Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Software: Přišla doba páření?

aktualizováno 
Taky vás v červnu šokovala zpráva, že Microsoft potají vedl námluvy se SAPem? Jen klid. Nechci nijak strašit, ale řekl bych, že podobných překvapení se asi dočkáme čím dál častěji. Softwarové společnosti mají našlápnuto jako nikdy předtím a začínají myslet opravdu světově. Ti, kdo se ještě včera vůbec neměli rádi, se mohou už zítra docela upřímně objímat.

Podívejte se třeba na SAP. Ještě před takovými pěti roky ani „počítačoví“ lidé kolikrát nevěděli, co je tahle firma vlastně zač. No jasně, říkali jsme si, jsou to Němci, dělají systémy pro velké podniky, snad nějaké to účetnictví nebo ERP. O víc jsme se obvykle nestarali. Automatizace podnikových procesů není právě téma, které by jednoho chytlo, že ne?

A vidíte, uplynul nějaký čas a všechno je jinak. O SAPu a jeho pohádkových ziscích se najednou mluví všude. Je tak

zajímavý, že by si jej rád koupil i Microsoft. I přesto, že by za něj musel dát nejméně 50 miliard dolarů. Opakuji nejméně, protože padesát miliard je jen momentální hodnota SAPu na burze. A tu by Bill Gates musel o pořádný kus přeplatit, aby to pro akcionáře bylo zajímavé.

I když zásnuby nakonec nedopadly, pořád to něco znamená. Například to, že software – včetně toho „nudného“ ERP (Enterprise Resource Planning) — je opravdu v kurzu.

Počítačový průmysl vždycky tak trochu připomínal dětskou houpačku. Na jedné straně lamželezové vyrábějící hardware, na druhé straně subtilní brýlaté týpky, které píší a prodávají prográmky. Celá léta měli ti první navrch. Byli slavní a vydělávali víc. Scott McNealy, šéf Sunu, vtipkoval, že software je vlastně jen „vlastnost“ hardwaru. Když se řeklo počítač, každý viděl jen pálku, kterou dá za procesor, harddisk a monitor. Na cenu software se nemyslelo — to byla drobnost, která se „dořeší“ později.

Jak šel čas, poměr sil se obrátil. Software udělal revoluční skoky (web, email, ERP), které úplně změnily styl

Vývojáři software tedy mají peníze. A kde jsou peníze, přichází logicky i chuť nakupovat. Třeba další softwarové firmy, aby peněz bylo ještě víc. Proto se Oracle už tak dlouho snaží pohltit PeopleSoft. A proto se Microsoft může vážně zajímat o SAP.

podnikání. Naproti tomu hardware vlastně jen postupně zrychluje — což je sice šikovné, ale je to nuda. A díky tomu je najednou všechno jinak. Software je ta výrazně dražší položka, když si pořizujete nový počítač nebo síť. Software je taky potřeba důkladněji vybírat, protože jeho změna víc bolí. Věci zašly tak daleko, že Bill Gates i Jonathan Schwartze ze Sunu teď shodně tvrdí, že hardware už je jen obyčejná komodita a jednou může být klidně zdarma.

Software už teď vydělává víc. Dobře je to vidět třeba na IBM. Její softwarová divize má tržby kolem 14,3 miliardy dolarů a z toho má hrubý zisk 12,4 miliardy. Hardwarová sekce je mnohem větší (28 miliard), ale vymáčkne ze sebe jen osm miliard zisku. A obří oddělení služeb (tržby 43 miliard) firmě vynese jen jedenáct miliard.

Vývojáři software tedy mají peníze. A kde jsou peníze, přichází logicky i chuť nakupovat. Třeba další softwarové firmy, aby peněz bylo ještě víc. Proto se Oracle už tak dlouho snaží pohltit PeopleSoft. A proto se Microsoft může vážně zajímat o SAP.

Už v roce 1999 se novináři ptali Billa Gatese, jestli Microsoft uvažuje o tom, že by dělal velké podnikové systémy jako SAP nebo Oracle. Absolutně ne, zněla odpověď — to není v našem stylu, není to obor, který by nás zajímal.

O pět let později by Microsoft klidně SAP koupil. Čím to? Bill Gates celá léta spoléhal na hromadnou výrobu. Prodával malé kousky software pro obyčejná PC, ale prodával je v ohromném množství. Vychoval otesánka, který potřebuje i další zdroje jídla, aby si udržel růst. Jedním z těchto zdrojů může být ERP software. Je to úplně jiný trh, kde se zákazníci nepočítají na stamilióny, ale třeba jen na tisíce. Zboží neprodáte tolik, ale zase je každý kus o hodně dražší.

V oboru podnikového software se ještě dají čekat velké přesuny. Jestli Oracle nedokáže spolknout PeopleSoft, může se místo toho zaměřit na BEA Systems. V tom případě by se zase nabízelo, aby se PeopleSoft spojil se Siebelem. To je třeba vize, které věří analytik Jason Maynard z firmy Merrill Lynch. A klidně bychom k tomu mohli přidat, že Microsoft svou mocnou tlapou může ještě všechno zamíchat. Když mu to nevyšlo se SAPem, mohl by místo toho zkusit PeopleSoft. Ten je SAPu v mnohém podobný, ale přece jen menší. Pro Microsoft, který má na hromádce 56 miliard v hotovosti, by to bylo zvládnutelné sousto. Jestli Bill Gates do světa ERP chce, dřív nebo později se tam dostane. Ještě si užijeme.


Martin Jaroš
stálý spolupracovník Professional Computingu a magazínu Telnet.cz

Další informace najdete na stránkách www.telnet.cz.

 
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: Dostaňte z OneDrivu maximum

Tipy a triky pro Windows 10

OneDrive není jen služba ve Windows. Jde o celou platformu, která uživatelům umožňuje manipulovat s daty i mimo PC...

uTorrent opravuje chybu, která mohla uživatele vystavit nebezpečí

uTorrent

Oprava klienta služby uTorrent odstraní problém, který mohl uživatele nalákat na podvodné stránky.

Vylepšete si Skype například aktivací nahrávání konverzace

„Žijete v Severní Americe?“ ptala se třída z Červeného vrchu. „Néé,“ usmívají...

Nejen textovou komunikaci, ale také tu zvukovou či videohovory včetně těch konferenčních je možné zaznamenat a uchovat...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz