Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Software zdarma: oprava Windows či převod textu do mluveného slova

aktualizováno 
Osvědčená sada aplikací Glary Utilities se postará o opravu Windows. Doplněk SpeakIT! pro Chrome převede text do mluveného slova. Rozšířit si kontextové menu o nové funkce umožní Right Click Enhancer. A s ImWatcher budou všechny vaše kamery k dispozici v jednom rozhraní.

Foto: SXC.hu | foto: Creative Commons

Glary Utilites 5.5 – freeware

Pokud počítač vykazuje chyby a vše mu dlouho trvá, potom je čas pokusit se o jeho softwarovou očistu. Tento proces mnozí odborníci zatracují, ale je určitě lepší volbou než zdlouhavá nová instalace.

Existuje celá řada aplikací snažících se vyčistit Windows a obnovit tak jejich výkon a funkčnost. Jen zlomek z nich je však šetrných k systému a dokáže mu pomoci. Balíček aplikací pod označením Glary Utilites patří k těm, které to umí a je velmi dobře přijímán všemi uživateli, kteří ho vyzkoušeli. Nenahradí odborného PC technika, ale může vám pomoci odhalit, kde něco skřípe. Obsahuje řadu nástrojů pro zrychlení, vyčištění a údržbu systému. V hlavním okně tak nabízí funkce jako například odstranění nepoužívaných systémových souborů, odstranění nekorektních záznamů v registru, smazání historii prohlížení internetu, analýza velikosti využitého diskového prostoru, vyhledání duplicitních souborů, optimalizace paměti, analýza souborů, změna nastavení programů startujících se s Windows a ještě mnohem více. Zdarma dostupná verze nenabízí automatickou údržbu a také neobsahuje některé méně podstatné funkce.

Glary Utilites
Informace o programu
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
+ analýza zdraví systému
+ řada nástrojů po ruce
+ poloautomatické čištění
- nabízí k instalaci další software
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (15,5 MB).

SpeakIt! 0.2 – freeware

Možná jste již někdy narazili na to, že byste uvítali převést text do mluveného slova. Tato pomoc se může hodit nejen zrakově postiženým, ale také třeba v případech, kdy prostě nechcete číst, ale spíše poslouchat. Jediné, co budete muset udělat, je označit pomocí myši text k přečtení. Následně vpravo nahoře kliknete na tlačítko reproduktoru (či použijte klávesovou zkratku Ctrl + Shift + S) a po chvilce začne předčítání ženským hlasem. I přestože čeština patří k nejsložitějším jazykům na převod, musíme říci, že výsledky jsou dobré, v anglickém jazyce potom již není co vytknout. V nastavení máte možnost měnit další parametry jako rychlost čtení, úroveň hlasitosti atd.

SpeakIt!
Informace o programu
Jako doplněk pro: Chrome
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ jednoduché na použití
+ hlas nezní zcela roboticky
- na češtině je stále co zlepšovat
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (1 MB).

Right Click Enhancer 4.4 – freeware

Kontextové menu Windows obsahuje řadu funkcí. Ty se mění podle toho, co si přejete udělat. Nabídka může být jiná, pokud kliknete pravým tlačítkem myši na obrázek, nebo třeba na spustitelný soubor. Známe možnost, díky které můžete snadno přidávat další volby.

Jmenuje se Right Click Enhancer a je to takový klikací editor nejen této nabídky. Po spuštění se zobrazí několik voleb. Hned první slouží k úpravě kontextového menu, kde si můžete přidat volby jako kontrolu verifikace, vytvořit výpis z aktuálního umístění, aktivovat tlačítko Božský mód, možnost otevřít Ovládací panel atd. Změny jsou po zakliknutí aplikovány ihned. Program dále umožňuje měnit i další menu. Například další možnost je připravena pro změnu volby Odeslat do, nebo si můžete vytvořit zcela nové menu, vybrat si, v jakých programech se budou otevírat vybrané programy či editovat menu v IE/Edge.

Right Click Enhancer
Informace o programu
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
+ možnost snadno přidávat funkce
+ upravuje i další volby
- uvítali bychom možnost deaktivovat i stávající volby
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (4,1 MB).

ImWatcher 1.1 – freeware

Ještě jste nenašli dohledový systém pro vaše webové a IP kamery? Potom zkuste novinku jménem ImWatcher, která nabízí řadu zajímavých funkcí.

Tento osobní kamerový systém podporuje připojení více kamer, a to jak těch webových, tak i IP kamer. Můžete je tak nejen sledovat, ale i nahrávat, a to současně (třeba všechny najednou). Pro každou z nich si lze přitom nastavit individuální funkce. Podporuje i detekci pohybu, takže v případě, že je vyžadováno nahrávání jen tehdy, pokud se něco děje, lze nastavit i toto. Během záznamu je možné pořizovat i snímky. A pokud by se mělo nahrávat v pravidelných intervalech, stačí tuto vlastnost zapnout a definovat časy.

ImWatcher
Informace o programu
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
+ umožňuje sledovat a nahrávat najednou více kamer
+ detekce pohybu
+ jak pro webové, tak IP kamery
- nezjištěno
85 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (14,1 MB).Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Co byste měli vědět, než miliardář Musk pošle svou Teslu kolem Slunce

Tesla Roadster před uzavřením do aerodynamického krytu rakety Falcon Heavy

Elon Musk na začátku prosince překvapil oznámením, že první exemplář rakety Falcon Heavy ponese místo obvyklého závaží...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: Google disk se naučil zálohovat soubory, fotografie a videa

Ilustrační foto

Google nabízí novou možnost automatického zálohování dat z PC či externího disku, ale také fotografií do vašeho...

Software zdarma: odhalte i ta nejskrytější zákoutí Windows

Ilustrační foto

Zprostředkují spojení mezi běžným uživatelem a operačním systémem na takové úrovni, že pochopíte, proč něco nefunguje...

Stáhněte si zdarma: stahování z YouTube či blokování touchpadu

Ilustrační foto

Praktický postranní panel pro pracovní plochu najdete v W8 Sidebar. Připojit a pracovat se soubory v ISO je hračkou pro...

Najdete na iDNES.cz