Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Software zdarma: oprava Windows či převod textu do mluveného slova

aktualizováno 
Osvědčená sada aplikací Glary Utilities se postará o opravu Windows. Doplněk SpeakIT! pro Chrome převede text do mluveného slova. Rozšířit si kontextové menu o nové funkce umožní Right Click Enhancer. A s ImWatcher budou všechny vaše kamery k dispozici v jednom rozhraní.

Foto: SXC.hu | foto: Creative Commons

Glary Utilites 5.5 – freeware

Pokud počítač vykazuje chyby a vše mu dlouho trvá, potom je čas pokusit se o jeho softwarovou očistu. Tento proces mnozí odborníci zatracují, ale je určitě lepší volbou než zdlouhavá nová instalace.

Existuje celá řada aplikací snažících se vyčistit Windows a obnovit tak jejich výkon a funkčnost. Jen zlomek z nich je však šetrných k systému a dokáže mu pomoci. Balíček aplikací pod označením Glary Utilites patří k těm, které to umí a je velmi dobře přijímán všemi uživateli, kteří ho vyzkoušeli. Nenahradí odborného PC technika, ale může vám pomoci odhalit, kde něco skřípe. Obsahuje řadu nástrojů pro zrychlení, vyčištění a údržbu systému. V hlavním okně tak nabízí funkce jako například odstranění nepoužívaných systémových souborů, odstranění nekorektních záznamů v registru, smazání historii prohlížení internetu, analýza velikosti využitého diskového prostoru, vyhledání duplicitních souborů, optimalizace paměti, analýza souborů, změna nastavení programů startujících se s Windows a ještě mnohem více. Zdarma dostupná verze nenabízí automatickou údržbu a také neobsahuje některé méně podstatné funkce.

Glary Utilites
Informace o programu
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
+ analýza zdraví systému
+ řada nástrojů po ruce
+ poloautomatické čištění
- nabízí k instalaci další software
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (15,5 MB).

SpeakIt! 0.2 – freeware

Možná jste již někdy narazili na to, že byste uvítali převést text do mluveného slova. Tato pomoc se může hodit nejen zrakově postiženým, ale také třeba v případech, kdy prostě nechcete číst, ale spíše poslouchat. Jediné, co budete muset udělat, je označit pomocí myši text k přečtení. Následně vpravo nahoře kliknete na tlačítko reproduktoru (či použijte klávesovou zkratku Ctrl + Shift + S) a po chvilce začne předčítání ženským hlasem. I přestože čeština patří k nejsložitějším jazykům na převod, musíme říci, že výsledky jsou dobré, v anglickém jazyce potom již není co vytknout. V nastavení máte možnost měnit další parametry jako rychlost čtení, úroveň hlasitosti atd.

SpeakIt!
Informace o programu
Jako doplněk pro: Chrome
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ jednoduché na použití
+ hlas nezní zcela roboticky
- na češtině je stále co zlepšovat
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (1 MB).

Right Click Enhancer 4.4 – freeware

Kontextové menu Windows obsahuje řadu funkcí. Ty se mění podle toho, co si přejete udělat. Nabídka může být jiná, pokud kliknete pravým tlačítkem myši na obrázek, nebo třeba na spustitelný soubor. Známe možnost, díky které můžete snadno přidávat další volby.

Jmenuje se Right Click Enhancer a je to takový klikací editor nejen této nabídky. Po spuštění se zobrazí několik voleb. Hned první slouží k úpravě kontextového menu, kde si můžete přidat volby jako kontrolu verifikace, vytvořit výpis z aktuálního umístění, aktivovat tlačítko Božský mód, možnost otevřít Ovládací panel atd. Změny jsou po zakliknutí aplikovány ihned. Program dále umožňuje měnit i další menu. Například další možnost je připravena pro změnu volby Odeslat do, nebo si můžete vytvořit zcela nové menu, vybrat si, v jakých programech se budou otevírat vybrané programy či editovat menu v IE/Edge.

Right Click Enhancer
Informace o programu
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
+ možnost snadno přidávat funkce
+ upravuje i další volby
- uvítali bychom možnost deaktivovat i stávající volby
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (4,1 MB).

ImWatcher 1.1 – freeware

Ještě jste nenašli dohledový systém pro vaše webové a IP kamery? Potom zkuste novinku jménem ImWatcher, která nabízí řadu zajímavých funkcí.

Tento osobní kamerový systém podporuje připojení více kamer, a to jak těch webových, tak i IP kamer. Můžete je tak nejen sledovat, ale i nahrávat, a to současně (třeba všechny najednou). Pro každou z nich si lze přitom nastavit individuální funkce. Podporuje i detekci pohybu, takže v případě, že je vyžadováno nahrávání jen tehdy, pokud se něco děje, lze nastavit i toto. Během záznamu je možné pořizovat i snímky. A pokud by se mělo nahrávat v pravidelných intervalech, stačí tuto vlastnost zapnout a definovat časy.

ImWatcher
Informace o programu
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
+ umožňuje sledovat a nahrávat najednou více kamer
+ detekce pohybu
+ jak pro webové, tak IP kamery
- nezjištěno
85 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (14,1 MB).Nejčtenější

Okamura má na fotce z posilovny přifouknuté svaly. Jak poznat fotomontáž

Ukázka nepovedené fotomontáže z posilovny. Mřížka v pozadí ukazuje, k jakému...

Předseda SPD se na svém oficiálním profilu na Facebooku pochlubil fotkami z posilovny. Komentátoři si všimli, že fotka...

Prahu by zatopila radioaktivní voda. Ihned by umřely desítky tisíc lidí

Celkový pohled na Prahu zatopenou vodou z Orlické a Slapské přehrady v rámci...

Píše se rok 1982 a Prahu zasahuje mohutná přívalová vlna z protržené Slapské a Orlické přehrady. Je to dílo nepřítele...Dvakrát přežil ohnivé peklo a vrátil se do boje. Chybu udělal po válce

František Truhlář před válkou

Letec RAF František Truhlář přežil dvě těžké havárie při návratech z bojových letů. Při obou utrpěl těžké popáleniny,...

Proč chtěl Hitler Svatý grál a archeologie za ČSSR nebyla marxistická

Svastika na archaické řecké keramice (8. století před Kr., Archeologické muzeum...

Jedním z oblíbených triků propagandy a propagandistů je návrat k mýtům a ohýbání historie do podoby, která politickému...

Tohle astronomové ještě neviděli. Přiletěla první mezihvězdná planetka

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

V naší soustavě už více či méně dobře známe 750 tisíc různých planetek a dalších menších těles. Ale žádný z nich se...Další z rubriky

Naučte se zdarma modifikovat PDF dokumenty

Ilustrační foto

Neexistuje mnoho aplikací pro plnohodnotnou úpravu dokumentů v PDF zdarma. Jestliže však potřebujete někde něco...

Nový Firefox vyzývá Chrome na souboj, ale přibere vyhledávání Googlu

Nový Firefox Quantum slibuje nebývalou rychlost.

Mozilla vydala zbrusu novou verzi prohlížeče Firefox, který přináší vyšší rychlost i nové funkce.

Vyčistěte si tablet od zbytečností nebo sledujte nezávislé filmy

Tablet pro práci zábavu.

Nová verze internetového prohlížeče Firefox přichází s radikálními změnami. Vyzkoušet můžete také aplikace na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz