Softwarovým pirátům nastávají krušné časy

  • 39
Soudy vynášejí stále přísnější tresty za nelegální užívání, distribuci či prodej počítačových programů. Zatímco dříve si soudy i při poměrně vysokých škodách vystačily s tresty veřejných prací či měsíčními podmínkami, v posledních letech jde o vysoké pokuty a několikaleté podmíněné tresty.

Uvedla to mluvčí české pobočky Business Software Alliance (BSA) Věra Marušiaková. BSA sdružuje počítačové firmy bojující proti softwarovému pirátství, česká pobočka funguje od roku 1998. Od té doby eviduje podle Marušiakové 632 případů počítačového pirátství, jen za loňský rok je to 127 případů. Nejčastěji se s programy nelegálně obchoduje v Praze a severních Čechách. Za loňský rok si firmy sdružené v BSA spočítaly škodu způsobenou piráty na více než 17 milionů korun.

Soudy loni vynesly odsuzující rozsudky za softwarové pirátství v 66 případech. Jeden z nejpřísnějších trestů postihl muže z východních Čech, který neoprávněně kopíroval počítačové programy a hry a prodával je prostřednictvím inzerátů a na internetu. Soud jej za to odsoudil k dvacetiměsíčnímu vězení s podmíněným odkladem na pět let.

V dalším případě porušovali autorská práva k počítačovým programům společně dva muži, 31letý a 21letý, z okresu Praha-západ. Dvojice neoprávněně zhotovovala kopie počítačových programů a her a prodávala je prostřednictvím internetu. Okresní soud v Praze - západ proti oběma pachatelům vynesl 12. května 2004 dva trestní příkazy. První z nich (31) byl potrestán trestem odnětí svobody v délce trvání 8 měsíců s podmíněným odkladem výkonu trestu na 2 roky, soud nařídil propadnutí věci, osobního počítače s příslušenstvím a 634 kusů CD nosičů; druhý obžalovaný (21) byl odsouzen k trestu odnětí svobody v délce trvání 1 roku s podmíněným odkladem výkonu trestu na 3 roky. Také v jeho případě soud nařídil propadnutí věci, osobního počítače obžalovaného s příslušenstvím, 2 hard-disky a 221 kusů CD nosičů. Oba trestní příkazy jsou pravomocné.

Jednatel středně velké pražské společnosti zabývající se prodejem hardwaru a softwaru byl v této souvislosti obviněn z porušování autorských práv k počítačovým programům. Policie během prohlídky zkontrolovala 10 firemních počítačů, kde bylo objeveno a zajištěno velké množství počítačových programů různých výrobců nainstalovaných a užívaných bez řádných licencí. Držitelům autorských práv k příslušným programům vznikla celková škoda v hodnotě 1,8 milionu korun, Adobe - 452 000 Kč, Autodesk – 205 000 Kč, Apple - 4200 Kč a Microsoft - 1 129 000 Kč. Výši škody potvrdil znalecký posudek.

Obvodní soud v Praze vydal dne 26. ledna 2004 trestní příkaz proti 29letému muži a uznal jej vinným z trestného činu porušování autorských práv. Byl odsouzen k trestu odnětí svobody na 1 rok s podmíněným odkladem výkonu trestu na 4 roky. Soud rovněž nařídil konfiskaci 752 CD nosičů. Pachatel způsobil poškozeným společnostem Adobe, Autodesk, Microsoft a Symantec škodu v hodnotě přibližně 620.000 Kč. Pachatel má právo proti trestnímu příkazu podat odpor.

Za nelegální softwary padl podle Marušiakové i první nepodmíněný trest, pachatel byl však zároveň odsouzen za podvod. "Na Slovensku však již padl nepodmíněný trest pouze za počítačové pirátství," uvedla. BSA úzce spolupracuje s policií. Financovala například informační kampaň, při níž policie v roce 2002 rozeslala malým a středním firmám varovné dopisy. V nich upozornila na to, že užívání nelegálního softwaru je trestný čin, za který hrozí až pětileté vězení.

Zdroj: BSA, ČTK