Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sonic Foundry Siren - program pro MP3 od profesionálů

  0:10aktualizováno  0:10
Firma Sonic Foundry je pověstná svými kvalitními profesionálními programy na zpracování digitálního zvuku. Jak to dopadlo, když se pustila na přeplněné pole MP3 programů?
Firma Sonic Foundry je pověstná svými kvalitními profesionálními programy na zpracování digitálního zvuku. Programy Sound Forge či ACID z její dílny není třeba nikomu, kdo se zabývá zvukem a hudbou na počítači, představovat. Sonic Foundry však neponechává stranou ani méně ambiciózní projekty. Jedním z takovým programů, zaměřených spíše na domácí použití, ale zachovávajících vysokou kvalitu zpracování, je program Siren zaměřený na MP3. Firma Sonic Foundry reagovala na rozšíření zvukového formátu MP3 již v posledních verzích svých zmíněných špičkových produktů a Siren je logickou reakcí na masové rozšíření hudby v komprimovaných formátech. Siren se řadí k programům nazývaným "all in one", které se dnes těší velké popularitě, protože v rámci jednoho programu uživatel získá všechny funkce potřebné k přehrávání, vytváření a organizování MP3 souborů. Z těchto programů jsme vám již představili oblíbený MusicMatch Jukebox či Media Jukebox.

SF Siren

Po spuštění programu Siren musíte zadat registrační číslo, jinak budou omezeny některé funkce. Hned na počátku program nabízí prohledání pevných disků pro zvukové soubory, které přiřadí do hudební knihovny. Siren si můžete nastavit jako výchozí přehrávač MP3, WMA, WAV souborů a zvukových CD. Bohatá programová nabídka je přehledně roztříděna do pěti oddílů - My Music, Audio CD, Explore, Get Music, Create Music. Jako v dalších výrobcích Sonic Foundry jsou prakticky všechny funkce přístupné i jako klávesové zkratky, což ocení ti, kteří se nikdy nesžili s myší a budou program používat často.

SF Siren

My Music je databáze zvukových souborů v počítači. Všechny soubory jsou bezprostředně přístupné a jsou tříděny na základě informací v ID3 tagu podle alb, interpretů a žánru. Popisy souborů (ID3 tag) je možné editovat. Z vybraných souborů si můžete vytvářet vlastní sestavy k přehrávání - playlisty.

V nabídce Audio CD je přístupný přehrávač CD. Z vloženého CD můžete jednoduše vytvářet komprimované hudební soubory a přidávat je do vaší hudební knihovny. K ukládaní si můžete vybrat z formátů MP3 a WMA. Dokud si program nezaregistrujete, máte k dispozici pouze omezený počet komprimací do formátu MP3. Grabování a kódování běží na pozadí, takže můžete s programem v klidu pracovat.

SF Siren

Siren má zabudovanou podporu internetové databáze kompaktních disků CDDB, z níž může pro zvukové CD automaticky doplnit informace o interpretovi, skladbě a albu. Informace čerpá též ze souboru cdplayer.ini nebo přímo z CD s CD-TEXTem.

SF Siren

V preferencích si můžete pro vytvářené soubory zvolit volbu Security. Zabezpečené soubory bude možné přehrát jen na počítači, na němž byly nahrány. Hudebníci tak mohou chránit svou hudbu před neautorizovaným použitím. Jak však uznává i Sonic Foundry, někteří uživatelé možná upřednostní, bude-li tato ochrana vypnutá.

Nabídka Explore zpřístupňuje přímo v programu funkce průzkumníka ve Windows. Zvukové soubory můžete přidávat do své hudební databáze či s nimi přímo pracovat a aplikovat na ně všechny dostupné funkce. Funkce record pracuje podle toho, jakou máte nastavenou komprimační metodu (MP3, WMA). Můžete komprimovat soubory WAV nebo transformovat komprimované soubory do jiného formátu nebo odlišné kvality.

Program umožňuje i nyní velmi žádanou možnost vypalovat zvuková CD přímo z komprimovaných hudebních souborů. Stačí na vybrané soubory kliknout, uložit na CD a když je CD plné, nechat ho uzavřít. Pak se můžete svůj kompakt pustit v jakémkoli CD přehrávači. Zdrojem mohou být všechny soubory WAV a MP3, u chráněného formátu WMA firmy Microsoft pouze soubory, které to dovolují.

SF Siren

Jako přehrávač nabízí Siren veškeré doplňky, bez nichž si dnes kvalitní program tohoto typu nelze představit. Přehrávač je vybaven množstvím vizualizačních efektů - animací, jež doprovázejí přehrávanou hudbu. Grafické efekty se zobrazují ve dvou (!) oknech a lze je spustit v celoobrazovkovém módu.

SF Siren

V kompaktním módu programu, kdy jsou dostupné pouze funkce přehrávače, si můžete zvolit z řady připravených skinů. S jejich pomocí si uzpůsobíte programový panel podle svého vkusu. Můžete si vytvořit i vlastní bitmapové skiny nebo si stáhnou další z domovských stránek firmy. Kvalitu zvuku si můžete sami nastavit pomocí šestnáctipásmového grafického ekvalizéru. K dispozici jsou čtyři přednastavení podle charakteru hudební nahrávky. Program pochází od přední firmy v oboru zpracování zvuku, a tak můžeme najít i DSP funkce, které u programů tohoto typu zpravidla chybí (Time stretch, Reverb).

SF Siren

Samozřejmostí je dnes propojení s Internetem. O databázi CDDB jsme se již zmínili. V programu je dále zabudována funkce Get Music pro hledání hudby na Internetu. K dispozici je řada odkazů na důležité zdroje informací, hudební firmy, hledače a internetové obchody. Všechny stránky si můžete prohlédnou v interním prohlížeči.

SF Siren

Autoři programu mysleli i na nejnovější trend v oblasti komprimovaného audia - přenosné MP3 přehrávače. V Siréně můžete přenášet MP3 soubory z databáze do přehrávače a spravovat obsah jeho paměti. Výslovně je podporován přehrávač Rio firmy Diamond Multimedia. Tuto funkci můžete zatím použít pouze pod operačními systémy Windows 95 a 98.

Funkce Create Music vytváří vazbu na program ACID. Máte-li jej instalovaný, pak se při jejím zvolení tento program spustí. Hudbu, kterou jste v něm vytvořili, můžete uložit ve formátu WAV nebo MP3 a přidat do své hudební knihovny. V Siréně si hudbu můžete přehrávat, vytvořit z ní zvukové CD nebo ji uložit do přenosného přehrávače.

Siren je vynikajícím programovým řešením typu "all in one". Z obvyklých funkcí chybí pouze možnost nahrávat ze vstupu zvukové karty. Další možnosti tento nedostatek bohatě vyvažují. V dnešní době však existuje množství freewarových programů, jež nabízejí obdobné funkce zdarma. Sonic Foundry sice také nabízí freewarovou verzi SIREN XPress, ale s omezenou kvalitou kódování, bez DSP efektů a bez možnosti vypalovat zvuková CD. Záleží pouze na vás, zda budete chtít zaplatit za kvalitní program odpovídající cenu, nebo se spokojíte s některým z freeware programů.

Výrobce: Sonic Foundry
Website: http://www.sonicfoundry.com/
Platforma: Windows 95/98/NT 4.0/2000
Download: http://www.sonicfoundry.com/download/
Cena: $35.95

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Chraňte včas své elektronické zařízení.
Chraňte svůj tablet před viry a hackery a za odměnu si zahrajte

Bezpečnostní rizika dnes číhají i na majitele mobilních zařízení, takže jsme do dnešního přehledu zařadili i antivirovou aplikaci, která se postará i o ochranu...  celý článek

Ilustrační foto
Uložte si obsah obrazovky na později či pro kamaráda

Zapomeňte na klávesu Print Screen, screenshoty se dnes pořizují zcela jinak – snadněji, automaticky a to třeba včetně celé webové stránky. Perličkou je možnost...  celý článek

Google.cz na své domovské stránce připomíná voličům, kde si vyřídit volební...
Český Google zve na domovské stránce k volbám. Radí, jak vyřídit průkaz

Na domovské stránce vyhledávače Google se objevil prominentní odkaz na informace ministerstva vnitra. Návštěvníci se tak dozvědí, jak volit, pokud budou v době...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.