přepínání oken aplikací s jejich náhledy a dalšími užitečnými funkcemi.

Okno vybraného programu nemusíte jen přepnout do popředí, ale třeba jej také maximalizovat, minimalizovat či zavřít. V možnostech nastavení programu najdete dále třeba i předvolby řazení oken (podle posledního použití, abecedně apod.), jejich zprůhlednění nebo vytvoření vlastního seznamu oken, která nebudou mezi náhledy zobrazena.

Alt-Tab Thingy stahujte ze Slunečnice zde (0,5 MB, freeware).

Alt-Tab Thingy nabízí přepínání oken spuštěných programů bez vizuálních efektů,

Alt-Tab Thingy nabízí přepínání oken spuštěných programů bez vizuálních efektů, zato s dodatečnými funkcemi

AquaSnap

Snadno použitelný program AquaSnap rozšiřuje funkci přichytávání oken programů k hranám obrazovky ve Windows 7. Navíc jeho funkce neslouží pouze pro Windows 7, ale můžete je využít i ve starších verzích Vista nebo XP. Nástroj AquaSnap umí nastavit přichytávání oken programů nejen k horní hraně (maximalizace okna) nebo pravé či levé straně (roztažení okna na přesnou polovinu plochy) obrazovky, ale nabízí i přichycení k libovolnému rohu obrazovky a úpravu rozměrů okna na čtvrtinu pracovní plochy.

Mezi funkcemi a možnostmi nastavení programu AquaSnap najdeme například i zatřesení oknem, po kterém se buďto minimalizují všechna ostatní okna, nebo se aktuální okno zprůhlední. Můžete také využít průhlednost okna při přesouvání a mnoho dalších šikovných funkcí či nastavení.

AquaSnap stahujte ze Slunečnice zde (2,6 MB, freeware), přenosnou verzi pro použití bez instalace zde (1,9 MB, freeware).

AquaSnap dále rozšiřuje funkce Windows 7 na přichytávání oken k hranám

AquaSnap dále rozšiřuje funkce Windows 7 na přichytávání oken k hranám obrazovky a poskytuje je i Windows ve verzích Vista a XP

Actual Transparent Window

Program Actual Transparent Window, dostupný za mírný poplatek, rozšiřuje možnost průhlednosti horního okraje oken aplikací ve Windows 7 na celý jejich obsah. Vedle volby stupně průhlednosti okna je k dispozici také nastavení průhlednosti aktivních a neaktivních oken nebo speciální mód pro ovládání okna, ležícího pod jiným, průhledným oknem.

Nastavení průhlednosti lze vyvolat pomocí nového tlačítka, které Actual Transparent Window přidá na všechna okna programů. Zároveň lze přesně nastavit vlastnosti oken konkrétních aplikací. Zkušební verzi programů můžete používat 7 dní.

Actual Transparent Window stahujte ze Slunečnice zde (4,1 MB, trialware).

Actual Transparent Window umí nastavit průhlednost u oken všech aplikací

Actual Transparent Window umí nastavit průhlednost u oken všech aplikací provozovaných v operačních systémech Windows

Dual Monitor Tools

Pro nastavení zobrazení na více displejích připojených k jednomu počítači se vám se vám může hodit sada jednoduchých nástrojů Dual Monitor Tools. Soubor obsahuje několik samostatných aplikací, které se před použitím nijak neinstalují. Nástroj Swap Screen přenáší okna aplikací mezi displeji nebo je minimalizuje pomocí klávesových zkratek.

Program Dual Launcher spouští okna s vašimi oblíbenými programy v přesné pozici na zvoleném monitoru. Dual Wallpaper nastaví obrázky či fotky na pozadí každého z připojených displejů. K volbě primárního monitoru nebo vypnutí nepotřebného displeje slouží nástroj DisMon. Aplikace Dual Snap sejme obrázek pracovní plochy na vybraném displeji a zobrazit jej na druhém monitoru.

Dual Monitor Tools stahujte ze Slunečnice zde (0,2 MB, freeware).

Připojení více displejů k jednomu počítači je stále častější – pro nastavení

Připojení více displejů k jednomu počítači je stále častější – pro nastavení jejich zobrazení lze použít sadu nástrojů Dual Monitor Tools

Jaké jsou vaše oblíbení nástroje na vylepšení funkcí Windows? Podělte se o svoje zkušenosti a tipy s ostatními uživateli.

Autor:

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Aplikace vám poradí, kdy zalít kytky, jiná dá nápad na domácí výrobky

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte aplikaci s neustále rozšiřovanou databází zajímavých nápadů na domácí výrobky, průvodce historickými...

Tipy pro Windows 10: reaktivujte náhled plochy nebo zapněte průhlednost

Tipy a triky pro Windows 10

Podíváme se na to, jak změnit heslo pro přístup do Windows, jak se nenechat přesměrovat na podvodnou stránku či jak...

Digitální kuchařky poradí se zdravým i levným vařením

Ilustrační foto - vaření

Generátor receptů pro přípravu jídel podle příležitosti či ingrediencí najdete na webu, ale také ve smartphonu a...

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz