Sony α850 je nejlevnější profesionální zrcadlovka na trhu. Zkusili jsme ji i v poušti

aktualizováno 
Alfa 850 je druhou digitální zrcadlovkou Sony se snímačem, který velikostí odpovídá políčku kinofilmu. Vyzkoušeli jsme ji i za soumraku v africké poušti a osvědčila se.

Aony Alfa 850 | foto: Sony

Sony α850 je fotoaparát pro náročné fotografy. Jeho robustní tělo se šasi z hliníkové a hořčíkové slitiny je utěsněno proti prachu a vlhkosti. Mechanismus zrcadla a závěrky je odolný a dimenzovaný pro časté použití. Na výši je také celková koncepce, provedení a uspořádání ovládacích a kontrolních prvků a vybavení systémy a funkcemi.

Hlavní předností je bezpochyby obrazový snímač CMOS velikosti políčka kinofilmu a s vysokým rozlišením. Navíc má inovativní snímač Exmor R novou vnitřní strukturu, která při zachování všech předností technologie CMOS přináší efektivnější snímání, zvýšení citlivosti a snížení šumu.

Kvalitní jsou i další základní systémy jako duální procesor, autofokus a měření světla, velký displej s vysokým rozlišením, umožňující použít spolu s joystickem rychlou navigaci, inteligentní náhled a další funkce. Fotoaparát se příjemně ovládá a má logicky rozvržené menu dostupné i v češtině. Kladem je i zajímavý poměr ceny těla a užitné hodnoty.

Podstatné zápory lze najít stěží. Je na místě zmínit přeci jen vyšší míru šumu u vysokých hodnot citlivosti a vyvážení bílé barvy a tedy i barevného podání jako takového. platí to u plně automatického režimu při použití žárovkového světla, ovšem toto jsou záležitosti elegantně řešitelné. Faktem také je, že hledáček má 98% nikoli 100% zobrazení, nicméně jinak je kvalitní a možné je i měnit zaostřovací matnice.

Sony Alfa 850 - frontální pohled

Sony α850 vs. α900
Sony α850 používá stejný obrazový snímač Sony CMOS Exmor R velikosti 35,9 × 24 mm a s efektivním rozlišením 24,61 Mpx včetně protiprachového systému a stabilizace obrazu SteadyShot Inside typu CMOS-shift. Má i stejný zdvojený procesor Bionz i třípalcový TFT LCD Xtra Fine s rozlišením 921 600 px.

Nemá ale hledáček se 100% pokrytím záběru, ale pouze 98%, a má pomalejší souvislé snímání. Maximem jsou 3 obr./s pro sérii 384 snímků JPEG (L/Fine), 16 RAW a 18 cRAW, zatímco α900 má i rychlou sérii á 5 obr./s pro řadu 105 snímků JPEG (L/Fine), 12 RAW a 25 cRAW.

Sony α850 podrobněji
Obrazový snímač chrání protiprachový systém, využívající antistatickou vrstvu na nízkopásmovém filtru a mechanismus vibrací tohoto filtru umístěného těsně před čipem.

Systém stabilizace obrazu typu CMOS-Shift umožňuje použít delší časy závěrky o 2,5 až 4 kroky podle objektivu a podmínek snímání a fotografovat z ruky i v situaci, kdy by to bylo bez stabilizace obtížné či nemožné, včetně použití objektivů s dlouhými ohniskovými vzdálenostmi.

Pořizovat můžeme data RAW (nekomprimovaná), cRAW (komprimovaná), snímky v grafickém formátu JPEG (Extra fine, Fine, Standard) a také simultánně RAW/cRAW +JPEG. Data se ukládají na paměťové karty Compact Flash a Memory Stick Duo/Pro Duo/PRO HG Duo.

Můžeme nastavit i poměr stran obrazu 16:9, což je výhodné například při prohlížení snímků na širokoúhlém LCD televizoru. Fotoaparát je vybaven HDMI rozhraním, po připojení ke vhodné TV Bravia je automaticky aktivován režim PhotoTV HD a k volbám při přehrávání můžeme používat dálkový ovladač televize.

Jako zdroj energie slouží 7,2V dobíjecí baterie InfoLITHIUM NP-FM500H s kapacitou 1600 mAh (11,8 Wh). Je-li plně nabita, umožňuje pořídit až 880 snímků. Stav nabití ukazuje displej i v procentech, a to přesně – po 1 %. Také je možné používat napájení ze sítě, stačí dokoupit adaptér.

Sony Alfa 850 - bajonet

Funkce, režimy, ovládání
Hledáček s pevným pětibokým hranolem z optického skla poskytuje 98% pokrytí obrazového pole, matnice může uživatel měnit: M je jemná sférická, L je s rastrem. Pod okulárem hledáčku jsou umístěny senzory indikující přiblížení k hledáčku dávající popud k vypnutí displeje. Okulár hledáčku je vybaven mechanickou clonou pro snímání dlouhými časy a pro použití režimu s předsklopeným zrcátkem.

Devítibodové automatické zaostřování používá systém TTL fázové detekce, má středové duální měření křížového typu a 10 pomocných zaostřovacích bodů. Nabízí prediktivní řízení pro objekty v pohybu, ostření na středovou část i možnost volby jakéhokoli z devíti bodů AF a několik režimů AF: po snímku, souvisle, automaticky plus přímé ruční a ruční zaostřování. Stejně jako u α900 nechybí možnost mikronastavení AF pro 30 objektivů v rozsahu ± 20 kroků.

Pro měření expozice je opět použit snímač SPC se 40 segmenty, nabízející měření vícesegmentové, s důrazem na střed a bodové. K dispozici je autobracketing, korekce expozice (± 3 EV) a možnost optimalizace dynamického rozsahu pro vyváženou expozici s kvalitními stíny a detaily i ve světlých oblastech, vhodnou hlavně pro velmi kontrastní scény a při snímání s protisvětlem; volby jsou Standard, Advanced Auto, Advanced a nechybí DRO advanced bracketing.

SonyA850_sejmutiny

Nastavit můžeme základní parametry snímků jako ostrost, kontrast, jas a sytost barev, k dispozici máme barevné filtry/režimy, výběr ze 13 kreativních stylů pro různé situace. Kromě plně automatického režimu expozice můžeme využít flexibilní programovou automatiku, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou rychlosti závěrky (1/8000–30 s a B s libovolně dlouhou expozicí), ruční nastavení všech parametrů expozice a paměť pro uživatelské nastavení. 

Fotografovat můžeme po snímku, souvisle, anebo využít samospoušť, stupňování expozice u jednotlivých snímků i u série, stupňování vyvážení bílé, pokročilé stupňování DRO, zámek zrcadla a dálkový ovladač.

Sony Alfa 850 zadní stěna

Zadní stěně dominuje pevně vsazená obrazovka typu LCD Xtra Fine s délkou úhlopříčky 3 palce (7,6 cm), s rozlišením 921 600 px [640 × 480 × 3 (RGB)], s vícevrstvou antireflexní úpravou a nastavitelným jasem, ale bez možnosti živého náhledu. Stiskem funkčního tlačítka aktivujeme rychlou navigaci, umožňující okamžitě měnit joystickem nastavení fotoaparátu bez přerušení fotografování.

Tlačítko vpravo dole pod bajonetem slouží k pořízení inteligentního náhledu ještě před samotným pořízením snímku. Na displeji se zobrazí snímek spolu s histogramy (jas + kanály RGB) a s údaji o nastavení. Slouží k rychlé kontrole správnosti expozice, zaostření a barevného podání. Je-li třeba, můžeme upravit expozici, optimalizaci dynamického rozsahu i vyvážení barev.

Sony Alfa 850 - dual slot CF + MS

Otevřený kryt slotů pro paměťové karty Compact Flash a Memory Stick Duo/Pro Duo/PRO HG Duo. Karty Memory Stick jsou ideální pro uživatele, kteří používají i další zařízení s vhodným slotem včetně TV Bravia. Jejich nejnovější typ, PRO HG Duo, nabízí kapacitu až 32 GB, rychlé časy zápisu/čtení a je dodáván i s USB adaptérem.


Rozložení ovládacích a kontrolních prvků na horní části přístroje: vlevo otočný volič režimů expozice, vpravo příjemně tvarovaný úchopový grip, přední otočný volič, spoušť, tlačítka pro volbu režimu snímání, kompenzaci expozice, citlivost a vyvážení bílé plus malý stavový LCD s možností podsvícení, který zobrazuje hlavní nastavení i je-li hlavní displej vypnutý.

SonyA850_top

Sony α850 – cena, obsah balení, příslušenství
Doporučená prodejní cena těla je 58 990 Kč s DPH, ve vybraných obchodech ale necelých 54 tisíc korun. V balení je baterie s nabíječkou, kabely (USB a A/V) a software Image Data Converter SR, Image Data Lightbox SR, Remote Camera Control a takéPicture Motion Browser pro snadnou správu snímků a jejich on-line sdílení.

Systém Sony α zahrnuje stále bohatší nabídku výměnných objektivů Sony α (příp. Minolta Dynax), externí blesky, snímací filtry, paměťové karty, pouzdra, brašny a další příslušenství.

Sony Alfa 850 s příslušenstvím

Praktický je bateriový úchyt s ovládáním pro snímání na výšku VG-C90AM. Je z hořčíkové slitiny, utěsněný proti prachu a vlhkosti, výborně tvarovaný a s vhodně umístěnými ovládacími prvky. Fotografování s ním je velmi pohodlné a příjemné. Můžeme do něj vložit 2 baterie NP-FM500H, což výrazně prodlužuje dobu, po kterou budeme fotografovat.

Sony α850 – obrazová kvalita

Art, Sony Alfa 850

Pro test jsem měl k dispozici objektiv Sony G 35 mm 1:1,4. Kvalita obrazu je celkově výborná, za dobrých světelných podmínek a zejména v exteriéru vynikající.

SonyA850_ostrost

Fotoaparát má dobře optimalizovanou úroveň kontrastu, míru ostrosti i podání jemných detailů obrazu. Označené výřezy jsou zvětšeny na 400 %.

sony_a850_whiteb

Barevné podání je výborně vyvážené, v základním nastavení za běžných světelných podmínek realistické. Žárovkové osvětlení vyvážila plná automatika s výrazným posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl poměrně přesný, možné je i jemné doladění.

K vyvážení bílé barvy a tudíž i barevného podání je k dispozici plná automatika, 6 přednastavených režimů (jasné denní světlo, špatné počasí, oblačno, žárovka, zářivka, elektronický blesk), možnost nastavení barevné teploty v kelvinech (2500–9900 K) a ruční vyvážení (k dispozici jsou 3 paměti).

U všech nastavení kromě plné automatiky můžeme provést i jemné doladění/kompenzaci nastavení. Využít můžeme i funkci automatické řady – wb bracketing.

Sum, Sony Alfa 850

Ekvivalent citlivosti ISO má v základním nastavení rozsah 200–3200 s možností rozšíření na 100–6400 ISO. Šum se výrazněji objevuje až u vysoké citlivosti; dominuje barevný a je více patrný od středních jasů k tmavým oblastem obrazu. Mezní hodnota je 800 ISO, ale použitelná jsou podle potřeby všechna nastavení.

Sum - real, Sony Alfa 850

Dvojice snímků s použitou maximální citlivostí 6400 ISO: obrazec/šedá destička a snímek z reálného prostředí; snímky ve dvojicích vlevo jsou bez redukce šumu, snímky vpravo s využitím funkce redukce šumu s maximální účinností (obdobně je možno použít i u dlouhých časů závěrky).

SonyA850_6400redukce_sumu

A závěr?
Sony α850 náročným fotografům za dostupnou cenu nabízí full-frame senzor CMOS Exmor R s vysokým rozlišením a kvalitní zpracování obrazových dat. Spolehnout se můžeme na rychlé a přesné automatické zaostřování i měření expozice.

Hledáček sice nemá stoprocentní pokrytí obrazového pole, ale o dvě procenta menší, nicméně zobrazení poskytuje velmi kvalitní a uživatel má možnost výměny zaostřovací matnice.

Z hlediska ergonomie a řešení i rozmístění ovládacích a kontrolních prvků není fotoaparátu co vytknout, koncepce ovládání je výborná. Pochvalu zaslouží i třípalcový displej s vysokým rozlišením, který umožňuje inteligentní náhled pro kontrolu snímku a nastavení parametrů těsně před expozicí a funkci Quick Navi pro rychlá nastavení pomocí joysticku.

Pro maximální obrazovou kvalitu je dobré zvažovat využití nejvyšších hodnot citlivosti i funkci redukce šumu a při využití umělého osvětlení se nespoléhat na plně automatický režim vyvážení bílé barvy.

Sony α850 – výběr ze zkušebních snímků

Hrad, Sony Alfa 850

Hrad. Rychlost závěrky 1/800 s, clonové číslo 9 a citlivost 200 ISO.

SonyA850_cruz

Celek: čas 1/1250 s, clona 10 a citlivost 400 ISO. Detail: čas 1/1000 s, clona 10 a citlivost 400 ISO.

Vlak, Sony Alfa 850

Vlak. Rychlost závěrky 1/160 s, clonové číslo 8 a citlivost 200 ISO.

Jak se fotí kopaná v poušti a za soumraku

Zkušenosti se zrcadlovkou Sony Alfa 850

Měli jsme možnost si zrcadlovku vyzkoušet i v extrémních světelných i povětrnostních podmínkách jihoafrické pouště. V rámci jedinečné fotografické akce Twilight Football.

Twilight Football - Jižní Afrika, Cape Town

Twilight Football - ISO 400 - clona 2,8 - čas 1/6400s - ohnisko 60 mm

Během 48 hodin se na sedmi místech světa, vždy za soumraku, uskutečnilo sedm fotbalových zápasů. V argentinském pralese, na ledovci ve Francii, v australské a jihoafrické poušti, v Benátkách v Itálii, ve Španělsku a ve Velké Británii.

Amatérští fotografové a novináři z celého světa si na těchto akcích mohli vyzkoušet novou řadu kompaktů Cyber-shot i nové profesionální zrcadlovky Alfa 850 a Alfa 900.

Twilight Football - Jižní Afrika, Cape Town

Twilight Football Jihoafrická republika - ISO 1250 - clona 4,5 - čas 1/500s - ohnisko 24 mm

Originál snímku si můžete stáhnout zde.

Nás zajímalo především chování přístroje při nedostatku světla. Sony totiž do svých kompaktů Cyber-shot, ale i některých zrcadlovek, montuje obrazový snímač CMOS Exmor R.

Twilight Football - Jižní Afrika, Cape Town

Twilight Football - ISO 1250 - clona 2,8 - čas 1/20s - ohnisko 24 mm

Originál snímku si můžete stáhnout zde.

Čip podle firmy umožňuje snímat i při velmi slabém osvětlení. Dokáže zachytit jemné detaily obrazu, vykazuje kvalitní podání barev, vyvážený kontrast a nízkou úroveň šumu s přirozeným charakterem, a to při stejné velikosti pixelu – 1,75 μm. O snímači CMOS Exmor si můžete přečíst dále a výsledek můžete posoudit z přiložených fotografií.

Twilight Football - Jižní Afrika, Cape Town

Twilight Football - ISO 400 - clona 5 - čas 1/8000s - 40 mm

Twilight Football - Jižní Afrika, Cape Town

Twilight Football - ISO 400 - clona 5 - čas 1/1250s - ohnisko 24 mm

Originály fotografií si můžete stáhnout zde a zde.

I když jsem dlouhodobě zvyklý na přístroje Canon, na ovládání Alfy jsem si zvykl rychle. Jediné, co mi zásadněji vadilo, bylo nezvyklé přepínání ostřících bodů. V podstatě musíte dát přístroj od oka, abyste mohli bod změnit. Dá se na to však nacvičit tak, že to zvládnete i poslepu. 

Twilight Football - Jižní Afrika, Cape Town

Twilight Football - ISO 1250 - clona 2,8 - čas 1/30s - ohnisko 70 mm

Naopak, velmi pozitivně mě překvapila vynikající expoziční automatika. Většinou jsem nepotřeboval žádné složité proměřování scény a Sony téměř vždy exponovala správně i ve velmi obtížných světelných podmínkách. Podotýkám však, že nejsem profesionální fotograf a mé nároky tedy mohou být jiné.

Twilight Football - Jižní Afrika, Cape Town

Twilight Football - ISO 400 - clona 5 - čas 1/2000s - ohnisko 40 mm

Užitečná je rychlá navigace, kdy lze během focení velmi rychle upravit veškeré parametry pro správnou expozici (rozšíření dynamického rozsahu, vyvážení bílé, histogram, atd.). Podle náhledového obrázku ihned poznáte, co je potřeba změnit a lehce to změníte.

Nejlépe funguje Alfa s bateriovým gripem. Perfektně pak padne do ruky. Nutné je dokoupit blesk, protože model 850 interní nemá.

Twilight Football - Jižní Afrika, Cape Town

Twilight Football - ISO 400 - clona 5,6 - čas 1/640s - ohnisko 360 mm

Podmínkou pro plné využití zrcadlovky a jejího čipu s rozlišením 24 Mpix jsou pochopitelně kvalitní objektivy. Pohodlně se dají využít i ty staré, původně určené pro Minoltu AF.

Kvitoval jsem odolné a snad zcela prachuvzdorné tělo zrcadlovky, které na safari i během toulání v okolí Mysu Dobré naděje dostalo zabrat.

Jan Kužník 

Co je to CMOS Exmor R?

Oproti předchozí verzi čipu je nová vnitřní struktura, která výrazně zefektivnila využití světla, dopadajícího na světlocitlivé buňky senzoru. U původních čipů Sony jsou vodiče signálu umístěny mezi mikročočkami světlocitlivých buněk/RGB filtrem a fotodiodami. Tím je ovšem výrazně snížena intenzita světla dopadajícího na snímací fotodiody, neboť část světelných paprsků je odražena a zastíněna vodiči, které zakrývají téměř 3/4 plochy snímače.

Technologie Sony CMOS Exmor R má fotodiody naopak přímo pod mikročočkami/RGB maskou a sběrné vodiče jsou pod nimi. Paprsky světla mají tedy kratší a přímější cestu k fotodiodám, světelné ztráty jsou minimalizované. Díky tomu má senzor výrazně vyšší nativní citlivost; u konvenčního senzoru ji je třeba uměle zvyšovat, což vede ke zvýšení digitálního šumu. Přitom výhody obrazového senzoru CMOS, jako je nízká spotřeba energie a vysoká operační rychlost, zůstaly zachovány.

Snímač CMOS Exmor R ve spojení s výkonným obrazovým procesorem BIONZ umožnil vyvinout dva nové režimy snímání, které snižují množství obrazového šumu při fotografování za zhoršených světelných podmínek. Pokud fotografujeme statické objekty, nový režim "Handheld Twilight" ("Soumrak z ruky") pořídí šest snímků rychle za sebou a z nich vytvoří jeden optimalizovaný snímek s výrazně sníženou hladinou šumu.

U objektu, který se pohybuje, použijeme režim "Anti Motion Blur" ("Redukce pohybové neostrosti"), který kombinací šesti snímků do jednoho vytvoří jediný ostrý obraz. Tyto funkce byly poprvé nabídnuty ve fotoaparátu Sony Cyber-shot HX1 a mají je i nejnovější ultrakompakty Cyber-shot TX1 a WX1.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Rusové ztrácejí u partnerů kredit, říká český odborník k nehodě Sojuzu

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, posádka musela přistát nouzově přistát....

Porucha nosiče Sojuz bude mít největší dopad na provoz ISS, říká Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Mimo jiné...

Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Další z rubriky

Starý ruský Zenit si mohl koupit každý. Nový vyjde na tisíce eur

Zenit M, první plnoformátová bezzrcadlovka z Ruska

Fotoaparátů Zenit se prodaly desítky milionů kusů. Nyní se značka pod novým majitele vrací na trh jako luxusní zboží za...

První Polaroid, se kterým uděláte selfíčko i na dálku

Instantní fotografie z nového Polaroidu One Step+ lze přímo doladit v aplikace...

Vypadá skoro stejně jako před třiceti lety v dobách největší slávy. Pod značkou Polaroid byl v Berlíně představen nový...

Podívejte se, jak fotí první Canon svého druhu, nový EOS R

Testovací snímek nové full frame bezzrcadlovky Canon EOS R

Minulý týden společnost Canon představila po třiceti letech první výraznou inovaci v plnoformátovém portfoliu systému...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz