První foto ze zrcadlovky Sony Alfa 99

První foto ze zrcadlovky Sony Alfa 99 | foto: Peter Praženka, ephoto.sk

Foťák, se kterým si vyhrajete. První fotografie ze Sony Alfa 99

  • 31
Pořídili jsme první fotografie s novou zrcadlovkou Sony Alfa 99. Nabízí kreativní programy jako chytré mobilní telefony nebo kompakty. Má digitální hledáček, ve kterém si můžete nafocené snímky rovnou prohlížet.

Společnost Sony představila své klíčové fotonovinky na tiskové konferenci v Reykjavíku. Revoluční kompakt RX 1, který jako první na světě používá plnoformátový čip, jsme vám již představili. Vlajkovou lodí Sony se však pro letošek stala nová zrcadlovka Alfa 99 (správné označení α99). Na český trh se dostane v říjnu a cena se bude pohybovat kolem 70 tisíc korun za tělo (v přepočtu z 2 800 eur).

Sony Alfa 99. První full frame SLT (fotoaparát s elektronickým hledáčkem)

Společně s několika novináři jsme ji měli možnost přímo na Islandu krátce vyzkoušet. Přístroj ještě nebyl vybaven finálním firmwarem, přesto podal obstojné výsledky a firma umožnila fotografům pořízené snímky zveřejnit, což u přístrojů s nedokončeným firmwarem nebývá pravidlem.

Alfa 99 se od konkurence liší nejen SLT technologií, kvůli které nevidíte skrz hledáček reálný obraz, ale "pouze" obraz na miniaturním displeji. Jako první profesionální přístroj nabízí i tvůrčí režimy, které ihned při focení snímek patřičně upraví. Profíci a puristé se budou asi hodně ošívat a protestovat, nicméně pro fotografické nadšence, kteří si rádi s fotografií hrají, mohou být integrované režimy zajímavou alternativou k hodinám stráveným úpravami na počítači.

Sony SLT- A99
Sony SLT- A99
Sony SLT- A99

Sony SLT-A99

Fotografie v originálním rozlišení

ke stažení zde

Nabízí se toy camera (mimo jiné přidá efektní vinětaci), režim selektivní barvy (na černobílé fotografii je barevná pouze ta část, která nese zvolenou barvu) nebo různé barevné filtry a funkce HDR. Použít je můžete, ale nemusíte. Tohle má prostě Sony oproti konkurenci navíc.

Osobně se mi tato koncepce velmi líbí. Někdy nemohu a někdy ani nechci trávit hodiny při upravování fotek z výletu. U Sony si vyberu režim, který podle mě vyhovuje aktuální náladě, a "umění" je hotové. Pochopitelně, že u snímků, kde mi na výsledku záleží více, používám RAW a počítač.

HDR snímek - na ISO 50, čas 1/50, clona 10 - ohnisko 40 mm - objektiv 24 - 70, 2,8. První fotografie ze zrcadlovky Alfa 99 (přístroj nebyl vybaven finálním firmwarem).

Snímek na ISO 50, čas 1/50, clona 10 - ohnisko 40 mm - objektiv 24 - 70, 2,8. První fotografie ze zrcadlovky Alfa 99 (přístroj nebyl vybaven finálním firmwarem).

Nevyhovuje mi elektronický hledáček, kterým Sony kvůli SLT konstrukci nahradila klasický analogový. Je dobré, že si mohu prohlédnout snímky i na přímém slunci a stejně tak lze měnit i všechna nastavení v menu. Bohužel, ostření přes displej není právě ideální. Spíše naopak.

Rozlišení ani "světelnost" nejsou takové, aby fotograf mohl dobře a hlavně rychle rozeznat ve výřezu vše potřebné. Nemluvě o zpoždění, které se dostaví vždy, než se po automatickém vypnutí hledáček znovu zapne. 

Funkci automatického přepínání mezi displejem a hledáčkem jsem si také neoblíbil. Stačí totiž před čidlo pod hledáčkem strčit popruh, ruku nebo třeba kousek oděvu a displej se vypne.

Snímek na ISO 640, čas 1/4000, clona 5,0 - ohnisko 24 mm - objektiv 24 - 70, 2,8. První fotografie ze zrcadlovky Alfa 99 (přístroj nebyl vybaven finálním firmware).

Dvě výhody v elektronickém hledáčku však spatřuji. První je v možnosti prohlížení fotografií bez nutnosti odtrhávat oko od hledáčku a stejně tak nastavování veškerých parametrů (menu se promítá přes obraz). Druhou výhodou zejména pro některé fotografy je náhled fotografie takové, jaká bude po zhotovení. Elektronický displej v hledáčku totiž poměrně přesně ukazuje už při nastavení parametrů, čeho se na snímku dopouštíte. Velmi praktický je také výklopný displej. Ten mi u klasické zrcadlovky vždy chyběl. Fotografovat tak můžu v davu nad hlavou i od země ze žabího pohledu.

O první dojmy z novinky jsme požádali také dva další autory. Slovenského fotografa Petera Praženku, redaktora serveru ephoto.sk a šéfredaktora prestižního fotografického časopisu FOTO Tomáše Hlivu. Zde jsou jejich mezinárodní zkušenosti.

Pohled Tomáše Hlivy - SLT Alfa 99

Dlouho očekávaný nástupce vlajkové lodi Sony α900, novinka SLT-α99 (vyhlíželi jsme ji nezvyklé čtyři roky) se totiž hlásí k technologii SLT, tedy vlastnímu know-how polopropustného zrcadla. Klasickému hledáčku tak v Sony jednou provždy odzvonilo.

Když jsem tuto "polozrcadlovku" poprvé chytil do ruky, musel jsem zavzpomínat. Jako pradávný příznivce značky Minolta jsem do světa D-SLR vklouzl díky modelu Minolta Dynax 7D. Tato jedna z vůbec prvních poloprofi D-SLR se stala základní předlohou pro nynější top modely firmy, vždyť pohrobkem celého systému je právě Sony, která celý systém od tehdejší umírající korporace Konica Minolta odkoupila.

Aplikován filtr Toy camera. Snímek na ISO 400, čas 1/8000, clona 2,8 - ohnisko 24 mm - objektiv 24 - 70, 2,8. První fotografie ze zrcadlovky Alfa 99 (přístroj nebyl vybaven finálním firmware).

Snímek na ISO 400, čas 1/2500, clona 2,8 - ohnisko 24 mm - objektiv 24 - 70, 2,8. První fotografie ze zrcadlovky Alfa 99 (přístroj nebyl vybaven finálním firmware).

Věřte nebo ne, použitý APS-C snímač měl tehdy 6 Mpx a fotografování na ISO 800 bylo jen na vlastní nebezpečí. Pamětníkům i nově příchozím mohu připomenout, že se psal rok 2004.

Ale zpět k nové Alfě. Hledáček je elektronický, což s sebou nese výhody i nevýhody. Osobně se řadím spíše k zastáncům optických hledáčků, a to jak v segmentu kompaktů, tak samozřejmě i zrcadlovek. Tak jako preferuji vytištěnou fotografii před jejím zobrazením na 27 palcovém monitoru, tak i při fotografování na svět raději hledím prostřednictvím reálného obrazu, než skrze "shluky nul a jedniček".

Nutno však podotknout, že použitý OLED displej Alfy 99 dosahuje špičkových parametrů, (novinka disponuje 2 359 296 obrazovými body) a musím uznat, že takový hledáček může nejednomu uživateli přinést řadu výhod. Nastavené expoziční údaje uvidí s ohledem na výsledek již před stiskem spouště, hotový snímek si může nechat promítnout ihned po vyfotografování do hledáčku a v případě extrémních světelných podmínek může v hledáčku taktéž kontrolovat vyfotografované záběry.

Snímek na ISO 2000, čas 1/125, clona 2,8 - ohnisko 24 mm. První fotografie ze zrcadlovky Alfa 99 (přístroj nebyl vybaven finálním firmware).

Snímek pořízený na ISO 5000. První fotografie ze zrcadlovky Alfa 99 (přístroj nebyl vybaven finálním firmware).

Snímek pořízený na ISO 6400. První fotografie ze zrcadlovky Alfa 99 (přístroj nebyl vybaven finálním firmware).

U mě však narážela elektronika hned ze dvou důvodů. Jednak při kontinuálním snímání obraz na okamžik "zamrzá" a v případě, že je aktivované automatické přepínání displej/hledáček, tak zaznamenáte při přiložení oka k hledáčku menší prodlevu. Ta může být zejména při reportážní fotografii nepříjemná.

Rychlost ostření a variabilnost jeho nastavení mi přinášela po celou dobu testování samou radost. Devatenáct ostřících bodů však mohlo být rozmístěno více do krajů obrazového pole. Zajímavým tahem výrobce je také změna bleskové patice, která je po letech odlišení (již z dob Minolty) nyní shodná s ostatními výrobci. Uživatele, kteří mají doma po pěti blescích od Sony či Minolty mohu už teď uklidnit, součástí nového těla bude i příslušný adaptér.

Aplikován filtr Toy camera. Snímek na ISO 400, čas 1/8000, clona 2,8 - ohnisko 24 mm - objektiv 24 - 70, 2,8. První fotografie ze zrcadlovky Alfa 99 (přístroj nebyl vybaven finálním firmware).

Pohled Petera Praženky - Alfa 99

Ťažko po jednom hektickom dni napísať že fotoaparát je perfektný, hlavne keď v ňom nieje finálny software.

Hneď na úvod je vidieť zväčšenie oproti nižšiemu modelu Alfa 77. Presne tak isto ako rozdiel medzi A700 a A900, lebo predsa len full framový snímač sa musí zmestiť do väčšieho tela. Pre ľudí ako ja s rukami drevorubača je toto obrovskou výhodou, lebo mi padne ako uliata. I tak ale preferujem fotoaparát s gripom. Ten mi bol dodaný neskôr. Nový grip je vizuálne a ergonomicky tak dobre riešený ako predchádzajúce gripy. Nastala však jedna veľká zmena a to v tom, že baterku z fotoaparátu nieje potrebné vyberať pri jeho použití. Teda pri komplete s gripom máte k dispozícii hneď 3 baterky a to môže byť v určitých prípadoch obrovská výhoda.

Snímek na ISO 1600, čas 1/640, clona 9 - ohnisko 16 mm - objektiv 16, 2,8. První fotografie ze zrcadlovky Alfa 99 (přístroj nebyl vybaven finálním firmware).

Ostrenie je veľmi dobre a rýchle a pri 5tich podporovaných objektívoch je možné využiť aj nové dvojité ostrenie, ktoré spolupracuje z 19 ostriacimi bodmi a zo 102 extra bodmi. Pri tomto nastavení je možné voličom ešte určiť, či dvojité ostrenie chcete na bližšie predmety, alebo objekty ktoré sú ďalej. Toto nastavenie sa dá veľmi jednoducho meniť, a to kolieskom umiestneným na spodnej pravej strane fotoaparátu. Nakoľko ale môj model obsahoval iba firmware 0,95 a bola na ňom nálepka no final model, tak možný update môže fotoaparáru iba prospieť v jeho kvalite. Ja som ale žiadne problémy nezaznamenal, aj preto som bol s alfou veľmi spokojný.

Hneď po prvom obhliadnutí ma zaujala a rozčúlila nová hot shoe teda sánky pre blesk. Sony sa rozhodlo zmeniť ich doterajšiu používanú z Minolty za takú akú používajú všetky ostatné bajonety. Osobne nechápem tento krok i keď mi bolo povedané že tento nový konektor má omnoho širšie využitie a časom sa budú k nemu dať pripojiť rôzne novinky. Skôr mi to príde tak, že otvorili cestu tretím výrobcom, aby sa mohli viacej predávať veci a príslušenstvo pre Sony.

Veľkým príkladom je Pocket Wizard ktorý nieje bez prevodníka z ich strany na Sony podporovaný. Ja som ale ako používatel´ Sony fotoaparátov a vlastník 6tich bleskov toto moc pozitívne neprijal a ani informácia o tom, že si budem môcť dokúpiť prevodník za 28 eur mi neznížil adrenalín v tele. Neskôr však prišla informácia že Alfa 99 sa už bude automaticky dodávať s týmto prevodníkom, aby sa na nej dali využívať aj doterajšie Sony blesky.

Snímek na ISO 800, čas 1/500, clona 2,0 - ohnisko 35 mm - objektiv 35, 1,4. První fotografie ze zrcadlovky Alfa 99 (přístroj nebyl vybaven finálním firmware).

Keď rozprávam o bleskoch, tak nový HVL-60 je naozaj výborný blesk. Menu je oproti predchádzajúcemu modelu oveľa jednoduchšie a prehl´adnejšie. Kladne hodnotím aj rotujúce ovládacie koliesko na zadnej strane. Sony otočný systém a ohybná hlava je tak isto výborne riešená ako na HVL-58. Pridané je však na vnútornej strane troj led svetlo s vlastným tlačidlom na zapínanie a vypínanie. Dá sa využiť pri natáčaní videa na presvetlenie scény, ale tak isto sa môže využiť pri fotografovaní na osvetlenie predmetu v popredí.

Jeho intenzitu je možne regulovať už spomínaným otočným kolieskom na zadnej strane blesku a to v 20tich možných intenzitách, čo je fakt výborné. Ja osobne som ho vyskúšal s Alfa 99 pri fotení portrétov v stanovom tábore. Expozíciu som si nastavil podľa pozadia a zapadajúceho slnka a fotografovanú osobu v popredí som si nasvietil led svetlom z blesku. Výsledok bol pre mňa výnikajúci, hlavne ak si uvědomíme že všetko nastavenie netrvalo viacej ako 30 sekúnd. Tiež nieje potrebné čakať na recyklačný čas ako pri fotení bleskom a kl´udne môže fotograf zvoliť sekvenčné fotenie a modelka môže veľmi rýchlo meniť polohy.

Snímek na ISO 1600, čas 1/30, clona 5,6 - ohnisko 35 mm - objektiv 35 mm, 1,4. S použitím blesku. První fotografie ze zrcadlovky Alfa 99 (přístroj nebyl vybaven finálním firmware).

Snímek na ISO 1600, čas 1/200, clona 4 - ohnisko 16 mm - objektiv 16 mm, 1,4. S použitím blesku. První fotografie ze zrcadlovky Alfa 99 (přístroj nebyl vybaven finálním firmware).

Snímek na ISO 200, čas 1/800, clona 3,5 - ohnisko 35 mm - objektiv 35, 1,4. S použitím externího blesku. První fotografie ze zrcadlovky Alfa 99 (přístroj nebyl vybaven finálním firmware).

Všetky posledné zrkadlovky od Sony sú označované ako SLT. Je to označenie pre polopriepustné zrkadlo použite v týchto fotoaparátoch. Nijako inak tomu nieje ani v prípade Alfa 99. Osobne si myslím, že rozdiel medzi optickým a elektronickým hladáčikom je len vec zvyku. Oba majú veľa výhod ako i nevýhod. Momentálne ale píšem pocity s používania Alfa 99. Nakoľko som už 5 mesiacov spokojným vlastníkom Alfa 77, tak pre mňa elektronický hladáčik nebol žiadnou novinkou. Som s jeho kvalitou a funkčnosťou veľmi spokojný. Ak používam automatické prepínanie medzi hladáčikom a displejom, tak hladáčiku chvíľu trvá pokým nabehne. Akonáhle je ale plne funkčný vtedy sa zobrazí jeho potenciál.

To čo vidíte v hl´adáčiku bude aj na displeji. Lebo elektronický hl´adáčik má tu funkciu, že hneď viete ako bude vyzerať fotka po expozícii. Dokonca aj pri použití blesku ak máte na M nastavený napríklad dlhý čas pri danej expozícii tak v hl´adáčiku neuvidíte nič, lebo tam bude len biele svetlo, tak by totiž vyzerala vaša fotka, ale vy to viete ešte pred tým než ju urobíte.

Keď sme pri koliesku voličov, som rád že odkopírovali od iných značiek stop button proti nechcenému pretočeniu. Expozícia - po stlačení spúšte sa na zlomok sekundy v hl´adáčiku objaví aj fotka, ktorú som urobil a ja hneď viem ako fotka vyzerá, bez toho aby som musel pozerať na displej. Tak isto sa dajú fotky prezerať v hl´adáčiku a za príliš jasného počasia to je dokonca obrovská výhoda. Preto že na displeji hociktorého fotoaparátu pri jasnom slnečnom počasí nieje možné vidieť nič, kým nepoužívate lupu.

Snímk na ISO 800, čas 1/2500, clona 8 - ohnisko 230 mm - objektiv 70 - 400, 4,0 - 5,6. První fotografie ze zrcadlovky Alfa 99 (přístroj nebyl vybaven finálním firmware).

Veľmi dobre je riešený aj výklopný displej, cez ktorý sa dá fotiť aj zo strany a tiež pri fotografovaní od zeme je možné displej vyklopiť do polohy až takmer úplne hore nad fotoaparát. Pomocou jeho troj kĺbového ohýbania je možné displej otočiť priam každým smerom akým si užívateľ praje.

Všetci testujúci sa zhodli na jednom, že konečne je možne používať na zrkadlovkách picture efect. Veď predsa aj fotografi, ktorý majú drahý fotoaparát, sa radi pohrajú v niektorých situáciách a využijú rôzne možnosti týchto nastavení. Toy camera bol asi najčastejšie využívaný filter na všetkých fotoaparátoch. Partial color, Black & White, či miniatúra však neostali nepovšimnuté.

Veľkým mínusom pri predstavovaní fotoaparátov je to, že nemajú podporu RAW. Takže všetky fotky, ktoré sa objavujú na internete, sú zatial´ len jpegy. Tak isto je to aj pri mojich fotkách. Kvalita a výsledky sú pre mňa veľmi prijatel´né a som s fotkami veľmi spokojný. Žiaden orez, korekcia, či prikrášl´ovanie. Fotky vyzerajú tak, ako vyšli z fotoaparátu. Kombinácia s objektívom 35 mm f1,4 G je vynikajúca a v takomto sete by sa dalo povedať, že bez kompromisov. Teším sa na finálnu verziu produktu a tak isto na svoju vlastnú Alfa 99.