Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sonique 1.5 - pod starým hávem zcela nový přehrávač

  0:20aktualizováno  0:20
Po měsících očekávání a po několika beta verzích jsme se konečně dočkali finální verze velmi populárního MP3 přehrávače Sonique. Vše nasvědčuje tomu, že čekání bylo rozhodně oprávněné, a že se vyplatilo. Přehrávač byl totiž od základů přepracován.
Program Sonique si vedle Winampu rychle vybudoval pověst druhého nejoblíbenějšího přehrávače MP3 formátu. Elegantní vzhled s možností použití skinů a vizualizačních pluginů, podpora dalších zvukových formátů (CD-Audio, WMA, S3M, MOD, IT, XM, & WAV), streamingu a samozřejmě freeware status zaručily přehrávači popularitu bez ohledu na některé zvláštnosti v ovládání. Od doby, kdy si nejznámější MP3 přehrávače rozebraly velké internetové společnosti, uplynulo relativně dosti času. Zatímco u Winampu nedošlo k podstatným změnám a patronát AOL se projevil spíše negativně (viz kausa Gnutella), autoři přehrávače Sonique v klidu pracovali na nové verzi. A dlouhé čekání bylo oprávněné. Proti předchozí verzi, která vyšla koncem listopadu loňského roku a nepřinesla nic podstatného kromě odstraňování chyb, dochází k převratným změnám dotýkajících se samotného základu programu.

V čem se liší nová verze od starého Sonique?

 • Nový MPEG audio dekodér Audio Enlightenment 4 (AE4)
 • Podpora DSP Pluginů
 • Zcela předělaný audio systém s lepší výkonem a menšími nároky na systém
 • Předělané navigační menu uživatelského rozhraní, změněná voba Setup Options
 • Podpora dalších jazyků
 • Nový vizualizační systém se zlepšenou podporou zobrazení full screen (v celé obrazovce)
 • Zlepšený buffering při streamingu (přehrávání souborů on-line)
 • Nový PCM .wav načítací modul
 • Nový .wav zapisovací modul
 • Podpora multimediální klávesnice od Microsoftu (MS Multimedia Keyboard)
 • Oprava chyb

Nový je i instalační program, s jehož pomocí je instalace jednoduchá a velmi rychlá. V případě, že máte v počítači starší verzi Sonique, bude přepsána novou verzí. V průběhu instalace si můžete vybrat, zda bude Sonique výchozím přehrávačem zvukových formátů.

Po spuštění programu mnoho na první pohled patrných zásadních změn nelze pozorovat. Jak je vidět z výčtu změn, byl Sonique přestavěn vskutku "z gruntu". Tyto změny se však týkají hlavně přepracování celého kódu programu. Zatímco většina updatů přehrávačů se omezuje na různá vylepšení a kosmetické změny, u přehrávače Sonique došlo k zásadní změně. Dosavadní dekódovací jádro Stardust (pocházející z přehrávače Nad) bylo nahrazeno zcela novým MP3 dekodérem Audio Enlightenment 4 (AE4), který pracuje rychleji a kvalitněji. Stejně jako dříve má však problémy při přehrávání vadných MP3 souborů (chybějící nebo poškozené rámce-frames), které se projevuje nepříjemnými hlasitými pazvuky. Winamp nebo i Windows Media Player dokážou většinou tyto zvuky potlačit.

Sonique

Nový zvukový systém je psán s ohledem na to, aby podával co nejlepší výkon při co nejmenším zatížení systému (procesor, paměť). Nově bylo zpracováno i přehrávání a ukládání WAV souborů. Možná vás překvapuje, že přehrávač ukládá WAV soubory. Je to proto, že Sonique má přímo zabudovanou možnost dekódovat MP3 soubory do formátu WAV. Funkce pracuje obdobně jako plugin Nullsoft Disk Writer u přehrávače Winamp. Pokud zatrhnete v nastavení přehrávače výstup WAV writer, Sonique místo přehrávání ukládá MP3 do WAV souborů. Program je inteligentní a předem vás na to upozorní.

WAV writer a DSP

Sonique byl spíše programem zaměřeným na vnější efekt. Proti velkému množství pluginů různých druhů, jež nabízí program Winamp, postavil pouze vizualizačními pluginy, jež vytvářejí grafické efekty k přehrávané hudbě. Nyní bude možné používat i pluginy, které mají vliv na přehrávanou zvuk. Autoři zabudovali dlouho slibovanou podporu DSP (digital signal processing) pluginů, které dovolují aplikovat zvukové efekty na MP3 soubory během přehrávání. Pluginy budou dostupné na serveru Sonique, ale zatím nebylo možné vyzkoušet ani jeden.

Sonique Mini

Vizualizačních pluginů je naproti tomu k dispozici velké množství. Sonique umožňuje zobrazovat efekty buď v okně přehrávače (ve dvou velikostech) nebo v celoobrazovkovém módu. Nový systém sloužící k animování hudby pomocí vizualizačních luginů má být nyní rychlejší a stabilnější, zejména v celoobrazovkovém módu. Mělo by být zcela vyloučeno občasné zatuhnutí počítače při přehrávání v tomto módu. Množství nejrůznějších pluginů naleznete na stránce s příznačnou adresou http://plugins.sonique.com.

Druhým populárním rysem je možnost měnit vzhled přehrávače pomocí skinů. Oproti Winampu lze měnit skiny mnohem variabilněji. Výrobce navíc na své stránky umístil program Skinmaker, s nímž si může každý lehce realizovat vlastní nápady a vytvořit vlastní skin. Mnoho skinů si můžete stáhnout na adrese, kterou jste již asi uhodli - http://skins.sonique.com/.

Skin

Nyní se dostáváme k uživatelskému rozhraní a zde bohužel (někdo to jistě přivítá) zásadní změny nenastaly. Předesílám, že mě nikdy systém ovládání, s nímž přišel Sonique, nevyhovoval. Veškeré ovládání i nastavování se provádí v jediném okně přehrávače. Abyste mohli použít určitou funkci, musíte vždy přepnout do zobrazení, v němž je přístupná. Pro vše, co je ve Winampu umístěno v několika bezprostředně přístupných oknech, musíte v přehrávači Sonique nejprve kliknou pravým tlačítkem myši. Zejména nutnost přepínání mezi playlistem a módem, který zobrazuje informace o přehrávaném souboru dosti zdržuje. Informace z ID3 tagu lze nyní editovat a konečně se zobrazují v malém okně, a nikoliv v internetovém prohlížeči, jak tomu bylo u dřívějších verzí. Změny v uživatelském rozhraní jsou malé a týkají se grafického rozvržení některých nabídek. Nejdůležitější volby mají velké nápisy, ostatní přiměřeně menší.

Inzerovanou novinkou je lokalizace programu. Kromě zabudované angličtiny a němčiny mají být k dispozici další jazyky, které bude možno stáhnout jako doplněk z domovských stránek Sonique. To, že by mezi těmito vybranými jazyky byla čeština, není příliš pravděpodobné, ale třeba časem...

Oblíbený software se pod křídly Lycosu slibně rozvíjí a své příznivce rozhodně nezklame. Osobně zůstávám věrný přehrávači Winamp, který kromě přehledného rozdělení funkcí do více oken nabízí i velké množství pluginů s nejrůznějšími funkcemi.

Výrobce: Mediascience, Inc.
Website: http://www.sonique.com/
Platforma: Windows 95/98/NT/2000
Cena: Freeware

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Při nahrávání v Snapchatu nemusíte držet tlačítko. Pokud víte, jak na to

Krok 9: Vraťte se na původní obrazovku. Na pravé straně se vám zobrazí šedé...

Majitelé iPhonů si mohou usnadnit pořizování videí na Snapchatu. Díky integrované funkci AssistiveTouch nemusí držet...

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Najdete na iDNES.cz