Sony ATRAC/MP3 CD walkmany - stojí za hřích?

  • 22
Tři zbrusu nové discmany Sony s sebou přinášejí i významné vylepšení: Podporují kompresní formát ATRAC, který byl donedávna čistě v rukách minidisku. Jak vypadají? A jaká je nová technologie? Jaké jsou klady a zápory diskmanů?

MP3/ATRAC discmany Sony

Společnost Sony je velice dobře známá tím, že se snaží neustále prosadit své nové nápady skutečně razantně. Reklamy na stránkách časopisů se nás snaží přesvědčit, že zrovna Sony má to správné řešení. Proto je docela zajímavé, že se nové řadě opravdu revolučních discmanů nedostalo takové pozornosti, jakou by zasloužila. Sony již asi pomalu boj o přežití minidisku vzdává, a tak se snaží zachránit formát ATRAC, který minidisk používá. A je skutečně co zachraňovat, protože nové verze ATRAC v podobě ATRAC3 a ATRAC3plus jsou jedny z nejlepších kompresních formátů. Na jeden kompaktní disk se totiž při kompresi v ATRAC3plus (64 kbps) vejde zhruba 360 skladeb (oficiální údaj společnosti Sony). Jaké jsou jeho další výhody a jaká úskalí? To se dozvíte v dalších odstavcích a přineseme vám i své poznatky z používání tří nových discmanů Sony nové řady.

Sony ATRAC discmany


ATRAC a discman – spojení, které není bez chyb

Před čím rozhodně smekáme, je poměr kvalita/komprese, ATRAC3plus umožňuje na jedno CD vypálit zhruba dvojnásobné množství hudby při zachování srovnatelné kvality, kterou má hudba komprimovaná v MP3. ATRAC3plus totiž dosahuje až komprese 1:20 vůči originálu. Je pravda, že MP3 kodeku Fraunhofer už z dnešního pohledu dochází dech - rozhodně ne v oblasti popularity, ale kvality. Daleko mladší ATRAC podobně jako Ogg Vorbis jsou jistě lepší než nejpopulárnější hudební formát dneška. ATRAC má ale hodně daleko k tomu, aby současného krále sesadil z jeho trůnu.
Prvním úskalím je podpora. Zatím se mu jí dostává jen od jeho tvůrce, společnosti Sony. To je pro masové rozšíření málo. Tento fakt však není pro majitele discmanu ATRAC ještě nijak tragický a v používání produktu ho nijak neomezuje. S dodávaným software SonicStage Simple Burner je to však horší, neodovoluje totiž uživateli s hudbou prakticky pracovat. Lze se jen držet postupu: vybrat hudební soubory  - začít převod na ATRAC – vypálit. Nic víc, nic míň. K problematice Simple Burner ale až za chvíli.
Dalším problémem rozšíření formátu ATRAC fakt, že se Sony snaží potlačit kopírování hudebních souborů. Nebudeme zde řešit otázku autorských práv, to není účelem článku. Každý soudný člověk však musí uznat, že masová obliba MP3 přišla s peer-to-peer sítěmi. Pokud by tedy ATRAC chtěl uspět, musel by vytlačit MP3 z jeho postu „krále pirátů“. A to Sony za žádnou cenu nedopustí. To je hlavní důvod, proč nemá přílišnou šanci pro masový úspěch. Zvítězit nad MP3 může jedině formát, který uživateli nabídne stejnou svobodu a přinese navíc lepší kvalitu.

Praxe se SonicStage Simple Burner

SonicStage Simple Burner je hlavním problémem Sony. Firma totiž k výrobku přidá hodně příslušenství, jen ne svobodu. Simple Burner totiž nelze používat jako Open MG Jukebox dodávaný k MD walkmanům. V Open MG lze převést hudbu do ATRAC a uchovávat ji tak na počítači, přehrávat a kopírovat. Simple Burner hudbu převede do ATRAC (zdrojem může být MP3 či audio CD), ale ihned po vypálení soubory z počítače smaže. Na CD se nevypalují hudební soubory v ATRAC s původním jménem, Burner je ani není schopen přehrávat, a tak nezbývá, než vložit CD do discmanu. Software naštěstí vypaluje CD v multisession, tudíž není nutné se obávat znehodnocení disku po vypálení menšího objemu dat. Pracuje ale jen s multisession, které sám vytvoří. Co je ale horší, neumí mazat RW disky, ty jsme museli manuálně smazat v Nero Burning Rom a teprve poté začít proces pálení v Simple Burner.
Na disku jsme vybrali 217 skladeb (20 alb) a přesunuli je do listu skladeb, které se budou pálit na CD. Konvertování trvalo na počítači s procesorem P4 2,4 GHz a 1 GB DDR hodinu a padesát minut. Vypalování je na dnešních rychlých mechanikách otázkou několika minut. Jelikož Simple Burner hudbu ihned smaže, nelze vypálit více kopií disku najednou. Pokud chcete svoje ATRAC CD zálohovat, jste nucení použít jiný program. Vzhledem k délce konvertování se záloha rozhodně vyplatí.
Samotné vytváření disku je prosté, grafické rozhraní programu je příjemné a jednoduché. Výše zmíněné nedostatky ale pěkný zevnějšek nezachrání. Jak je vidět, není to s ATRAC CD zas tak růžové. Obrovské množství hudby na jednom disku ve skvělé kvalitě ovšem nemůžeme nechat bez povšimnutí. Velmi výrazné pro i proti tedy svádějí krvavou bitvu, je jen na vás, zda zápory strávíte a budete využívat výhod tohoto systému, či naopak. Nyní už ale k jednotlivým produktům.

Tři discmany – tři kategorie

Prvním a současně nejnižším modelem v článku je discman s integrovaným FM/AM tunerem, který nese označení D-NF611, druhým je D-NE715 s dálkovým ovladačem bez displeje a třetím je nejvyšší model D-NE1. Poslední zmiňovaný má tělo z hliníku a akrylátu. Všechny produkty současně s ATRAC přehrávají i MP3 – na CD-R i RW. MP3 mohou mít jak konstantní datový tok od 16 do 320 kb/s, tak variabilní nebo-li VBR. Pro ATRAC lze zvolit jak ATRAC 3 (66, 105, 132 kbps), tak ATRAC3plus (48 a 64 kbps).
Všechny jsou vybaveny ochranou proti otřesům G-Protection, která při chůzi spolehlivě funguje. Kratší běh také není výrazným problémem, pokud zapojíte její druhý stupeň za cenu zhoršení kvality reprodukce. Přehrávané médium může mít nejrůznější strukturu adresářů, přičemž u formátu Atrac jste limitováni 255 adresáři (100 u Mp3) a 999 soubory (400 u Mp3). Spíše vás tedy bude omezovat kapacita CD než počet souborů.

Dálková ovládání pro D-NE715 a D-NE1


Sony D-NF611 - chudý výbavou, ale pohodlný ovládáním

Tento MP3/ATRAC CD walkman je nejnižší v našem testu a vychází z námi již testovaného modelu D-CJ501. Má integrovaný FM/AM tuner, což ho značně odlišuje od následujících dvou modelů. Je také nejchudší na výbavu, příslušenství neobsahuje ani nabíjecí baterie, ani dálkový ovladač - pouze pecky, CD se Simple Burner a síťový adaptér. Vynahrazuje to však jednoznačně nejpohodlnějším ovládáním. Čtyřsměrné multifunkční tlačítko spolu s otočným kolečkem pro pohyb ve skladbách jsou umístěny v přední části spolu s dalšími ovládacími prvky, jejich rozmístění je logické a v praxi pohodlné. Jediná výtka směřuje k ovládání hlasitosti v podobě tlačítek + a –. Ty jsou trochu nelogicky na boku přístroje. Displej je bohužel malý a pro snadnou orientaci v MP3 či ATRAC CD není vhodný, naštěstí je dobře čitelný. Dvě tužkové baterie se vkládají dovnitř přístroje v místě úložiště CD. Na ty vydrží disk v provozu podle výrobce až 75 hodin. Praxe je samozřejmě o něco jiná. Při používání ATRAC i MP3 CD a občasném zapnutí rádia vydrží alkalické tužkové baterie asi 50 hodin. Pokud přehráváte i audio CD, hodnota se sníží v řádu několika hodin. Kvalita reprodukce je nadprůměrná, i když jak v MP3, tak ATRAC chybí muzice trošku výšky i basy. Oproti následujícím modelům, hlavně D-NE1, je plochá. U vyšší modelů je audio výstup evidentně kvalitnější. Někteří uživatelé budou určitě postrádat audio výstup pro připojení k hi-fi systému apod.

Sony D-NF611

 

Sony D-NE715 - dlouhá výdrž a horší zvuk

Druhý discman spadá do mainstreamové oblasti. Do značné míry se podobá chudšímu modelu  D-NE550. Pod slušivým modrostříbrným designem se skrývá převážně plast. Většina ovládacích prvků se nachází na vrchní straně, kde naleznete i čtyřřádkový display (využitelné jsou pouze tři řádky). Tlačítko hold je umístěno klasicky na spodní straně. Ovládání hlasitosti budete na vrchní straně hledat marně, nachází se trochu nešikovně na boku spolu s výstupem Line-Out a zdířky pro připojení externího zdroje napájení.
Životnost baterií ovlivňuje do velké míry způsob použití discmanu, typ baterií apod. S dodávanými akumulátory Sony a zapnutou funkcí G-protection 2 přístroj vydržel přehrávat běžné audio CD 15,5 hodiny, v případě MP3 a ATRAC zhruba 26 hodin. Nabití akumulátorů trvá něco málo přes dvě hodiny. Za použití alkalických baterií se dá dosáhnout ještě lepších výsledků. Sony uvádí, že s jeho alkalickými bateriemi typu LR6 lze dosáhnout až 50 hodin u audio CD, 85 hodin u MP3 a 95 hodin u ATRAC.
V krabici dostanete spolu s přístrojem již zmíněné dva akumulátory, externí napájecí zdroj, pecky, dokumentaci a dálkové ovládání, které svůj účel splní, ale asi nikoho nenadchne. Bohužel je bez displeje, a to v případě MP3 či ATRAC není zrovna moc pohodlné.
Zvukově se projevuje mnohem lépe než předchozí model, přehrávání audio CD v nás však zanechalo rozporuplné pocity. Kompresní formáty zvládá ale na jedničku.

Sony D-NE715

D-NE1 - krásný tělem i zvukem

Stříbrný krasavec je jednoznačně jedním z nejkrásnějších discmanů, jaký lze v dnešní době koupit. Na přístroji se nenachází displej, proto ho je nutné ovládat pomocí dálkového ovladače. I přesto jsou po straně a ve spodní části přístroje všechna důležitá tlačítka pro uvedení walkmanu do provozu. Dálkové ovládání má tvar podlouhlého válce a většině pravidelných čtenářů Technetu je zajisté dobře známé. Pro orientaci na CD s několika alby ale není nejlepší, jednořádkový displej, který pro audio CD bohatě stačí, nás neuspokojil. Práce s ovladačem je ale jinak pohodlná, tlačítka jsou rozmístěna šikovně. Jako jediný tento discman používá dvě ploché baterie, vydržel na ně hrát zhruba 40 hodin. V příslušenství se však nachází i populární externí bateriové pouzdro pro dva AA články. Pokud je pouzdro připojeno, zvyšuje se výdrž až ke 120 hodinám. D-NE1 můžeme nabíjet přímým připojením adaptérů nebo postavením do vkusného stojánku, který má na zadní straně zdířku pro napájecí zdroj.
Kvalita reprodukce je u tohoto modelu zdaleka nejlepší. V porovnání s D-NE611 je kvalita o několik stupňů výš, basy jsou výraznější a plnější. Výšky nejsou „osekané“, sečteno a podrženo - zvuk D-NE1 je plný a příjemný. S audio CD si asi některý z klasických discmanů poradí asi lépe, přesto lze reprodukci stále považovat za vysoce kvalitní.

Sony D-NE1

Závěrem

Pokud se na tyto tři produkty nyní podíváme s přihlédnutím k peripetiím okolo tvoření ATRAC CD, nelze je jednoznačně doporučit. Ač se jedná o kvalitní produkty s celkově vzato kvalitním zvukem, stále něco chybí. Podpora WMA či upgrade firmware jsou dva výrazné nedostatky. Ceny modelů jsou poměrně vysoké, což značně nahrává konkurenčním „neoriginálním“ výrobkům, které sledují moderní trendy. Na druhou stranu si značka Sony za dlouhá léta působení vybudovala důvěru zákazníků, vždy přináší kvalitu a nakupující si může být jist, že Sony nikdy neklesne pod určitou hranici pomyslného procentuálního hodnocení. Zákaznická podpora je také značná. I když nejsou revoluční ATRAC/MP3 discmany dokonalé, stojí koupě některého z modelů za zvážení. K velkému množství hudby ve vynikající kvalitě se nemůžeme jen tak otočit zády.

Model

Cena vč. DPH

D-NE1

6.490,-

D-NE715

5.290,-

D-NF611

4.490,-

Produkty k testu zapůjčila společnost ELVIA spol. s r. o.

,
Témata: MP3, počítač, software, Sony