Chranena CD

Chranena CD

Sony BMG může kvůli ochraně CD přijít o miliony

  • 9
Sony BMG půjde v USA kvůli protikopírovacímu softwaru před soud Nahrávací společnost Sony BMG bude muset řešit další problém kvůli protikopírovacímu softwaru XCP, kterým osadila některé své kompaktní disky.

Ve Spojených státech byly podány dvě žaloby, které viní Sony BMG z toho, že její program se chová jako nebezpečný spyware. Generální prokurátor státu Texas Greg Abbott v pondělí podal žalobu v občanskoprávním sporu kvůli tomu, že Sony BMG dodává na své digitální přehrávače speciální software, bez něhož není možné kompaktní disky s protikopírovacím programem přehrát. Prokuratura chce pro každého poškozeného odškodné 100.000 dolarů, v přepočtu asi 2,5 milionu Kč.

V USA platí nový zákon, jehož smyslem je potírat kriminalitu v prostředí internetu. Legislativa se zaměřuje hlavně na pokusy o krádež identity a další kriminální aktivity, včetně instalace speciálních špionážních programů. Jejich prostřednictvím se mohou hackeři dostávat do počítače oběti.

Z podobného důvodu jako stát Texas podala žalobu také skupina Electronic Frontier Foundation, která hájí zájmy spotřebitelů v internetovém prostředí. Podle této žaloby musí Sony BMG zveřejnit svůj záměr stáhnout disky z trhu viditelněji, a kromě toho lidem nahradit vzniklé škody. Stejně tak by měla kompenzovat náklady na odstranění softwaru, který není možné snadno smazat.

Rozšíření XCP v USA

Firma zneužila open source

Další žaloby hrozí v souvislosti s částmi kódu, který přehrávač na discích Sony BMG obsahuje. Vývojáři totiž zjistili, že britská firma First4Internet Ltd, která pro Sony DRM software vyvíjela, použila části open-source projektů. Takový kód ovšem může být používán a šířen jen v souladu s GPL licencí, což se v tomto případě nestalo a firma se tak ve snaze chránit autorská práva uchýlila k jejich porušení. Na jednom z vykradených projektů pracovat podle serveru The Register i norský vývojář Johansen známý jako DVD Jon. Ten byl v minulosti bez úspěchu žalující strany vláčen po soudech v souvislosti se svým programem, který umožnil prolomit ochranu DVD disků CSS.

Rozšíření XCP v Japonsku

Sony nabízí nechráněné MP3

Společnost Sony se k soudním sporům odmítá vyjádřit. Po počátečním odmítání veškeré kritiky na adresu XCP jako nepodložené se ovšem firma rozhodla stáhnout všechna CD s touto ochranou z obchodů - jedná se o 4.7 miliónů kusů. Postižené uživatele (podle odhadů odborníků bylo spywarem od Sony dosud infikováno až půl miliónu počítačů) si firma snaží usmířit nabídkou výměny CD za nová a také možností stahovat z internetu nechráněné MP3 soubory s hudbou, kterou si na CD zakoupili. Vedle USA a Kanady byly některé disky s XCP zakoupeny také zákazníky v Evropě. Výměnu CD nabízí nejen kamenné, ale i internetové obchody jako Amazon. Ve zprávě, kterou nyní rozeslal svým zákazníkům, uvádí, že DRM systém na CD přináší bezpečnostní riziko a žádá je, aby CD zaslali zpět k výměně.

Rozšíření XCP v Evropě

Sony podpořil pouze šéf RIAA

Ačkoli se může zdát, že je protipirátská ochrana vydavatelství Sony BMG terčem útoků ze všech stran, najdou se její příznivci. Pravděpodobně nejmocnějším z nich je šéf nechvalně známé organizace RIAA bránící zájmy amerického hudebního průmyslu Cary Sherman, podle kterého mají hudební firmy právo bránit se nelegálnímu kopírování stejně jako filmová studia a výrobci her a dalšího softwaru. Problémem však podle něj může být ohrožení počítačů, které ochrana způsobuje. Zde ocenil způsob, jakým se Sony BMG s celým problémem vypořádalo. Celý problém považuje on i Sony za malé klopýtnutí na správné cestě. Různé formy ochran proti kopírování se mají na discích Sony BMG objevovat nadále, v příštím roce mají být na všech významných nahrávkách. Naproti tomu ke kritikům Sony se přidal i elektronický gigant Philips, podle něhož nelze produkty Sony BMG považovat za skutečné kompaktní disky, protože nedodržují základní specifikace této technologie.

Jak mohou uživatelé předcházet zamoření počítače nebezpečným spywarem jako se to stalo v případě XCP? Americký Computer Emergency Response Team, jenž se věnuje počítačové bezpečnosti, v první řadě doporučuje, aby lidé neinstalovali na počítač žádný software, který pochází ze zdrojů, které by ho neměly obsahovat, jako jsou hudební CD disky.

Přečtěte si více o kauze Sony BMG:

Sony má průšvih - jeho CD obsahují spyware

Sony BMG stahuje CD se škodlivou ochranou z obchodů

Sony končí s ochranou CD, která se nelíbí ani Microsoftu

Objevily se první viry, které neodhalíte kvůli Sony

V kauze spywaru od Sony padly první žaloby

Sony hasí problémy se závadným CD

Cédéčko od Sony vám do počítače nahraje spyware

,