Sonique 2 - často kladené otázky

MP3 přehrávač Sonique, nejpopulárnější konkurent Winampu, se již brzy dočká nové verze číslo 2. Jeho tvůrci zveřejnili odpovědi na nejčastěji kladené otázky týkající se právě této připravované verze. Co nového tedy nabídne Sonique 2 svým uživatelům?
Připravovaná zcela nová verze nejpopulárnějšího MP3 přehrávače Winamp 3 od firmy Nullsoft nemohla nechat klidným tým tvůrců přehrávače Sonique, který je považován za nejzdatnějšího konkurenta Winampu. Po Sonique 1.5, který byl vydán v dubnu, se objevily jen "opravné" verze, z nichž poslední 1.63 je stará již dva měsíce, což je při dřívějších častých updatech programu Sonique neuvěřitelně dlouhá doba.

Nyní je jasné, že tvůrci přehrávače (Team Sonique) vrhli stejně jako Nullsoft všechny síly na úplně nový přehrávač, který ponese pořadové číslo 2. Od července se pracuje pouze na nové verzi a u současné verze se už asi žádných novinek nedočkáme. Aby nažhavili své uživatele a alespoň částečně uspokojili hlad po informacích o připravované verzi, zveřejnil tvůrčí tým na domovských stránkách programu odpovědi na často kladené otázky týkající se verze 2.

Odpověď na nejdůležitější otázku - datum vydání nového Sonique - se ovšem nedozvíme a při neustále odkládaném uvedení dřívějších verzí je to asi nejmoudřejší řešení. Technologická demonstrační verze programu, která by měla předvést jeho možnosti, má být hotova během podzimu a beta verze se snad dočkáme před koncem letošního roku. Beta verze bude veřejně přístupná na domovských stránkách programu.

Z informací, které byl Sonique ochoten utrousit, je nejzajímavější, že přehrávač bude podporovat všechny důležité počítačové platformy. Vedle Windows podporuje stále populárnější Linux a v budoucnosti potěší i uživatele BeOSu a počítačů Macintosh. Díky této přednosti se ze Sonique rázem stane nejrozšířenější multimediální přehrávač běžící na mnoha systémech (snad jediným konkurentem v tomto směru je Freeamp ).

Sonique 2 má rozvíjet konstrukční prvky současného přehrávače, ale bude založen na zcela nové technologii. Stejně jako u Winampu tak můžeme očekávat úplně nový program. Přehrávač využívá nové grafické uživatelské rozhraní, které nese název Mantis. Modulová architektura programu má dovolit využití všech druhů pluginů, na něž (kromě vizualizačních) byl Sonique zejména ve srovnání s Winampem velmi chudý.

Tvůrci slibují, že nový program odstraní všechny chyby a nepříjemnosti stávající verze. Dokonce se snad dočkáme rozumného a přímo přístupného playlistu. Díky Mantisu bude mít Sonique "úžasný" systém pro změnu vzhledu a použíti skinů. V celkovém designu budou podobnosti se starou verzí, ale nový Sonique bude více využívat grafiku a animace. Výrobce slibuje zachování kompatibility se skiny učenými pro současnou verzi a stejně tak i se stávajícími vizualizačními pluginy.

Odpovědi na často kladené otázky v podání Teamu Sonique často připomínají spíše propagandistické slogany. Team Sonique mj. slibuje "neuvěřitelnou přizpůsobivost programu s možností uživatelského nastavení (nepodobnou ničemu dříve vytvořenému)". Uvidíme. Přes nadnesená prohlášení Teamu Sonique je patrné, že Winampu i Sonique se pod patronací velkých internetových firem (AOL, Lycos) daří, velká konkurence je nutí k neustálému vylepšování a uživatelé se mohou jen těšit na novinky, které tyto freewarové programy přinesou.