Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sonic Foundry CD Architect 5.0 - špička v audio CD masteringu se vrací (recenze)

aktualizováno 
Po několikaleté přestávce se do prodeje vrací jeden z vůbec prvních profesionálních masteringových programů pro PC - CD Architect od Sonic Foundry. V notně vylepšené verzi 5.0 nenechává nikoho na pochybách, že stále patří mezi špičku ve svém oboru.
Úvodem trocha teorie: Digitální mastering je logicky následujícím krokem po ukončení nahrávání a mixování, poslední článek v řetězci přípravy audio materiálu pro hudební CD. Je to fáze, při které dochází k finální úpravě digitální nahrávky a k řazení jednotlivých skladeb hudebního projektu na audio CD. Jedná se rovněž o proces, který předchází hromadnému lisování audio CD disků, jehož výsledkem je tzv. pre-master – hudební CD kompatibilní se standardem „Red Book“, obsahující audio materiál v podobě, ve které se dostane prostřednictvím CD přehrávače k posluchačům.

Mezi první a bezesporu také nejlepší programy, umožňující proměnit výkonný počítač PC v masterignové pracoviště, patřil ke konci minulého století bezesporu CD Architect od etablované firmy Sonic Foundry. Jako plug-in pro vlajkový editor Sound Forge rozšířil již tak bohaté možnosti tohoto profesionálního editoru o finální mastering. Přestože se alespoň zpočátku jednalo o jediný program svého druhu dostupný na platformě PC, který kromě většiny prestižních cen získal i komerčně zajímavou skupinu uživatelů, bylo překvapivě rozhodnuto, že se po několika aktualizacích v jeho dalším vývoji pokračovat nebude. S uvedením verze 4.5 editoru Sound Forge zmizel definitivně CD Architect z nabídkového listu Sonic Foundry. Toto rozhodnutí padlo navíc v době, kdy došlo k boomu vypalovaček a bez aktualizovaných ovladačů se z CD Architectu stal jednostranně orientovaný audio editor bez rozumného využití. Jeho místo postupem času obsadily specializované masteringové plug-iny pro většinu profesionálních audio editorů a také samostatně spustitelné aplikace. Za všechny jmenujme alespoň vydařený program Get It On CD firmy Steinberg.

CD Architect 5.0

K potěšení všech bývalých uživatelů CD Architectu se v Sonic Foundry rozhodli po několikaleté přestávce tento program oživit a na předvánoční trh uvést jeho notně inovovanou verzi 5.0. Pojďme se tedy společně podívat, jaké novinky poslední verze přináší.

CD Architect 5.0 CD Architect 5.0

Nejmarkantnější změnou je skutečnost, že CD Architect 5.0 existuje pouze jako samostatně spustitelný program, čímž odpadá potřeba vlastnit hostitelskou aplikaci (v tomto případě audio editor Sound Forge), jak tomu bylo u předchozí plug-in verze. Přibyla podpora efektových plug-inů ve formátu DirectX, takže je nyní možné zpracovávaná audio data upravit v reálném čase pomocí 20 DirectX efektů, které jsou součástí instalace. Popřípadě lze využít některé z více než tisíce dostupných efektů od nezávislých vývojářů v tomto formátu. Samozřejmostí je: podpora audio dat ve studiovém „high-end“ rozlišení 32bit/192kHz; vysoce kvalitní resamplování a dithering audio dat v reálném čase do CD rozlišení 16bit/44,1kHz; neomezený počet tvarovacích bodů hlasitostní obálky; nástroje pro „chytré“ přeskupení jednotlivých audio stop; databáze ovladačů pro většinu dostupných vypalovaček včetně mechanik a disků s USB a Firewire rozhraním; vylepšený Zoom; možnost vytištění seznamu Cue bodů; Audio Scrub a podpora zobrazení na dvou monitorech.

CD Architect 5.0

Díky intuitivnímu uživatelskému rozhraní a široké škále dostupných nástrojů je práce s programem velmi efektivní. Vstupní audio data lze získat nagrabováním jednotlivých audio stop přímo ze zvukového CD, nebo načtením audio souborů v některém z podporovaných formátů včetně následného rozeznání záložek a regionů z firemního editoru Sound Forge. Zvuková CD vytvořená s pomocí CD Architectu jsou plně kompatibilní s průmyslovým standardem „Red Book“ a obsahují následující data: číslo skladby, čas začátku stopy, index a UPC/MSN kódy. V souladu se zmíněným standardem může být na jeden disk vypáleno až 99 skladeb. Zápis na CD-R/W disk probíhá metodou DAO (Disk-At-Once), která uživateli umožňuje vsunout mezi jednotlivé stopy různě dlouhé pauzy, prolínat následné skladby, nebo vytvářet skryté stopy. Silnou stránkou CD Architectu je editace PQ kódů včetně časů stop, sub-indexů, ISRC kódů a příznaků Protection/Emphasis. Jsou-li pro vás ISRC kódy (sloužící pro jednoznačnou identifikaci skladby a pro automatizované zaznamenávání počtu přehrání v rádiích) důležité, potom si před zakoupením vypalovačky ověřte, zda podporuje jejich zápis. Ne všechny to umožňují. Vhod přijde rovněž možnost ověřit, zda vytvořené CD vyhovuje standardu „Red Book“ a funkce pro vypalování „naslepo“, eliminující špatně vypálená a tím pádem nepoužitelná CD.

CD Architect 5.0

Zaujalo-li vás výše uvedené seznámení s novinkami a vylepšeními v nejnovější verzi CD Architectu a rádi byste jej zakoupili, potom vězte, že po omezenou dobu je k dispozici za zaváděcí cenu 199 USD, a to jak ve verzi pro stažení z internetu, tak v boxované. Doporučená prodejní cena byla stanovena na 299 USD a možnosti programu můžete nezávazně vyzkoušet prostřednictvím volně šiřitelné demo verze.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: Změna metadat u hudebních souborů

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme, jak měnit popisky u hudebních souborů, ale také, jak zakázat zobrazovat informační hlášení, jak zakázat...

Při nahrávání v Snapchatu nemusíte držet tlačítko. Pokud víte, jak na to

Krok 9: Vraťte se na původní obrazovku. Na pravé straně se vám zobrazí šedé...

Majitelé iPhonů si mohou usnadnit pořizování videí na Snapchatu. Díky integrované funkci AssistiveTouch nemusí držet...

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Najdete na iDNES.cz