(ilustrační snímek) - V českých firmách je nainstalováno 39% softwaru...

(ilustrační snímek) - V českých firmách je nainstalováno 39% softwaru nelegálně, říká BSA. | foto: iDNES,cz

Softwarové pirátství v ČR stagnuje

  • 44
Podle aktuálně zveřejněných dat je míra softwarového pirátství již druhým rokem pod 40 procenty.

Podíl pirátského softwaru v tuzemských počítačích se loni zřejmě téměř nezměnil a pohyboval se mezi 38 a 39 procenty. V předchozím roce byla míra nelegálních programů 39 procent. Vyplývá to z prognózy protipirátské aliance BSA. Konečné výsledky za loňský rok zveřejní v květnu.

Česko stále patří mezi 30 zemí s nejnižším výskytem nelegálního softwaru.

Nicméně ztráty tuzemského softwarového odvětví stále rostou a představují zhruba 2,9 miliardy korun.

Loni pokračoval přesun používání pirátských programů z firem do domácností.

"Levná výpočetní technika a rychlý internet jsou vhodným podhoubím pro šíření nelegálního softwaru. Dlouholetý trend ústupu softwarového pirátství se tak možná dočasně zbrzdí," uvedl mluvčí BSA Jan Hlaváč.

Pirátský software se podle analytické firmy IDC daří držet na uzdě hlavně firmám, v nichž jsou zavedeny dobře fungující kontrolní mechanismy. "Mezi ně patří důsledná správa užívaného softwaru, přehled o nákupu počítačového vybavení, existence interních pravidel pro práci se softwarem a proškolování zaměstnanců," dodal Hlaváč. Většímu rozšíření v domácnostech bránily různé akce, ve kterých výrobci nabídli uživatelům levnější programy nebo výhodné licence pro více počítačů. Například Microsoft loni nabízel sadu Office s 50procentní slevou.

Překvapením pro mnoho firem bylo loňské sdělení BSA, že elektronická písma, takzvané fonty, mohou podléhat licenci podobně jako počítačové programy.

"Na písma se v praxi často vztahují i multilicenční podmínky, které v závislosti na výši platby za licenci stanovují, v kolika počítačích smí být písmo užíváno," vysvětlil mluvčí.

Letos se BSA bude snažit snížit míru pirátství dalšími kampaněmi ve firemním sektoru. "Naším cílem je letos plošně oslovit další desítky tisíc firem. Budeme se navíc snažit ve spolupráci s výrobci softwaru cíleně vytipovávat firmy, které dlouhodobě užívají nelegální software," dodal mluvčí. Protipirátské kampaně se zaměří na firmy do sta zaměstnanců.